Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 16:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Planaria
#53408 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Πρώτα να συγχαρώ και εγώ τον Geso για την πολύ καλή δουλειά που κάνει με το μικροσκόπιο του και την βοήθεια που μας προσφέρει όλους να κατανοήσουμε τους εχθρούς μας :) .
Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την πρόσφατη σχετική εμπειρία μου με την πλανάρια και την χρήση του planaria salifert exit και να υπάρχει και μια ακόμη καταγραμμένη εμπειρία που ελπίζω να βοηθήσει όσο περισσότερους φίλους συνχομπίστες.
Όλα ξεκίνησαν γύρω στα τέλη Ιουνίου, το ενυδρείο έτρεχε με σκέτο νεκρό βράχο και το μόνο που είχα βάλει ήταν ''ζωντανός'' αραγωνίτης, υπόψη και το τονίζω ότι δεν είχα βάλει κοράλλια ακόμη ούτε ζωντανό βράχο καθόλου σε έναν πειραματισμό που ήθελα να κάνω για έναρξη ενυδρείου μόνο με νεκρό βράχο(και ξύσματα κοραλλίνης από ζωντανό, τα οποία ακόμη δεν είχαν γίνει), μετά από ένα μήνα ''τρεξίματος'', είδα τα πρώτα πλανάρια στα τζάμια σε πολύ μικρό αριθμό που μπορούσες να τα καταμετρήσεις, δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία και απλά τα σκότωσα πιέζοντας τα στο τζάμι(μέγα λάθος :( ), στην συνέχεια δεν είδα τίποτα άλλο για κάνα μήνα, άρχισε να αναπτύσσετε ζωοπλαγκτόν από την μεταφορά που έκανα με μικροπιπέτα από το παλιό μου ενυδρείο, στο παλιό ενυδρείο δεν είχα δει ποτέ κάτι τέτοιο καθώς επίσης δεν είχα προσθέσει στο ενυδρείο τίποτα για καιρό. Κατα τα τέλη Ιουλίου που το ενυδρείο είχε έξαρση ζωοπλαγκτόν άρχισαν να εμφανίζονται με αλματώδη έξαρση, υποχρεωτικά ξεκίνησα και την μετακόμιση των κοραλλιών του παλαιού ενυδρείου(μέσω καραντίνας που έμεναν αρκετές ημέρες) λόγω αναγκαστικής διάλυσης του και σκέφτηκα(ο άμοιρος :( ) ότι θα το αντιμετωπίσω μετά.
Αφού είδα σχετικά άρθρα(λάθος μου που το παραμέλησα) κατάλαβα ότι δεν ήταν τόσο εύκολο τελικά.
Αρχικά πήγα δια της φυσική οδού, αγόρασα wrasse που υπήρχαν αναφορές ότι τα τρώνε, μάταια όμως δεν τους έδιναν καμιά σημασία.
Στην συνέχεια διάβασα και παρατήρησα ότι διατροφικά αυτό που τρώνε είναι το ζωοπλαγκτόν το οποίο μειώθηκε δραματικά(παρατηρήσεις προνυμφών στα τζάμια), είδα δυο καμπύλες μείωσης και έξαρσης του πληθυσμού τους που είχε να κάνει με την ποσότητα τροφής τους(ζωοπλαγκτόν) και εννοώ ότι όταν έφαγαν την μεγαλύτερη ποσότητα ζωοπλαγκτόν και η τροφή ήταν δυσεύρετη ψοφούσαν, στην συνέχεια το ζωοπλαγκτόν αυξάνονταν πάλι και είχα πάλι έξαρση.
Τα παραπάνω όσο προσπαθούσα να βρω φυσικό τρόπο να τα σκοτώσω και τα σκότωνα με το χέρι πιέζοντας τα στο τζάμι(τουλάχιστον όσα πήγαιναν πάνω).
Ήξερα για το salifert exit αλλά ήθελα να το αφήσω στο τέλος, τα κοράλλια δεν ήταν σε καθόλου καλή κατάσταση διότι οι τοξίνες που απελευθέρωναν κατά τον θάνατό τους δεν ήταν ότι καλύτερο :(
Salifert exit δεν βρήκα πουθενά Ελλάδα και ούτε και Ευρώπη γιατί δεν το κυκλοφορεί, οπότε έφερα μεγάλη ποσότητα από Αμερική μέσω ebay.
Ξεκίνησα την θεραπεία βάση των οδηγιών που αναφέρει, φυσικά χωρίς να βγάλω και να ντιπάρω τα βραχάκια έναν ένα γιατί δεν αναφέρετε στις οδηγίες.
Αποτέλεσμα την άκουσαν τα κοράλλια παρότι έβαλα και μπόλικο άνθρακα(2 λίτρα) και έκανα αλλαγή 80 λίτρα(ενυδρείο 250 λίτρα) και επέζησαν κάποια άτομα πλανάριας τα οποία μετά από μερικές ημέρες πάλι αυξήθηκε ο αριθμός τους(συνέχισα να τα σκοτώνω με το χέρι όσα εύρισκα).
Μετά μίλησα με τον Γιώργο(geso) και μου είπε ότι αν τα σκοτώνεις με τέτοιο τρόπο τα κομμάτια που προκύπτουν γίνονται νέα άτομα οπότε σταμάτησα να τα συνθλίβω.
Ξανα έκανα την θεραπεία με το ίδιο αποτέλεσμα που ήταν να την ακούσουν τα κοράλλια παρότι έβαλα και πάλι μπόλικο άνθρακα(2 λίτρα) και έκανα και αλλαγή νερού και επέζησαν κάποια άτομα πλανάριας τα οποία μετά απο μερικές ημέρες πάλι αυξήθηκε ο αριθμός τους.
Τελικώς σε κατάσταση απελπισίας έριξα την 5πλάσια ποσότητα φαρμάκου με αποτέλεσμα να πεθάνουν όλα τα σκληρά μου κοράλλια και πάλι να παραμένουν κάποια άτομα πλανάριας.
Οπότε πήρα την τελική απόφαση, ετοίμασα μια λεκάνη με νερό από το ενυδρείο και έριξα μεγάλη ποσότητα salifert exit, άρχισα να ντιπάρω όλα τα βραχάκια και τα κομμάτια βράχου, έκανα 150 λίτρα νερό αλλαγή και ξανά τοποθέτησα τα πάντα μέσα, εμφανίστηκαν κάποια άτομα τις πρώτες ημέρες όπου και τα αναρρόφησα με πιπέτα πολύ προσεκτικά.
Εδώ και 2 μήνες χαίρει άκρας υγείας το ενυδρείο μου και δεν υπάρχει τίποτα smile.gif , φυσικά ότι μπαίνει μέσα περνάει απο διπλό dip που το ένα είναι και salifert exit.
Συμπεράσματα που κατέληξα: a)Υπάρχουν πάρα πολλά είδη πλανάριας και γενικά flatworms με διαφορετική ανθεκτικότητα και τρόπους συμπεριφοράς καθώς και διατροφής. cool.gif Το salifert exit δεν είναι αποκλειστικά η λύση για άμεση καταπολέμηση, μπορεί να έχεις ''εύκολη'' πλανάρια και να την γλυτώσεις κάνοντας κατευθείαν την θεραπεία, αν έχεις δύσκολη τότε πρέπει να κάνεις συνδυασμούς όπου για μένα η λεκάνη dip είναι το καλύτερο για να μην έχουν πρόβλημα και τα κοράλλια. c) Υπάρχουν είδη που παρασιτούν πάνω σε ζωντανούς ιστούς κοραλλιών(όπου είναι σχετικά εύκολοι αντιμετωπίσιμοι) και κάποια είδη που κυνηγούν ζωοπλαγκτόν και είναι δύσκολα λόγω του ότι χώνονται μέσα σε χαραμάδες βράχων και γενικά δυσκολεύουν την εξολόθρευση τους.d) Η πλανάρια και τα flatworms μπορούν να σας έρθουν από παντού, ακόμη και από εκεί που δεν το περιμένεις, όπως ανέφερα στην αρχή του κειμένου(ζωντανός αραγωνίτης) και αυτό που πρέπει ειδικά όταν ξεκινάμε ένα ενυδρείο είναι να γίνονται προσεκτικές κινήσεις χωρίς βιασύνη, εκτός αναγκαστικής μετακόμισης που εκεί κάνεις τον σταυρό σου :( .e) Οι φυσικοί εχθροί τους που έχουν δοκιμαστεί, κάποια slugs (χελιδονούρες) έχουν μικρή διάρκεια ζωής(μερικούς μήνες), είναι πανάκριβα και τρώνε με πολύ μικρό αριθμό σε σύγκριση με τον καθημερινό αριθμό που αυξάνονται. Όσο για τα ψάρια, παίζει ρόλο ακόμη και η τροφική προτίμηση του ψαριού που μπορεί και να τραφεί και με πλανάρια, ακόμη δεν έχει βρεθεί το ψάρι που να είναι η λύση σε αυτό το πρόβλημα προσφέροντας 100% επιτυχία, επίσης σίγουρα παίζει ρόλο και το είδος της πλανάριας και γενικά του flatworms.
SOS μην τα σκοτώσετε ποτέ γιατί αν πολλαπλασιάζονται με αναγέννηση τμημάτων του σώματος τους μπορεί να πάρετε καμιά 50ρια νέα άτομα από ένα.
Βασικό που πρέπει να τονίσω είναι το πρόβλημα που δημιουργούν στα ενυδρεία μας! κυρίως αισθητικό και κατά δεύτερο είναι το ότι τρεφόμενα κάποια με με το ζωοπλαγκτόν καταστρέφουν την τροφική αλυσίδα του οικοσυστήματος μας, φυσικά υπάρχουν και αυτά που παρασιτούν απευθείας στα κοράλλια μας και τα οποία είναι τονίζω πολύ πιο εύκολα αντιμετωπίσιμα.
Υπάρχει η τεχνική της καραντίνας φυσικά που στην δική μου περίπτωση υπήρχε και δεν λειτούργησε για τον λόγο που είπα.
Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να ζήσω με την ιδέα ενός ενυδρείου γεμάτου πλανάρια όμως και ας μην μου προκαλεί μεγάλο κακό στα κοράλλια μου.
Για τον αραγωνίτη που ανέφερα δεν θα πρέπει να φοβάστε, προσωπικά πιστεύω ότι μου έκατσε η μια περίπτωση στο εκατομμύριο να πάρω πολύ φρέσκο πράμα και να έχει κύστες ή αυγά από τα φανταστικά αυτά πλασματάκια. Απλά στο επόμενο ενυδρείο δεν έχω σκοπό να πάρω ούτε ζωντανό αραγωνίτη :lol:
Ελπίζω σύντομα κάποιος ανά τον κόσμο να βρει τον reef safe εχθρό του και να προστεθεί ένα όπλο στο οπλοστάσιο κατά των εχθρών μας.

Εύχομαι να βοήθησα και να βοηθήσω με τα παραπάνω φίλους μπορεί να φτάσουν στα πρόθυρα να τα παρατήσουν κιόλας(όπως εγώ :( ).
Τέλος καλά όμως όλα καλά! :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Planaria
#53422 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 02:15 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Δεκ 2007, 13:14
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Για τις camel shrimp(Rhynchocinetes durbanensis) το εχω διαβασει σε θεματα του RC(αν θυμαμαι καλα).Ειχαν αρκετα καλες επιτυχιες,αλλα προβλημα με τα κοραλια (τρωγαν τους ιστους τους).
Επομενως ή dip σε ενυδρειο-καραντινα με camel για λιγη ωρα ως προλιπτικο μετρο ή αν το προβλημα ειναι στο ενυδρειο,εξοδος των κοραλιων απο το ενυδρειο,dip στο ενυδρειο-καραντινα με τις camel,πιασιμο των camel και τοποθετηση τους για καποιες μερες στο κυριως ενυδρειο.Εξοδος των camel (αντε να τις πιασεις εκει μεσα :( )και επανεισοδος των κοραλιων.
Δεν εχω διαβασει να το εχει κανει καποιος το συγκεκριμενο.Θελει κοπο και καποια τυχη,αλλα νομιζω μπορει να λειτουργησει σαν ιδεα.
Μια δοκιμη απο καποιον με παρομοιο προβλημα θα μας το επιβεβαιωσει.

Μεχρι τοτε,dip,καραντινα και ξανα dip.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com