Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Απρ 2024, 15:29

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70935 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 19:32 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Η ιδέα

Το μεσογειακό ενυδρείο ήταν κάτι, που από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου βρισκόταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Στο γεγονός αυτό, καταλύτης ήταν η συστηματική ενασχόληση με την θάλασσα συν ότι ζούσα και δίπλα της. Ξεκινώντας την έρευνα για να αντλήσω πληροφορίες σχετικά με αυτά που έβλεπα σε κάθε κατάδυση μου (ελεύθερη ή αυτόνομη) διαπίστωσα ότι η βιβλιογραφία στα Ελληνικά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη, στα Αγγλικά περιορισμένη. Μόνο οι Γάλλοι και οι Ιταλοί είχαν βιβλιογραφία και πολλές πληροφορίες σχετικά με την υποθαλάσσια ζωή της Μεσογείου. Αφού άρχισα να αναγνωρίζω τι είναι αυτό και τι είναι εκείνο (και όχι να λέω τα tube worms ανεμώνες), διαπίστωσα ότι παρόλο που η θάλασσα μας δεν έχει πολλά ψάρια και κοράλλια όπως στους κοραλλιογενής υφάλους, έχει την δική της ομορφιά αλλά πρέπει να κοιτάξεις λίγο ποιό κοντά. Ένας υπέροχος κόσμος από σφουγγάρια, ασκίδια, κοράλλια , σωληνοσκούλικα, γυμνοβράνχια και άλλα πολλά, βρίσκονται κρυμμένα συνήθως κάτω από τους βράχους από τα πρώτα κιόλας μέτρα αλλά και ποιό βαθιά, συνήθως στην σκιά των βράχων σε τρύπες και σπηλιές ( άρα σκιόφιλα ). Συνεχίζοντας, διαπίστωσα ότι η παρουσία των οργανισμών αυξανόταν όσο η θερμοκρασία της θάλασσας έπεφτε αλλά και παρέμενε σταθερή στην μεγαλύτερη διάρκεια του έτους, δηλαδή κάτω από το θερμοκλινές (με απλά λόγια, το σημείο που διαχωρίζει το θερμό επιφανειακό στρώμα από το ψυχρότερο βαθύ στρώμα νερού).
Τα χρόνια πέρασαν και άρχισαν τα σχέδια, με γεγονός ότι βιβλιογραφία για μεσογειακό ενυδρείο δεν υπήρχε άρχισα να ψάχνομαι και έπεσα σε ένα ιταλικό ενυδρειακό forum που ασχολείται με το μεσογειακό ενυδρείο. Καθότι Ιταλικά γιοκ με σύμμαχο το translate του γούγλι άρχισα να διαβάζω τις κάρτες των οργανισμών και διάφορες συζητήσεις. Φυσικά έπρεπε να μάθω τους τρόπους διατηρήσεις θαλασσινού ενυδρείου. Σε αυτό συνέβαλαν τα διάφορα ελληνικά και ξένα φόρουμ και κάποια ξενόγλωσσα βιβλία που αγόρασα.

Βιολογικό υπόβαθρο.

Το βιολογικό υπόβαθρο του ενυδρείου αποφάσισα να στηριχθεί στην άμμο 8-11 εκατοστά μέγεθος ζάχαρης και στον κατά το δυνατόν καλύτερης ποιότητας μεσογειακό βράχο. Επίσης χρησιμοποίησα algae turf scrubber (το κατήργησα) και για έξι μήνες ήμουν skimerless και τα οργανικά μου ήταν σταθερά. Τώρα πειραματίζομαι με τα βακτήρια και την προσθήκη άνθρακα στα πρότυπα του Neozeo και έχω καλά σημάδια (θα δείξει).

Κυκλοφορία

Το θέμα τις κυκλοφορίας στο μεσογειακό ενυδρείο δεν λειτουργεί με τα πρότυπα του reef όπου θέλουμε χαοτική κυκλοφορία και πολύ ροή. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι θέλουμε περιοχές με ήπια ροή αλλά και περιοχές με μεγαλήτερες ροές αν θέλουμε να φιλοξενήσουμε κάποιες γοργόνειες, που στην μεσόγειο σχεδόν όλες είναι μη φωτοσυνθετικές. Γνώμη μου είναι, πως το θέμα τις κυκλοφορίας πρέπει να υπολογιστεί στον αρχικό σχεδιασμό του ενυδρείου και να κατασκευαστεί ένα gyre tank που θα εξομοιώνει τις αλλαγές ρευμάτων που συμβαίνουν κατά την διάρκεια τις ημέρας και φυσικά να υπάρχουν και κάποιες ώρες με πολύ χαμηλή κυκλοφορία νερού.

Φωτισμός

Στο θέμα του φωτισμού έπρεπε να έχω έναν χαμηλής έντασης φωτισμό προς το μπλε . Να έχει το σωστό φάσμα για την ανάπτυξη κάποιον φυκών (π.χ. Halimeda tuna, Codium bursa), φωτοσυνθετικών ανθόζωων (π.χ. Balanophyllia europea, Cladocora caespitosa ), και κοραλίνης, αλλά ταυτόχρονα να μην επιτρέπει την εμφάνιση ανεπιθύμητης άλγης. Επίσης όμως να μπορώ να φιλοξενήσω και οργανισμούς που δεν τους αρέσει το φως. Όλα όμως με στρατηγικό σχεδιασμό ως προς την τοποθέτηση των οργανισμών. Βέβαια το θέμα φωτισμός είναι ένα αγκάθι που με προβληματίζει ακόμα και συνεχίζω να πειραματίζομαι.

Εξοπλισμός

Το ενυδρείο μεγέθους 120χ50χ60 300 λίτρα περίπου με εσωτερικό πύργο υπερχειλίσεις
Sumb : 65χ30χ40 που σκοπός του είναι να κρύβει τα μηχανήματα αλλά να φιλοξενεί και οργανισμούς που δεν τους θέλω στο κυρίως ενυδρείο.
Κυκλοφορία: vortech mp40 συν μια 2000 λίτρα για κυκλοφορία πίσω από τον βράχο
Φωτιμός : Το κουφάρι ενός boyu φωτιστικού που τοποθέτησα λευκές και μπλε led ταινίες των 4.5 και 7 w
Skimmer : DIY με μια tunze hydrofomer 600lt air/h.
DIY zeo reactor
Chiller : Resun cl 600 refrigerant capacity 600w
Επιστροφή από sump : Eheim compact + 3000
Αντίστροφη ώσμωση : 50 gal with d.i unit

Παράμετροι

Θερμοκρασία: 17-22 °C για 2 μήνες το καλοκαίρι παίζω στο εύρος των 21-22 °C τον υπόλοιπο χρόνο είμαι μεταξύ 17-20 στην προσπάθεια να εξομοιώσω της εποχές.
pH : 7.85 – 8.25
dkh : 9-10
Calcium: 410 – 430
Magnesium: 1320 – 1370

Αλλαγές νερού

Αλλαγές νερού από την θάλασσα 50 λίτρα συνήθως ανά εβδομάδα το πολύ ανά 15 μέρες . Στις αλλαγές νερού από την θάλασσα αποφεύγω περιόδους κακοκαιρίας και βροχών, διότι η μεγαλύτερη πηγή μόλυνσης τις θάλασσας είναι οι βροχές που μεταφέρουν σε αυτήν τα κάθε λογής απόβλητα από τις διάφορες δραστηριότητες του ανθρώπου. Το χειμώνα όταν επικρατούν άσχημες καιρικές συνθήκες αναγκάζομαι να παρασκευάσω συνθετικό θαλασσινό νερό. Φυσικά πριν από κάθε αλλαγή γίνεται μέτρηση των βασικών παραμέτρων του νερού.

livestock

Ψάρια
1 Apogon imberbis (κρεμυδάς στα ελληνικά)
1 Tripterygion tripteronotus (θυλικό)
1 Parablennius Zvonimira
2 Chromis chromis (καλόγριες)
2 Sarpa Salpa (σάλπες)
2 Salaria Pavo (ζευγάρι)
1 Mugil cephalus (κεφαλόπουλο)
1 Symphodus (μάλλον mediterraneus)

Invertebrates
1 Haliotis lamellosa
1 Chlamys varia
1 Chiton
2 serpulorbis arenarius (υπάρχουν και κάποια μικρότερα)
1 Lima lima
2 Spondylus gaederopus
Alpheus dentipes (δεν ξέρω πόσα υπάρχουν)
1 Herbstia condyliata
6 Palaemon elegans
2 Lysmata seticaudata
2 Pagurus anachoretus
3 Clibanarius erythropus
3 Protula tubularia
3 Spirographis spallanzani
1 Echinaster sepositus
2 Ophioderma longicauda
1 Holothuria tubulosa


Tunicate
3 Halocynthia papillosa
2 Phallusia mamillata
1 Microcosmus sulcatus

Porifera
3 Axinella damicornis
2 Axinella sp.
1 Axinella polypoides
2 axinella cannabina
3 Chondrosia reniformis
Crambe crambe

Cnidaria

2 frag Alcyonium palmatum
3 Cladocora caespitosa
1 Condylactis aurantiaca
1 Veretillum cynomorium
1 Actinia equina
Parazoanthus axinellae
Phyllangia Mouchez (δεν είναι σίγουρη η αναγνώρηση)

Υ.Γ Η ανεύρεση οργανισμών είναι κάτι πολύ δύσκολο μιας και από προσωπική επιλογή οι οργανισμοί στην πλειοψηφία τους προέρχονται από την επαγγελματική αλιεία και από θραύσματα που έχω συλλέξει από τις ακτές.



Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70936 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 19:37 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
και άλλες


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70937 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 19:44 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
και τέλος για σήμερα.


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70939 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο

και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως που μοιράζεσαι μαζί μας την προσπάθειά σου
σε ένα είδος που δυστυχώς δεν είναι πολύ διαδεδομένο ακόμα.

Αν πιστεύουμε ότι μέσα από το χόμπυ μας, ΞΥΠΝΑΜΕ συνειδήσεις σε μικρούς και μεγάλους
και βοηθάμε στην προστασία του θαλάσσιου πλούτου, τότε θα ήταν χίλιες φορές καλύτερα
να δείχναμε τον Ελληνικό βυθό και τις ομορφιές του που σιγά-σιγά χάνονται....


Τι αλατότητα του δίνεις ;
Τι δυσκολίες σε σχέση με το τροπικό συναντάς ;

Πες μας και άλλα ! και άλλα !!!

:thumbright:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70942 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 20:13 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Θα κλάψω! :prayer: :prayer:

Αντώνη είσαι απίστευτος, είχα πάθει την πλάκα μου μαζί σου που ήξερες όλες τις επιστημονικές ονομασίες αλλά αυτό ξεπερνάει κάθε προηγούμενο, μου δίνεις έναυσμα και πρόκληση για το μέλλον :thumbright:

Σε παρακαλώ να κανονίσουμε μια μέρα καφέ οπωσδήποτε να το δω και θα σου πω τα πάντα για το neo zeo :D

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70953 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Ευχαριστώ για την φιλοξενία πρώτα και τα καλά σας λόγια :D .
Την αλατότητα τι συντηρώ στο 1027-1028.
Εν συντομία τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έχουν να κάνουν με πολλά π.χ Προμήθεια οργανισμών, συμβατότητες μεταξύ οργανισμών, διατροφικές ανάγκες, νομίζω ότι η έλλειψη βιβλιογραφίας και πληροφοριών είναι η σκιαγράφηση όλων των προβλημάτων. Φυσικά θα αναφερθώ εκτενέστερα στο μέλλον :D .
Γεγονός είναι ότι απολαμβάνω μέχρι εκεί που δεν πάει, όλο αυτό το ταξίδι μιας και κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο σχετικά με την θαλάσσια ζωή της Μεσογείου :supz: .
να κανονίσουμε μια μέρα καφέ οπωσδήποτε να το δω και θα σου πω τα πάντα για το neo zeo Να είσαι σίγουρος η συμβουλές σου με έχουν βοηθήσει αρκετά αν και υπάρχουν απορίες ακόμα. Τι καφέ είπαμε πίνεις :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#70966 Δημοσιεύτηκε: 03 Απρ 2011, 22:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Πολύ καλή η προσπάθεια σου!!
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
Έχεις κάποιο μοτέρ που συλλέγεις νερό από την θάλασσα?
Το algae turf scrubber γιατί το κατάργησες?
Με τι ταΐζεις τα κοράλλια και πόσο συχνά?

Εμένα το μεσογειακό μου θυμίζει πάρα πολύ NPS ενυδρεία, πιστεύω αν ψάξεις αυτό το κομμάτι θα πάρεις πολλές απαντήσεις.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Μια σταγόνα Μεσογείου
#71714 Δημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2011, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Εκπληκτική προσπάθεια
Μπράβο και απο εμάς
Δώσε όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς
Θα συμφωνήσω με Geso ότι αν ψάξεις για nps systems θα βρεις πολλα που σε ενδιαφέρουν

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#71782 Δημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2011, 19:59 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 18:30
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Από τον Αύγουστο του 2009
Έχεις κάποιο μοτέρ που συλλέγεις νερό από την θάλασσα? Όχι αλλά είναι στα σχέδια
Το algae turf scrubber γιατί το κατάργησες? Το algae turf scrubber είναι μια πολύ καλή ιδέα και αν το στήσεις σωστά κάνει αυτό που λέει. Δηλαδή έλεγχο στα οργανικά και παραγωγή κοπήποδων (τροφή). Ο λόγος που το κατήργησα έχει να κάνει με το γεγονός ότι μου πρόσθετε θερμοκρασία στο σύστημα λόγο λαμπτήρων αλλά και ανταλλαγή θερμοκρασίας με το περιβάλλων που όλο το έτος είναι πάνω από την θερμοκρασία του ενυδρείου (17-20 °C). Επίσης προσανατολίστηκα στην μέθοδο με τα βακτήρια για τους παρακάτω λόγους. Χαμηλότερη κατανάλωση, όχι θερμότητα και το βασικότερο τάισμα τον οργανισμών από μια ποικιλία μεγέθους βακτηριδιοπλανκτών (από δημοσιεύσεις σχετικά με πειράματα πάνω στην διατροφή σπόγγων και και άλλων filter feeder νομίζω ότι είναι ένας σωστός δρόμος ώστε να παρέχεις μια διατροφή όσο πιο κοντά στην φύση.)
Με τι ταΐζεις τα κοράλλια και πόσο συχνά? Ταΐζω κατεψυγμένα 2-3 φορές την εβδομάδα, από fauna marine ultra min f συνήθως 3-4 φορές την εβδομάδα 2 με τρεις φορές την μέρα, δίαφορα σκευάσματα φύτο και zoo απο την kent αναλόγως, φροντίζω να τινάζω τα detritus συχνά και αυτό τροφή είναι για κάποιους οργανισμούς. Το ενυδρείο δεν έχει πληθυσμούς σε κοράλια όπως τα τροπικά και οι ποσότητες που ρίχνω είναι μικρές αν και φροντίζω να ταΐζω αρκετά. Φυσικά θέλω να δοκιμάσω το πλήρες σύστημα τις fauna με περισταλτικές για μια συνεχή παροχή τροφής.

Εμένα το μεσογειακό μου θυμίζει πάρα πολύ NPS ενυδρεία, πιστεύω αν ψάξεις αυτό το κομμάτι θα πάρεις πολλές απαντήσεις. Έχεις απόλυτο δίκιο και το παρακολουθώ καιρό. Θέλω να προσθέσω επίσης ότι η λεκάνη τις Μεσογείου λόγο του ότι είναι ολιγοτροφική τα κοράλλια και οι σπόγγοι έχουν βραδεία ανάπτυξη δηλαδή το μεσογειακό είναι ένα cold water NPS ενυδρείο. Φυσικά μπορείς να δημιουργήσεις και μεσογειακό χωρίς να είναι NPS αλλά με οργανισμούς από πιο ρηχά νερά .

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και όλες οι ιδέες, παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες.
Λόγο υποχρεώσεων μπορεί να καθυστερώ να απαντήσω ή να ενημερώνω αλλά το θέμα είναι ενεργό. :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σταγόνα Μεσογείου
#74171 Δημοσιεύτηκε: 07 Αύγ 2011, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Τίποτα νεώτερα νέα !!!! Καμιά φωτογραφία ?????? :D :D

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com