Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 22:30

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#27996 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 08:37 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
NPS έγραψε:
Θα μείνω εδώ επισημαίνοντας, ..... ......, ότι η άποψη περί καθοδήγησης κάποιων με παράνομο οικονομικό αντίκρισμα ή άλλης παρόμοιας συναλλαγής,......


Ώπα Νίκο. Δεν είπε τίποτα τέτοιο ο Odin. Αυτό που είπε ήταν:

Παράθεση:
....θεωρω οτι ειναι τα πιο αξιοπιστα με σοβαρους χομπιστες και οχι καθοδηγουμενα απο μαγαζια



Το να είναι ένα forum (ή οι κύριοι συντελεστές του) καθοδηγούμενο από μαγαζιά δεν είναι "παράνομη συναλλαγή".
Δεν παραβιάζεται κανένας νόμος !

Πιθανώς βέβαια να είναι ανήθικο ! .......αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία.
:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28001 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 08:53 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
το θέμα δεν διασπάται γιατί είναι συνέχεια η μία ενότητα της άλλης.


Το πώς συνδέεται το "κλείδωμα" ενός forum στα μη μέλη, με το καθοδηγούμενα forum από καταστήματα…. δεν μπορώ να το καταλάβω.

Τόσες φορές έχουν χωρισθεί θέματα… τώρα βρήκατε να μην μπορείτε-θέλετε.

Εγώ που ξεκίνησα το θέμα, θέλω να χωρισθεί, mod είπε ότι ok να χωρισθεί, αλλά ο "admin" λέει όχι, έτσι απλά….

Ευχαριστώ..

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28002 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 08:55 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Ποιός admin ? Δεν υπάρχει εδώ admin ! O admin είναι τεχνική λειτουργία που την χρησιμοποιούν διάφοροι mod, και το ξέρεις εσύ !!!

ΟΚ, να την διασπάσουμε !
Πες μου από ποιό post και μέτα ?
Και τι τίτλο να βάλουμε ?

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28003 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 08:56 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Βρε Θάνο μπορείς.
Κάνε μια προσπάθεια. Θα κόψεις και θα ράψεις και θα τα μεταφέρεις αλλού.

Μπορείς... :wink:

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28005 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Διασπάστηκε.
Όποιος προσπαθεί να καταλάβει από που γεννήθηκε αυτό το θέμα
μπορεί να δει εδώ http://www.openreef.gr/phpbb/viewtopic.php?t=1597

:|

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28007 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Eυχαριστώ! :P

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28009 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Να τοποθετηθώ και εγώ σε αυτή τη συζήτηση.
Νομίζω ότι αυτό που είπε ο φίλος odin ίσως παρεξηγήθηκε ή υπερεκτιμήθηκε.

Βρίσκεται μέσα στο oren reef και λέει

Παράθεση:
αυτο και το διπλανο φορουμ (to ma)θεωρω οτι ειναι τα πιο αξιοπιστα με σοβαρους χομπιστες και οχι καθοδηγουμενα απο μαγαζια..συγνωμη για την εκταση του ποστ μου


Πρώτον επιλέγει την λέξη ΘΕΩΡΕΙ.
Δεύτερον δεν λέει πια καταστήματα ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙ αξιόπιστα και καθοδηγούμενα.

Αφήνει βέβαια υπονοούμενα για κάποια άλλα forum, που όμως δεν κατονομάζει. Αλλά δεν μοιάζει να είναι σίγουρος.

Προσωπικά δεν μπαίνω στο az και δεν ξέρω τι έχει παιχτεί εκεί. Όμως αναρωτιέμαι γιατί δεν μπήκαν υπεύθυνοι άλλων forum να "διαμαρτυρηθούν".

Εκτός και αν ο odin εκλαμβάνει τις διαφημίσεις που ίσως έχει το az σαν καθοδήγηση…

Νομίζω τελικά ότι το θέμα πήρε διαστάσεις, άνευ λόγου.

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28018 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 10:22 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Νοέμ 2006, 01:32
Δημοσιεύσεις: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
accnt έγραψε:
Να τοποθετηθώ και εγώ σε αυτή τη συζήτηση.
Νομίζω ότι αυτό που είπε ο φίλος odin ίσως παρεξηγήθηκε ή υπερεκτιμήθηκε.

Βρίσκεται μέσα στο oren reef και λέει

Παράθεση:
αυτο και το διπλανό φορουμ (to ma)θεωρω οτι ειναι τα πιο αξιοπιστα με σοβαρους χομπιστες και οχι καθοδηγουμενα απο μαγαζια..συγνωμη για την εκταση του ποστ μου


Πρώτον επιλέγει την λέξη ΘΕΩΡΕΙ.
Δεύτερον δεν λέει πια καταστήματα ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙ αξιόπιστα και καθοδηγούμενα.

Αφήνει βέβαια υπονοούμενα για κάποια άλλα forum, που όμως δεν κατονομάζει. Αλλά δεν μοιάζει να είναι σίγουρος.

Προσωπικά δεν μπαίνω στο az και δεν ξέρω τι έχει παιχτεί εκεί. Όμως αναρωτιέμαι γιατί δεν μπήκαν υπεύθυνοι άλλων forum να "διαμαρτυρηθούν".

Εκτός και αν ο odin εκλαμβάνει τις διαφημίσεις που ίσως έχει το az σαν καθοδήγηση…

Νομίζω τελικά ότι το θέμα πήρε διαστάσεις, άνευ λόγου.


Γιάννη το AZ δεν έχει διαφημίσεις... μην ξεχνάμε ότι αν είχε πληρωμένες διαφημίσεις θα ήταν παράνομο (δουλειά σου είναι και καταλαβαίνεις τι εννοώ). Από εκεί και πέρα όσο και να προσπαθούμε εμείς να αναλύσουμε το τι θέλει να πει ο odin το θέμα είναι ότι στο αρχικό του post αφήνει εντυπώσεις για όλα τα άλλα fora... μπορεί να θεωρούμε υπερβολικός αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ... η καθοδήγηση μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα που δεν μου ταιριάζουν και επ' ουδενί δεν δέχομαι να "συνδέομαι" με μαγαζιά. Θα μου πείτε δεν αναφέρθηκε σε σένα ή στο AZ, ναι, αλλά η γενίκευση του σίγουρα με περιλαμβάνει.

_________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
http://www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28026 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 11:10 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Sorry για τις διαφημίσεις... Έχεις δίκιο. :wink:

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#28029 Δημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2008, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 08:01
Δημοσιεύσεις: 91
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
NPS έγραψε:
Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί κάποιος δεν έχει το δικαίωμα να απαιτήσει τεκμηριωμένες επεξηγήσεις, ιδιαίτερα όταν θίγεται αφού ανήκει σε ένα από τα
"άλλα" fora.
Είναι προτιμότερο να πλανάται η μομφή και ο θιγόμενος να τη δέχεται παθητικά, χάριν της ελευθερίας της έκφρασης??
Δέχομαι, σέβομαι και υπερασπίζομαι την ελευθερία του λόγου, στη περίπτωσή μας του γραπτού, αλλά επιθυμώ το ίδιο προς το πρόσωπό μου, για το δικαίωμά μου να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, όταν νομίζω πως θίγομαι, απαιτώντας περισσότερες επεξηγήσεις.
Είμαι και εγώ της άποψης, πως όταν υπονοείς κάτι, είσαι υποχρεωμένος να το τεκμηριώσεις, αν σου ζητηθεί, η αν δεν μπορείς έχεις την υποχρέωση να το ανακαλέσεις.
Θα μείνω εδώ επισημαίνοντας, μιας που αναφέρθηκε πιο πάνω περί νομικής υπόστασης, ότι η άποψη περί καθοδήγησης κάποιων με παράνομο οικονομικό αντίκρισμα ή άλλης παρόμοιας συναλλαγής, σαφώς και έχει νομικό έρεισμα.

Τελειώνω απευθυνόμενος προς εσένα αγαπητέ συνχομπίστα Tricky, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να επισημάνω ότι στο θέμα που παραπέμπεις, προσπαθώντας να κάνεις μια (ατυχή κατά τη γνώμη μου), ταύτιση, έχουν δοθεί πλήρεις απαντήσεις από υπεύθυνους του ΑΖ, που σαφώς δηλώνουν την διαφορετική άποψη από αυτή που προσπαθήθηκε να εμφανιστεί. Όποιος διαβάσει ολόκληρο το θέμα μπορεί εύκολα να οδηγηθεί στο σωστό συμπέρασμα.


Εχει καθε δικαιωμα Νικο να ζηταει επεξηγησεις ...αν το ποστ του Manogr ηταν : '' Odin , πιστευεις οτι το aquazone στο οποιο ανηκω ειναι καθοδηγουμενο?'' , τωρα δεν θα μιλαγαμε γιατι θα θεωρουσα λογικο και επομενο ενα τετοιο διευκρυνιστικο ποστ ... Αυτο ειναι επεξηγηση .
ΟΜΩΣ : το να προεξοφλεις , να ειρωνευσαι και να καταδικαζεις ενα απλο μελος που απλα λεει την αποψη του εγω το θεωρω απαραδεκτο.

Στο θεμα μας τωρα : τα περι νομικου ερεισματος μπορουν να τα ξεκαθαρισουν οι αρμοδιοι νομικοι.
Αν εγω πχ κανω ενα ποστ αυριο και πω '' Ψωνιζω ψαρια απο το πετ σοπ Σονια και πετ σοπ Βαγγελης που δεν εχουν αρρωστα ψαρια '' , θα πρεπει ολα τα υπολοιπα πετ σοπ της Ελλαδας να με κυνηγησουν ? Μα ειμαστε σοβαροι , ρε παιδια ?
Εδω τα ιδια τα μαγαζια (για να πουμε και για αυτα κατι) ακουνε τα χιλια μυρια απο χομπιστες στα φορουμ και ποτε κανενα δεν τοποθετηθηκε με τον τροπο του Μανου.

Οσο αφορα το παραλληλο θεμα που εθιξα μεταξυ aquazone/marineaquarium , φιλε Νικο ριξε μια ματια ξανα στις δικες σου απαντησεις τοτε και στην τοποθετηση του Μανου ...η μερα με τη νυχτα.Εφοσον ,οπως λες, ''όταν υπονοείς κάτι, είσαι υποχρεωμένος να το τεκμηριώσεις, αν σου ζητηθεί, η αν δεν μπορείς έχεις την υποχρέωση να το ανακαλέσεις '', ετσι και εγω ζηταω ετεροχρονισμενα εξηγησεις απο το Μανο ή ακομα και απο οποιοδηποτε μελος του φορουμ σας που πηρε θεση τοτε αφηνοντας υπονοουμενα.Μπορω να περιμενω ...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com