Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 13:56

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#67154 Δημοσιεύτηκε: 25 Ιαν 2011, 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
stameiz έγραψε:
Γιωργο καποιες αποριες μου δημιουργηθηκαν,αν μπορεις καποιες επεξηγησεις...


Διαβαζοντας το αρθρο καταλαβαινω οτι προσπαθουμε να κρατησουμε τα οφελιμα βακτηρια σε ενα ικανοποιητικο αριθμο και να ταιζουμε ετσι ωστε να υπερτερουν σε σχεση με τα μη οφελιμα(κυανα κτλ.)με αυτη την λογικη σωστα δεν θα υποπεσουμε σε καταρευση του συστηματος μας και θα ανταγωνιζομαστε τις αλγες..ταιζουμε με μια αναλογια ανθρακα-νιτρικων(νιτρικά και άνθρακας προκύπτουν από το τάισμα των ψαριών ως κατάλοιπα απέκρισης, κ.τ.λ.)-φωσφορικων(ούτε φωσφορικές ενώσεις-άλατα δεν ταίζουμε, μόνο σχεδον έχουν τους μηχανισμούς διάσπασής τους και την αξιοποίηση του φωσφόρου που απελευθερώνεται, παρέχουμε φώσφορο με την μορφή των αμινοξέων που αποτελούνται απο μια φωσφορική ομάδα και μια αμινική και είναι αποροφήσημα απο τα κοράλλια μας σε μεγάλο βαθμό και αξιοποιήσημα).στη δικια μου περιπτωση για να δωσω ενα παραδειγμα για να κατανοησεις και συ καλυτερα την απορια μου: Στο tank μου(fowlr) δεν εχω φωσφορικα εχω νιτρικα γυρω στο 40 και πηγη ανθρακα δεν εχω ιδεα :D .το tank ειναι 120λιτρα με 40 κιλα Live rock.δεν εχω αλγη καθολου,εχω σκιμμερ και ενα κανιστρο 2213 της eheim με σφουγγαρι και ανθρακα που καθαριζεται καθε μηνα.(ο ανθρακας πεταμα).Αν ξεκινησω με mb7 και reef biofuel λογικα θα εμπλουτισω τα live rock με καινουρια βακτηρια , θα τα ταισω με το biofuel =ανθρακα ,νιτρικα και για φωσφορο θα ριξω αμινοξεα?? αν ρίξεις αυτή την στιγμή βακτήρια και αμινοξέα(ως πηγή φωσφόρου) αυτός που θα παραμήνει διαθέσιμος θα αξιοποιηθεί απο τα βακτήρια οπότε θα δωμήσουν σώμα χρησιμοποιώντας και ως δομικό υλικό και τα νιτρικά άλατα και τον διαθέσιμο άνθρακα που θα βρουν, με αυτό τον τρόπο θα πέσουν τα νιτρικά σου(έμεσα διότι τα βακτήρια θα πολαπλασιαστούν και θα απομακρυνθούν απο το σκίμερ), το biofuel είναι η απαραίτητη πηγή άνθρακα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι και ζάχαρη( άλλο θέμα) ή ρύζι(άλλο θέμα) κοινώς κάποιο πολυζακχαρίτη που θα πολυμεριστεί και θα δόσει την πηγή άνθρακα, αντίστοιχο είναι και η βότκα(απλά σαν μόνη της η μέθοδος αποτυγχάνει αν δεν γίνει συνδιαστικά με προσθήκη βακτηρίων-must)


Και ενα αλλο που δεν καταβαινω...λες:

¨Αν δεις ότι αρχίζει να αναπτύσσετε κυάνο κόβεις τάισμα(που πρέπει να είναι αρκετό) και αυξάνεις την προσθήκη βακτηρίων¨
δηλαδη γιατι να εχουμε κυανο οταν τα οφελιμα βακτηρια υπερτερουν και πιο ταισμα να κοψω εγω?τα φλεικς ας πουμε? τα ωφέλιμα βακτήρια υπερτερούν πληθησμιακά(με την συνεχή προσθήκη τους) αλλά ποτέ εξελικτικά στο συγκεκριμένο ενδιαίτημα(που είναι ένα φωτείνο ενυδρείο) σε σχέση με τα μη ωφέλιμα(για εμας κυανοβακτήρια) βακτήρια τα οποία είναι ειδανικές συνθήκες αυτές καθώς εκμεταλεύονται και άλλα χαρακτηριστικά τους για την αζωτοδέσμευση(δες ετεροκύτια), οπότε προσπαθείς πλυθησμιακά να καταπνίξεις μια εξέγερση και μειώνοντας την παρεχόμενη τροφή που είναι τα flakes για εσένα τους αποκόβεις και ένα απο τα δομικά στοιχεία τους(που φυσικά εμπεριέχονται και άλλα συστατικά στην τροφή και προσδίδονται στο νερό).

αν δεις ότι λιμοκτονούν τα κοράλλια σου ανεβάζεις το τάισμα
εγω που δεν εχω κοραλλια ποιο ταισμα να αυξησω? να ταίζεις καλά τα ψάρια σου και να είναι ευτυχυσμένα :wink:
Αν μετράς και βρίσκεις αυξημένα φωσφορικά και μηδενικά νιτρικά, αυξάνεις το τάισμα και προσθέτεις επιπλέον άνθρακα, αν βρεις το αντίθετο, αυξάνεις την προσθήκη αμινοξέων και βιταμινών.τελος δεν καταλαβαινω την συσχετιση φωσφορικα =ταισμα +ανθρακας και νιτρικα=μπροσθηκη αμινοξεων +βιταμινες.


Όπως έχω αναφέρει παραπάνω ότι η ''έμεση'' εξαγωγή ''θρεπτικών'' γίνεται μόνο με σχετική ισσοροπία αυτών, να σου δώσω να καταλάβεις π.χ. για να χτίσεις ένα σπίτι χρειάζεσαι τα τούβλα, το τσιμέντο και τα σίδερα(μην γελάτε παραδειγμα είναι :D ) κανε αντιπαραβολή με το σπίτι = βακτήριο και τα υλικά που είπαμε σε αντιστοιχα νιτρικά, φωσφορικά και άνθρακα, αν λύπει κάποιο απο αυτό σπίτι δεν χτίζεται ή αν είναι ελειπης :wink: η βιταμίνη c βοηθάει στην καλύτερη αφωμείωση απο τα κοράλλια μας καταρχάς των αμινοξέων και κατα δεύτερον απο τα βακτήρια μας αυξάνοντας τις μεταβολικές δραστηριότητες(παραγωγές ενζύμων, κ.α.) στην δική σου περίπτωση δεν είναι απαραίτητη η προσθήκη αυτής αν και αποροφάται και απο το επιθύλειο των ψαριών(βράγχια) και είναι σαφώς πιο ανθεκτικά σε ασθένειες και μεταβολίζουν καλύτερα τις τροφές :wink:


σε κουρασα??? :axe: με πέθανες! :D
μηπως πρεπει να κανω κατι με καποιο αλλο σκεπτικο?


Ελπίζω να σε κατατόπισα :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#67161 Δημοσιεύτηκε: 25 Ιαν 2011, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Oσα ευχαριστω και να πω ειναι λιγα... :)

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#72778 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2011, 12:04 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 20:13
Δημοσιεύσεις: 25
Images: 1
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Nano
Ερώτηση μετά από αρκετό καιρό

Κάποια μακροάλγη έχεις ή την αφαίρεσες για να μείνει το "φαγάκι" μόνο για τα βακτηρίδια?

_________________
Εικόνα Small Reef | Εικόνα Simple Photography | Απεριόριστος χώρος και bandwidth για τα Site σας από 2μιση ευρώ το μήνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#72787 Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2011, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
dimkasta έγραψε:
Ερώτηση μετά από αρκετό καιρό

Κάποια μακροάλγη έχεις ή την αφαίρεσες για να μείνει το "φαγάκι" μόνο για τα βακτηρίδια?


Έχω στο refugium που δεν μεγαλώνει και την διατηρώ ίσα ίσα για να υπάρχει καταφύγιο και αναπαραγωγικός κύκλος για μικροοργανισμούς, αλλιώς στο κυρίως ενυδρείο την έχει φάει το tang :)

Μια διευκρίνηση, ο όρος ''βακτηρίδια'' δεν χρησιμοποιείτε πλέον γιατί έχει γίνει εδώ και αρκετά χρόνια διαχωρισμός των βακτηριών, ιών, βακτηριοφάγων, κ.τ.λ., τον χρησιμοποιούσαν παλαιότερα όταν δεν είχαν διαχωρίσει ακόμη τις ομάδες αυτές λόγω ότι δεν γνώριζαν πως να το χειριστούν και υπήρχε διχασμός στην επιστημονική κοινότητα, οπότε ο σωστός όρος είναι ''βακτήρια'' :) .

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73017 Δημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2011, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μαρ 2011, 20:18
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Διαβάζοντας πάντα το ενυδρείο σου φυσικά!

αν δεις ότι αρχίζει να αναπτύσσετε κυάνο κόβεις τάισμα(που πρέπει να είναι αρκετό) και αυξάνεις την προσθήκη βακτηρίων, αν δεις ότι λιμοκτονούν τα κοράλλια σου ανεβάζεις το τάισμα, αμινοξέα και βιταμίνες.Αν μετράς και βρίσκεις αυξημένα φωσφορικά και μηδενικά νιτρικά, αυξάνεις το τάισμα και προσθέτεις επιπλέον άνθρακα, αν βρεις το αντίθετο, αυξάνεις την προσθήκη αμινοξέων και βιταμινών.
Αυτό οφείλετε στην εξισορόπηση της εξαγωγής θρεπτικών(παραγωγής κυτταρικού τοιχώματος βακτηρίων) όπου χρειάζονται μια αναλογία
106:16:1 C:N:P (carbon : nitrogen : phosphorus)
αν δηλαδή δεν υπάρχει αυτή η σχετική ισσοροπία ποτέ δεν θα μπορέσεις να εξάγεις(τουλάχιστον εύκολα) τα θρεπτικά σου, οπότε καταρίπτετε η ιδέα της εξαγωγής με προσθήκη αντιφωσφόρου και άλλα ματζούνια και ερχόμαστε στην προσθήκη, κοινώς μιλάμε για ομοιοπαθητική :D


Γεια σου Γιώργο.
Μια ερώτηση, επειδη εδω και καιρο παλεύω με τα Po4 και έχω διαβάσει το συγκεκριμένο post πολλές φορές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με την αναλογία 106:16:1 C:N:P (carbon : nitrogen : phosphorus).
Τι ακριβως εννοείς και τι πρέπει να κάνουμε εμείς?

_________________
Montaz Productions
Φωτογράφιση Γάμου- Κινηματογράφηση
Γάμος Ι φωτογράφος γάμου Ι φωτογράφηση γάμου Ι βάπτιση
Μεσογείων 256
Χολαργός


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73030 Δημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2011, 08:32 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να κρατάμε σε σωστή αναλογία τα θρεπτικά για να μπορούν να εξαχθούν δια μέσω των βακτηρίων, η αναλογία 106:16:1 C:N:P (carbon : nitrogen : phosphorus) σημαίνει ότι αν ρίχνεις βότκα για παράδειγμα για carbon αλλά τα νιτρικά σου είναι μηδενισμένα λόγω ότι δεν ταΐζεις πολύ και τα φωσφορικά σου λίγο ανεβασμένα, όσο και να ρίχνεις θα εξάγονται τόσα φωσφορικά και carbon όσα βρίσκονται διαθέσιμα στην αναλόγια τους νιτρικά, τα οποία φυσικά ταΐζοντας προσδίδει η τροφή στο σύστημα και από τις υπόλοιπες ενώσεις όχι μόνο νιτρικά άλατα, άρα θα πρέπει να αυξάνεις τα τάισμα για να επέλθει μια ισορροπία, αυτό ισχύει σε προβιοτικά συστήματα.
Για αυτό αυτά τα συστήματα επιτρέπουν και απαιτούν καλό τάισμα και τα προτιμώ για το λόγο ότι τα ψάρια δεν παραπονιούνται ποτέ :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73669 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2011, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Μαρ 2011, 21:42
Δημοσιεύσεις: 57
Images: 1
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γιώργο υπάρχει περίπτωση σε ενυδρείο πολλά ντιρικά (50), με αντιφώσφορο και σχεδόν μηδενικά φωσφορικά να μη λειτούργησε η βότκα λόγω του ότι δεν υπήρχαν φωσφορικά;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73682 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2011, 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
warhawk έγραψε:
Γιώργο υπάρχει περίπτωση σε ενυδρείο πολλά ντιρικά (50), με αντιφώσφορο και σχεδόν μηδενικά φωσφορικά να μη λειτούργησε η βότκα λόγω του ότι δεν υπήρχαν φωσφορικά;


Ναι Γιάννη, αυτό επεξηγώ παραπάνω, ειδικά χωρίς φωσφορικά άλατα που βοηθά τους χημειότροφους αυτότροφούς μικροοργανισμούς που θέλουμε, η μέθοδος εξάλλου(νομίζω) λέει όχι στην χρήση αντιφωσφόρου, φυσικά όταν ξεκίνησε η μέθοδος δεν πολύ ήξεραν γιατί, πλέον πιστεύω ότι μας γίνεται καλύτερα αντιληπτό το γιατί, επίσης έτσι μπορείς να ενισχύεις τα κυανοβακτήρια διότι είναι πιο αποτελεσματικά στην χρήση των διαθέσιμων πόρων(αυτό λόγω εξελικτικής ανωτερότητας το βασίζω- πρώτοι προκαρυωτικοί οργανισμοί που δημιούργησαν την ατμόσφαιρα που ζούμε σήμερα).
Αν θες να τα ρίξεις και να καταπολεμήσεις το κυανό(αν υπάρχει- που υποθέτω ότι πρέπει να υπάρχει, αυτό διότι συμμετέχουν εν ολίγοις στον κύκλο του αζώτου), βγάλε τον αντιφώσφορο, ρίξε βακτήρια και λίγα αμινοξέα για να ενισχύσεις την ισορροπία των θρεπτικών, οργανικό άνθρακα μην ρίχνεις διότι πρέπει να έχεις αρκετό ακόμη στην στήλη του νερού :wink:

Σύντομα το παρόν άρθρο θα ενισχυθεί και με επιπλέον γνώσεις που αποκτήθηκαν και παρατηρήσεις που έχω κάνει. :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73743 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιουν 2011, 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Γιωργο καλησπερα εγω εχω ριακτορα ασβεστιου τον οποιο οπως με συμβουλεψες σχεδον τον εχω εκτως λειτουργιας λογο ανεβασμενου CA.Τωρα επιδη βρικα και ανεβασμενα NO3 ειπα να κανω αυτο με τα βακτηρια.Ερωτηση α)Η KH αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι χαμηλα 7-8 για την προσθηκη βακτηριων και ενεργου ανθρακα η δεν παιζει ρολο β)Καθε ποτε προσθετεις βακτηρια και με τη αναλογια σε ανθρακα γ)Το σκιμερ και την uv φανταζομαι τα εχουμε κληστα για ποσο;Eυχαριστω :thumbright:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ REEF TANK ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
#73818 Δημοσιεύτηκε: 05 Ιούλ 2011, 08:43 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:
Γιωργο καλησπερα εγω εχω ριακτορα ασβεστιου τον οποιο οπως με συμβουλεψες σχεδον τον εχω εκτως λειτουργιας λογο ανεβασμενου CA.Τωρα επιδη βρικα και ανεβασμενα NO3 ειπα να κανω αυτο με τα βακτηρια.Ερωτηση α)Η KH αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι χαμηλα 7-8 για την προσθηκη βακτηριων και ενεργου ανθρακα η δεν παιζει ρολο

Όπως επεξηγώ εδώ για το dKH:

viewtopic.php?f=49&t=3912

και συγκεκριμένα σε αυτό το κομμάτι:

''Τα κοράλλια είναι ζώα! ναι, αλλά δεν παύουν να συμβιώνουν με δινομαστιγωτά μονοκύτταρους φωτοσυνθετικούς μικροοργανισμούς (ζοοξανθέλλες-γένος Symbiodinium) τα οποία είναι απόλυτα συνυφασμένοι με τα κοράλλια στα οποία φιλοξενούνται, άρα αν προκύψει πρόβλημα σε αυτά, αυτομάτως προκαλείτε πρόβλημα και στα κοράλλια.
Υπάρχει ένας ολόκληρος μηχανισμός που έχει σαν στόχο την συγκέντρωση του CO2 ενδοκυτταρικά της συμβιωτικής άλγης σε ποσοστά μεγαλύτερα του εξωτερικού περιβάλλοντος και αυτό επιτυγχάνεται με το ένζυμο Rubisco, αυτός ο μηχανισμός στην ουσία συγκεντρώνει την πρώτη ύλη μέσα στο κύτταρο που με την συνεργατική δράση της διαδικασίας της φωτοσύνθεσης θα παράγει ενέργεια για την άλγη και κατ' επέκταση και στο κοράλλι.
Αυτό που δείχνει είναι ότι για κάποιο λόγο πρέπει να αναστέλλεται αυτός ο μηχανισμός από την αύξηση της αλκαλικότητας και δείχνει να είναι συνυφασμένος με την διαλυτότητα του CO2 στην στήλη του νερού λόγω και επικείμενης αύξησης του pH.
Οπότε φανταστείτε να μειώνεται η συγκέντρωση του CO2 στην στήλη του νερού λόγω της αυξημένης αλκαλικότητας και της αύξησης του pH από την αυξημένη φωτοσύνθεση? το αποτέλεσμα είναι τα καψίματα που οφείλεται στην μη επάρκεια CO2 οπότε πάμε στο θέμα φωτοσύνθεση τώρα :)
η φωτοσύνθεση επιτελείτε σε δυο φάσεις, τις σκοτεινές αντιδράσεις και τις φωτεινές αντιδράσεις, οι φωτεινές όπως καταλαβαίνετε επιτελούνται με την βοήθεια του φωτός ενώ οι σκοτεινές είναι πιο πολύ βιοχημικές, όλα αυτά γίνονται στα φωτοσυστήματα I και ΙΙ. Αν γίνεται η φωτοσύνθεση αλλά δεν υπάρχει η απαραίτητη πρώτη ύλη να ολοκληρωθεί τότε υπάρχει μπλοκάρισμα και υπερθέρμανση(κοινώς βραχυκύκλωμα ), το ότι καίγονται οι άκρες είναι η ένδειξη διότι εκεί είναι πιο λεπτό το δέρμα του κοραλλιού και πιο ευαίσθητο καθώς και εκεί βρίσκονται τα Symbiodinium(στα ενδοδερμικά κύτταρα ).''

Στον ενεργό άνθρακα πιστεύω ότι έχεις μπερδευτεί και αναφέρεσαι στον οργανικό άνθρακα λογικά, οπότε ναι υπάρχει σχέση μεταξύ τους :wink:


β)Καθε ποτε προσθετεις βακτηρια και με τη αναλογια σε ανθρακα

αυτό καθορίζεται από το ''διάβασμα'' του ενυδρείου σου, θα σου απαντήσω αλλιώς ''όποτε υπάρχει ανάγκη'' , δηλαδή για παράδειγμα όταν παρατειρώ ένα φούντωμα άλγης(συχνότερο καθάρισμα τζαμιών για παράδειγμα) ρίχνω συχνότερα βακτήρια από 'τι κάθε Σαββάτο με την αλλαγή νερού που είναι το πρόγραμμα συντήρησης, επίσης αυτό ισχύει και με τον οργανικό άνθρακα, σε οποιαδήποτε περίπτωση αλόγιστης σπατάλης πέραν ότι σπαταλάς τα χρήματα σου κάνεις κακό στο ενυδρείο, μεγάλη ποσότητα και συχνότητα από βακτήρια στεγνώνουν το ενυδρείο από θρεπτικά και κυρίως όποιο τελειώσει πρώτο, μεγάλη ποσότητα οργανικού άνθρακα σε περίσσεια δημιουργεί ασθένειες στα κοράλλια λόγω μικροβιακής έξαρσης της μικροπανίδας που βρίσκεται στην επιφανειακή βλέννα της επιδερμίδας τους.

γ)Το σκιμερ και την uv φανταζομαι τα εχουμε κληστα για ποσο;

Ποτέ δεν κλείνω το σκίμερ παρά μόνο για την τρίμηνη καθαριότητα του, θεωρώ ότι η ποσότητα που εξάγεται εκείνη την στιγμή είναι απειροελάχιστη σε σχέση με το κακό που κάνει να ξανά επανέλθει το σκίμερ στις κανονικές συνθήκες λειτουργίας του, κοινώς να ''στρώσει'', uv με προβιοτικές μεθόδους είναι σχεδόν ως αποκλειστικά απαγορευτική η χρήση της, λόγω του ότι δεν κάνεις τίποτα, ειδικά και σε reef, τώρα υπάρχουν οπαδοί και οπαδοί μεθόδων, εγώ πιστεύω ότι η χρήση της είναι απαραίτητη σε fish only σύστημα και όσο μεγαλύτερη γίνεται, αλλά σε reef και ειδικά προβιοτικό σύστημα θα έκανε έναν φαύλο κύκλο καταστροφής των βακτηρίων που ρίχνεις και εξαγωγής χωρίς απομάκρυνσης θρεπτικών, φυσικά αυτό είναι άποψη μου :wink:


Eυχαριστω :thumbright:



Αν και καθυστερημένα γιατί δεν το είχα δει σου απαντώ Στάθη :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com