Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Μαρ 2024, 10:12

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 77 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#26797 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 09:02 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Ναταλία μου δυστηχώς κάπου δεν καταλαβαινόμαστε. Έχω βαρεθεί να λέω πως ΠΡΙΝ την δική σου αναφορά ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε αναφέρει την Καλαμάτα εκτός απο τον NERVAS!ΔΙΑΒΑΣΕ καλά απο την αρχή το θέμα!Στο πρώτο σου ποστ κάνεις ευθεία αναφορά στο κατάστημα και ανοίγουν οι Ασκοί του Αιόλου!Δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους όλων (όπως και εσύ δεν μπορείς να ξέρεις ποιός κατάλαβε απο πρίν το κατάστημα λόγω εισαγωγών).

Απαντώντας στις "απαντήσεις σου" προς εμένα να σου πώ :
1. Δεν με απασχολούν - αφορούν τα προσωπικά κανενός.
2. Απο ότι έχεις διαβάσει τα bernacles ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ???Αρα δεν είσαι βέβαιη?
Δες τι γράφεις στο πρώτο σου πόστ
"Ειδα ολες τις ακρο στην φαρμα, εκανα πολλες φωτο και θα κανω μια παρουσιαση αυριο (σημερα ειμαι λιγο κουρασμενη μετα απο το ταξιδι και δουλεις στο ενυδρειο με τα κοραλλια που πηρα). Κοιταξα περισσοτερες ακρο απο κοντα (πανω απο εκατον Exclamation ) και δεν βρηκα καμια αρρωστια". Προσωπικά θα μπορούσα να το πώ αυτό μόνο αν ήμουν σχετικός με την θάλασσα επιστήμονας και μιλούσα υπο αυτήν την ιδιότητα!!Στα κοράλια του Billy ποιός την έκανε την ζημιά?Τα Bernacles που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να προκαλουν θανατο κοραλλιων??
3. Δεν φαντάζομαι πως οπτικά μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι κουβαλάει κάθε ζωντανό πάνω του αλλιώς δεν θα χρειαζόταν η διαδικασία του dip και θα τα βγάζαμε όλα με τσιμπιδάκι!Αν ήταν ευκολο η ARF δεν θα εστελνε nudis στον Nervas και bernacles στον Billy!
4. Πάλι προσωπικά δεν με απαχολεί το ρίσκο του καθενός αλλά με απασχολεί αν ένα τέτοιο πράγμα μπεί στο ενυδρείο μου και το καταστρέψω για να ησυχάσω!

Όλα αυτά Ναταλία πάντα φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης!Όπως είπα και πρίν ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε όλοι προσεκτικοί γιατι τα πράγματα είναι πολύ λεπτά κάτι που εσύ δεν ήσουνα!

Ξαναλέω και συμφωνώ εδώ μαζί σου πως χομπύστες και μαγαζάτορες πρέπει να είναι σύμμαχοι ώστε να ωφεληθούν όλοι. Προσωπικά πάλι λέω ότι η δουλειά των παιδιών (παρα την δυσάρεστη εμπειρία μου) είναι εξαιρετική και αξιέπαινη και μακάρι να τους μιμηθούν πολλοί "μαγαζάτορες"!

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26814 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 16:28
Δημοσιεύσεις: 964
Images: 1
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γεια σας και από μένα.

Στο ενυδρείο μου όλα τα κοράλλια σχεδον είναι αγορασμένα από τα παιδιά της Καλαμάτας υγιέστατα και ελεγμένα μετα από αυτά που διάβασα .-sps-lps-

Έχω στενοχωρηθεί γιατί επιτέλους βρέθηκαν δυο αδέρφια που μας έφεραν σωστά όμορφα σε σωστά μεγέθη κοράλλια που δεν τα είχαμε ξαναδεί ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ .Παιδιά προχωράτε δυνατά και εμείς σας στηρίζουμε δυνατά


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26815 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
MIARAIN έγραψε:

Και στην φαρμα πηγα σαν χομπιστας για να παρω κοραλλια για μενα και για των κουμπαρο μου :wink:

2. Απο οτι εχω διαβασει για τα Bernacles, δεν πρεπει να προκαλουν θανατο κοραλλιων.

και πως εξηγείς εσύ τους κρατήρες και το λιώσιμο τον κοραλλιών, δεν μπορεί να προκαλέσει το θάνατο σε ένα κοράλλι αυτό ?? :)
http://seagrant.gso.uri.edu/factsheets/597barnacle.html
geso έγραψε:
πραγματικά είναι κρίμα. :cry:
έψαξα και βρήκα πως είναι ερμαφρόδιτοι οργανισμοί και τρεφοντε με πλαγκτόν και άλγη .
Τα σημάδια που αφήνουν είναι γιατί όταν το κέλυφος είναι πολύ μικρό για να στεγάσει τον αυξανόμενο όγκο του, μια χημική ουσία που εκκρίνουν διαλύει το εσωτερικό του κελύφους και ταυτόχρονα αυξάνεται το εξωτερικό.
http://seagrant.gso.uri.edu/factsheets/597barnacle.html

Οπότε κατά την γνώμη μου αυτός είναι και ο λόγος που καταστρέφεται το κοράλλι.
και πρέπει να θεωρούνται επιβλαβείς οργανισμοί για τα ενυδρείο μας.


3. Κοιταξα παρα πολλα κοραλλια καλα καλα και δεν βρηκα αρρωστιες, και αγορασα και αρκετα κομματια.

εδώ είναι μια έρευνα εργαστηρίου που αναφέρει πως για να δουν της προνύμφες χρειάζονται μικροσκοπία και ηλεκτρονικά μικροσκοπία σάρωσης.
http://www.bioone.org/perlserv/?request ... &page=0513

και εδώ δέκα χρόνια χομπίστες και λένε πως δεν έχουν ξαναδεί κάτι σαν αυτό.
http://www.dfwmas.org/Forums/viewtopic.php?t=52745
το θέμα μεταφέρθηκε στο RC και εκεί δεν είχαν απαντήσεις που όλοι γνωρίζουμε πως υπάρχουν άτομα με τεράστια εμπειρία.
http://reefcentral.com/forums/showthrea ... id=1488801

πως μπορείς εσύ να μας αποδείξεις πως δεν κάνουν κακό στα κοράλλια μας ???? :)


Θα ήθελα να συμπληρώσω πως και εγώ έχω αγοράσει κοράλλια από τα παιδιά στην Καλαμάτα και θα το ξανακάνω.
Άλλα παιδιά(AQUA REEF FARM) όπως αποδεικνύετε η δέκα ήμερες της καραντίνας που κρατάτε δεν είναι αρκετές θα παρακαλούσα να το δείτε αυτό. :wink:

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26818 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Μετά την τεκμηριωμένη τοποθέτηση του Γιώργου θα περιμένω την οφειλώμενη επίσημη απάντηση της ARF και την οφειλώμενη ανεπίσημη απάντηση της Ναταλίας! :roll:

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26822 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση αντιπαλότητα επειδή έγραψα την άποψη μου και περιέγραψα την εμπειρία μου :? .
Πραγματικά το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι παρακολουθώ συνχομπίστες να πέρνουν στρατόπεδα και θέσεις μάχης.
Και να ρωτήσω το εξής αν έβρεισκα σημείο αγοράς με τσαμπα ακροπόρες για παράδειγμα όλοι δεν θα θέλατε να το μάθετε, όταν είναι μια άσχημη εμπειρία να το βουλόνουμε και να μην αναφερόμαστε στην πηγή.
Σε λίγο θα διαβάσω ότι ο nervas ανοιγει κατάστημα και είθελε να χτυπήσει τους αντιπάλους :D :D
Ανιδιοτελώς και χωρίς σκοπιμότητες τα παιδιά συμπεριφέρονται άψογα σαν επαγγελματίες, έχουν φανταστικά πράγματα, συνεχίζω και θα συνεχίζω να παίρνω πράγματα απο αυτούς και όπως περιγράφω παραπάνω μου έκαναν πληρη αντικατάσταση :D , κοινώς αυτό που θέλω να πω είναι ότι έκανα μια περιγραφή ενος περιστατικού και όχι μιας συνεχόμενης κατάστασης και ότι παραπάνω απο την περιγραφή του περιστατικού ήταν άποψη μου.
Στην τελική πείτε ότι φταιει ο nervas και να το κλεισουμε το θέμα γιατί σύντομα θα πρέπει να κάνουμε και καμιά αναναίωση των παρουσιάσεων μας :D :D :D :D :D :D :D


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26823 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 14:53 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Γιώργο κανείς σε κανένα σημείο δεν σου ρίχνει σφάλμα ή άδικο ή δόλο!Απλά εγω τόνισα οτι ο μοναδίκος που έκανε αναφορά στο συγκεκριμένο κατάστημα ήσουν εσύ για ένα πρόβλημα που είχες στο παρελθόν!Αυτό ήταν μια αναφορά ενός χομπύστα και όχι συσχετισμός με κάποιο κατάστημα!Δεν μπορούσα να αφήσω να αιωρείται η εντύπωση πως κάποιος πριν απο την Ναταλία είχε συνδέσει τα bernacles του Billy με την ARF! Σε όλα τα υπόλοιπα είμαι 100% μαζί σου και προσωπικά δεν σε θεωρώ ΚΑΘΟΛΟΥ υπευθυνο για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί!

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26826 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Οκτ 2008, 02:24
Δημοσιεύσεις: 21
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
geso έγραψε:

πως μπορείς εσύ να μας αποδείξεις πως δεν κάνουν κακό στα κοράλλια μας ???? [/b]:)



Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να αποδειξω αν κανουν η δεν κανουν κακο αυτα τα παρασιτα στα κοραλλια.

Απλα εγραψα οτι δεν εχει αναφερθει πουθενα οτι ευθυνονται τα Bernacles για να προκαλεσουν θανατο.

Και για να γεινει ερευνα για να αποδεχτει κατι τετιο, δεν ειναι στα χερια απλου χομπιστα :wink:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26827 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Απλός θα επισημάνω φάσκεις και αντιφάσκεις με την προηγούμενη τοποθέτηση σου. :)

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26828 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 15:22 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ!Οπότε ΚΑΝΕΙΣ μας δεν μπορεί να πεί αυτό που είπες εσύ "Κοιταξα περισσοτερες ακρο απο κοντα (πανω απο εκατον Exclamation ) και δεν βρηκα καμια αρρωστια !!!"

και πώς βεβαιώθηκες "Και βεβαιωθηκα οτι απο την μια προβληματικη ακροπορα δεν μπορουμε να βγαζουμε συμπερασματα για την ολη κατασταση"????

Αφού δεν μπορείς να βεβαιώσεις το οτι δεν υπάρχουν ίχνη του παρασίτου αυτού να μην λυπάσαι "Για αυτο, σημερα διαβαζωντας πως πηγε το θεμα - το βρηκα πολυ αδικο!!!"

εγώ ο καχύποπτος αυτά που γράφεις μόνο ως "διαφήμηση" και "υπεράσπιση" μπορώ να τα εκλάβω.H ARF δεν χρειάζεται διαφημηστές και δικηγόρους γιατί η πορεία τους δεν έχει ανάγκη απο κάτι τέτοιο!

ξαναλέω πως τα πράγματα είναι πολύ λεπτά και καλό είναι να είμαστε όλοι ΠΟΛΥ προσεκτικοί σε αυτά που λέμε και γράφουμε!Εγώ ΕΪΜΑΙ και απο τα δύο

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#26829 Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
ΞΑΝΑΓΡΑΦΩΜε εξαιρεση το σημειο που αναφερεται η hystrix δεν ειχε αναφερθει καταστημα(αν και δεν βλεπω που ειναι το κακο).Τα φορουμ (ξαναλεω)δεν ειναι μονο για να πουλαμε.Ανοιξε μια ιστορια απο το ποστ της Ναταλιας και μετα σαν να σταυρωνουμε το συγκεκριμενο καταστημα.Τα παιδια ειχαν το θαρρος και πηραν μια πολιτισμενη(προς τιμη τους)θεση.
Δυστυχως πρωτη φορα στο δικο μας φορουμ δημιουργειται θεμα με καταστημα.Αν καθε φορα που καποιος ειχε μια ατυχη εμπειρια με ενα καταστημα δημιουργουσαμε τοσο ντορο δεν θα ασχολιομασταν με τιποτα αλλο.
Η ολη συζητηση ειχε να κανει με το αν πρεπει ή οχι τα μαγαζια να εχουν ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ!Εχω πληρωσει επανελημενα ψαρια σε μαγαζι που δεν εβγαλαν ουτε 48ωρο,πληρωσα δυο λαμπες Τ5 ακτινικες των 39βατ 106 ευρω και η απαντηση του υπευθηνου ηταν καλα να παθετε αφου θελετε Αρκαντια(φυσικα υπηρχαν σε αλλη μαρκα τα συμφεροντα).Δεν εγραψα ομως ουτε εγω ουτε καποιο αλλο απο την ομαδα του OR κατι ,γιατι αυτο εκανε κακο ουσιαστικα μονο στην τσεπη μας .Το θεμα ομως των παρασιτων μπορει να καταστρεψει ολοκληρο ενυδρειο.Που αυτο σημαινει χρονια δουλειας,κουρασης,χρηματος κτλ.
Συγνωμη αν και δεν εχει ξαναγινει εδω μεσα οποιος ξαναναφερθει προσωπικα στο συγκεκριμενο καταστημα θα διαγραφει το ποστ του.
Υ.Γ. Για να μην βιαστει κανενας να βγαλει συμπερασματα δεν τα ξερω τα παιδια,δεν τα εχω δει ποτε μου και δεν εχω ψωνισει ουτε κοκο αμμου. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 77 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com