Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 21:24

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101611 Δημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2014, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Σεπ 2012, 13:10
Δημοσιεύσεις: 50
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Chrome
Καλησπέρα σε όλους. Εψαχνα τροπο να ανεβασω το PH και πανω στη μελετη που εκανα της χημειας του ενυδρειου καταλαβα οτι το τελικο προβλημα ειναι τα υψηλα επιπεδα Co2 και οποια χημικη βελτιωση κανω θα ειναι παροδικη. Προφανως αυτο λυνεται με καλο αερισμο, σωληνακι εξω κλπ. Πανω στη μελετη μου επεσα στην εξης λυση:

http://www.bayoureefkeeping.com/topic/2980-my-diy-co2-scrubber/

που περιγραφει ουσιαστικα ενα προφιλτρο του σκιμμερ με Νατράσβεστο (Soda lime). Απο το ψαξιμο που εκανα χρησιμοποιειται για φιλτραρισμα αερα, αναισθησια κλπ.

Πως σας φαινεται σαν ιδεα? ( για τις κρυες μερες του χειμωνα). Επισης, ξερει κανεις που μπορεις να προμηθευτεις κατι τετοιο? Ειναι ευρεως διαθεσιμο?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101616 Δημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2014, 23:45 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Internet Explorer 9
Ο τύπος, απ' αυτά που άφησε να εννοηθούν έχει θέμα με υψηλά επίπεδα Διοξειδίου,
γιατί λόγω ψοφόκρυου δεν ανοίγει παράθυρα.Εσένα, σίγουρα το πρόβλημα έχει άλλη
αιτία.Εκτός αυτού,δε νομίζω ότι μπόρεσε να πείσει αυτόν που ρώτησε αν συνεχίζει να
ανεβάζει το ph πάνω από 8,4 τι να κάνει.
Είπε ότι στο 8,4 το επίπεδο Διοξειδίου είναι τόσο μικρό που θα έχει.. minimal impact..
Ξανασκέψου το.

Πάντα φιλικά
Μάνος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101620 Δημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2014, 02:02 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Σεπ 2012, 13:10
Δημοσιεύσεις: 50
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 8 Chrome
Απο μετρησεις ειμαι kH 8 , Ca 435, Mg 1230 . Προσπαθω να ανεβασω το μαγνησιο. Μολις ερθει και αυτο σε ισορροπια θα κρινω καλυτερα.

Ph βρισκομαι στο 8 με πτωτικη πορεια με κλειστα φωτα (αντιστροφη φωτοπεριοδο στο σαμπ) . Test salifert. Εχω κανει χρηση Aquavitro balance για να ανεβασω, αλλα αφου εψαξα το θεμα με τη χημεια καλυτερα βλεπω οτι δεν κανουν τπτ αυτα και το Co2 του αερα θα εξισσοροπηθει στο ενυδρειο αρα θα ριξει το Ph (παρα τη χρηση Buffer). Οποτε η λυση ειναι καλος αερισμος των δωματιων, πραγμα λιγο δυσκολο αναλογα την μερα.

Απλα μου φανηκε ενδιαφερουσα ιδεα και ειμαι περιεργος αν πετυχαινει. Δεν λεω οτι θα το κανω, απλα το εγραψα να το συζητησουμε. Αλλωστε ακομα δεν ξερω που μπορω να βρω τον νατρασβεστο. Οσο για το φοβο για το πανω απο το 8,4 προφανως το λεω για περιπτωσεις που εισαι αρκετα κατω. Και παντα με παρατηρηση. Αλλωστε το υλικο αλλαζει χρωμα με την απορροφηση και τον κορεσμο αρα οταν σταματησει να δουλευει θα εχεις διακυμανσεις στο ph , πραγμα που δεν θελουμε.
Απλα το σκεφτηκα σαν λυση για μερες με κλειστα παραθυρα :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101653 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2014, 16:32 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Chrome
Τα προβλήματα με το pH είναι κάπως σύνθετα και παίζουν ρόλο πολλά πράγματα.

Δυστυχώς η τιμή αλλάζει πολλές φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας.Καλά κάνεις και προβληματίζεσαι,καλύτερα όμως να την παρακολουθείς 24/24 παρά 1-2 φορές την ημέρα αν και θα χρειαζόστείς τακτική βαθμονόμηση και υγρά/ηλεκτρόδια κτλ.
Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλά το βασικό μειονέκτημα σε τέτοιες μεθόδους είναι ότι δεν μπορείς να έχεις 100% τον έλεγχο και σε αυτά τα ενυδρεία καλύτερα να προσέχεις παρά να τρέχεις.
Επίσης είμαι εντελώς κατά στη χρήση buffer τύπου όλα σε ένα.Καλύτερα να έχεις 3 καλά πρόσθετα ή ακόμα και χύμα χημικά.
Μην πέφτεις στην παγίδα να ρυθμίσεις το pH με μαντζούνια γιατί επηρεάζουν και άλλες τιμές και τα αποτελέσματα θα είναι παροδικά.

Στη θέση σου θα δοκίμαζα με μια περισταλτική να διοχετεύσω Kalkwasser τις επικίνδυνες βραδυνές ώρες και μέχρι το πρωί.
ΙΜΟ pH 7,8 είναι αποδεκτό.Πιο πολύ θα με πείραζε αν ήταν 7,6 και κάτω.
Το μαγνήσιο δεν θα επηρεάσει το pH αν το ανεβάσεις 100ppm.
:D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101656 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2014, 19:59 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Internet Explorer 9
Μιά χαρά είναι οι τιμές σου, λίγο κάτω αλλά τίποτε τρομερό. Προσπάθησε να ανεβάσεις
λίγο το Ασβέστιο και το Μαγνήσιο. Από alkalinity πώς πας;

Φιλικά
Μάνος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101658 Δημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2014, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Σεπ 2012, 13:10
Δημοσιεύσεις: 50
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Tapatalk
Alkalinity το κραταω στο 8. Δοσομετρικη χρησιμοποιώ για τα 3 βασικά στοιχεία με σκόνες του aquario. Mg έχω φτιαξει διάλυμμα απο kent σκόνη αλλά θα βάλω τωρα του aquario.
Αλλαγές κανω 60 λτ ανα 15 μέρες με αλάτι red sea απλό στα 250 λτ μεικτά. Αλατότητα 1025 με κινεζικό ρεφρακτομετρο.
Για να ανεβω σε τιμές μπορω να πάω στο red sea pro που έδινε σίγουρα υψηλό mg αλλά λέω να μείνω σε αυτό που το έχω δουλέψει περισσότερο.
PH είχα συνέχεια στο 8 στο παλιό ενυδρείο , απο τα χριστούγεννα μετακομισα σε μεγαλυτερο) οποτε δεν με πειράζει. Μια μέρα είδα χαμηλό ph . ίσως κάτω απο 7,7 και ανησυχησα γι αυτο πήρα το aquavitro. Με το που το έβαλα σταθεροποιήθηκε το συστημα στο 8 παλι. Ίσως να ηταν αυτό που γράφει η συσκευασία πολλά θρεπτικά στο νερό. Τεσπα, απο τοτε οποτε φεύγω σκαω λίγο κ το παράθυρο. Το ενυδρείο είναι σε δωμάτιο αρα τις νυχτες παιζει να μαζεύει πολυ co2. Εγώ εκεί το αποδιδω.
Είπα αφού μου έκανε καλή δουλειά το balance μήπως να ανεβω στο 8,3 και στη μελέτη που έκανα κατάλαβα οτι δεν θα κανει τπτ αν ευθύνεται το co2.

Ίσως να παρω pH μέτρο αλλά φοβάμαι οτι θα με βάλει σε μπελάδες να το παρακολουθώ κ να το ρυθμιζω, ίσως κ για κακό.
Το kalkwasser είναι πολυ καλη λύση κ οχι τόσο διαδεδομένη εδώ. Το χω σκεφτεί παλιότερα, αλλά κολλησα στο θέμα με ίζημα κλπ. Θα το χω υπόψην μου..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101773 Δημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2014, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Internet Explorer 9
Για να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, να το πάμε λίγο απ' την αρχή;
Ανέφερες ότι στο προηγούμενο ενυδρείο σου το ph ήταν σταθερό μέχρι την αλλαγή στο
μεγαλύτερο.Τι είναι αυτό που άλλαξες / πρόσθεσες;
Το ρεφρακτόμετρο το έχεις τσεκάρει καθόλου; Αν όχι, μπορεί κάποιος φίλος να σου κάνει
μιά μέτρηση με το δικό του; Κάποιες φορές ψαχνόμαστε μάταια ενώ η λύση είναι μπροστά
μας.

Φιλικά
Μάνος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101779 Δημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2014, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Σεπ 2012, 13:10
Δημοσιεύσεις: 50
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Tapatalk
Ανέβηκα σε λίτρα. Απο 120 σε 250 μαζι με το σαμπ. Βράχος πανω νεκρός, στο σαμπ ο ζωντανός απο το παλιό ενυδρείο. Αραγωνιτης νεκρός. Φως το ίδιο αλλά σε μεγαλύτερη ένταση (είναι led 160w ). Κυκλοφορία τα ίδια jebao 25 +- καμια αντλία για ενίσχυση σε νεκρά σημεία. Να φανταστεις την έχω στο κύμα αρα πιστεύω κανει καλη αναταραξη . τέλος σκιμμερ το deltec 600 αναβάθμιση απο το 300. Οπως καταλαβαίνεις δεν άλλαξε κ πολυ το σύστημα.
Να σου πω την αλήθεια οποτε μετραγα στο παλιό είχα 8 ( εκεί κοντά με σαλιφερτ) οποτε είχα σταματήσει να ασχολούμαι. Όταν εκανα την αλλαγή ξαναπήραν μετρήσεις να παρακολουθώ την πορεία του νέου. 8,3 δεν έχω δει ποτε και δεν ξέρω αν αξίζει να το κηνυγησω. Μ αυτά που διάβασα για τα buffer πιστεύω πως όχι.
Το χω τσεκαρει οτι δεν χάνει με όσμωσης μονο.κάποια στιγμή θέλω να βρω υγρό καλιμπραρισματος. Κανονικά δουλεύω αλατότητα στο 1026 για τη διαφορα του ρεφρακτομετρου με τα NSW αλλά μου χε πεσει τώρα στο 1025 κ το αφηνω . μια ένδειξη για τη σταθερότητα της αλατοτητας μου είναι ότι θέλω ακριβως την ίδια ποσότητα αλατιου , όσο λέει η συσκευασία 38,2 στο λίτρο. Αν χάνω 2 βαθμους οπως λένε για τα κινέζικα, θα είμαι 1024, όμως δεν ρισκαρω να ανεβω πιο πανω χωρίς να βρω υγρό καλιμπραρισματος ή NSW αλατομετρο.
Κοιτα το κάτω απο 8 με ανησύχησε. Το σταθερό δεν με πειράζει. Θα θελα να βλέπω ενα 8,3 αλλά το αποδεχομαι. Ενα pH μέτρο θα το σκεφτώ να πάρω αλλά ξέρεις χαλαρά.. Έχω με τοσα να αγχωνομαι.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101797 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2014, 20:26 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 21 Δεκ 2012, 19:15
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Aθηνα ,St.Barbara
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows 7 Internet Explorer 9
Καλησπέρα.
Νομίζω ότι άδικα παιδεύεσαι.Έχεις υπ' όψιν σου την ανοχή που έχουν τα αντιδραστήρια;
Είναι περίπου 2%.Το 8 που έβλεπες είναι από 7,84-8,16. Αν θέλεις μεγαλύτερη ακρίβεια
πας σε ηλεκτρόδιο. Μην αγχώνεσαι, πάρε υγρό καλιμπραρίσματος για το ρεφρακτόμετρό
σου, όχι σαν αυτό που συνοδεύει συνήθως το όργανο (δεν σ' ενδιαφέρει η ακρίβεια στα
χαμηλά),αλλά στα 35 ppm που φτιάχνεις το νερό σου. Προσωπικά, έχω δοκιμάσει της fauna marine και της Gilbers με πολύ καλά αποτελέσματα.
Θα δεις, μολις φτιάξεις σωστη αλατότητα, θα ανέβει και το ph.

Φιλικά
Μάνος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νατράσβεστος (Soda lime) και DIY CO2 Scrubber
#101810 Δημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2014, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Σεπ 2012, 13:10
Δημοσιεύσεις: 50
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Tapatalk
Ευχαριστώ Μανο. Ναι αφού δεν βλέπω διακυμάνσεις τώρα μεγάλες το αφήνω στην ησυχία του. Σκέφτομαι να πάρω βέβαια ενα pH μέτρο της Hanna που βρήκα σε μια αγγελία. Ναι το ξέρω αυτό για το 35 ppm και τα προβλήματα των ρεφρακτομετρων. Θα ψαξω για τα υγρά που ειπες. Όταν είχα ξανακοιταξει δεν έβρισκα ή μου βγαιναν πολυ ακριβά.
Με φυσιολογικό ορο εχει κανει κανεις καλιμπραρισμα?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

45

15 Ιούλ 2023, 20:41

Νέα εισαγωγή θαλασσινών ψαριών και ασπόνδυλων

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

39

30 Μαρ 2023, 19:07


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com