Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 11:21

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73822 Δημοσιεύτηκε: 05 Ιούλ 2011, 11:49 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
thess75 έγραψε:
Γιωργο καλησπερα εγω εχω ριακτορα ασβεστιου τον οποιο οπως με συμβουλεψες σχεδον τον εχω εκτως λειτουργιας λογο ανεβασμενου CA.Τωρα επιδη βρικα και ανεβασμενα NO3 ειπα να κανω αυτο με τα βακτηρια.Ερωτηση α)Η KH αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι χαμηλα 7-8 για την προσθηκη βακτηριων και ενεργου ανθρακα η δεν παιζει ρολο

Όπως επεξηγώ εδώ για το dKH:

viewtopic.php?f=49&t=3912

και συγκεκριμένα σε αυτό το κομμάτι:

''Τα κοράλλια είναι ζώα! ναι, αλλά δεν παύουν να συμβιώνουν με δινομαστιγωτά μονοκύτταρους φωτοσυνθετικούς μικροοργανισμούς (ζοοξανθέλλες-γένος Symbiodinium) τα οποία είναι απόλυτα συνυφασμένοι με τα κοράλλια στα οποία φιλοξενούνται, άρα αν προκύψει πρόβλημα σε αυτά, αυτομάτως προκαλείτε πρόβλημα και στα κοράλλια.
Υπάρχει ένας ολόκληρος μηχανισμός που έχει σαν στόχο την συγκέντρωση του CO2 ενδοκυτταρικά της συμβιωτικής άλγης σε ποσοστά μεγαλύτερα του εξωτερικού περιβάλλοντος και αυτό επιτυγχάνεται με το ένζυμο Rubisco, αυτός ο μηχανισμός στην ουσία συγκεντρώνει την πρώτη ύλη μέσα στο κύτταρο που με την συνεργατική δράση της διαδικασίας της φωτοσύνθεσης θα παράγει ενέργεια για την άλγη και κατ' επέκταση και στο κοράλλι.
Αυτό που δείχνει είναι ότι για κάποιο λόγο πρέπει να αναστέλλεται αυτός ο μηχανισμός από την αύξηση της αλκαλικότητας και δείχνει να είναι συνυφασμένος με την διαλυτότητα του CO2 στην στήλη του νερού λόγω και επικείμενης αύξησης του pH.
Οπότε φανταστείτε να μειώνεται η συγκέντρωση του CO2 στην στήλη του νερού λόγω της αυξημένης αλκαλικότητας και της αύξησης του pH από την αυξημένη φωτοσύνθεση? το αποτέλεσμα είναι τα καψίματα που οφείλεται στην μη επάρκεια CO2 οπότε πάμε στο θέμα φωτοσύνθεση τώρα :)
η φωτοσύνθεση επιτελείτε σε δυο φάσεις, τις σκοτεινές αντιδράσεις και τις φωτεινές αντιδράσεις, οι φωτεινές όπως καταλαβαίνετε επιτελούνται με την βοήθεια του φωτός ενώ οι σκοτεινές είναι πιο πολύ βιοχημικές, όλα αυτά γίνονται στα φωτοσυστήματα I και ΙΙ. Αν γίνεται η φωτοσύνθεση αλλά δεν υπάρχει η απαραίτητη πρώτη ύλη να ολοκληρωθεί τότε υπάρχει μπλοκάρισμα και υπερθέρμανση(κοινώς βραχυκύκλωμα ), το ότι καίγονται οι άκρες είναι η ένδειξη διότι εκεί είναι πιο λεπτό το δέρμα του κοραλλιού και πιο ευαίσθητο καθώς και εκεί βρίσκονται τα Symbiodinium(στα ενδοδερμικά κύτταρα ).''

Στον ενεργό άνθρακα πιστεύω ότι έχεις μπερδευτεί και αναφέρεσαι στον οργανικό άνθρακα λογικά, οπότε ναι υπάρχει σχέση μεταξύ τους :wink:


β)Καθε ποτε προσθετεις βακτηρια και με τη αναλογια σε ανθρακα

αυτό καθορίζεται από το ''διάβασμα'' του ενυδρείου σου, θα σου απαντήσω αλλιώς ''όποτε υπάρχει ανάγκη'' , δηλαδή για παράδειγμα όταν παρατειρώ ένα φούντωμα άλγης(συχνότερο καθάρισμα τζαμιών για παράδειγμα) ρίχνω συχνότερα βακτήρια από 'τι κάθε Σαββάτο με την αλλαγή νερού που είναι το πρόγραμμα συντήρησης, επίσης αυτό ισχύει και με τον οργανικό άνθρακα, σε οποιαδήποτε περίπτωση αλόγιστης σπατάλης πέραν ότι σπαταλάς τα χρήματα σου κάνεις κακό στο ενυδρείο, μεγάλη ποσότητα και συχνότητα από βακτήρια στεγνώνουν το ενυδρείο από θρεπτικά και κυρίως όποιο τελειώσει πρώτο, μεγάλη ποσότητα οργανικού άνθρακα σε περίσσεια δημιουργεί ασθένειες στα κοράλλια λόγω μικροβιακής έξαρσης της μικροπανίδας που βρίσκεται στην επιφανειακή βλέννα της επιδερμίδας τους.

γ)Το σκιμερ και την uv φανταζομαι τα εχουμε κληστα για ποσο;

Ποτέ δεν κλείνω το σκίμερ παρά μόνο για την τρίμηνη καθαριότητα του, θεωρώ ότι η ποσότητα που εξάγεται εκείνη την στιγμή είναι απειροελάχιστη σε σχέση με το κακό που κάνει να ξανά επανέλθει το σκίμερ στις κανονικές συνθήκες λειτουργίας του, κοινώς να ''στρώσει'', uv με προβιοτικές μεθόδους είναι σχεδόν ως αποκλειστικά απαγορευτική η χρήση της, λόγω του ότι δεν κάνεις τίποτα, ειδικά και σε reef, τώρα υπάρχουν οπαδοί και οπαδοί μεθόδων, εγώ πιστεύω ότι η χρήση της είναι απαραίτητη σε fish only σύστημα και όσο μεγαλύτερη γίνεται, αλλά σε reef και ειδικά προβιοτικό σύστημα θα έκανε έναν φαύλο κύκλο καταστροφής των βακτηρίων που ρίχνεις και εξαγωγής χωρίς απομάκρυνσης θρεπτικών, φυσικά αυτό είναι άποψη μου :wink:


Eυχαριστω :thumbright:



Αν και καθυστερημένα γιατί δεν το είχα δει σου απαντώ Στάθη :)

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Για την uv εχω και εγω την ειδια γνωμη,αλλα την κρατω περισσοτερο λογο αυτης της δυγνωμιας που υπαρχει.Εμενα τωρα το ενυδρειο εχει πρασυνη αλγη,αυτη θα εξαφανιστει απο την προσθικη βακτηριων και οργανικου ανθρακα;Προσθετω καθημερινα σε αναλογια 40ml-20ml εδω και πεντε μερες,τα ΝΟ3 δεν εχουν πεσει ακομα αρα συνεχιζω.Φωσφορικα ειναι και το μονο που το κανω με τεστ της Sera και μου διχνει απολητα μηδεν.Eχω led φωτισμο δικης μου κατασκευης 20000-25000 κελβιν(80 led 3w),και τον τελευταιο καιρο εβαλα και μπλε για καλυτερη εικονα(πρασυνη αλγη;).Τον τελευταιο καιρο εχω αφαιρεσει απο το σαμπ αντιφωσφορο, σφουγκαρια και βοιολογικο υλικο(μακαρωνι),δεν εχω βαλει ενεργο ανθρακα και βλεπω περισσοτερα αιωρουμενα σωματιδια στο νερο.Μηπως πρεπει να βαλω;Σου εστυλα πμ για αυτο που με ρωτησες :thumbright: :occasion5: :wav:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73838 Δημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2011, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Για την uv εχω και εγω την ειδια γνωμη,αλλα την κρατω περισσοτερο λογο αυτης της δυγνωμιας που υπαρχει.

Αν ξεκινήσεις την προσθήκη βακτηρίων άρα σε μια μέθοδο βασιζόμενη σε αυτά για να εξάγεις τα θρεπτικά θα πρέπει να εγκαταλείψεις την uv, όλα βασίζονται στην απλότητα που προσφέρει η φύση και φυσικά σε συνδυασμό με ένα καλό σκίμερ.

Εμενα τωρα το ενυδρειο εχει πρασυνη αλγη,αυτη θα εξαφανιστει απο την προσθικη βακτηριων και οργανικου ανθρακα;

Να θυμόμαστε ότι τα βακτήρια και ο οργανικός άνθρακας δεν είναι μαγικό φίλτρο, με σωστή χρήση και όχι αλόγιστη καθώς και με ένα καλό συνεργείο καθαρισμού(ψάρια, ασπόνδυλα) τότε ναι θα φύγει και εννοώ ότι συνδυαστικά διότι μπορεί η μέθοδος να επιβραδύνει την ανάπτυξη των αλγών και έτσι ο ρυθμός κατανάλωσης από τους οργανισμούς σου να φέρει μια ισορροπία καθώς και μια αισθητή μείωση.


Προσθετω καθημερινα σε αναλογια 40ml-20ml εδω και πεντε μερες,τα ΝΟ3 δεν εχουν πεσει ακομα αρα συνεχιζω.Φωσφορικα ειναι και το μονο που το κανω με τεστ της Sera και μου διχνει απολητα μηδεν.

Αν προσθέτεις 40ml βακτήρια και 20ml οργανικό άνθρακα κάτι έχεις καταλάβει λάθος ή ακολουθείς ότι λέει ο κατασκευαστής στις οδηγίες του μπουκαλιού(όπου συνήθως αποσκοπεί στην κατανάλωση του προϊόντος του), στείλε μου με pm τα λίτρα σου και καμιά φώτο του ενυδρείου καθώς και τα σκευάσματα που χρησιμοποιείς ώστε να σου δώσω μια φόρμουλα χρήσης κατά προσέγγιση. Να θυμάσαι ότι η υπερβολική χρήση δημιουργεί φαύλο κύκλο θρεπτικών, δηλαδή τα βακτήρια που ρίχνεις ξεπερνούν τον αριθμό που μπορεί να αποικίσει στην στήλη του νερού και στον βράχο(ή και ζεόλιθο) οπότε αποδομούνται και πάλι δίνουν θρεπτικά όπως επίσης καταναλώνουν τα θρεπτικά μέχρι να τελειώσει το πρώτο που ήταν σε μικρότερη ποσότητα(στην δική σου περίπτωση τα φωσφορικά άλατα), ο οργανικός άνθρακας σε περίσσεια δημιουργεί άλλα προβλήματα γιατί ενισχύει την ανάπτυξη στην μικροπανίδα της βλεννώδης επιδερμίδας στα κοράλλια ή οποία έχει συγκεκριμένη σύσταση και η αποδιοργάνωση της προκαλεί ασθένειες στα κοράλλια.

Eχω led φωτισμο δικης μου κατασκευης 20000-25000 κελβιν(80 led 3w),και τον τελευταιο καιρο εβαλα και μπλε για καλυτερη εικονα(πρασυνη αλγη;).

Εγώ έχω και θα έχω τις αμφιβολίες μου για αυτου του είδους τον φωτισμό, Τ5 μέχρι να πετάνει :D (προς το παρόν τουλάχιστον μέχρι να πεισθώ πλήρως :roll: )

Τον τελευταιο καιρο εχω αφαιρεσει απο το σαμπ αντιφωσφορο, σφουγκαρια και βοιολογικο υλικο(μακαρωνι),

Και άργησες, αντιφώσφορος είναι μια κατάσταση που δεν έχω λόγια, εγώ δεν χρησιμοποιώ γύρω στον 1,5 χρόνο και δεν έχω προβλήματα αλλά λόγω της μεθόδου που χρησιμοποιώ.

δεν εχω βαλει ενεργο ανθρακα και βλεπω περισσοτερα αιωρουμενα σωματιδια στο νερο.

Τα αιωρούμενα σωματίδια δεν έχουν να κάνουν με τον άνθρακα γιατί δεν είναι μηχανικό φίλτρο, αλλά έχουν να κάνουν με το σκίμερ σου που μάλλον δεν μπορεί να τα εξάγει, καθώς με πιθανή κακή ρύθμιση της κυκλοφορίας που μπορεί να σηκώνει ψιλόκκοκο αραγωνίτη.

Μηπως πρεπει να βαλω;

Για ψυχολογικούς λόγους μπορείς να βάλεις(εγώ ακόμη χρησιμοποιώ για αυτό τον λόγο :D , έκανα πείραμα χωρίς άνθρακα 1,5 μήνα και δεν άλλαξε τίποτα) καθώς και ακόμη το σύστημα σου δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει την μη χρήση αυτού του χημικού φίλτρου.

Σου εστυλα πμ για αυτο που με ρωτησες :thumbright: :occasion5: :wav:



Αυτά τα ολίγα :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74269 Δημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2011, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Καταπληκτική συζήτηση με πολλες καινουριες πληροφοριες για εμενα πανω στο χωρο του reef. Nervas συγχαρητήρια για τις γνωσεις σου, τις οποίες και μοιράζεσαι μαζι μας.
Θελω να σου κανω την εξης ερωτηση. Οσον αφορα τα παραπανω σχετικα με τον σχεση βακτηριών – νιτρικων – ανθρακα - φωσφορο λιγο πολύ πιστευω τα καταλαβα, όμως φυσικο να εχω καποια κενα…. Πιο συγκεκριμενα, εχουμε καποια άλλη φυσικη πηγη ανθρακα στο ενυδρειο μας εκτος από το να τον προσθετουμε εμεις? Καπου αναφερεις πιο πανω νομιζω ότι τα αποβλητα των κατοικων μας είναι μια από αυτές? Αν θυμαμαι καλα σε ένα ξενo site ειχα διαβασει ότι και το ATS (το αναφερω για την δικη μου περίπτωση που το χρησιμοποιώ) είναι εκτος των αλλων και πηγη ανθρακα? Μηπως το ζωοπλακτο ή το φυτοπλακτον (brightwell) που ριχνω είναι?
Τα ρωταω αυτά γιατι σκέφτομαι καποια στιγμη να ξεκινισω το ΜΒ7 αλλα όχι και προσθηκη ανθρακα. Απλα βακτηρια για να ανανεώνεται ο πληθυσμός τους. Οσον αφορα τα υπόλοιπα ¨υλικά¨ - νιτρικα εχω αρκετα χαμηλα λογο ATS όπως επισης και φωσφοριακα (σε μη ανιχνευσιμα επιπεδα με salifert- αντιφωσφορο δεν χρησιμοποιω). Τα νιτρικα βεβαια τα ¨κοντρολαρεις¨ με το ταισμα και για προσθηκη φωσφορου εχω αμοινοξεα της brightwell. Μια παραθεση οσων αφορα το skimmer μου το οποιο δεν είναι και ότι καλυτερο (boyu με αλλαγμενη αντλεια) αν και καποιες φορες που κανω δουλεια μεσα στο ενυδρειο με εκπλήσσει με την ποσοτητα βρομιάς που βγαζει αμεσα εκεινη την ωρα.

Κανοντας μια σουμα σε όλα τα παραπανω το ερωτημα μου είναι εάν παρω ΜΒ7 και ριχνω
(1) μια ποσοτητα από αυτο (2) τροφες-φυτοπλακτον-ζωοπλακτον-ΑTS (3) αμοινοξεα (4) μικρες αλλαγες νερου που κανω, περιπου 13% το μηνα + ιχνοστοιχεία της Tropic Marine 2-3 φορες μεσα στο μηνα (5) το skimmer που εχω
θα εχω καποιο επιθυμητό αποτελεσμα ή θα μπλεξω περισωτερο με προσθετα?????

Το ενυδρειο μου είναι αυτό: http://www.marineaquarium.gr/forum/view ... f=6&t=7856 τρεχει 4,5 μηνες και παει αρκετά καλα χωρις να εχω πρόβλημα με αλγες και κυανό.

Ευχαριστώ!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74271 Δημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2011, 22:38 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Καταρχάς καλώς ήρθες και στον ύφαλο :)

Αυτό που θα πω πριν σου απαντήσω καθαρά συντηρητικά και έχοντας γνώση το ενυδρείο σου το οποίο είναι χαμηλών απαιτήσεων σε ότι αφορά κοράλλια θα σου πω ότι ''προπαρασκευασμένη συνταγή συντήρησης reef ενυδρείου δεν υπάρχει'', το τονίζω γιατί θεωρώ ότι είναι ο νούμερο ένα κανόνας, εννοώντας πως αν πάρεις μια φόρμουλα διατήρησης και προσπαθείς να προσαρμόσεις το ενυδρείο σε αυτή και όχι την φόρμουλα ανάλογα στις εκάστοτε ανάγκες η αποτυχία είναι σίγουρη.
Το μυστικό είναι η ρουτίνα και ο καλός εξοπλισμός σε συνδυασμό με σωστή χρήση καθώς και σε τυχών σκαμπανεβάσματα αναπροσαρμογή της ρουτίνας ανάλογα με τις νέες ανάγκες.

Τώρα για την ερώτηση σου αν το ATS είναι πηγή άνθρακα θα σου πω πως ναι είναι, διάβασε σχετικά με μια μελέτη που έκανα πάνω στην παραγωγή άνθρακα από refugium που στην ουσία και το ATS είναι το ίδιο και φυσικά σε πιο γρήγορο ρυθμό:

viewtopic.php?f=49&t=4264

σχετικά με την ρουτίνα που θες να ασκήσεις με τα βακτήρια θα σου πως ναι θα έχεις επιθυμητά αποτελέσματα με στην συγκεκριμένη κατάσταση που βρίσκεται το ενυδρείο και θα σου πρότεινα να περιορίσεις ακόμη και το τάισμα μιας και δεν έχεις μεγάλο αριθμό κοραλλιών, σίγουρα στην πορεία θα χρειαστεί να αναπροσαρμόσεις αν φορτωθείς και άλλο και αναφέρομαι σε μια μικρή αύξηση δοσολογιών και ίσως αγορά καλύτερου σκίμερ, αλλά το μέλλον θα δείξει και στο reef είναι πάντα αβέβαιο :D

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74272 Δημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2011, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Μαρ 2011, 21:20
Δημοσιεύσεις: 191
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Ευχαριστώ, με καλυψες σε όλα! Ευχαριστώ και για το καλωσόρισμα! Αν και σας παρακολουθώ αρκετά διότι τα άρθρα εδώ μέσα κυρίως από σένα είναι πραγματικά παρά πολύ καλά, εμπεριστατωμενα, πληροί και με μεγάλοι ποικιλια πάνω σε όλα τα θέματα γύρο από το reef.
Συνέχισε την καλή δουλειά!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74475 Δημοσιεύτηκε: 29 Αύγ 2011, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γιωργο πειραζει αν ριχνουμε τα σκευασματα Mb7/biofuel/coralamino την ιδια μερα?

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74485 Δημοσιεύτηκε: 29 Αύγ 2011, 17:10 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
stameiz έγραψε:
Γιωργο πειραζει αν ριχνουμε τα σκευασματα Mb7/biofuel/coralamino την ιδια μερα?


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ίδια μέρα και ώρα.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74938 Δημοσιεύτηκε: 30 Σεπ 2011, 19:28 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Απρ 2011, 22:07
Δημοσιεύσεις: 37
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Nano
Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση Γιώργο? Πάνω στην μέθοδο αυτήν σίγουρα όπως αναφέρεις παραπάνω κάθε ενυδρείο έχει της ξεχωριστές απαιτήσεις ως προς της δοσολογίες του άνθρακα και των βακτηριδίων μήπως θα μπορούσες να μας αναφέρεις μια βάση και να προσαρμοστούμε ανάλογος.? Πχ 5ml biofuel και 2,5 mikrobacter σε 200 λίτρα ενυδρείου με μέτριο stock

ευχαριστώ :scratch: :scratch:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74941 Δημοσιεύτηκε: 30 Σεπ 2011, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Είναι κάτι που το δουλεύω και θα έχω σύντομα ολοκληρωμένη εικόνα, θα δεις ανάρτηση των αποτελεσμάτων σε εύλογο διάστημα :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#74950 Δημοσιεύτηκε: 01 Οκτ 2011, 17:54 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Απρ 2011, 22:07
Δημοσιεύσεις: 37
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Nano
ok :D :hello1: :hello1:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com