Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 10:41

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87608 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 12:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 13:39
Δημοσιεύσεις: 163
Τοποθεσία: Κ.κηφισια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία από εκεί ,έχει παραγγείλει κανένας από αυτό το μαγαζί ; Τα μεταφορικά κόστη είναι λογικά ή δεν συμφέρει ;

_________________
κώστας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87613 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 13:29 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Δεν έχω πάρει από εκεί, θα σου πουν τα παιδιά που έχουν πάρει.
Έχω πάρει από άλλο αμερικανάκι και πλήρωσα για 120€ παραγγελία 105€ τελωνείο γιατί το αμερικανάκι τα έστειλε με DHL (ενώ είχαμε συμφωνήσει να τα στείλει με USPS).
Οπότε προσοχή στο τελωνείο: μόνο USPS και αν μπορεί κάτω από $50 αναγραφόμενη τιμή έξω από το δέμα (αυτό είναι το αφορολόγητο ποσό για τρίτες χώρες).

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87617 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 13:39
Δημοσιεύσεις: 163
Τοποθεσία: Κ.κηφισια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
σε ευχαριστώ Βλάση !

_________________
κώστας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87619 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 16:47 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
προσέξτε παιδιά το USPS : στο αεροδρόμιο καταλήγει ΕΛΤΑ , όπου γίνεται τελευταία μακελειό , καθυστερούν απίστευτα και επίτηδες .Και για να καθυστερήσουν παραπάνω ανοίγουν τα πάντα .
Φίλος την πάτησε πρόσφατα .
Φίλος εκτελωνιστής μου έλεγε ότι πλέον ίσως είναι πιο ασφαλές κάποιο courier παρά USPS και ΕΛΤΑ .
Αυτά με επιφύλαξη .

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87620 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 17:19 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 13:39
Δημοσιεύσεις: 163
Τοποθεσία: Κ.κηφισια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
σε ευχαριστώ Γιώργο

_________________
κώστας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87621 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
gs33 έγραψε:
προσέξτε παιδιά το USPS : στο αεροδρόμιο καταλήγει ΕΛΤΑ , όπου γίνεται τελευταία μακελειό , καθυστερούν απίστευτα και επίτηδες .Και για να καθυστερήσουν παραπάνω ανοίγουν τα πάντα .
Φίλος την πάτησε πρόσφατα .
Φίλος εκτελωνιστής μου έλεγε ότι πλέον ίσως είναι πιο ασφαλές κάποιο courier παρά USPS και ΕΛΤΑ .
Αυτά με επιφύλαξη .

Έχω παραγγείλει πολλά το τελευταίο 3μηνο και δεν μου έχει κολλήσει ή καθυστερήσει τίποτα με τα ΕΛΤΑ.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87623 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Δεν παίζει με την καμία η κούριερ να έχει περισσότερες πιθανότητες από ότι τα ΕΛΤΑ.
Όταν λέμε με την καμία, εννοούμε με την καμία.
Δηλαδή, οι πιθανότητες είναι 100% η κούριερ να περάσει τελωνείο όταν η αναγραφόμενη τιμή είναι πάνω από $50.

Ο λόγος είναι απλός.

Αεροδρόμιο Σπάτα:
Φανταστείτε ένα χώρο 10χ4 μέσα και αριστερά στον οποίο υπάρχει ένα μακρόστενο γραφείο (σα τα σχολικά θρανία) που κάθονται 2 κρατικοί εκτελωνιστές δίπλα δίπλα. Ο χώρος αυτός έχει μια καρέκλα απέναντι για το κοινό και ένα ανεμιστήρα. Στο βάθος του χώρου είναι ο προϊστάμενος με ένα όμορφο γραφείο και 100 χαρτιά, με δική του γυάλινη πόρτα για να γίνονται οι “διαβουλεύσεις”. Και αυτός έχει το δικό του ανεμιστήρα. Κανείς δεν έχει air condition. Ο λόγος είναι ότι τα 2 γραφεία (που είναι είπαμε σε ενιαίο χώρο) βρίσκονται μέσα στην αποθήκη που είναι για τις παραλαβές που θα πάνε για εκτελωνισμό, η οποία είναι τεράστια όχι μόνο σε διαστάσεις αλλά και σε ύψος . Και για στέγη έχει κάτι σαν ελενίτ, οπότε καταλαβαίνει κανείς τι περνάνε αυτοί οι άνθρωποι το καλοκαίρι με γραφεία μέσα σε αποθήκη η οποία ψήνεται και αερίζεται και πολύ άσχημα.
Έχουμε τώρα μια πολύ καλή ιδέα του χώρου που γίνεται μέρος της διαδικασίας.

Πάμε τώρα στην κούριερ.
Κάθε κούριερ (που είναι βέβαια ιδιωτική εταιρεία) έχει το δικό της εκτελωνιστή ο οποίος παίρνει (για λογαριασμό της κούριερ) 50€ το κάθε δέμα που εκτελωνίζει (και μετά πληρώνεις ΦΠΑ, χρήση αποθήκης, έξοδα διακίνησης κτλ κλτ). Επίσης, ο κάθε ιδιώτης κούριερ, με την εμπειρία που έχει, πάει κατευθείαν στους κρατικούς εκτελωνιστές (τους οποίους γνωρίζει με το μικρό τους, πότε γιορτάζει η μητέρα τους, τι τάξη πάει το παιδί τους κτλ) και δηλώνει από την περιγραφή που βλέπει έξω από την απόδειξη, τι έχει μέσα το δέμα, “επιλέγοντας” έτσι πόσο φόρο θα πληρώσει ο πελάτης αλλά και γνωρίζοντας ποιος είναι ο εύκολος τρόπος να περάσει το δέμα γρήγορα. Πχ Αν πάρεις μια τροφή για ψάρια, αν πάει να το περάσει σα τροφή, μάλλον θα έχει λήξει η τροφή μέχρι να περάσει από την προβλεπόμενη διαδικασία. Αν όμως το περάσει σαν πλαστικό κουτί, περνάει άμεσα και με πολύ μικρό φόρο (αυτό όπως καταλαβαίνεται έγινε μπροστά μου από ιδιώτη εκτελωνιστή για κάποια κούριερ). Εγώ πέρασα με πολύ μικρό φόρο καινούργια σέλλα δερμάτινη για τη μηχανή μου λέγοντας ο ίδιος ότι ήταν από τρακαρισμένη μηχανή στην αμερική και όχι ανταλλακτικό ή καινούργια. Το προιόν είναι το ίδιο, αλλά αν δείτε τους τόμους με τις περιγραφές αντικειμένων που έχουν οι εκτελωνιστές θα πάθετε πλάκα. Είναι για να καταλάβετε όπως όταν ακούσατε τον πρόεδρο της Βουλής για τροποποίηση νόμου: ”στο νόμο 1340/1980 παράγραφος 65 άρθρο 4 γραμμή 18 η λέξη “καλώς” αντικαθίσταται με τη λέξη “κακώς” και εφεξής ο νόμος θα είναι ο νόμος 1340/1980 όπως αυτός τροποποιήθηκε με την πράξη Δ κεφάλαιο 3 της 58 σελίδας πρακτικών της βουλής της 02-12-2000).

Πάμε τώρα σους κρατικούς εκτελωνιστές.
Αυτοί είναι οι επίσημοι εκτελωνιστές, οι άλλοι ουσιαστικά είναι διεκπεραιωτές και ασχολούνται με όλα τα χαρτιά. (Την τελευταία φορά που εκτελώνισα μόνος μου το δέμα που ανέφερα στο προυγούμενο post πήγα σε 13 γραφεία μετά τους δύο κρατικούς εκτελωνιστές στους οποίους ξαναγύρισα για να δώσω κάποια από τα έγγραφα που μου προσκόμισαν τα 13 γραφεία και να πάρω το δέμα μου).
Οι επίσημοι εκτελωνιστές θα πάρουν το μισθό τους, ο οποίος αφού είναι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ο ίδιος είτε “ανοίξουν” ** ένα δέμα είτε 30 δέματα την ημέρα. Τα “τυχερά” τους έρχονται από τα γρηγορόσημα που καταβάλουν οι κούριερ (που είπαμε πριν ξέρουν πότε γιορτάζει το παντζανάκι της συμπεθέρας του κουμπάρου) αλλά και από τα ποσά που δίνουν “για την καλή εξυπηρέτηση” κάποιοι ιδιώτες.
Δεν έχουν λοιπόν κανένα λόγο να “ανοίξουν” ένα κουτάκι που θα πάρουμε εμείς με ενυδρειακά. Πρώτον γιατί δεν θα τους αποφέρει τίποτα και δεύτερον και καλύτερον γιατί θα χάσουν τα τυχερά τους αν ασχολούνται με αυτά και όχι με αυτά που ανέφερα πριν (στο οχτώαρο προλαβαίνουν συγκεκριμένη χαρτούρα).

Άρα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που σου είπε ο φίλος σου και πολύ καλά κάνεις και έχει επιφυλάξεις.

•Έχω φέρει από Αμερική (και Καναδά και Αυστραλία, ίδια είναι η διαδικασία για οποιαδήποτε Τρίτη χώρα) πάνω από 100 δέματα- αποστολές όταν έβαζα gadget στη μηχανή μου, καμιά 10 ρια φορές για το ενυδρείο και περίπου 15 για τη φωτογραφική (από Κίνα). Έχω φάει τελωνεία, έχω πληρώσει κούριερ και ιδιώτες αλλά όταν σταματάει τελωνείο πλέον, πάω μόνος μου στα 13 γραφεία στα Σπάτα (18 γραφεία είχα μετρήσει στο τελωνεία λιμένος Πειραιά, αν θυμάμαι και καλά το μέτρημα αλλά κάπου εκεί είναι). Προτιμώ όμως να μην πληρώσω ιδιώτη κούριερ, έτσι και αλλιώς το έκανα στο ρεπό μου και είναι σα να κέρδιζα ένα μεροκάματο. Ότι γράφω δεν τα έχω διαβάσει κάπου αλλά τα έχω κάνει (ή δει να γίνονται) μπροστά μου.
• **Δεν μπορούν να ανοίξουν δέμα αν δεν είσαι εσύ μπροστά ή ο εκτελωνιστής σου. Άρα αν για κάποιο λόγο πρέπει να ανοιχτεί, σε παίρνουν τηλέφωνο (σε αυτό που γράφεται έξω από το δέμα) και τους ενημερώνεις πότε θα γίνει η διαδικασία.


Θα ψάξω και θα βρω ένα άρθρο που είχα βάλει παλιά σε φόρουμ με με μηχανές για να ενημερώσω τα αδέρφια τι ισχύει και θα το ποστάρω εδώ.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87625 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 18:54 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Άρθρο που έχω γράψει στο Varaderoforum (αν και έχω Vstrom :D ) στις 09-05-2008:

"Εισαγωγή από Αμερική"

Μετά από συνεχόμενες εισαγωγές σε διάφορα αξεσουάρ που έχω κάνει από Αμερική, όπου τα περισσότερα πουλιούνται στη μισή ή κάτω από τη μισή τιμή, σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

• Επίσημη πολιτική που μου είπαν από το Υπουργείου Οικονομικών όταν έψαχνα ένα δέμα, είναι ότι μέχρι 150$ περνάει αφορολόγητο, από τη στιγμή που ο παραλήπτης είναι ιδιώτης (ήταν 300$ το όριο αλλά κατέβηκε). Μου έχει περάσει και δέμα με 220$ αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Σημείωση: σήμερα έχει πάει στα $50

• Στα Σπάτα (αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος) δεν υπάρχει τελωνείο. Υπάρχει μόνο αποθήκη των ΕΛΤΑ τα οποία όταν δουν αναγραφόμενη τιμή πάνω από 150$ στέλνουν τα χαρτιά ( και αν χρειαστεί και το δέμα ) δίπλα στο γραφείο του Υπουργείο Οικονομικών για να γίνει ο εκτελωνισμός. Σημείωση: σήμερα υπάρχει και είναι το γραφείο που περιέγραψα πριν.

• ΔΕΝ σε παίρνει κανείς τηλέφωνο να σε ενημερώσει για το κόστος του εκτελωνισμού (παλιά σε έπαιρναν αν το κόστος ήταν μεγάλο) όποιο και αν είναι αυτό. Θα βγει ο δασμός και όταν θα πας να το παραλάβεις, σου λένε την λυπητερή.

• Αν έρθει με USPS που είναι το προτιμότερο γιατί είναι το Δημόσιο ΕΛΤΑ της Αμερικής και είναι πολύ τυπικό στον έλεγχο της αποστολής από Αμερική, 99% το δέμα δεν το ανοίγουν στην Ελλάδα αλλά εμπιστεύονται την περιγραφή στο τιμολόγιο. (Προσωπικά δεν μου έχουν ανοίξει ποτέ κανένα δέμα που πέρασε αφορολόγητο).

• Οι μεγάλες εταιρείες αρνούνται να γράψουν στο δέμα gift ή sample (μπορείτε να το ζητήσετε με email να το γράψουν και θα σας απαντήσουν). Η περίπτωση gift ή sample περνάει αφορολόγητη, αφού συνήθως γράφουν και μηδενική τιμή στο τιμολόγιο.

• Αν περάσει τελωνείο, αν για παράδειγμα το ποσό του τιμολογίου είναι 500€ ($ ισοτιμία σε €) , αυτό που πληρώνεις είναι :
500€ x 4,7 % = 23,5€ (αυτός είναι φόρος εκτελωνισμού)
500€ x 0,5 % = 2,5€
500€ x 0,15 % = 0,75€ (αυτοί είναι φόροι προσαύξησης)
500€ x 19 % = 95€ (το ΦΠΑ) Σημείωση: Σήμερα είναι 23%
Σύνολο φόρων 121€ x 2,5% = 3€ (αυτός λέγεται ΦΕΤΕ)
Άρα Συνολικοί Φόροι 121€ + 3€ = 124€ ( Σύνολο Τελωνειακών Φόρων) + 6€ Φόροι Εκτελωνισμού = 130€
Αν το ποσό 500€ (αρχικό τιμολόγιο παραδείγματος ) + 130€ ( φόροι) + μεταφορικά < της παραγγελίας από Ελλάδα, μπορείς να το φέρεις από Αμερική.

• Αν υπάρχει γνωστός στο Τελωνείο που μπορεί να “εξυπηρετήσει”, μιλάτε μαζί του μόλις δείτε από το track ότι το δέμα είναι στο Τελωνείο. ΔΕΝ περιμένετε να δείτε από το track αν θα περάσει Τελωνείο γιατί το track σταματάει να ενημερώνεται μόλις το δέμα μπει Ελλάδα (θα το έχετε στα χέρια σας το δέμα και το track θα δείχνει Into Foreign Customs).

• Προτιμήστε να φέρετε προϊόντα που δεν είναι εύκολο να χαλάσουν γιατί αν χαλάσουν πρέπει να τα στείλετε πίσω για την εγγύηση και τα έξοδα της courier είναι δικά σας και για να πάνε και να έρθουν πίσω αυτά που θα σας αντικαταστήσουν ( επικοινωνείτε ΠΡΙΝ την παραγγελία με email για το Return Policy της εταιρείας, αλλά θα δείτε ότι τα μεταφορικά δεν τα καλύπτουν ενώ μπορεί να σας χρεώσουν και 5% ,10% ή και 20% από το αρχικό ποσό αν η συσκευασία έχει ανοιχτεί).

• Να είστε έτοιμοι να κάνετε ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ όταν το δέμα το πάρουν στα χέρια τους τα ΕΛΤΑ ή οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ (θυγατρική των ΕΛΤΑ). Μπορεί το δέμα να κάνει 3 ή 4 ημέρες να έρθει Ελλάδα από Αμερική και 10 ημέρες να το δώσουν τα ΕΛΤΑ (ένα δέμα δικό μου πήγε από τα κεντρικά ΕΛΤΑ της Πάτρας στο υποκατάστημα που ανήκω, από εκεί πίσω στο κεντρικό ΕΛΤΑ, από εκεί στις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, πάλι πίσω στα κεντρικά ΕΛΤΑ και από εκεί πίσω στο υποκατάστημα που ανήκω. Όλο αυτό έγινε γιατί ανάλογα με το γράμμα που αρχίζει η φορτωτική, κάποια τα παραδίδουν οι Ταχυμεταφορές και κάποια τα ΕΛΤΑ).

• Αν αρχίσετε να ψάχνετε το δέμα στα ΕΛΤΑ, τα συστήματα που χρησιμοποιούν είναι επιεικώς απαράδεκτα και δεν βλέπουν το δέμα ακόμα και αν το έχουν παραλάβει. Επικοινωνήστε με το τηλέφωνο εξυπηρέτησης των Ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ 801 το οποίο βλέπει που βρίσκεται το δέμα (μου έχει τύχει το 801 να μου λέει ότι το δέμα μου είναι στα κεντρικά ΕΛΤΑ, να πηγαίνω στα κεντρικά ΕΛΤΑ και ο ούτε διαλογέας, ούτε ο διανομέας, ούτε ο προϊστάμενος να το βρίσκουν, είτε φυσικά ως δέμα είτε στο computer). Σημείωση: σήμερα κάνουμε μόνοι μας track εδώ: http://212.205.82.71/trackandtrace/ Αυτό βλέπει και το 801 αν πάρετε τηλέφωνο.

• Λόγο των παραπάνω, όταν ρωτάτε shipping days και η απάντηση είναι 3 - 4 ημέρες, υπολογίστε καλού κακού άλλες 4 (ο μέσος όρος δικός μου, 1 ημέρα το λιγότερο, 10 ημέρες το περισσότερο που μου έχει τύχει) για να το πάρετε στα χέρια σας. Άρα κάντε την παραγγελία σας νωρίτερα από ότι θα θέλατε το προϊόν για να είστε σίγουροι ότι θα το έχετε όταν το χρειαστείτε.

• Ρωτήστε πριν το παραγγείλετε αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο γιατί αν ρωτήσετε πόσες μέρες κάνει για shipping θα σας πουν 3 ή 4 και μπορεί να περιμένετε ένα μήνα (ενώ έχει χρεωθεί η πιστωτική) γιατί είναι stock out.

• Προτιμήστε συναλλαγές με μεγάλα site για λόγους ασφαλείας της πιστωτικής. Εγώ ΠΑΝΤΑ τσεκάρω την εταιρεία που παραγγέλνω κάνοντας μια χαζή ερώτηση με e mail πριν παραγγείλω. Από τον τρόπο αλλά και από τον χρόνο που θα κάνουν για να απαντήσουν αποφασίζω αν θα παραγγείλω από αυτούς ή από άλλους. (Αν δεν απαντάνε για να σε πιάσουν πελάτη, σκέψου τι θα κάνουν όταν σε πιάσουν, είναι η λογική μου).

• Μην παραγγέλνετε προϊόντα που έχουν ημερομηνία λήξης (π.χ. καθαριστικά, σπρέι για tubeless ελαστικά) γιατί αν τα στείλουν ληγμένα…

• Έχω χάσει μια φορά μόνο δέμα, πολλά χρόνια όμως πριν, και επικοινωνώντας με τον αποστολέα, με έβαλε να κάνω μια φόρμα απώλειας και μόλις την έκανα μου το ξαναέστειλε χωρίς χρέωση (ούτε προϊόντος ούτε αποστολής).

• Προτιμήστε να επιλέξετε το προϊόν να είναι ασφαλισμένο για απώλεια. Το επιπλέον κόστος της μεταφορικής δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Τα παραπάνω αποτελούν την προσωπική μου εμπειρία μετά από πολλές παραλαβές και θεώρησα καλό να τα μοιραστώ μαζί σας για να ξέρετε τι περίπου συμβαίνει. Δεν αποσκοπούν ούτε στο να αρχίσετε να παραγγέλνετε ούτε στο να το αποφύγετε, αλλά στο να είστε προετοιμασμένοι για το τι μπορεί να αντιμετωπίσετε. Επίσης δεν επιχειρώ νσ πλήξω τα ΕΛΤΑ αλλά προσπαθώ να μεταφέρω τις πραγματικές συνθήκες.

Ότι έχω γράψει έχει συμβεί και δεν είναι προιόν της φαντασίας μου.

Και επειδή οι νόμοι αλλάζουν (π.χ. το αφορολόγητο κατέβηκε στα 150$ από 300$ που ήταν Σημείωση: τώρα είναι $50) καλό είναι να κάνετε έναν επανέλεγχο στα σημεία που θεωρείτε κρίσιμα, πριν την παραγγελία σας.



"http://www.varaderoforum.gr/main/threads/9298-Εισαγωγή-από-Αμερική?highlight=%E1%EC%E5%F1%E9%EA%E7"
Αν θέλετε κάντε copy paste στον explorer για να δείτε και τις απαντήσεις άλλων άρρωστων αδερφών.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87627 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 19:47 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 13:39
Δημοσιεύσεις: 163
Τοποθεσία: Κ.κηφισια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
είσαι θεός ρε φίλε , του έστειλα ένα μήνυμα του αμερικάνου και για 90 δολ παραγγελία τα μεταφορικά είναι 140 με απλό ταχυδρομείο και 220 για ups , είναι πάρα πολλά ρε παιδιά ούτε με διαστημόπλοιο να τα έστελναν

_________________
κώστας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταφορικά από Premium Acuatics
#87639 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 21:32 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Απλό ταχυδρομείο θες, αυτό είναι το USPS (USPS στην αμερική = ΕΛΤΑ στην ελλάδα = κρατικός φορέας).

Πες του ότι θέλω να παραγγείλω αλλά τα μεταφορικά είναι πολύ υψηλά, αν γίνεται κάποια έκπτωση.

Εμένα ένα αμερικανάκι μου έκοψε στη μέση τα μεταφορικά όταν του είπα ότι έχει τέλειες τιμές αλλά οι άλλοι χαμηλότερα μεταφορικά.


*Τα μεταφορικά δεν πάνε με το ύψος της παραγγελίας ως γνωστόν πάνε με το βάρος ή και τον όγκο. :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com