Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 11:49

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βότκα????
#68866 Δημοσιεύτηκε: 07 Μαρ 2011, 22:43 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 00:34
Δημοσιεύσεις: 26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Το ενυδρείο μου ξεκίνησε περιπου στις αρχες του καλοκαιριού που μας πέρασε. Είναι γενικού όγκου 450 λιτρων, με 60 κιλά ζωντανού βράζου. Φιλοξενεί κυρίως SPS Και LPS καθώς και μανιτάρια, zoanthous, μία ανεμώνη και ένα μικρό clam. Φυσικά φιλοξενεί και ψάρια (καμια 30- τα 8 είναι chromis-)

Λοιπόν περιληπτικά πάντα:

Αυτή τη στιγμή τρέχω μέθοδο balling light (εδώ και 10 μέρες) και οι περισσότερες παράμετροι έχουν ισορροπίσει στα επιθυμητά επίπεδα.

Αμμωνία και νιτρώδη έχω 0

Νιτρικά άλατα έχω 50 και φωσφορικά άλλατα 0.5 (τα οποία όμως είναι χονδρικές τιμές από τεστ της TETRA. Αύριο περιμένω τα αντίστοιχα της salifert, για αυξημένη ακρίβεια).

Έχω ένα skimmer Deltec MCE 600 και σε εξωτερική διάταξη χρησιμοποιώ υαλοβάμβακα, ενεργό άνθρακα και αντιφόσφωρο τα οποία αντικαθιστώ κάθε δύο εβδομάδες. Επίσης χρησιμοποιώ UV (υπερδιαστασιολογημένη για τα λίτρα μου).

Στο ενυδρείο (στο πίσω τζάμι) έχω ανάπτυξη πράσινης άλγης. Στην έξοδο του skimmer έχω καφέ άλγη.

Ταϊζω καθημερινά μικρές ποσότητες φυτοπλανκτόν και ζωοπλανκτόν της BRIGHTWELL στις μισές ποσότητες από αυτές που η εταιρία συνιστά. Επίσης ταϊζω μία ή δύο φορές τη μέρα τα ψάρια με τροφή FAUNA MARINE (κάτι "μπιλάκια")

Αλλάζω 100lit Νερό κάθε 2 εβδομάδες (εκτός από τώρα που πέρασαν 3 εβδομάδες αλλά δεν αλλαξα νερό για να σταθεροποιήσω η balling method).

Σχετικά με τη μέθοδο της vodka μπορώ να πω ότι έχω ενημερωθεί αρκετά από το άρθρο στο ISSUES του RC, αλλα φυσικά κάθε οδηγία από ανθρώπους που την έχουν ήδη εφαρμόσει είναι ένα ακόμα πολύτημο όπλο.

Χρήστος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com