Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 14:35

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: CAκαιKH προβληματισμος
#73623 Δημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2011, 18:00 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Καλησπερα σε ολους.Το ονομα μου ειναι Σταθης και μου γεννηθικαι μια ερωτηση μετα απο τις τελευταιες μετρησεις του ασβεστιου και της KH 570και10,9 αντιστοιχα.Τον τελευταιο καιρο εχω βαλει αντιδραστιρα ασβεστιου και προσπαθω να τον ρυθμισω(700+το ενυδρειο).Ενω λοιπον ειχα φτασει να εχω ασβεστιο450 και KH 11,μετα την καθιερωμενη μηνιαια αλαγη νερου το ασβεστιο και η KH φτασανε στις παραπανω τιμες.Η ερωτηση λοιπον ειναι με αντιδραστιρα ασβεστιου καθε ποτε κανουμαι αλαγες και με ποια αναλογια.Οι παραπανω τιμες θα δημιουργησουν προβλημα(κατακριμνηση ασβεστιου) αν παραμενουν σταθερες και γενικα πως πρεπει να τις κατεβασω ανεμακτα.Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις :wav:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73626 Δημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2011, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Ιαν 2011, 16:02
Δημοσιεύσεις: 32
Images: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Nano
Καλησπέρα ,η συχνοτητα των αλλαγων και το ποσοστο δεν εχει καμμια σχεση με το cr,εχει σχεση με το αλατι και με τις τιμες που δινει σε ca-mg-kh κλπ στο νερο της αλλαγης.Για να επανελθουν οι τιμες στα επιπεδα που θελεις κοψε λιγο τον cr
και με μετρισεις θα επανελθεις εκει που θες.Για περισσοτερες συμβουλες θα μιλησουν οι εμπειροτεροι.

Φιλικα Δημητρης


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73628 Δημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2011, 22:02 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Πριν την αλλαγή, μέτρησες Ca και KH στο φρέσκο αλατόνερο?

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73634 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2011, 00:26 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Οχι το αλατι που δουλευω εδω και τεσσερα χρονια ειναι της preis και δεν ειχα ποτε προβλημα πρειν βαλω τον ριακτορα γιαυτο ρωταω για τις αλαγες νερου.Τωρα εδω και μια εβδομαδα εχει σταθεροποιηθει στοCA570 KH10,9.Nα σταματησω για λιγο τον ριακτορα :roll:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73643 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2011, 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 16:58
Δημοσιεύσεις: 338
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Για πες μας, πως διατηρούσες τις τιμές πριν την χρήση ρεάκτορα?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73646 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2011, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Πρειν τον ριακτορα δουλευα τις σκονες της preis το Magnesiumsulfat-Heptahydrat μαζι με το Magnesiumchlorid-Heptahydrat το Calciumchlorid-Dihydrat το Natriumhydrogencarbonat και το Mineral Salt.Την μερα που εκανα αλαγη νερου εριξα και Mineral Salt οπως εκανα παντα για τον εμπλουτισμο του νερου,μηπως δεν επρεπε να το ριξω λογο ριακτορα,λετε αυτο να ανεβασε το ασβεστιο :?


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73653 Δημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2011, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:
Πρειν τον ριακτορα δουλευα τις σκονες της preis το Magnesiumsulfat-Heptahydrat μαζι με το Magnesiumchlorid-Heptahydrat το Calciumchlorid-Dihydrat το Natriumhydrogencarbonat και το Mineral Salt.Την μερα που εκανα αλαγη νερου εριξα και Mineral Salt οπως εκανα παντα για τον εμπλουτισμο του νερου,μηπως δεν επρεπε να το ριξω λογο ριακτορα,λετε αυτο να ανεβασε το ασβεστιο :?


Στάθη όχι λέμε απλά! αυτό είναι! η φουλ balling μέθοδο με τις αλλαγές νερού με κανονικό αλάτι δεν έχουν καμιά σχέση, το mineral salt είναι για να μην κάνεις αλλαγές νερού, έχεις φέρει ανισορροπία το σύστημα, εφόσον πλέον δουλεύεις τον ριάκτορα ξεχνάς ότι ήξερες και κάνεις απλές αλλαγές νερού χωρίς προσθήκη τίποτα άλλο :wink: , κάνε μια ακόμη καλή αλλαγή νερού για να επαναφέρεις τις τιμές σου σε φυσιολογικότερα επίπεδα :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73675 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2011, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
thess75 έγραψε:
Πρειν τον ριακτορα δουλευα τις σκονες της preis το Magnesiumsulfat-Heptahydrat μαζι με το Magnesiumchlorid-Heptahydrat το Calciumchlorid-Dihydrat το Natriumhydrogencarbonat και το Mineral Salt.Την μερα που εκανα αλαγη νερου εριξα και Mineral Salt οπως εκανα παντα για τον εμπλουτισμο του νερου,μηπως δεν επρεπε να το ριξω λογο ριακτορα,λετε αυτο να ανεβασε το ασβεστιο :?


Στάθη όχι λέμε απλά! αυτό είναι! η φουλ balling μέθοδο με τις αλλαγές νερού με κανονικό αλάτι δεν έχουν καμιά σχέση, το mineral salt είναι για να μην κάνεις αλλαγές νερού, έχεις φέρει ανισορροπία το σύστημα, εφόσον πλέον δουλεύεις τον ριάκτορα ξεχνάς ότι ήξερες και κάνεις απλές αλλαγές νερού χωρίς προσθήκη τίποτα άλλο :wink: , κάνε μια ακόμη καλή αλλαγή νερού για να επαναφέρεις τις τιμές σου σε φυσιολογικότερα επίπεδα :)

Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Αν και ασχολουμαι αρκετα χρονια με το θαλασσινο ενυδρειο, με τα κοραλια δεν εχει πολυ καιρο που πειραματιζομαι,γιαυτο και εχω πολλα κενα.Τις τελευταιες μερες εβαλα και σκληρα φραγκακια απο ακροπορες και μοντιπορες.Πρεπει να σου πω ακομα πως εχεις ενα θαυμασιο ενυδρειο με τελεια χρωματα!(θελω φραγκακια).Τωρα αν καταλαβα καλα αυτο που μου λες ειναι να ξανακανω μια αλαγη καλη(75lit)στο ενυδρειο που ειναι 700lit+ μονο με αλατι της prais η καποιο αλλο;Και να μην ξαναριξω τιποτα αλλο. Τον ριακτορα να μη τον σταματησω;Ανθρακα δεν εχω βαλει ποτε στο ενυδρειο μου,ειναι απαρετητος στο συστημα;Και κατι ακομα τι διατροφη κανεις σκοραλια σου,εχεις καποιο προγραμμα που τiρεις.Kαι το ποιο σημαντικο ποτε κοβεις ακροπορες :lol: γιατι θελω :shock: :wav:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73683 Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2011, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
thess75 έγραψε:
nervas έγραψε:
thess75 έγραψε:
Πρειν τον ριακτορα δουλευα τις σκονες της preis το Magnesiumsulfat-Heptahydrat μαζι με το Magnesiumchlorid-Heptahydrat το Calciumchlorid-Dihydrat το Natriumhydrogencarbonat και το Mineral Salt.Την μερα που εκανα αλαγη νερου εριξα και Mineral Salt οπως εκανα παντα για τον εμπλουτισμο του νερου,μηπως δεν επρεπε να το ριξω λογο ριακτορα,λετε αυτο να ανεβασε το ασβεστιο :?


Στάθη όχι λέμε απλά! αυτό είναι! η φουλ balling μέθοδο με τις αλλαγές νερού με κανονικό αλάτι δεν έχουν καμιά σχέση, το mineral salt είναι για να μην κάνεις αλλαγές νερού, έχεις φέρει ανισορροπία το σύστημα, εφόσον πλέον δουλεύεις τον ριάκτορα ξεχνάς ότι ήξερες και κάνεις απλές αλλαγές νερού χωρίς προσθήκη τίποτα άλλο :wink: , κάνε μια ακόμη καλή αλλαγή νερού για να επαναφέρεις τις τιμές σου σε φυσιολογικότερα επίπεδα :)

Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Αν και ασχολουμαι αρκετα χρονια με το θαλασσινο ενυδρειο, με τα κοραλια δεν εχει πολυ καιρο που πειραματιζομαι,γιαυτο και εχω πολλα κενα.Τις τελευταιες μερες εβαλα και σκληρα φραγκακια απο ακροπορες και μοντιπορες.Πρεπει να σου πω ακομα πως εχεις ενα θαυμασιο ενυδρειο με τελεια χρωματα!(θελω φραγκακια).
Ευχαριστώ και θα κανονίσουμε κάποια στιγμή :wink:

Τωρα αν καταλαβα καλα αυτο που μου λες ειναι να ξανακανω μια αλαγη καλη(75lit)στο ενυδρειο που ειναι 700lit+ μονο με αλατι της prais η καποιο αλλο;

Πλέον το τι αλάτι θα βάζεις στο ενυδρείο σου είναι αυτό που θα είσαι ικανοποιημένος ως καταναλωτής, γενικά πλέον τα αλάτια έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, εγώ βάζω τις ΚΖ το reef best γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος σε ότι αφορά σταθερότητα τιμών πολύ κοντά ως ακριβώς στο NSW σύστημα που ακολουθώ, οπότε και της praiz πιστεύω ότι είναι καλό αν και δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μόνο αυτό χωρίς το mineral salt.
Για αλλαγή νερού εφόσον έχεις τόσα λίτρα μπορείς να μην κάνεις και απλά να ανεβάσεις το pH στον ριάκτορα ώστε να καταναλωθούν σιγά σιγά τα στοιχεία από την στήλη του νερού από τους οργανισμούς του ενυδρείου, φυσικά πάντα μέτρηση για βλέπεις που βρίσκεσαι, όταν φτάσεις στα επιθυμητά επίπεδα ξανα κατεβάζεις το pH για να λιώνει υλικό, προσοχή ότι δεν θα σου καταναλώνονται ομοιόμορφα τα στοιχεία και θα πρέπει να κάνεις προσθήκες του πρώτου ελλείποντος όπως φαντάζομαι θα είναι το dkH, θα ρίχνεις σκόνη για να το κρατάς εκεί που θες, μην δοκιμάσεις με τον ριάκτορα γιατί θα σου προσθέτει και στο ασβέστιο για παράδειγμα που θα είναι ψηλά :wink:
Η αλλαγή νερού που σου προτείνω θα σε βγάλει λίγο από το διέξοδο να αποφύγεις μεγάλο μέρος της διαδικασίας, αλλά δυστυχώς στα λίτρα σου δεν θα έχεις μεγάλα αποτελέσματα, οπότε προχωράς καλύτερα έτσι χωρίς πολλά έξοδα :)


Και να μην ξαναριξω τιποτα αλλο. Τον ριακτορα να μη τον σταματησω;

Σου απαντάω παραπάνω :wink:

Ανθρακα δεν εχω βαλει ποτε στο ενυδρειο μου,ειναι απαρετητος στο συστημα;

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις που κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα την αναλύσουμε καλά σε κάποιο άρθρο που είχα ανοίξει, σχετικά εδώ:

viewtopic.php?f=49&t=3744



Και κατι ακομα τι διατροφη κανεις σκοραλια σου,εχεις καποιο προγραμμα που τiρεις.

Το πρόγραμμα λέει πάρα πολύ τάισμα λόγω της προβιωτικής μεθόδου που ακολουθώ, με την πρώτη ευκαιρία θα το ανεβάσω(κάτι που λέω εδώ και μήνες και συγνώμη για αυτό, πιστεύω σύντομα), σχετικά μπορείς να δεις εδώ στην επισύναψη του Θάνου το πρόγραμμα που είχαμε στήσει, μην το ακολουθήσεις όμως διότι το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστός οργανισμός- οικοσύστημα και θα πρέπει να '' διαβαστεί καλά'' πριν στηθεί κάποιο πρόγραμμα όπως επίσης ο Θάνος ακολουθεί και αυτός πλέον προβιωτική μέθοδο, η μέθοδος μου βασίζεται στην γρήγορη ανακύκλωση των θρεπτικών όπως και στον ύφαλο, εισαγωγή και εξαγωγή με δυνατό σκίμερ.

viewtopic.php?f=42&t=2789&start=200


Kαι το ποιο σημαντικο ποτε κοβεις ακροπορες :lol: γιατι θελω :shock: :wav:

Στείλε με μήνυμα το τηλέφωνο σου και θα επικοινωνήσω μαζί σου :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CAκαιKH προβληματισμος
#73694 Δημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 08:37 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Τελικα εγεινε αλαγη νερου 80lit γιατι μετα απο μετρηση βρικα πως εχω και ανεβασμενα Nitrete πανω απο 10 και κοντα στο 25.Οπως καταλαβενεται εχω το καλυτερο ενυδρειο γιατι απλα τα εχει ολα :lol: :hello1: :wav: :(


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com