Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 23 Μάιος 2024, 07:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 153 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#36121 Δημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2009, 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
εγω θελω ενημερση απο μαγαζια, οσο ειναι φανερο οτι προκιτε για διαφιμιση (δεν κριβετε το καταστημα πισω απο ψευδονημο)
οσο περισοτερα θελουν να μας πουν για τα προιοντα τους τοσο το καλυτερο.

αυτο το βιτρινες δεν το καταλαβα... αν ενοεις οτι παμε βλεπουμε τι εχει το μαγαζι, και μετα το αγοραζουμε απο το νετ... τοτε ναι, οταν το aquaristic ειναι 30-40% πιο φτινο (και μερικες φορεσ ειναι) τοτε θα αγορασω απο εκει αφου τσεκαρω την τιμη εδω. εξ αλλου η εγγυηση (για εταιριες που εχουν αντιπροσωπο στην ελλαδα) ισχυει κανονικα.
δεν αρκει ενα μαγαζι να στοκαρει για να πουλισει, πρεπει να εχει και καλες τιμες.(ή να προσφαιρει κατι παραπανω)

το οτι τα θελουμε ολα, φτινα , και καλα... ειναι λογικο... αλλα θα συμβιβαζομουν με εναν πωλητη που δεν λεει οτι του κατεβει, που προτιμα να πει δεν ξερω, θα ρωτισω, παρα καποιον που απλα κοιτα το ραφι και πουλα το πιο ακριβο.

στα μελη θελω 100% ελευθερια, ναι. στα καταστηματα θελω 100% ελενχο, ναι.
τα μελη ειναι ανθρωποι που οταν γραφουν εδω θελουν να μοιραστουν μαζι μου την χαρα τους, και τη γνωση τους για να μην κανουμε ολοι τα ιδια λαθη.... τα καταστηματα αντιπροσωπευοντε απο ανθροπους που οταν γραφουν εδω εχουν στο νου τους την προβολη τους, την διαφιμιση, το κερδος... αυτα... χρειαζοντε ελενχο και κανονες συγκεκριμενους.
την ελευθερια για τα μελη την θεωρω πραγματικα απαρετιτη, τον ελεγχο για τα καταστηματα ... καλο θα ηταν, αλλα ειναι πολυ δουλια, και οχι και τοσο απαρετιτο...

κατ'αρχην δεν ξερω και τοσο καλα πως λειτουργουν τα φορουμ... αλλα ξερω πως υπαρχουν τοσο πολλα επιδι καποια στιγμη διασπαστικαν καποιοι απο παλιοτερο σχημα (θα μπορουσαν να ειχαν διασπαστει για να κανουν ενα αμιγος ριφ φορουμ ή ενα φορουμ για Κυκλαδιωτες, αλλα δεν ειναι ετσι)
αναφερομε και στο φορουμ εδω, και μηλαω λεω πως ''εδω αυτο που παρατοιρω ειναι μια ειλικρινη διαθεση για φιλελευθερες πρακτικες (ο καθενας κανει και λεει οτι θελει αρκει να μην διμιουργει πραγματικο προβλημα)'' και το πιστευω!
μπορει ο κυριος λογος που εσθανομε εδω το σπιτι μου, να ειναι η ελευθερια που παρατιρω, αλλα υπαρχουν και λογοι που αλλα φορουμ δεν μου κανουν... την κριτικη μου την εχω κανει εκει, συγκεκριμενα και επονυμα... δεν βλεπω το λογο να αναφερθω εδω στα παραπονα μου για αλλα φορουμ. και τοσο που αναφερθικα κακως το εκανα
αν προσεβαλα τον κοσμο που κανει αυτο το φορουμ να λειτουργει καλα... το εκανα χωρις να το καταλαβω, σιγουρα δεν ηταν αυτη η προθεση μου... εδω ακομα και οταν ειμουν επιθετικος μου φερθικε ο κοσμος ευγενικα, ....
για να ειμαι ειλικρινις δεν καταλαβενω γιατι σε ενοχλησε τοσο πολυ η τοποθετιση μου

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36142 Δημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2009, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9919
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Παιδιά είναι πολύ καλή η συζήτηση και πραγματικά χαίρομαι, αλλά ταυτόχρονα έχω και μία αγωνία, και θα σας την εξηγήσω.

Ναι δυστυχώς τα φόρουμ διασπάστηκαν και γελοιοποιήθηκαν. Αλλά αυτό οφείλεται εκεί ακριβώς που είπε ο Λάμπρος. Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει μεταξύ λίγων ανθρώπων ισονομία. Κάθε Έλληνας είναι και Πρόεδρος κάπου. Κάθε Έλληνας - αν γινόταν πρωθυπουργός - θα έσωζε την Ελλάδα. Γιατί να μην υποφέρουν και τα φόρουμ από το ίδιο μικρόβιο; Έτσι και αυτός εδώ ο χώρος.... Με τη μόνη διαφορά ίσως από άλλους, ότι εδώ δεν υπάρχει admin !!! Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά ο admin είναι ένας ρόλος τεχνικός και το password του το μοιράζονται πολλοί, μεταξύ των οποίων και το παιδί που μας έστησε τη βάση. Ήταν ιδρυτικός κανόνας να μην υπάρξει ποτέ τέτοιο άτομο. Έτσι ξεκίνησε αυτός ο χώρος, με τρία παιδιά που έφυγαν από έναν άλλο χώρο που πίστευε ότι πρέπει να υπάρχουν admin. Τα 3 παιδιά γίνανε 5, 10, 12....κτλ. Και παραμένουν μία παρέα και μόνο, που κρατάει και μεγαλώνει αυτόν εδώ το χώρο με σκοπό :

α) Να περνάμε καλά.
β) Να ανταλλάσουμε απόψεις.
γ) Να βοηθάμε τους νέους.
δ) Να βελτιώνουμε το χόμπυ μας.
ε) Να αρχειοθετούμε γνώση.
στ) Να ενημερωνόμαστε

Έτσι από πλάκα ξεκίνησε και κατέληξε το πιο γρήγορα αναπτυσσόμενο φόρουμ για θαλασσινά ενυδρεία. Έχει εμπλουτιστεί με τις κατηγορίες
Φωτογραφία
Καταδύσεις
Οικολογία
και ΝΑΙ έχει και έναν χώρο για τους επαγγελματίες, από τους οποίους ζητούμε ενημέρωση και προσδοκούμε ΚΑΛΕΣ ! ΑΛΛΑ ΜΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΕΣ σχέσεις. Δεν έχουμε διαφημίσεις, δεν έχουμε κάρτες μελών, δεν δεχόμαστε δώρα στις εκδηλώσεις μας, αλλά δεν στεναχωριόμαστε όταν κάποιος ανακοινώσει μια ειδική προσφορά για τα μέλη μας....

Και επειδή δεν θέλω να κρύβομαι πίσω από το δάκτυλό μου, θέλω να αναφερθώ και στις σχέσεις των forum με τους ιδιοκτήτες που αναφέρθηκε παραπάνω, διευκρινίζοντας εκ των προτέρων ότι δεν το πήρα προσωπικά και δεν παρεξηγήθηκα. Με τον Γιώργο τον ιδιοκτήτη της ΖΩΟΦΙΛΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ και με τον Γιώργο του WΑΤΕR INN είμαι ΚΑΙ φίλος. Τους θαυμάζω και τους δύο για διαφορετικούς λόγους και τους υποστηρίζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ώστε να μην θεωρηθεί συσχέτιση με το forum. Ο μεν πρώτος θεωρείται (από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο θαλασσινό forum και ο δεύτερος θεωρείται (πάλι από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο (πιο μαρκετινίστικο forum). Ευτυχώς κανένας δεν υποστηρίζει ότι εμείς ή εκείνοι αλληλο-υποστηριζόμαστε.... Το ΟPEN REEF είναι αυτό που λέει OPEN σε όλα. Το ότι είμαι ΦΙΛΟΣ τους όμως (και ελπίζω να με θεωρούν και εκείνοι φίλο) δεν σημαίνει ότι είναι αλάθητοι. Και δεν σημαίνει ότι ο χώρος γενικότερα δεν έχει τρομερά προβλήματα. Ανταγωνισμούς, αισχροκέρδεια, έλλειψη επαγγελματισμού, εγκληματικές αμέλειες στη φροντίδα των ζώων και στην καθοδήγηση των πελατών, κτλ κτλ. Εκεί όμως που γίνεται μία προσπάθεια για κάτι καλύτερο πρέπει να προσφέρουμε την εκτίμησή μας. Εκεί που βλέπουμε πράγματα που δεν μας αρέσουν, ο χώρος εδώ προσφέρεται για την ορθή παρουσίαση των απόψεών μας.

Υπάρχουν όμως και κάποια ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ όρια, τόσο ηθικά όσο και νομικά...
Τα ηθικά είναι όταν χρησιμοποιούμε την ανωνυμία μας για να εκτοξεύουμε κατηγορίες είτε ανυπόστατες είτε ατεκμηρίωτες. Σε αυτό το σημείο θέλουμε την βοήθεια όλων των μελών ώστε να μην αναγκαστούμε ποτέ να κάνουμε κάτι που απεχθανόμαστε - ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ.
Τα νομικά, πρέπει να διευκρινίσω για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ότι ΚΑΙ στο ιντερνετ ισχύει κανονικότατα η Ελληνική νομοθεσία. Για πρακτικούς και μόνο λόγους υπάρχει όντως ένας νόμιμος εκπρόσωπος και εδώ, στο όνομα του οποίου είναι καταχωρημένο το domain. Δεν θέλετε να καταλήξει φυλακή καμμιά ώρα, έτσι δεν είναι ;;; :D

Εν κατακλείδι λοιπόν OPEN ναι, και ΕΛΕΥΘΕΡΟ και ΙΣΟΤΙΜΟ, αλλά πλήηηηηζ λίγη περισσότερη προσοχή σε όλα τα παραπάνω...

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36150 Δημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2009, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Βαγγέλη μου αφήνεις την γευση πως νομίζεις οτι χρησιμοποιούν τα καταστήματα τα φορουμ ώς διαφήμηση και οτι οι χομπύστες δεν επωφελούνται απο αυτό!

Όπως είπε ο Θάνος τα καταστήματα εγγράφονται μετά απο "πρόσκληση" με σκοπό ΠΡΩΤΑ να βοηθηθούμε εμείς!Να στο πω πιο απλά , εγώ που μένω λίγο μακρυά απο την Αθήνα αν δεν υπήρχαν αυτές οι ανακοινώσεις δεν θα ήξερα και δεν θα μπορούσα να αγοράσω τπτ απο ζωντανά!Τα καταστήματα απο την μεριά τους προσπαθούν για τα αυτονόητα , δλδ να πουλήσουν!Δεν βλέπω τπτ μεμπτό σε αυτό! :roll:
Απο την άλλη αν εντοπίσουμε κάποιον "κακό" επαγγελματία μπορούμε κάλλιστα να τον απομακρύνουμε απο εμάς , με σωστή όμως κρίση και όχι επειδή δεν μας γουστάρει ή δεν μας έκανε το κέφι!

Στην τελική θεωρώ πως ,προσωπικά μιλώντας πάντα , επωφελούμαι απο την παρουσία των επαγγελματιών στα φορά!

ΥΓ Δεν έχω ξάδερφο πετσοπά και όταν βλέπω κακώς κείμενα τους κράζω χωρίς φόβο και επώνυμα :wink: :D

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36157 Δημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2009, 22:06 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
madfdg έγραψε:
Βαγγέλη μου αφήνεις την γευση πως νομίζεις οτι χρησιμοποιούν τα καταστήματα τα φορουμ ώς διαφήμηση και οτι οι χομπύστες δεν επωφελούνται απο αυτό!

Αυτό ακριβώς.
Που επωφελούμαστε ;


Όπως είπε ο Θάνος τα καταστήματα εγγράφονται μετά απο "πρόσκληση" με σκοπό ΠΡΩΤΑ να βοηθηθούμε εμείς!

Αυτό ομολόγώ ότι δεν το ήξερα αν και προσφάτως άλλο διαπίστωσα.

Να στο πω πιο απλά , εγώ που μένω λίγο μακρυά απο την Αθήνα αν δεν υπήρχαν αυτές οι ανακοινώσεις δεν θα ήξερα και δεν θα μπορούσα να αγοράσω τπτ απο ζωντανά!

Εχω απαντήσει σε αυτό.
Τσεκάρεις τις εταιρικές τους Ιστοσελίδες για Νέα - Ανακοινώσεις και γράφεσαι στο ενημερωτικό δελτίο τους.


Τα καταστήματα απο την μεριά τους προσπαθούν για τα αυτονόητα , δλδ να πουλήσουν!Δεν βλέπω τπτ μεμπτό σε αυτό! :roll:

Δεν είπα ποτέ ότι είναι μεμπτό.

Απο την άλλη αν εντοπίσουμε κάποιον "κακό" επαγγελματία μπορούμε κάλλιστα να τον απομακρύνουμε απο εμάς , με σωστή όμως κρίση και όχι επειδή δεν μας γουστάρει ή δεν μας έκανε το κέφι!

Στην τελική θεωρώ πως ,προσωπικά μιλώντας πάντα , επωφελούμαι απο την παρουσία των επαγγελματιών στα φορά!

Εγω πάλι προσωπικά θεωρώ ότι μόνο το κατάστημα επωφελήτε και μη με ρωτήσεις πως αλλά υπήρξα μάρτυρας καταστηματάρχη σε κουβέντα του στυλ ' Οσο περισσότερα τόσο το καλύτερο για μας'. Και όποιος πιστεύει ότι όλοι σχεδόν οι επαγγελματίες δεν το σκεφτήκαν το ίδιο πράγμα στο πίσω μέρος του μυαλού τους εγω προσωπικά τον θεωρώ αφελή.
Θεωρείς μήπως τυχαίο το γεγονός ότι μόλις ανακοινωθεί απο τα καταστήματα Νεα Παραλαβή και συ ή εγώ για κάποιο λόγο δε το πάρουμε χαμπάρι άμεσα και να πας την άλλη μέρα και να μην βρείς τίποτα; Που αποδεικνύει περίτρανα οτι το σύστημα δουλεύει ρολόι.
Και επειδή μαρέσει να λεώ τα πράγματα με το όνομα τους ο μοναδικός επαγγελματίας απο τα της Αθήνας μεριά που ξεχωρίζει ειναι ο Nidal.Το γιατί φαίνεται απο τα ποστ του σε άλλα φόρα και δε ξέρω αν είναι και εδώ γραμμένος.


ΥΓ Δεν έχω ξάδερφο πετσοπά και όταν βλέπω κακώς κείμενα τους κράζω χωρίς φόβο και επώνυμα :wink: :D


Τέλος πάντων γράφτηκα εδω μέσα για να κάνω φιλίες με ανθρώπους που αγαπούν το ίδιο πράγμα με μένα.
Να μάθω όσο περισσότερα μπορώ να βοηθήσω άλλους με την σειρά μου και να περνάω ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο μου.
Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα.
Με έχει κουράσει και έχω να στήσω και ενα reef και χρειάζομαι δυνάμεις :D

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36176 Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2009, 06:08 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Νομίζω ότι το θέμα αναπτύχθηκε πολυδιάστατα.
Ακούστηκαν και οι πιο ακραίες απόψεις και γνώμες.
Η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά.
Τα καταστήματα προσφέρουν κάποια προιόντα προς κατανάλωση σε εμάς ως χομπίστες (αυτός είναι ο ρόλος τους), θέλουμε και ζητάμε να βάζουν τις προσφορές και τις εισαγωγές τους και από κει και πέρα έχουμε την δυνατότητα επιλογής από που και πως επιλέγουμε.
Η Ξύλινη προπαγάνδα μην ψωνίζετε από εδώ (Ελλάδα) πάρτε απ' έξω (internet) προσωπικά δεν μου λέει κάτι.
Ολοι τα ξέρουμε, είναι πράγματα χιλιοειπωμένα.
Θα παρακαλούσα θερμά να πέσουν οι τόνοι και να υπάρχουν ψύχραιμες και ώριμες σκέψεις.Οχι ΚΡΑΥΓΕΣ δεν βοηθούν κανέναν.
Κάποιοι είναι πιο παλιοί χομπίστες και γνωρίζουν καλά ότι πριν 8-10 χρόνια οι αγορές από το net ήταν σχεδόν ανύπαρκτες.
Καλά όλα αυτά που γράφθηκαν αλλά 'οταν εγω ή ο καθένας μας βρέθούμε (παράδειγμα λέω σε κανένα να μην συμβεί) με σπασμένο κάνιστρο και θα κινδυνεύουμε να "χάσουμε" το ενυδρείο δεν νομίζω ότι θα σκεφθεί κανείς να το παραγγείλει απ'ο net???!!!! :wink: :wink: :wink:

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36182 Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2009, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
βαγγελη νομιζω οτι σε οτι εγραψες στο τελευτεο ποστ σου εχω αναφερθει λιγο πιο πριν, επισις αν θες βοηθεια με το στισιμο, ειμαι πολυ κοντα σου και θα χαιρομουν να βοηθισω

zeroboy έγραψε:
Νομίζω ότι το θέμα αναπτύχθηκε πολυδιάστατα.
Ακούστηκαν και οι πιο ακραίες απόψεις και γνώμες.
Η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά.
......
Ολοι τα ξέρουμε, είναι πράγματα χιλιοειπωμένα.
Θα παρακαλούσα θερμά να πέσουν οι τόνοι και να υπάρχουν ψύχραιμες και ώριμες σκέψεις.Οχι ΚΡΑΥΓΕΣ δεν βοηθούν κανέναν.

το οτι δεν οδηγει καπου συγκεκριμενα καποια συζητησ ποτε δεν με προβληματισε... η ανταλαγη αποψεων ακομα και οταν δεν ειναι με προσπαθια να λιφθουν αποφασεις εμενα με ικανοποιει...
αν καποιος θελει να μου πει με τον τροπο του πραγματα που εχω ξανακουσει... με χαρα θα τον ακουσω... μπορει να εχει και νεα επιχειριματα και να μου αλαξει την γνωμη μου!

γενικα οι κραυγες, και οι αποψεις χωρις υποστιξη σωστων επιχειριματων με ενοχλει και εμενα... αλλα δεν θα ελεγα ποτε να σταματισουν οσο ακουν και την δικη μου αποψη... που ξερεις μπορει καποτε να αποκτισουμε κοινες αποψεις, και η μαχητικοτιτα τους μαζι με τα επιχειριματα των ψυχραιμοτέρων να αλαξουν νοοτροπιες...

Θανο, η ιδεα ενος φορουμ χωρις admin ειναι πολυ ενδιαφερουσα, σιγουρα χρησιμη, και αποδοτικη. παραβλεπει επιτυχως την προδιαθεση του ενος ελληνα να γινει προεδρος περισσοτερων ελληνων... και λινει σε πρακτικο επιπεδο το προβλημα που αλλιως θα διαιωνιζοταν... (εγω εχω την ταση να τα παραφιλοσοφω τα πραγματα και δεν θα εφτανα ποτε σε μια τετια λυση με το δικο μου τροπο σκεψης)
Ακομα και μεσα απο δυσκολες καταστασεις βρισκοντε λυσεις απροσμενες!!! αυτο ειναι ενα ακομα χαρακτηρηστικο του νεοελληνα, στα δυσκολα να τα καταφερνει καλυτερα :D

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36185 Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2009, 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
phaerimm πολύ ευχαρίστως και να τα πούμε και απο κοντά κάποια στιγμή μιας και είμαστε γειτόνοι.

Αν και αλλάζει το θέμα τώρα σχετικά με τον Admin προτιμώ την λέξη Διαχειριστή καθότιν μας έχει φάει και η ξενομανία.
Είναι γεγονός ότι στην ελλάδα όλοι θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στην θέση του Χαλίφη.
Παρόλαυτα και το συγκεκριμένο φόρα σίγουρα έχει το διαχειριστή του αλλά με την έννοια που πρέπει.
Δηλαδή ενα άνθρωπο ή μια ομάδα που το φροντίζει και το συντηρεί.
Και οχι με κάποιον-ους που θα αποφασίσει να το παίξει ο 'κουμανταδόρος' όλων εδω μέσα.
Στην Ελλάδα δυστηχώς παρερμηνεύουμε τις έννοιες.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36198 Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2009, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9919
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36205 Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2009, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
salTasos έγραψε:
Παράθεση:
το να μεταφέρετε άκριτα απόψεις <μερικών >- προφανώς άσχετων -που προσβάλουν άλλα φόρουμ ανώνυμα και αδικαιολόγητα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για εσάς .. εκτός αν τις συμμερίζεστε :wink:

προσωπικα δεδομενα αγαπητε! :wink:Εσυ για ποιο λογο ακριβως ενδιαφερεσαι?

Προσωπικα δεδομενα φιλε μου. :wink: Εσυ για ποιο λογο ακριβως ενδιαφερεσαι?

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36206 Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2009, 17:20 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Ωπα καταλαθος εσβησα το ποστ του Τασου.Θανοοοοοο!!!!! :oops:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 153 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

503

15 Ιούλ 2023, 20:41


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com