Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 19:57

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95174 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 09:43 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 267
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 4
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Johanus έγραψε:
Η ένσταση μου με τις αλλαγές απο τη θάλασσα ειναι οτι προσθέτεις πιθανόν ανταγωνιστικά με τα τροπικά βακτηρια και ίσως δεν επιτρεπεις στο σύστημα να ισορροπήσει κάπου


Πάντα Φιλικά
Γιάννης


Δεν έχω την δυνατότητα να κάνω αλλαγές από τη θάλασσα! Εννοώ αλλαγές με νερό όσμωσης..

_________________
Τριαντάφυλλος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95176 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Παράθεση:
Τί είναι το ΙΜΟ?

In my Humble Opinion. Κατά την ταπεινή μου άποψη.

Παράθεση:
Τακτικές αλλαγές νερού

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτές. Καθόλου !

Παράθεση:
Ποια προτείνεις ως λύση λοιπόν για να φύγει το κυανό?

1. Το νερό που προσθέτεις πρέπει από την πρώτη μέχρι την τελευταία σταγόνα να έχει 0ppm !
2. Βρες τα νεκρά σημεία του συστήματός σου και φτιάξτα. Περιοχές που δεν κυκλοφορεί έντονα το νερό.
3. Ανέβασε το οξυγόνο του συστήματός σου. Με ανατάραξη της επιφάνειας ή με "καζανάκι" ή με 4πλό skimming, κτλ.
4. Χαμήλωσε το τάϊσμα
5. Ανέβασε τα πρόσθετα βακτήρια

Και η κυάνο θα φύγει ! Απλά !


Μέχρι τότε μην διανοηθείς να βάλεις σκληρά κοράλλια - ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ !
Αν θες οπωσδήποτε να βάλεις μαλακά, βάλε αλλά θα υποφέρουν...


Αυτά..... :toxeisn:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95177 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 267
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 4
Type of Aquarium: Medium (100-500)
antesco έγραψε:
1. Το νερό που προσθέτεις πρέπει από την πρώτη μέχρι την τελευταία σταγόνα να έχει 0ppm !
2. Βρες τα νεκρά σημεία του συστήματός σου και φτιάξτα. Περιοχές που δεν κυκλοφορεί έντονα το νερό.
3. Ανέβασε το οξυγόνο του συστήματός σου. Με ανατάραξη της επιφάνειας ή με "καζανάκι" ή με 4πλό skimming, κτλ.
4. Χαμήλωσε το τάϊσμα
5. Ανέβασε τα πρόσθετα βακτήρια


Λοιπόν!!!!!!
1)Το νερό όσμωσης έχει πάντα 0ppm!!!
2)Δεν υπάρχει ούτε ένα νεκρό σημείο! Εκτός από τις εργοστασιακές αντλίες που αλλάχθηκαν με 2 600άρες eheim και το μόνο που κάνουν είναι να αναταράσσουν την επιφάνεια, έχω και μια vortech mp10 που δουλεύει σε full power και μια Koralia Νano για την πλάτη που δεν πιάνει η vortech.
3)Θεωρώ την ανατάραξη πως την έχω επιτύχει. Το καζανάκι όμως τί είναι??? 4πλό skimming=να βάλω πιο δυνατό σκίμερ από αυτό που έχω (έχω αυτό: http://www.bubble-magus.com/en/productShow.asp?id=1001 )??
4)Ταΐζω τα 2 κλοουνάκια μου και το Pictichromis paccagnellae τόσο λίγο, μέρα παρά μέρα, σε σημείο που μου χτυπάνε το τζάμι!!!!!
5)Ποια εννοείς πρόσθετα βακτήρια? Μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ?

_________________
Τριαντάφυλλος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95179 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Αγορίνο είναι απλό..... Αν μέσα στο ενυδρείο υπήρχε μία απίστευτη δίνη από 50 αντλίες που βαράγανε όλες μαζί τα βράχια,
τότε δεν θα είχες CYANO.... έτσι ;
Όμως τότε τα κλοουνάκια δεν θα χτυπάγανε απλά το τζάμι, αλλά θα τα έβλεπες κάθε 2 δευτερόλεπτα σαν να έχουν εγλωβιστεί σε πλυντήριο ρούχων.

Οπότε αναζητάς μία ισοροπία μεταξύ των δύο καταστάσεων ! Το οξυγόνο κατά τη γνώμη μου είναι το Α και το Ω στα ενυδρεία μας.
Πριν 7 χρόνια έγραφα στο ΜΑ:



antesco » 02 Ιούλ 2006, 12:02 pm

Αυτό το περιβόητο άρθρο του Chris Aslett στο τελευταίο τεύχος του MARINE, που φάνηκε να ανοίγει τους ορίζοντες πολλών από εμάς, αναφέρεται στην παράμετρο του Dissolved Oxygen, την σημασία του DO για το ενυδρείο και τους κατοίκους του αλλά και στην σχέση του με αρκετές σημαντικές «παρενέργειες» με τις οποίες δίνουμε συχνά μάχη.

Αναρωτήθηκα γιατί τόσα χρόνια μελέτης και ενασχόλησης με τα ενυδρειακά, δεν είχα σταθεί ποτέ να μελετήσω λίγο περισσότερο το DO; Αναρωτήθηκα γιατί οι εταιρίες που κυκλοφορούν τα κιτ μέτρησης παραμέτρων δεν ασχολήθηκαν ποτέ με αυτό (ενώ υπάρχουν φθηνά και εύκολα κιτ από τις μεγάλες «χημικές» εταιρίες). Γιατί στα διάφορα ενυδρειακά forum δεν βρίσκεις παρά ελάχιστες αναφορές σε αυτό; Γιατί το computer ΙKS προσφέρει probe μέτρησης οξυγόνου αλλά κανείς δεν το προμηθεύεται;

Και όμως, το οξυγόνο έχει την ίδια σημασία για τα ψάρια μας όπως έχει και για εμάς τους ανθρώπους. Τα ψάρια αναπνέουν κανονικά και απορροφούν το οξυγόνο από τα κύτταρα των αρτηριών τους. Το DO μετριέται σε mg/l ή σε ppm. Τα ψάρια χρειάζονται νερό πλούσιο σε περιεκτικότητα οξυγόνου περίπου 5 με 6 ppm. Αν το DO πέσει κάτω από 2 ppm τότε τα ψάρια αρχίζουν να υποφέρουν και όταν πέσει κάτω από 1 ppm τότε πεθαίνουν. Πρώτα τα μεγάλα και μετά τα μικρά. Έτσι απλά όπως και εμείς άνθρωποι πεθαίνουμε όταν μας στερήσουν το οξυγόνο.

Το DO πέφτει όταν η παραγωγή του οξυγόνου είναι μικρότερη από την κατανάλωση. Αύξηση στην κατανάλωση προκύπτει από πολλούς λόγους όπως η αύξηση του πληθυσμού των ψαριών, η τοποθέτηση πολλών φυτών, η αύξηση της άλγης, η υπερβολική χρήση τροφής, η αύξηση των οργανικών, κάποιος θάνατος ή αποσύνθεση στο ενυδρείο, από ορισμένα χημικά που πιθανώς προσθέτουμε και που χρησιμοποιούν πολύ οξυγόνο, από την αύξηση της θερμοκρασίας, από την αύξηση της αλατότητας, κ.ά. Η διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό αυξάνεται όσο μειώνεται η θερμοκρασία, αυξάνεται όσο αυξάνεται η ατμοσφαιρική πίεση στο περιβάλλον και τέλος αυξάνεται όσο μειώνεται η αλατότητα.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ (σε σταθερή ατμ.πίεση 760mB) :
Θερμοκρασία 25C, Αλατότητα 1,022, μας δίνει DO 6,9
Θερμοκρασία 28C, Αλατότητα 1,025, μας δίνει DO 6,1
Θερμοκρασία 34C, Αλατότητα 1,028, μας δίνει DO 5,5

Είναι προφανές λοιπόν ότι με την αύξηση της θερμοκρασίας το οξυγόνο λιγοστεύει για τα ψάρια μας και αυτό διπλασιάζει την ταλαιπωρία τους, καθότι η αύξηση της θερμοκρασίας από μόνη της αυξάνει τον ρυθμό του μεταβολισμού των ψαριών και επομένως αυξάνει και τις φυσικές τους ανάγκες σε οξυγόνο. Χαμηλό DO δίνει επίσης σχεδόν "εγγυημένα" κυανοάλγη ενώ η Ξένια είναι ένας από τους οργανισμούς που πεθαίνουν πρώτοι.

Αυτές οι ενδείξεις είναι μία βάση την οποία εμείς σε ένα ενυδρείο πιέζουμε όλο και πιο χαμηλά ανάλογα με την κυκλοφορία του νερού, την ανάδευση της επιφάνειας, την αύξηση του πληθυσμού, με το τάϊσμα, με ζώνες ακίνητου νερού που παράγουν υδρόθειο H2S, με την άλγη, με το CO2 του Calcium Reactor, κ.ά.

Όλα τα παραπάνω αναλύονται πολύ περιγραφικά σε αυτήν την ιστοσελίδα ενώ ο Chris Aslett με το άρθρο του στο MARINE αναλύει τις πηγές του κακού που βρίσκονται στις βιόμπαλλες που απλά επιπλέουν (και δεν βρίσκονται μέσα σε tricke filter), στην Reverse Osmosis και στον τρόπο που χρησιμοποιούμε το top up water, στο detritus και στα DSB, στα denitrifiers, και κυρίως στην κακή συνδεσμολογία των σωληνώσεών μας που μπορεί να παγιδεύει ακίνητο νερό. Στο άρθρο του καταλήγει με την παραίνεση να παρακολουθούμε την διακύμανση του pH μεταξύ πρωινών και βραδινών ωρών και να μην θεωρούμε φυσιολογικό οποιοδήποτε εύρος μεγαλύτερο από 0,2 διότι κάτι τέτοιο υποδεικνύει χαμηλό DO.

Ένα αστείο συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω είναι ότι λόγω ατμοσφαιρικής πίεσης, καλό είναι να μετακομίσετε το ενυδρείο σας σε ψηλά υψόμετρα... να κρατάτε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, όσο χαμηλότερη αλατότητα μπορείτε (εκτός αν έχετε κορράλια), όσο λιγότερα ψάρια γίνεται και όσο λιγότερη τροφή χρειάζονται...



ΙΜΗΟ αυτή είναι η άποψή μου....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95180 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 267
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 4
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Eυχαριστώ πολύ!

_________________
Τριαντάφυλλος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95183 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 11:50 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 10:59
Δημοσιεύσεις: 690
Images: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 77 times
Been thanked: 64 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
antesco έγραψε:

Το οξυγόνο κατά τη γνώμη μου είναι το Α και το Ω στα ενυδρεία μας.
Πριν 7 χρόνια έγραφα στο ΜΑ:

..........................................



:ziton: :goodpost:
Πολύ ενδιαφέρων θέμα και πολύ κατανοητή η ανάλυση σου, ιδιαιτέρως για εμάς τους "νέους".
Μήπως έχεις κρατήσει το λινκ εκείνου του άρθρου ή έχεις επιπλέον references;

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#95185 Δημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2013, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Την εποχή εκείνη προσέχαμε πάρα πολύ τι σηκώναμε στο Internet για να μην φάμε καμία αγωγή για παραβίαση Πνευματικών Δικαιωμάτων,
και έτσι το άρθρο το είχα σκανάρει και το είχα στείλει σε πολλούς φίλους. Έψαξα λίγο σήμερα μέσα στον ηλεκτρονικό κουβά μου αλλά
δεν είχα δώσει καλό όνομα στο αρχείο και δεν το βρίσκω. Εκεί είναι gamoto αλλά θέλω μέρες....

Το δε περιοδικό MARINE MAGAZINE έχει κλείσει...

Ο Chris έχει ανοίξει μία περίεργη υπηρεσία !!! http://www.psl-leeds.co.uk/reefranch/ και μόλις του έστειλα ένα e-mail αν μπορεί να μας
ξαναστείλει το άρθρο του. Για να δούμε...

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#96918 Δημοσιεύτηκε: 18 Μάιος 2013, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Φεβ 2009, 16:33
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: πετρουπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
οπως κοιταγα βιντεακαι στο youtube ειδα και αυτο


εναι για το κυανο , ααλ δεν καταλαβα τι προιον ειναι αυτο , (γερμανικα δεν ξερω ) μπορεις καποιος να βοηθησει να μας το εξηγησει ?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#96924 Δημοσιεύτηκε: 18 Μάιος 2013, 20:46 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 20:18
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Ελπίζω το γυναικακι χωρίς να έχει ιδέα από ενυδρεία να μας βοηθήσει με τη μετάφραση, αν και όπως μου είπε δεν είναι και τέλεια τα γερμανικά στο βιντεάκι.
0:26
Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το mycosιdol μονο αν όλα τα υπόλοιπα δεν λειτουργούν.η επιτυχία ειναι 100% σίγουρη.
Σημαντικό:μόνο μια δόση.κλείστε uv skimmer άνθρακα για 12 ώρες και Ρίξτε μια δόση βακτήρια.
1:04 περιεχόμενο:20 καψουλες
1:13 1 κάψουλα σε 25 λίτρα
1:24 500ml θαλασσινό νερό
1:30 διαλυετε το περιεχόμενο της καψουλας
1:50 ανακατεύετε, μην χρησιμοποιήσετε μέταλλο
2:33 ρίχνετε 75% του μείγματος απευθείας στους κυκλοφορητες
3:10 στις επόμενες 16 ώρες είχα περισσότερο φόβο για τα ζώα μου από το αν είναι ακόμα εδώ το κυανο
3:33 έφυγαν όλα 100%
4:07 125% δοσολογία..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Red cyanobacteria
#96925 Δημοσιεύτηκε: 18 Μάιος 2013, 20:59 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 267
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 4
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Φίλε μου, μου συνέστησαν δυο φίλοι και ένα μαγαζί το red slime της chemiclean.
Το δοκίμασα και εγώ και λύθηκε το θέμα άμεσα....Είναι ακριβούτσικο όμως και πρέπει να καθαρίζεις το σκίμερ κάθε 5λεπτο!!!!

_________________
Τριαντάφυλλος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com