Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 14:04

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#58572 Δημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2010, 12:09 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
salamander έγραψε:
Γιώργο πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει κάποιο limit όμως?Εννοώ ότι σε μεγαλύτερη μείωση της θερμοκρασίας θα συνεχίσει σταδιακά το Ph να ανεβαίνει?Είναι λογικό να λέμε ότι η θερμοκρασία επιδρά στη μέτρηση του pH, καθώς επηρεάζει τη σταθερά ισορροπίας όλων των αντιδράσεων,αλλά υπάρχει κάποιο όριο?


Πω πω! τι ωραία ερώτηση! :)

Φυσικά Ορέστη υπάρχει όριο το οποίο έχει να κάνει με την πυκνότητα και τον κορεσμό του δεσμευμένου οξυγόνου καθώς και του διοξειδίου, δηλαδή σε δικές μου παρατηρήσεις και βάση της σύστασης, κυκλοφορίας, φωτισμού και όλων των παραγόντων που συμβάλουν στις αντιδράσεις παραγωγής και δέσμευσης του οξυγόνου στο ενυδρείο μου. Οι ιδανικές τιμές είναι 26,3 μέχρι 26,5 που μπόρεσα και πέτυχα πολύ καλή ισορροπία στο pH παρακάτω δεν είχα + και παραπάνω είχα -.
Το γλυκό νερό έχει ελαφρώς αλκαλικό ή ελαφρώς όξινο pH ανάλογα με τα άλατα που φέρει στην σύστασή του, σε χαμηλές θερμοκρασίες από 10 μέχρι 18 έχει την καλύτερη δέσμευση οξυγόνου, αυτό δεν σημαίνει ότι το pH θα ανεβεί στο 9, όλα έχουν να κάνουν με σύσταση, πυκνότητα και λειτουργούν αλγοριθμικά και όχι γραμμικά
:wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#100495 Δημοσιεύτηκε: 18 Δεκ 2013, 22:45 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γιώργο με όλο τον σεβασμό,με τα σημερινά δεδομένα και με απίθανες τιμές O2 που μπορεί ένα σκίμμερ να διοχετεύσει σε μια δεξαμενή υφάλου ή απλά με την χρήση διαλυμάτων με υψηλό/χαμηλό pH μπορείς να τιθασεύσεις τα επίπεδα pH πολύ πιο εύκολα.
Όλα καλά σε θεωρητικό επίπεδο θερμοκρασίας/pH και λογικά,αλλά η απλή αυτή πολυπλοκότητα των οργανισμών αυτών νομίζω ότι εκτός από αυτά που λίγο πολύ έχουμε ακούσει,βασίζεται και σε παραμέτρους που εμείς δεν γνωρίζουμε(ποιός μετράει DOC ή TOC)και σίγουρα διαφέρουν απο ενυδρείο σε ενυδρείο(χρήση GFO,GAC,τεχνική,εξοπλισμός κτλ)
Έχει μπεί κανένας στο τριπάκι να μετράει Ο2? :kremala:

Ένα παράδειγμα απο μένα ότι το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι πιο υψηλές έχω και δυσανάλογα υπερβολική ανάπτυξη.Αυτό γίνεται μόνο λόγω αυξημένου μεταβολισμού ή μήπως συμβαίνουν και άλλα πράγματα?
Επίσης το pH μου είναι πιο υψηλό με φυσικά μέσα(περισσότερος αερισμός,όλα τα παράθυρα ανοιχτά).pH 8,1-8,4.στους 26-27 ακόμα και στους 28 βαθμούς.
Το χειμώνα δεν κρατάω την ίδια θερμοκρασία και προσπαθώ περισσότερο με το pH ακόμα και με χημικά μέσα όπως Kalk,soda ash,CaCl2...και refugium σε αντίθετη φωτοπερίοδο ακόμα και τρύπα στον τοίχο για το σκίμμερ, 24-25 βαθμοί με pH 8-8,3.
Φυσικά τα παράθυρα μου ανοίγουν σπάνια(η γυναίκα μου κρυώνει,είναι και έγκυος οπότε απλά αποφεύγω να διαφωνώ μαζί της :rolleyes: :kremala:

Τα δικά μου απλά ίσως και χαζά συμπεράσματα,είναι ότι τα κοράλλια που φιλοξενούμε αν έχουν κάποιον κώδικα γραμμένο μέσα τους και δεν είναι μόνο ξυλάκια(ίσως και ζόμπι)με χρώμα,παραμένουν πιστά στις συνήθειες τους(coral spawning,NSW παράμετροι,αντοχές/ανοχές),παρά τα πειράματα/μεταλλάξεις που περνάνε στα χέρια μας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε μερικές δεκαετίες ίσως δούμε και τα πρώτα αποτελέσματα,γιατί είναι σχετικά νέο χόμπι.

με φιλικούς χαιρετισμούς. :smilechristmas:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#100500 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2013, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
alexthess έγραψε:
Έχει μπεί κανένας στο τριπάκι να μετράει Ο2? :kremala:




Όου γιεςςς.........
Το αγαπημένο μου θέμα !
Πάρτε βαθιά ανάσα, κοραλλάκια μας και ψαράκια μας γλυκά......

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#100505 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2013, 19:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
antesco :thanksn: για το reply

Δεν έχει να κάνει μόνο με το Ο2 που νιώθεις καλύτερα όταν το μετράς,και το παλιό καλό Organics της σάλιφερτ :D το οποίο αν και δεν το ξέρει ο πολύς κόσμος θεωρώ ότι είναι must τεστ για χομπίστες που διατηρούν ολιγοθρεπτικά ενυδρεία.
Μήπως όμως υπάρχουν και άλλα πράγματα και όχι μόνο παράμετροι στη σούπα αυτή του θαλασσινού νερού,που για πολλούς λόγους απλά δεν μετράμε και δεν δίνουμε την απαραίτητη σημασία?

Υπάρχει ένα εργαστήριο στην Ολλανδία(http://www.triton-lab.de/triton-labor/) που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα και μάλιστα εξειδικευμένο για Reef καταστάσεις.
Στέλνεις το δείγμα σου στο εργαστήριο και με 35 ευρώ σου κάνουν ανάλυση με φασματομετρία ατομικής εκπομπής,επαγωγικά συζευγμένου πλάσματος σε :
Na, Ca, Mg, K, Sr, B, Br, S,

Li, Be, Ba, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Al, Si, As, Sb, Sn, Cd, Se, Mo, Hg, P (PO4), Pb, I

και με ιοντική χρωματογραφία

Cl, F, NO3

Πάλι νομίζεις ότι αρκεί?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#100507 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2013, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή αλλά ίσως σε άσχετη φάση μια φορά το εξάμηνο να τα έδινα αυτά τα χρήματα να δω αν έχει ξεφύγει κάτι από τα συστατικά του ενυδρείο, το θέμα είναι ότι πρέπει να α συγκρίνεις με κάποιο range που δεν ξέρω ποιο να πάρεις ακριβώς προς σύγκριση, το χειρότερο θα είναι όμως να ανακαλύψεις πως είσαι εκτός σε κάποιο και να προσπαθείς να το επαναφέρεις σε φυσιολογικά επίπεδα :D

Πάντως σαφώς το pH καλώς και το διατηρείς με αυτόν τον τρόπο που έχεις επιλέξει.

Σε ότι αφορά τις μεταλλάξεις θα έλεγα πως είναι μια ωραία μεγάλη κουβέντα που θα την άνοιγα εν καιρώ σε κάποια συζήτηση στο forum ή και οπουδήποτε αλλού (καφε, μπιφτεκούπολη :D ), ταπεινή μου άποψη είναι πως παρότι τα κοράλλια είναι αρκετές φορές κλώνοι ή και κάποιες αποικίες προέρχονται από σύζευξη δυο κοινών αποικιών του ίδιου είδους κάποιες φορές υπάρχουν κάποιες σούπερ αποικίες για εμάς τους χομπίστες που εγκληματίζονται πιο εύκολα και εκδηλώνουν το μέγιστο των χρωμάτων, κοινώς ''εξημερώνονται'' πιο εύκολα στον τύπο ''οικοσιτισμού'' που τα επιβάλουμαι.

Αυτό δεν είναι κακό γιατί έτσι ενισχύεται το fraging και ο οικοσιτισμός με αποτέλεσμα να αφήνουμε τους υφάλους πιο ήσυχους και να ενισχύεται η αναπαραγωγή σε φάρμες.

Στην φύση πάντως γίνονται εκ φύσεως τόσες μεταλλάξεις όσες δεν μπορούμε να φανταστούμε, ευτυχως για εμάς καθώς είμαστε αποτέλεσμα του πολυμορφισμού και των τυχαίων- κατευθυνόμενων από φυσική επιλογή μεταλάξεων.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#100537 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2013, 20:39 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Αυτά τα τελευταία τι τα ήθελες.Θα πέσει φωτιά να μας κάψει Γιώργο. :layghn:
Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι ότι οι ανισορροπίες όσο σκαλίζεις και αποψιλώνεις αιτίες και τιμές, έχουν επίδραση στην ψυχική σφαίρα του (αφοσιωμένου) χομπίστα.Έτσι στην προσπάθεια να φτάσουμε στην τελειότητα(τον αντίπαλο του καλού δλδ)χάνουμε τον αρχικό μας στόχο,και αυτό είναι κακό και για τους γύρω μας...
Ναι στις μετρήσεις και διατήρηση των τιμών ακόμα και σε εργαστήρια αλλά για κάποιο εγκυκλοπαιδικό,ενδιαφέρον μόνο.Δεν είναι ανάγκη να μας γίνεται εμμονή αν κάποια τιμή δεν κάθεται(εκτός αν είναι η alkalinity)άλλωστε με τις διάφορες μεθόδους και με τα απλά φτηνά αλλά δοκιμασμένα τεστάκια της σάλιφερτ έχουμε πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Μέσα στα πλάνα μου είναι να πεταχτώ μια Ολλανδία,οπότε αν θέλεις να δώσω κανένα σωληνάριο με νερό κόπιασε. :partyman:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#108795 Δημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2018, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Εγώ προσωπικά δεν κοιτούσα το πχ μέχρι που λογο μεγάλης κατανάλωσης το διοξείδιο μου έκανε ζημιά....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#108803 Δημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2018, 21:02 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Android Chrome
Πω πω! Που το ξέθαψες βρε Σάκη!

Σε όλα αυτά ως βασικό στα προαπαιτουμενα είναι το περιβάλλον που βρίσκεται το ενυδρείο, αν είναι ανοξεικο ή όχι

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#108805 Δημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2018, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:46
Δημοσιεύσεις: 833
Τοποθεσία: Δράμα Σάμος
Has thanked: 53 times
Been thanked: 113 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Android Chrome
Με το Ph είχα φοβερό πρόβλημα εδώ και δύο χρόνια.
δοκίμασα και δοκιμάζω ότι βρω .

Τελικά ο καλκ ριακτορας διόρθωσε τα πάντα!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία vs Οξυγόνο= pH ή και το αντίστροφό!
#108806 Δημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2018, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Android Chrome
Ναι, από τα πράγματα που έχω κρατήσει για μόλις ξεκινήσω εκ νέου :D
Το θεωρώ φουλ απαραίτητο ειδικά σε απαιτητικά συστήματα όπως το δικό σου :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

45

15 Ιούλ 2023, 20:41

Νέα εισαγωγή θαλασσινών ψαριών και ασπόνδυλων

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

39

30 Μαρ 2023, 19:07


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com