Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:14

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 252 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77174 Δημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 22:56 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Οι περισσότεροι πιστεύω που έχουν ζήσει τη θάλασσα και πόσο μάλλον όταν ασχολούνται μαζί της χρόνια τώρα…πολλά.. με διάφορες δραστηριότητες, θα συμφωνούν ότι έχουν μαγευτεί από τα όσα προσφέρει με τις ομορφιές της.
Η φυσική λοιπόν κατάληξη της ενασχόλησης με τα ενυδρεία και όνειρό μου χρόνια πολλά, ήταν η σύνθεση και διατήρηση ενός θαλασσινού ενυδρείου.
Καλά τα reef και γενικά τα τροπικά είδη, αλλά οι ομορφιές που έχουμε δίπλα μας και ιδιαίτερα εγώ ως νησιώτης είναι ανεπανάληπτες. Αποφάσισα λοιπόν να μπω στο δύσκολο «αλμυρό» μονοπάτι με βάρκα την ελπίδα ……
Το project μου λοιπόν (ελληνιστί έργον) το ονομάζω «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου».
Το τι διάβασμα ρε παιδιά έχω ρίξει τους τελευταίους μήνες …δεν λέγετε.

Αυτό που διαπίστωσα όμως και το έχω ξαναγράψει εδώ είναι πως στην ενασχόληση μας με το θαλασσινό ενυδρείο προτιμάμε την δημιουργία τροπικών και πολλές φορές πανάκριβων συστημάτων (πολύ ωραίων βέβαια) και δεν έχουμε καθόλου ασχοληθεί με το κατά πολύ οικείο σε εμάς μεσογειακό – Αιγαιακό περιβάλλον. Αντίθετα στο εξωτερικό, κυρίως Ιταλία και λιγότερο Γαλλία, τα μεσογειακά συστήματα είναι πολύ συνηθισμένα ενώ η εμπειρία και η αρθρογραφία έντυπη και ηλεκτρονική πολύ πλούσια.
Οι εποχές βέβαια οικονομικά δύσκολες και μάλιστα πολύ.
Έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες λοιπόν την συλλογή υλικών κατά το πλείστον μεταχειρισμένων προκειμένου να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.
Θέλω λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις γνώσεις που θα αποκτηθούν καθώς και την σταδιακή βήμα – βήμα προσπάθειά μου.
Ξεκινάμε λοιπόν με τι διατίθεται μέχρι στιγμής :
Ενυδρείο Rio 400, χωρίς το εσωτερικό του φίλτρο 450 λίτρα.
Sump, παλιό ενυδρείο 70 χ 25 χ 45 (ύψος) σύνολο 79 λίτρα. (Πιθανόν να χρειαστώ άλλο μεγαλύτερο).
Έπιπλο από ξύλο για το ενυδρείο, με ντουλάπι και 2 χωρίσματα που επικοινωνούν. Είναι αρκετά ανθεκτικής κατασκευής και έχει ξαναχρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό.
Ψυκτικό το Hailea HC-300A.
Το νερό θα κατεβαίνει στο σάμπ με υπερχείλιση με δυνατότητα 3.000 λιτ/ω.
Για σκίμμερ το TMC V2 1500, μεταχειρισμένο και υπό παραλαβή.
Η πίσω πλευρά του ενυδρείου, γύρω – γύρω το σάμπ και φυσικά όλες οι σωληνώσεις σκέφτομαι να ντυθούν για μόνωση. Τα μεν ενυδρεία – σάμπ με φελιζόλ (εννοείται δεν θα φαίνεται στο κυρίως ενυδρείο) οι δε σωληνώσεις με το κλασικό μαύρο αφρώδες υλικό που χρησιμοποιείται σε αυτές.

Φιλτράρισμα
Ζωντανή άμμος και βράχος.
Ως υπόστρωμα θα χρησιμοποιήσω άμμο σε ύψος 14 εκ, για να επιτύχω το DSB (Deep Sand Bed), ενώ έχω ήδη εντοπίσει τραγάνα από δίχτυα ψαράδων για να προσθέσω όταν έρθει η ώρα της.


Φωτισμός
Στο φωτιστικό 2 χ 54 Watt της Juwel σκέφτομαι
1 χ Juwel High-Lite Day 54 W / 1200 mm στα 9.000 Kelvin, που έχω ήδη.
1 χ Juwel High-Lite Marine 54 W / 1200 mm στα 15.000 Kelvin (σκέφτομαι να αγοράσω).
Επιπλέον έχω πάνω σε Arcadia με στεγανά ακροφύσια 1 SolarMax T5HO 54 Watt Actinic 03 (ακτινική). Αυτή θα χρησιμοποιείται 1 ώρα πριν την ενεργοποίηση του κύριου φωτισμού (λυκόφως), 2-3 ώρες για την απεικόνιση της κορύφωσης του φωτισμού κατά τις μεσημβρινές ώρες και επιπλέον 1 ώρα μετά το κλείσιμο των φώτων για την αναπαράσταση του λυκόφωτος καθώς και του φεγγαρόφωτος.
Όλα τα παραπάνω με ανακλαστήρες.


Κυκλοφορία
1 x Eheim compact+ 3000 για την επιστροφή νερού από το σαμπ στο ενυδρείο.
1 x Eheim compact+ 2000 για την κυκλοφορία του νερού από το σάμπ στο chiller και μετά μάλλον στο ενυδρείο με εναλλακτικό στο σάμπ. Η HAILEA δίνει ροή για το ψυκτικό από 1000 έως 2500 λτ/ω.
1 x Hydor Koralia Evolution 4000 και
1 x Hydor Koralia Evolution 2800 για την κυκλοφορία στο ενυδρείο.
Υπολογίζω συνολική κυκλοφορία x 22.


Η υλοποίηση του έργου λόγω οικονομικής δυσκολίας, θα είναι σε βάθος τουλάχιστον 2 μηνών ακόμη, εκτός και εάν ο Αϊ Βασίλης έχει μεγάλα αυτιά και με ακούσει για κανένα έξτρα δώρο.

Θα συνεχίσω με φωτογραφίες, από την μέχρι τώρα εργασία που έχει γίνει.



Για διευκόλυνση και σχολιασμό, επειδή μια εικόνα ίσον 1.000 λέξεις παραθέτω σχεδιάγραμμα.
Εδώ θα ήθελα την εμπειρία και τα σχόλια όλων σας και ιδιαίτερα των ρηφάδων μιας και είναι η πλειονότητα των ενασχολούμενων με τα θαλασσινά ενυδρεία.
Δεκτή κάθε άποψη.

Εξάλλου από αυτό θα βγουν πιστεύω αρκετά συμπεράσματα προκειμένου να χρησιμοποιηθούν και από άλλους που το σκέφτονται ακόμη να ξεκινήσουν ένα μεσογειακό ενυδρείο.




ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ…..


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77177 Δημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 23:07 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Τέλεια
Θέλω πολυ να δω την εξέλιξη του
Σου εύχομαι να βρεις κανένα καπονι..
Το έχω δει ζωντανά και είναι κουκλι
Θα σου έλεγα μόνο το in-out του chiller να είναι στο σαμπ
Κατα τ'αλλα είσαι μια χαρα
Τι θερμοκρασία σκέφτεσαι ;

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77179 Δημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
..


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77181 Δημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 23:26 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Εαν τελικα χρησιμοποιησεις αμμο δικη μας κι αν φυσικα δεν μπορεις να της κανεις χημικη αναλυση για να διαπιστωσεις ποσο επηρεαζει την αντοχη της σιλικονης, φροντισε τουλαχιστον οπου ακουμπαει η αμμος να βαλεις ενισχυμενη ποσοτητα σιλικονης..

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77183 Δημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
gemanolo έγραψε:
Σου εύχομαι να βρεις κανένα καπονι..Το έχω δει ζωντανά και είναι κουκλι Έχω δει και εγώ και είναι πράγματι καταπληκτικό ψάρι. Μαθαίνουμε τις συνήθειες του, διατροφή κλπ και βλέπουμε....
Θα σου έλεγα μόνο το in-out του chiller να είναι στο σαμπ Το σκέφτηκα και εγώ, αλλά σαν δεύτερη σκέψη μου ήρθε να εκμεταλευτώ την ροή της αντλίας για επιστροφή
Κατα τ'αλλα είσαι μια χαρα
Τι θερμοκρασία σκέφτεσαι ;Επειδή δεν μπορώ να βρω κάποια σχετικά στατιστικά, άρχισα να παρακολουθώ τα δεδομένα του meteo. Υπολογίζω 13 - 14 oC Νοε έως Απρ και σταδιακή αύξηση έως το καλοκαίρι 20 - 22 oC

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77184 Δημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 00:41 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
basil έγραψε:
Εαν τελικα χρησιμοποιησεις αμμο δικη μας κι αν φυσικα δεν μπορεις να της κανεις χημικη αναλυση για να διαπιστωσεις ποσο επηρεαζει την αντοχη της σιλικονης, φροντισε τουλαχιστον οπου ακουμπαει η αμμος να βαλεις ενισχυμενη ποσοτητα σιλικονης..


Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσω δικής μας άμμο. Έχω 2 παραλίες στο νησί που η άμμος έχει ένα καταπλητικό χρώμα, σαν τροπικής παραλίας. Σου βάζω μια συνημμένη φωτό.
Το έχω διαβάσει και εγώ κατά καιρούς αυτό με την σιλικόνη αλλά και το αντίθετο βέβαια. Έχω ήδη 1 malawi 200 λίτρα με άμμο θαλασσινή εδώ και 1 χρόνο και δεν έχω εντοπίσει κάτι μέχρι στιγμής. Επίσης άλλο ενυδρείο, μικρό 60 λιτρο που είχα παλιότερα και το άδειασα μετά από 1 χρόνο λειτουργίας με άμμο δεν παρατήρησα κάτι.
Επειδή όμως θέλω να κάνω καλή δουλειά το σκέφτομαι σοβαρά, να περάσω πάνω από τις σιλικόνες του ενυδρείου μια στρώση καινούρια.


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77191 Δημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 07:24 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Πολύ καλό ακούγετε!!!
Όταν στήσεις τον βράχο φρόντισε να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες για τα ψάρια.

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς ότι τα ψάρια της Μεσογείου είναι ποιο υπερκινητικά και ποιο "στρεσαρισμένα" σε σχέσει με τα τροπικά. :roll:

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77194 Δημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 08:56 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
geso έγραψε:
Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς ότι τα ψάρια της Μεσογείου είναι ποιο υπερκινητικά και ποιο "στρεσαρισμένα" σε σχέσει με τα τροπικά. :roll:

Η απαντηση ειναι πανευκολη, τα Μεσογειακα βλεπουν συνεχεια κατι κητη με κοιλιες να, που κολυμπουν γυρω τους, ενω τα τροπικα τι να δουν; ... :D :D Περα απο την πλακα, ισως εχει να κανει οντως με την "επιθετικοτερη" παρουσια του ανθρωπου μεσα στους αιωνες, αφου η Μεσογειος κυριολεκτικα λεηλατηθηκε.. ενω στα τροπικα δεν ειναι και τοσο συχνη η ενοχληση του ανθρωπου.. :roll:

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77217 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Την προηγούμενη εβδομάδα παρελήφθει το ενυδρείο με το έπιπλό του και το ψυκτικό.
Αν εξαιρέσουμε το τελευταίο, τα άλλα 2 .........με έπιασε μαύρη απελπισία, για την δουλειά που με περίμενε....
Αλλά χόμπι είναι αυτό...θέλει θυσίες.


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»
#77222 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 15:12 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Μετά από προσπάθειες μιας εβδομάδας και πολύ ....μα πολύ καθάρισμα :cussing: :angryfire: .....κατάφερα και το έφερα στην κατάσταση που ήθελα. Άναψα και την ακτινική..έτσι για να κάνω ατμόσφαιρα, η Eheim compact+ 2000 μπήκε στο σάμπ για δοκιμή χώρου....

Γνώμες τώρα....την ακτινική την έχω στο εμπρός φύλλο του Rio 400 (μπροστά δλδ από τον κυρίως φωτισμό). Που πρέπει να μπεί για καλύτερα αποτελέσματα εμπρός ή πίσω από τον κύριο φωτισμό ;;

Έβαλα και την υπερχείλιση και ιδού.....η "σταγόνα" άρχισε να σχηματοποιείται. :supz:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 252 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com