Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Μαρ 2024, 12:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#30108 Δημοσιεύτηκε: 15 Δεκ 2008, 21:46 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2008, 14:24
Δημοσιεύσεις: 63
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
καταλαβα εχω πολυ δουλεια μπροστα μου αντε να δουμε ποτε θα καθαρισω με τους λαθρεπιβατες που εμπλεξα :twisted:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47394 Δημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2009, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
παιδες εχω ενα μπεζ γυρο στα 8-10 εκατοστα......... το ειχα βγαλει εξω οταν εστεινα τον βραχο αλλα το ξαναεριξα γιατι διαβασα οτι καθαριζει τον πυθμενα... τον βλεπω καθε βραδυ!

στο παρελθον ειχα χασει [εξαφανηση σε μια νυχτα] χωρις να ξερω γιατι 4 μπλου σποτιντ απο ενα βραχακι και μια μικρη ακτινα σπ :roll: :roll: :roll: .

λετε να το εκανε αυτος?

πιστευω μπορω να τον βγαλω σχετικα ευκολα! :axe: :axe: :axe:

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47406 Δημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 07:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Οι συγκεκριμένοι πολύχετοι που αναφέρουμε οι περισότεροι ενυδρειόφιλοι είναι πτωματοφάγοι, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που έχουν ως αποκλειστική διατροφή τα κοράλλια :evil: .
Απο προσωπική μου εμπειρία πλέον, πιστεύω ότι δεν χρειαζόμαστε τέτοιους οργανισμούς στο ενυδρείο μας που θα στο παρομείαζα ως ένα ''κλουβί'' διότι έχουμε το σκιμερ για αυτές τις δουλειές και άλλους πιο normal οργανισμούς που μπορούμε να τους ελέγχουμε. Αυτή η άποψη μου βασίζεται στο ότι ακόμη και οι πτωματοφάγοι οργανισμοι σε περίοδο πείνας αλάζουν διατροφικές συνήθειες, στο παλιό μου ενυδρείο είχα μια έξαρση απίστευτη απο πολύχαιτους, οι οποίοι δεν πήραζαν τα κοράλλια, αλλά όταν τάιζα για τα ψάρια και για τα κοράλλια έβγαιναν όλα έξω και έτρωγαν απο την τροφή και αυτά γιατί δεν τους έφταναν τα ''πτώματα'' :roll: , σε μια περίπτωση πειράματος που έκανα βάζοντας δίπλα δίπλα μια μοντιπόρα και μια ακροπόρα για να δω τις επιθετικές ικανότητες τους, η ακροπόρα υπερίσχισε της μοντιπόρας και πριν προλάβω να την μεταφέρω οι πολύχαιτοι είχαν φάει ότι ζωντανο ιστό είχε απομείνει, συμπέρανα ότι εξασθένησε η μοντιπόρα απο την μάχη της με την ακροπόρα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παράγει αρκετή βλέννα προστασίας.
Πριν το διαλύσω το ενυδρείο έδωσα τα ψάρια(αυτά που ήθελαν τάισμα απο άνθρωπο) και σταμάτησα να ταίζω φλεικ, τα είδα ότι άρχισαν να έχουν άγριες διαθέσεις και κάποια τα έβλεπα δίπλα στα κοράλλια να προσπαθούν να φάνε καμιά ακρούλα, οπότε ξαναρχισα το τάισμα για να μην έχω κακά ξεμπερδέματα, όλα αυτά όμως όπως σου είπα σε ενυδρείο με έξαρση, κάτι το οποίο αν υπάρχει ένα μπορούν να γίνουν μερικές χιλιάδες σε ένα χρόνο.
Απο αυτά συμπερένεις αν πρέπει να τον κρατήσεις ή όχι :roll: , καλό είναι να βάλεις και φώτο για να το αναγνωρίσει ο geso :) μήπως είναι κάτι καλό το οποίο δεν πολαπλασιάζεται κιόλλας εύκολα.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47410 Δημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 09:13 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 16:28
Δημοσιεύσεις: 964
Images: 1
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Εγω μετα την μετακομιση βλεπω εναν μεσα στο σαμπ.
Να τον βγαλω?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47412 Δημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
alexx έγραψε:
Εγω μετα την μετακομιση βλεπω εναν μεσα στο σαμπ.
Να τον βγαλω?


Άλεξ η προσωπική μου άποψη όπως ανέφερα και παραπάνω είναι να το βγάλεις, γιατί στα ενυδρεία μας τα οποία κυμένονται στους περισσότερους μέχρι τα 800 λίτρα δε νομίζω ότι μπορείς να εγκλωβίσεις ένα πλήρη οικοσύστημα κάποιων εκατοντάδων τετραγωνικών μέτρων, όπου έχει επέλθει η ισσοροπία μέσα απο την αλληλεπίδραση των οργανισμών στην πάροδο του χρόνου, εκεί σίγουρα υπάρχει και ο φυσικός του εχθρός που το κρατάει σε ισσοροπία.
Τονίζω ότι είναι προσωπική μου άποψη διότι κάποιοι προτιμούν να έχουν μια πληθώρα οργανισμών στα ενυδρεία τους(όπως και εγώ :D ), αλλά το ζητούμενο είναι να είναι υπο έλεγχο, γιατί αν δεν μπορείς να τον αντιμετωπίσεις σε έξαρση του δεν είναι ότι καλλύτερο να διαλύεις το ενυδρείο σου :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47416 Δημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 11:51 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2009, 16:07
Δημοσιεύσεις: 86
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nervas έγραψε:
Οι συγκεκριμένοι πολύχετοι που αναφέρουμε οι περισότεροι ενυδρειόφιλοι είναι πτωματοφάγοι, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που έχουν ως αποκλειστική διατροφή τα κοράλλια :evil: .
Απο προσωπική μου εμπειρία πλέον, πιστεύω ότι δεν χρειαζόμαστε τέτοιους οργανισμούς στο ενυδρείο μας που θα στο παρομείαζα ως ένα ''κλουβί'' διότι έχουμε το σκιμερ για αυτές τις δουλειές και άλλους πιο normal οργανισμούς που μπορούμε να τους ελέγχουμε. Αυτή η άποψη μου βασίζεται στο ότι ακόμη και οι πτωματοφάγοι οργανισμοι σε περίοδο πείνας αλάζουν διατροφικές συνήθειες, στο παλιό μου ενυδρείο είχα μια έξαρση απίστευτη απο πολύχαιτους, οι οποίοι δεν πήραζαν τα κοράλλια, αλλά όταν τάιζα για τα ψάρια και για τα κοράλλια έβγαιναν όλα έξω και έτρωγαν απο την τροφή και αυτά γιατί δεν τους έφταναν τα ''πτώματα'' :roll: , σε μια περίπτωση πειράματος που έκανα βάζοντας δίπλα δίπλα μια μοντιπόρα και μια ακροπόρα για να δω τις επιθετικές ικανότητες τους, η ακροπόρα υπερίσχισε της μοντιπόρας και πριν προλάβω να την μεταφέρω οι πολύχαιτοι είχαν φάει ότι ζωντανο ιστό είχε απομείνει, συμπέρανα ότι εξασθένησε η μοντιπόρα απο την μάχη της με την ακροπόρα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παράγει αρκετή βλέννα προστασίας.
Πριν το διαλύσω το ενυδρείο έδωσα τα ψάρια(αυτά που ήθελαν τάισμα απο άνθρωπο) και σταμάτησα να ταίζω φλεικ, τα είδα ότι άρχισαν να έχουν άγριες διαθέσεις και κάποια τα έβλεπα δίπλα στα κοράλλια να προσπαθούν να φάνε καμιά ακρούλα, οπότε ξαναρχισα το τάισμα για να μην έχω κακά ξεμπερδέματα, όλα αυτά όμως όπως σου είπα σε ενυδρείο με έξαρση, κάτι το οποίο αν υπάρχει ένα μπορούν να γίνουν μερικές χιλιάδες σε ένα χρόνο.
Απο αυτά συμπερένεις αν πρέπει να τον κρατήσεις ή όχι :roll: , καλό είναι να βάλεις και φώτο για να το αναγνωρίσει ο geso :) μήπως είναι κάτι καλό το οποίο δεν πολαπλασιάζεται κιόλλας εύκολα.


Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση , εχθες το βραδυ αργά κατάφερα και τον έβγαλα.....είναι πολύ δυνατό ζωο , και αντιστάθηκε πολύ , δεν γινόταν με λαβίδα και εβγαλα ενα κομμάτι βράχο εξω απο το νερο στο οποίο ειδα οτι μπήκε με το που τον άφησα απο τη λαβίδα και τον ξετρύπωσα...
ηταν 8++CM μετρώντας τα κομμάτια που έβγαλα.

Τον είχα δει αμέτρητες φορές να τρώει flakes και ήταν ολόιδιος με αυτο στην πρώτη φώτο του θρεντ!



:axe:

_________________
...Do you know what you're supposed to do to meet a mermaid? You go down to the bottom of the sea where the water's not even blue anymore and the sky's only a memory, a thought in the silence. And you stay there. Then you decide that you'll die for them. Only then do they start coming out. They come and they greet you and they judge the love that you have for them, if it's sincere, if it's pure, they'll be with you, take you away forever...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47460 Δημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 10:26 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Πως τα φέρνει η τύχη :shock: , ψάχνοντας για Invertebrates στο net και διαβάζοντας για τις διατροφικές τους συνήθειες βρήκα αυτό:
In the wild, the Yellow Banded Coral Shrimp feeds on parasites, dead tissue removed from fish, and other tiny organisms. In the home aquarium, it will accept most flaked and frozen foods, plankton, and meaty items. Banded Coral Shrimp are also effective bristleworm hunters in the reef aquarium, helping to keep the population of these pests under control.

http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pcatid=685

Προσοχή στο είδος(Stenopus cyanoscelis).
Για μελλοντική χρήση σε όποιον προκύψει έξαρση πλυθησμού :wink: , κρίμα που εγώ δεν το πρόλαβα να το δοκιμάσω :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47462 Δημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 11:27 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 16:28
Δημοσιεύσεις: 964
Images: 1
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Έχω μια τέτοια γαρίδα μέσα στο ενυδρείο μου.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47463 Δημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 12:01 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
alexx έγραψε:
Έχω μια τέτοια γαρίδα μέσα στο ενυδρείο μου.


Άρα θα σου κάνει δουλειά και δεν θα έχεις πρόβλημα :wink: και μάλλον και για αυτό δεν είχες πρόβλημα, εγώ δεν είχα ποτέ :( .
Μήπως είναι Stenopus hispidus βρε Άλεχ? Γιατί δεν έχω δεν να φέρνουν τα pet τις συγκεκριμένες που αναφέρω παραπάνω :roll:
Ψάχνοντας βλέπω ότι ισχύει και για την Stenopus zanzibaricus ότι και για την Stenopus cyanoscelis :wink:
Προσοχή πάντα στο είδος!!! το κάθε είδος έχει διαφορετικές διατροφικές συνήθειες :?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΛΥΧΑΙΤΟΣ!!!!
#47495 Δημοσιεύτηκε: 23 Αύγ 2009, 13:17 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 16:28
Δημοσιεύσεις: 964
Images: 1
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Τελικα εψαξα λιγο και ειναι Stenopus tenuirostris
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... catid=1134


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com