Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 19:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 44 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mandarinfish
#64765 Δημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2010, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 21:46
Δημοσιεύσεις: 109
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
θα μπει ο basil να μας πει τοτε,
σιγουρα μπορει να μην ειναι εκει το προβλημα αλλα οι λεπτομεριες κανουν την διαφορα, εγω αυτο που μπορω να σας πω για να σας βοηθησω ειναι οτι η τροφη εχει αμεση σχεση μιας και εχω υπαρξει εργαστηριακος βοηθος σε εργαστηριο πλαγκτον και γνωριζω καποια βασικα, λοιπον τα ψαρακια οπως σου ειπα χρειαζονται ενεργεια αν σε καθε προσπαθεια τους να κυνηγησουν τα ροτι αποτυχουν σε 3-4 προσπαθειες διαδοχικα εχουν χασει καθε δυναμη να ξανακυνηγησουν, και θα πεθανουν!
για να ειστε πιο σιγουροι οτι δεν θα χανουν καμια προσπαθεια τα νεαρα ιχθιδια πρεπει η πυκνοτητα των ροτιφερς στο ενυδρειο που τα ριχνεται να ειναι αρκετα μεγαλη, σχεδον να περνανε απο μπροστα τους συνεχεια, υπαρχουν διαφοροι τροποι να το επιτυχετε αυτο!
τα ροτιφερς πριν χορηγηθουν πρεπει να εμπλουτιστουν με καποια συμπληρωματα γιατι απο μονα τους δεν ειναι καθολου θρεπτικα, και μπορει να τρεφονται αρκετα τα μικρα αλλα να μην περνουν τα καταλληλα θρεπτικα για την διαβιωση τους,
αυτο που κανει τα ροτιφερς ειδανικα για εκτροφη γονου ειναι τα εξης:
α) το μεγεθος τους
β) η κινηση τους
γ) η δυνατοτητα να εμπλουτιστουν
και αν μιλαμε για μεγαλες καλλιεργειες υπαρχουν και αλλα πλεονεκτηματα που δεν μας ειναι χρησημα στην προκειμενη φαση!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mandarinfish
#64766 Δημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2010, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 21:46
Δημοσιεύσεις: 109
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
και το οτι ειναι δυσκολο δεν συμαινει οτι δεν μπορει να γινει ομως ! συνεχιστε τις προσπαθειες και ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερετε!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mandarinfish
#64790 Δημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2010, 00:44 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
stavaigi έγραψε:
θα μπει ο basil να μας πει τοτε,

Σταυρο εμεις τα εχουμε ξαναπει και παλι, εδω και παρα πολυ καιρο..
Πρωτα απ'ολα θελω να τονισω οτι μιλαμε για μια παραγωγη rotifer σε παρα πολυ ερασιτεχνικη μορφη.. Κατι που, εστω κι ετσι, απ'οσο γνωριζω σε ερασιτεχνικο επιπεδο δεν νομιζω να εχει διατηρησει καποιος στην χωρα μας, rotifer για ενα περιπου χρονο συνεχως
Το θεμα του εμπλουτισμου θα ελεγα οτι πια, το γνωριζω αρκετα, εχω διαβασει αρκετα, εχω ενδιαφερθει να δω rotifer απο ιχθυοκαλλιεργητες και thanks σε σενα και τον gs33 εχουν φθασει στα χερια μου αρκετες ποσοτητες που χαρη σε αυτες εμαθα αρκετα.. Εχω συζητησει και με τον geso παροντα, με πολυ σοβαρο εισαγωγεα ενυδρειακων προιοντων ο οποιος μας εδειξε και διαφορα προιοντα εμπλουτισμου που δυστυχως τα μαγαζια δεν ενδιαφερονται να αγορασουν, πολυ λογικα, αφου δυστυχως το ενδιαφερον απο τους χομπυστες ειναι το απολυτο μηδεν..
Θα μπορουσε να εμπλουτισθει το rotifer με Selco ( http://www.brineshrimpdirect.com/SELCO-c47.html ) για 15 με 30 λεπτα πριν το ταισμα ή με μερικες σταγονες απο βιταμινες..
Η λυση της εισαγωγης απο μερους μου, του υλικου, θα ειχε σημασια, εαν θα ηθελα να το δω σε πιο "επαγγελματικο" επιπεδο παραγωγης rotifer, αλλα αυτο δεν ειναι το point..
Τωρα ειδικοτερα με το rotifer που εχω, περα απο το ταισμα ρουτινας, μια-δυο μερες πριν δωσω στα παιδια παντα ριχνω αλγη που περιεχει Nannochloropsis oculata η οποια με την σειρα της περιεχει 33-34 δισεκατομμυρια cells/ml και πιστεψε με η πυκνοτητα του rotifer γινεται ιδιαιτερα μεγαλη, εστω και απο κατ'εκτιμηση υπολογισμο..
Οσον αφορα το μεγεθος του rotifer εκτιμω οτι ειναι το ιδανικο, αφου το "εμπορικο" πιστευω οτι ειναι μαλλον μεγαλυτερο και τα μανταρινακια πιστεψε με, γεννιουνται τουλαχιστον τρεις φορες μικροτερα απο τα ocellaris..
Σημασια εχει να ενδιαφερθουν κι αλλοι φιλοι χομπυστες, να προχωρησουν, να ψαξουν και να ψαχθουν, να ξεφυγουν απο τοσα ανουσια "τεχνικα" θεματα και τοσες ανουσιες αναβαθμισεις κι εκσυγχρονισμους.. που ολα, βεβαια, εχουν την σημασια τους, αλλα ας μην επικεντρονομαστε στο δεντρο και να χανουμε το δασος.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mandarinfish
#64794 Δημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2010, 01:16 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
gemanolo έγραψε:
Ιδεες ευπροσδεκτες

Θεωρω οτι κι επειτα απο αρκετο διαβασμα αλλα κι απ' την προσωπικη μου εμπειρια.. η πιθανοτερη επιτυχης λυση ειναι η στατιστικη... :roll:
Δηλαδη πολυ απλα, μεγαλυτερος πληθυσμος προνυμφων, μεγαλυτερο ποσοστο πιθανοτητας επιτυχους ολοκληρωμενης ενηλικιωσης των ψαριων..
Μια ακομα παρεμβαση θα ηταν π.χ. η προληπτικη χορηγηση καποιων αντιβιοτικων οπως το Neomycin σε μια αναλογια που θα την συζητησουμε απο κοντα...


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 44 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com