Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 18:15

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#67778 Δημοσιεύτηκε: 05 Φεβ 2011, 12:24 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
εμένα στην έξαρση γέμισε κυριολεκτικά τα δύο πλαϊνά τζάμια , κάθεται πάνω σε φιλμ άλγης στα τζάμια . Αν καθαρίσεις , όσα σκοτώνεις απελευθερώνουν τοξίνες στο νερό . Επίσης αναπαράγονται από τα κομμάτια τους . Εννοείται ότι καθαρίζεις άλγη μόνο , τα flatworms μέσα στις επόμενες ώρες , μην πω λεπτά , ξαναμαζεύονται και ξανακάθονται στα τζάμια .
Από την άλλη , μέρος της διατροφής τους είναι τα βακτήρια που θέλουμε να καλιεργούμε , άρα ζημιά κάνουν όσο τα αφήνεις .

Κάποια στιγμή φίλος μου είχε πει ότι μπορεί να κάνουν τον κύκλο τους και να μειωθούν φοβερά . Και αυτό το είδα , αλλά μετά από 2 θεραπείες με Flatworm Exit , που κάθε φορά σκότωσε το 90-95% του πληθυσμού , σχεδόν αμέσως ξαναεμφανίστηκαν και σε μέρες πολλαπλασιάστηκαν πάλι . Τελικά , τα λίγα που έμειναν μετά τη 2η φορά , εξαφανίστηκαν μόνα τους . Τώρα , υπάρχουν και θα έχω νέα έξαρση με κατάλληλες συνθήκες ?? εξαφανίστηκαν ?? Θα δούμε

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#67781 Δημοσιεύτηκε: 05 Φεβ 2011, 15:10 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Ναι, έχω διαβάσει ότι άμα κοπούν σε 2 κομμάτια έχεις 2 οργανισμούς και ότι έχουν τοξίνες (το flatworm exit δεν βλάπτει, οι τοξίνες από τα νεκρά flatworms είναι που κάνουν τη ζημιά).

Επίσης, έχω διαβάσει ότι άμα έχεις σταθερό το pH 8.3-8.4, θερμοκρασία χαμηλή 25C (σε μεγαλύτερη θερμοκρασία αναπαράγονται πιο γρήγορα) και υψηλό alkalinity (αλλά δεν θυμάμαι πόσο, νομίζω 11) εξαφανίζονται σιγά σιγά μόνα τους.

Αυτό που θα κάνω εγώ είναι να φέρω το νερό στις πιο πάνω συνθήκες, μετά θα απομονώσω το refugium και θα κάνω θεραπεία και στα νερά του refugium και στα νερά του ενυδρείου-sump και μετά θα ενώσω πάλυ τα νερά (για να μην πάνε πτώματα από το refugium στο σύστημα, θα κόψω τα συστήματα για καμιά εβδομάδα).

Όταν λέμε σε έξαρση, τι εννοούμε;

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#68041 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2011, 11:31 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Έκανα τις εξής αλλαγές και τα flatworms έχουν σχεδόν εξαφανιστεί (πρέπει να ήξερες ότι είχε για να ψάξεις τόσο ώστε να βρεις κάποιο).
1. Θερμοκρασία 25,1C
2. ΚΗ 11 (αύξηση με το buffer της Seachem)
3. pH 8,34
4. Αύξηση κυκλοφορίας στο refugium (τοποθέτηση Sea Swirl)

Αν δω ότι συνεχίζουν να μειώνονται, θα συνεχίσσω έτσι, αν όχι θα πάω στο flatworm exit.


(Οι παραπάνω αλλαγές δεν μου επιρέασαν καθόλου τον πλυθυσμό σε κοπήποδα και ρότιφερς).

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#68258 Δημοσιεύτηκε: 19 Φεβ 2011, 21:23 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Υπάρχουν σταθερά σε μειωμένα επίπεδα.

Ερώτηση: αν βάλω camel shrimp στο refugium (το οποίο έχει βράχο, chaeto και θέλω να πιστεύω ζωοπλανκτόν) αφού φάει τα flatworms, θα πειράξει μετά το ζωοπλανκτόν;

Γιατί αν η camel shrimp είναι predator και για τα κοπήποδα, ρότιφερς κτλ ουσιαστικά δεν θα έχω πια refugium..

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#70734 Δημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2011, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Προχθές, έκανα μια επιτυχημένη θεραπεία με το flatworm exit, ως εξής:

Έπιασα μερικά με σιφωνάρισμα από το τζάμι και τα έβαλα σε ένα μικρό δοχείο με νερό. Έριξα εκεί flatworm exit για να δω αν θα τα σκοτώσει. Το τελευταίο το σκότωσε 2 ώρες μετά την προσθήκη. Αυτό το έκανα για να βεβαιωθώ ότι το φάρμακο αυτό σκοτώνει τα συγκεκριμένα flatworms (γιατί υπάρχουν πάρα πολλά είδη flatworms) αλλά και για να μετρήσω πόσες ώρες θέλει (ο κατασκευαστής λέει 45 λεπτά μετά σκοτώνει το πρώτο αλλά δεν λέει πόση ώρα μετά το τελευταίο).

Είχα ετοιμάσει 25% φρέσκο θαλασσινό νερό σε ίδια θερμοκρασία, αλατότητα και pH, 2 ημέρες πριν.

Έκλεισα το 2213 που έχει μέσα τον άνθρακα και έβαλα μέσα καινούργιο (1gr για κάθε 4lt νερού).

Έβαλα υαλοβάμβακα στην επιστροφή του refugium (που τα είχα δει) για να μαζέψω όσα πτώματα μπορούσα.

Άνοιξα την υπερχείληση στο full για να κάνει μπουρμπουλίθρες και έβαλα και μια αντλία με αερόπετρα.

Έριξα την δόση που λέει ο κατασκευαστής.

Πράγματι μετά από 30΄περίπου άρχισαν να πέφτουν τα πρώτα. 2 Παρατηρήσεις, την πρώτη την γνωρίζετε:

Υπήρχαν flatworms και στο display tank τα οποία ποτέ δεν είχα δει.

Και αυτό που ίσως δεν γνωρίζατε (όπως και εγώ άλλωστε):

Μετά από λίγα λεπτά, τα Kaudern's Cardinal (Pterapogon kauderni) άρχισαν να τρώνε. Και οποία έκλπληξη.. έτρωγαν τα flatworms που ότι είχαν αρίχσει να ζαλίζονται και να πέφτουν από το βράχο. Και πάνω που άρχισα να ανυσηχώ ότι θα δηλητηριαστούν από τις τοξίνες.. μόλις τα flatworms άρχισαν να ψοφάνε δεν τα πλησιάζανε. Νομίζω, δεν θα μπορούσα να έχω καλύτερο σύμμαχο, μου έφαγαν πάνω από το 80% των πτωμάτων (για την ακρίβεια πριν καν γίνουν πτώματα). Τόσο πολύ που σκευτόμουνα να μην κάνω αλλαγή νερού αλλά έκανα γιατί όπως λέει ο κατασκευαστής: μην υποτιμάτε τις τοξίνες που μπορεί να αφήσουν τα μικρά flatworms. (Αν και έχω βάσιμες υποψίες ότι τα συγκεκριμένα δεν είναι τοξικά. Αλλά βέβαια δεν ήθελα να ρισκάρω).

Μετά από 30΄λεπτά έβαλα πάλι το φίλτρο με τον άνθρακα.

Και μετά από 3 ώρες και 45'' άλλαξα το 25% του νερού. (Έκλεισα την αντλία επιστροφής και άδειασα 50% των lt αλλαγής από το refugium και 50% από το display tank. Προσέθεσα το καινούργιο και ξαναάνοιξα την αντλία επιστροφής).

Δύο ημέρες μετά, όλα τα ασπόνδυλα (που συνήθως την ακούνε) είναι καλά, όπως και οποιοδίποτε άλλο ζωντανό έχω στο ενυδρείο μου (και τα Kaudern's Cardinal).

Επειδή όπως όλοι γνωρίζουμε κανένα φάρμακο δεν σκοτώνει αυγά, σε 1 εβδομάδα θα επαναλάβω τη διαδικασία για να εξαφανίσω και αυτά που δεν έχουν ακόμα γεννηθεί.

Να πω επίσης πως ο λόγος που άργησα να κάνω τη θεραπεία είναι ότι δεν είχα πολλά αλλά κυρίως γιατί φοβόμουνα ότι θα πειράξει και κοπήποδα, ισόποδα κτλ που έχω στο refugium και προσπαθώ να αυξήσω τον πλυθησμό τους. Ε λοιπόν, δεν πείραξε τίποτα: στοματέλες, ισόποδα, κοπίποδα, ροτιφερς,αμφίποδα (για αυτά ανυσηχούσα ιδιαίτερα) είναι όλα καλά. Δεν είδα ούτε ένα να επιρεάζεται.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#70737 Δημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2011, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 22:03
Δημοσιεύσεις: 639
Images: 6
Τοποθεσία: Ν.Ηράκλειο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Μπράβο και εύχομαι να απαλλαγείς μια και έξω! :thumbright:
Μου θύμισες τη μάχη που είχα δώσει και γω πριν μήνες με την μόνη διαφορά πως εγώ δεν είχα σύμμαχους :D αλλά τρελάθηκα να μαζεύω πτώματα με την σύριγγα :banghead:

Και πολύ καλά θα κάνεις να επαναλάβεις την θεραπεία και 2η και 3η φορά! :wink:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#70738 Δημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2011, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Με σύριγγα; :shock:

Αν δεν είχα τους συμμάχους θα τα μάζευα με την απόχη που είναι για αρτέμια. :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#70754 Δημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2011, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Καλό κουράγιο
και καλή επιτυχία ! :rolleyes:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Inky, Blinky, Pinky, Sue!
#71319 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Να ενημερώσω ότι τελικά το φάρμακο μου περιόρισε πολύ τον πλυθησμό σε ισόποδα στο refugium.

Όλα τα υπόλοιπα, αμφίποδα, κοπήποδα, ρότιφερς, στοματέλες και bristle stars παραμένουν κανονικά σε πλυθησμό, δεν επιρεάστηκαν.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com