Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 16 Απρ 2024, 18:10

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#28031 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 12:52 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 21:54
Δημοσιεύσεις: 173
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
Το να είναι ένα forum (ή οι κύριοι συντελεστές του) καθοδηγούμενο από μαγαζιά δεν είναι "παράνομη συναλλαγή".
Δεν παραβιάζεται κανένας νόμος !

Πιθανώς βέβαια να είναι ανήθικο ! .......αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία.
:wink:

Από τη στιγμή που αναφέρεται πως μαγαζιά καθοδηγούν κάποιο forum, τότε ποιο μπορεί να είναι το κίνητρο που οι υπεύθυνοι δέχονται την καθοδήγηση, πλην από την παντός είδους οικονομική συναλλαγή. Μήπως εννοεί ότι απειλούνται, εκβιάζονται…. και άλλα συναφή??
Εκτός πάλι αν υπονοεί ότι τα μαγαζιά έχουν εκπαιδευτικό και συμβουλευτικό χαρακτήρα προς τους άπειρους συντονιστές άλλων forum.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Μόνο ο Odin γνωρίζει. Ή μήπως ούτε και αυτός?? Μήπως πάλι ανήκει στη γενιά των πικραμένων ή στους χαρισματικούς, που μόλις αποφοίτησαν από τη βασική εκπαίδευση, έγιναν μέλη στο σύλλογο καθηγητών??

(Θα παρακαλούσα το τελευταίο να μην το προσωποποιήσετε. Είναι μια γενική αναφορά.)

_________________
______________________________
Φιλικά
Νίκος Ψάλτης - www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28033 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 08:01
Δημοσιεύσεις: 91
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
NPS έγραψε:
Από τη στιγμή που αναφέρεται πως μαγαζιά καθοδηγούν κάποιο forum, τότε ποιο μπορεί να είναι το κίνητρο που οι υπεύθυνοι δέχονται την καθοδήγηση, πλην από την παντός είδους οικονομική συναλλαγή. Μήπως εννοεί ότι απειλούνται, εκβιάζονται…. και άλλα συναφή??
Εκτός πάλι αν υπονοεί ότι τα μαγαζιά έχουν εκπαιδευτικό και
Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Μόνο ο Odin γνωρίζει. Ή μήπως ούτε και αυτός?? Μήπως πάλι ανήκει στη γενιά των πικραμένων ή στους χαρισματικούς, που μόλις αποφοίτησαν από τη βασική εκπαίδευση, έγιναν μέλη στο σύλλογο καθηγητών??

(Θα παρακαλούσα το τελευταίο να μην το προσωποποιήσετε. Είναι μια γενική αναφορά.)


Δικαιωμα σου (σας) να απαντας επιλεκτικα ...δεν θα στο στερησω.

Τη δημιουργια εντυπωσεων ομως θα την αναχαιτισω οσο μπορω : ο odin αναφερε πως το marineaquarium/openreef δεν ειναι καθοδηγουμενα απο μαγαζια

Και επειδη φαινεται απο τη σταση του odin πως η επιθετικη πολιτικη σας φερνει αποτελεσματα , ας πω και εγω τη γνωμη μου :

Το openreef και το marineaquarium δεν ειναι καθοδηγουμενα απο μαγαζια

Τα περι χαρισματικων και πικραμενων δεν χρειαζονται προσωποποιηση , ποσο μαλλον σχολιασμο ...ειναι αυτα που ειναι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28038 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 11:53
Δημοσιεύσεις: 176
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
δεν ανεφερα πουθενα κανενα φορουμ ειπα απλα την προσωπικη μου γνωμη..στοχος μου ειναι να μαθω οσα πιο πολλα μπορω για το χομπυ μου και οχι να γινω καθηγητης Κυριε Νικο αυτο το προνομιο το εχουν αλλοι με τον λογο που χρησιμοποιουν...Μανο ο τονοσ σου ειναι προσβλητικος και απολιτιστος και δεν θα σου απαντισω σε τιποτα απο οσα ρωτας γιατι δεν κανω κουβεντα σε οποιον μου μιλαει ετσι..δεν ειπα τιποτα για το αζ κι δενκαταλαβαινω γιατι θιχτικε μονο αυτο το φορουμ(καποιοι mod)... :roll:... στοχος στο ποστ μου ηταν να βοηθησω να βρεθει μια λθση σε εναπροβλημα που ειχε προκυψει και οχι να κατηγορισω κανεναν...οσο για το τι θεωρω ειναι δικαιωμα μου και λυπαμαι αλλα δεν θα απολογηθω απο την στιγμη που δεν ανεφερα πουθενα κανενα ονομα...αν ειχα προβλημα με καποιο φορουμ θα το ελεγα εκει και οχι εδω η δεν θα εμπαινα καθολου..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28045 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 21:54
Δημοσιεύσεις: 173
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ζητώ συγνώμη αν έθιξα οποιονδήποτε, στην προσπάθειά μου να ερμηνεύσω παρεξηγήσιμες έννοιες.
Προσωπικά δέχομαι την διευκρινιστική απάντησή σου αγαπητέ Odin και θεωρώ ότι το θέμα μπορεί να λήξει εδώ.

_________________
______________________________
Φιλικά
Νίκος Ψάλτης - www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28048 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 11:53
Δημοσιεύσεις: 176
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ναι με θιξατε κυριε Νικο και μαλιστα απο εσας με πειραξε πιο πολυ αφου ειχαμε και μια επικοινωνια απο το τηλεφωνο και μου ειχατε πει και καποιεσ πολυ σημαντικες συμβουλες για το ενυδρειο μου...για να τελειωσει εδω το θεμα δεχομαι την συγνωμη σας...να παρακαλεσω αν καποιος εχει καποιο προβλημα η δεν καταλαβαινει κατι ας κανει πρωτα ενα πμ και αν δεν δεχτει εκει μια πειστικη απαντηση ασ κανει ενα ποστ για να τοποθετηθουν ολοι οι `αντιδικοι`.

νοιωθω και την αναγκη να ζητησω συγνωμη απο τα παιδια που διαβασαν ενα thread που δεν τουσ προσεφερε τιποτα στον ενυδρειακο τομεα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28063 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Nα εισαι σιγουρος Odin οτι ολα ειναι χρησιμα.Σε τετοιες καταστασεις καμια φορα πεφτουν και οι μασκες(αν υπαρχουν).Το θεμα ειναι να μην ψαχνουμε φαντασματα.
Ειλικρινα ομως και τωρα αφου ακουστηκαν ολες οι αποψεις θα ηθελα να μαθω γιατι οι φιλοι του ΑΖ θιχτηκαν τοσο?Εξαλου αν ηθελε καποιος να παρεξηγησει και να πει κατι θα το ειχε κανει εδω και δυο χρονια τουλαχιστον που καποιοι συντονιστες και καλοι φιλοι του φορουμ σας εγιναν υπαλληλοι γνωστου καταστηματος.Οπως ομως ειδατε μεχρι στιγμης κανενας δεν ενοχληθηκε και δεν ανεφερε τιποτα.Προς τι αυτος ο χαμος?

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28102 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Νοέμ 2006, 01:32
Δημοσιεύσεις: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ισίδωρε δεν υπάρχει γιατί τώρα μας πείραξε... τώρα γράφτηκε, μας πρόσβαλε (όχι μόνο 2 που έγραψαν εδώ...όλους...) και αντιδράσαμε. Εξήγησα ξεκάθαρα τι ακριβώς μας πείραξε και το καλό είναι ότι παρ' ότι ο odin λέει ότι δεν απαντάει, τουλάχιστον, όσο αφορά το AZ (που με ενδιαφέρει) το θέμα ξεκαθαρίστηκε δημόσια και ονομαστικά.

:hippy2:

_________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
http://www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28104 Δημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2008, 00:26 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 11:53
Δημοσιεύσεις: 176
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
¨θα μιλισω με το δικο σου σκεπτικο manosgr. εγραψες...

Όπως το έγραψε μας βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι...


και ρωτω εσυ σε ποια τσουβαλια ταξινομεις τα φορουμ?και με ποια κριτηρια?θεωρεις οτι καποια ειναι ιδεολογικα ανωτερα απο αλλα η μηπως το ειπεσ σε συναρτηση με αυτο που νομιζες οτι εννοουσα(οτι ειναι καθοδηγουμενα μερικα φορουμ)και αν ναι πιοα ειναι αυτα?εχει το αζ το δικο του τσουβαλι?θα μπορουσα να συνεχισω επ απειρον χαζες και ανουσιες ερωτησεις που ομως δημιουργουν εντυπωσεις...

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι προισπαθεις να αποδειξεις?ποιος ειναι ο σκοπος σου?νομιζεις οτι θα φοβηθω το υφακι σου?η οτι θα με φιμωσεις.ε λοιπον το ξαναλεω ΤΟ MA ΚΑΙ TO OPEN REEF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ

επισις οταν λες οτι σας εθιξε ολους?σας εχει βαλει το αζ να ελενχετε εδω μηπως και θιξει κανεις την υποληψη του αμεμπτου φορουμ σας?εγω ζητησα την διαγρφη μου απο το αζ και δεν θα ασχολιθω αλλο.δυστιχως εκανα αυτα που δεν ηθελα να κανω και χαλασα την ατμοσφαιρα σε ενα φορουμ που αγαπω(εδω)..απο μερουσ μου τελειωνει εδω αφου η ερωτησεις μου ηταν ρητορικες.

και αν μπορεις απαντησε και στον ισι...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28119 Δημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2008, 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι ο αγνος και απωτερος σκοπος μας ειναι η θα επρεπε να ειναι, η διατηρηση του χομπυ σε οσο το δυνατον υψηλοτερο επιπεδο. Τα ενυδρειακα forums κανονικα δεν θα επρεπε να εχουν αντιπαλοτητες γιατι θελω να πιστευω οτι ολοι ανηκουμε στην ιδια οικογενεια, ολοι επιζητουμε την γνωση και την ανταλλαγη ιδεων κι εμπειριων για να αισθανομαστε οσο μπορουμε πιο ομορφα απο τους μικροκοσμους μας. Ειναι ανοιχτα και ολοι μπαινουμε να συζητησουμε να πουμε την γνωμη μας αλλη φορα αποδεκτη και αλλη οχι και σε τελικη φαση να γινουμε μια παρεα. Ομως σε καμμια περιπτωση δεν θα πρεπει να υπαρχουν ενταση κι εκρηξεις αλλα τεκμηριωμενες και ψυχραιμες ερωτησεις κι απαντησεις οταν απαιτειται. Ας μην ξεχναμε ,ολοι εχουμε η θα πρεπει να εχουμε ενα κοινο σκοπο το χομπυ μας και μονο. :)


Τελευταία επεξεργασία από basil και 15 Νοέμ 2008, 11:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28120 Δημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2008, 10:42 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Manogr έγραψε:
Ισίδωρε δεν υπάρχει γιατί τώρα μας πείραξε... τώρα γράφτηκε, μας πρόσβαλε (όχι μόνο 2 που έγραψαν εδώ...όλους...) και αντιδράσαμε. Εξήγησα ξεκάθαρα τι ακριβώς μας πείραξε και το καλό είναι ότι παρ' ότι ο odin λέει ότι δεν απαντάει, τουλάχιστον, όσο αφορά το AZ (που με ενδιαφέρει) το θέμα ξεκαθαρίστηκε δημόσια και ονομαστικά.

:hippy2:

Mανο εγω δεν ειπα οτι τωρα σας πειραξε αλλα γιατι σας πειραξε?Τεσπα ανουσιες προφανως ερωτησεις οσο αφορα το χομπι μας. :wink:
Καλο θα ηταν παντως να υπηρχε μια πιο ηπια συμπεριφορα απεναντι στον Οdin γιατι οι αντιδρασεις των μελων σας στο ΑΖ ηταν το λιγοτερο φανατισμενες.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com