Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Απρ 2024, 08:47

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΜΗ ΣΚΩ ΣΚΟ!!!
#33683 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μολονότι λίγο ετεροχρονισμένα, αν κάποιοι φίλοι από το openreef δε παρακολουθούν το συγκεκριμμένο "αδελφό" φόρουμ, τότε δε θα είδαν τη σκόνη που σήκωσε αυτό το θέμα!

(Πάντως, δε νομίζω ότι σήκωσε όση σκόνη θα έπρεπε τελικά...)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22809&hl=

Προς ΑΔΜΙΝ: Δεν είμαι σίγουρος αν "στέκει" έτσι αυτό το πόστ, με βάση τους όρους του φόρουμ... :?
Αν όχι, ας διαγραφεί πάραυτα και θα δημιουργήσω ένα φρέσκο χωρίς παραπομπή σε άλλο φόρουμ. Μπορώ, δε μπορώ? :roll:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33685 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
NO PROBLEM.

Αντίθετα με τους φόβους σου, εμείς εδώ ενθαρύνουμε την ανάρτηση links από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ άλλο χώρο μπορεί να έχει ενδιαφέρον !

:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33688 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 13:48 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
NO PROBLEM.

Αντίθετα με τους φόβους σου, εμείς εδώ ενθαρύνουμε την ανάρτηση links από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ άλλο χώρο μπορεί να έχει ενδιαφέρον !

:wink:


Χαίρομαι ειλικρινά για το "ανοικτό" του εδώ φόρουμ και πιστεύω ότι αυτό (το φόρουμ) απαρτίζεται και από ανοικτά μυαλά, επί το πλείστον.

"Το μεγαλείο ενός έθνους και η ηθική του πρόοδος κρίνεται απο το πως φέρεται στα ζώα. Στο μυαλό μου, η ζωή ενός προβάτου δεν είναι λιγότερη πολύτιμη από αυτή ενός ανθρώπου." - Μαχάτμα Γκάντι

Ελπίζω κάποια στιγμή, (εύχομαι πρίν αποδημήσω εις Κύριον) να δώ τη πλήρη εφαρμογή της Διακήρυξης των Δικαιωμάτων των Ζώων (Παρίσι 1978). Ας δούμε τι λέει:

http://www.greenpage.gr/diakiriksi_dikaiomatwn_zoon.htm

Προσωπικά, σκέφτομαι να περιοριστώ σταδιακά μόνο στα κοράλλια στο ενυδρείο μου και να μη ξαναβάλω ψάρι! Πιθανό να αποφύγω και κάποια άλλα ζωντανά (γαρίδες, κλπ)... :roll:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ
#33691 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 14:08 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
http://www.fileden.com/files/2008/6/14/1958810/Peta_Animal%20Rights1.pdf


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33694 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)


Βλέποντας το βίντεο.
Εκτός από την λέξη Φρίκη δεν μου ερχόταν τίποτα άλλο στο μυαλό για να γράψω.


aquarius έγραψε:
Προσωπικά, σκέφτομαι να περιοριστώ σταδιακά μόνο στα κοράλλια στο ενυδρείο μου και να μη ξαναβάλω ψάρι! Πιθανό να αποφύγω και κάποια άλλα ζωντανά (γαρίδες, κλπ)... :roll:



Και τα κοράλλια ζωντανοί οργανισμοί είναι,άλλα θέλω να πιστεύω πως το χόμπι μας δεν παίρνει μόνο,αλλά και προσφέρει!! :roll:

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33728 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Χωρις να εχω δει τα παραπανω προσωπικα πιστευω πως κανουμε μεγαλυτερη ζημια εχοντας κοραλλια στο ενυδρειο παρα ψαρια. Και μη αρχισει κανεις οτι σε 10 χρονια απο τωρα μονο εμεις θα εχουμε κτλ γιατι ειναι φολα η θεωρια αυτη.

@ Geso
Στην δικια μου Mantis τις λεω εδω και ενα χρονο να βγει απο το ενυδρειο και δεν με ακουει :lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33740 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
aquarius έγραψε:
Προσωπικά, σκέφτομαι να περιοριστώ σταδιακά μόνο στα κοράλλια στο ενυδρείο μου και να μη ξαναβάλω ψάρι! Πιθανό να αποφύγω και κάποια άλλα ζωντανά (γαρίδες, κλπ)... :roll:

Φιλε aquarius, δεν σου κρυβω οτι μ' ενοχλησε που ισως αθελα σου προσπαθεις να μου ( μας ) προσθεσεις ενοχες εστω κι αν απλως εξεφρασες την προσωπικη σου γνωμη και σκεψη. :?
Μου δινεις την ευκαιρια να πω την αποψη μου και να σε διαβεβαιωσω με το δικαιωμα που μου δινει η ηλικια μου και τα ασπρα μου μαλλια, οτι οι περισσοτεροι, σ' αυτο αλλα και σε ολα, πιστευω, τα "αδελφα" forums οπως λες κι εσυ, που περνουν μερος σ'αυτες τις συζητησεις ειναι ολοι περισσοτερο ή λιγοτερο, συνειδητα ή οχι φιλοζωοι..
Η αγαπη μας για την θαλασσια ζωη και για την ομορφια του βυθου, μας εχει κανει να ασχολιομαστε με αυτο το χομπυ.. Οτι, ολοι αθελα μας εχουμε κανει σφαλματα που κοστισαν ζωες, οτι οι περισσοτεροι, δυστυχως, καποιες φορες για να κρατησουμε, στα συστηματα μας, ισορροπιες εχουμε κανει "επεμβασεις" καθολου κολακευτικες αυτο ειναι γεγονος. :oops:
Ομως δεν μας αξιζει να μας κατηγορουν οτι διατηρουμε ψαρια ή αλλους ζωντανους οργανισμους σε συνθηκες αιχμαλωσιας κι οτι αυτο ειναι εγκληματικο. Οτι εξ αιτιας μας χανονται ζωες. Αυτο φιλε μου, ειναι η μια πλευρα του νομισματος, η αλλη, ομως ειναι πολυ πιο σπουδαια, πιο σημαντικη, γιατι χωρις εμας, ισως να μην υπηρχε παγκοσμια η γνωση, η ερευνα, η δραστηριοτητα και αυτη η ευαισθησια για τους υφαλους για τους ωκεανους, για την θαλασσια ζωη γενικα. Γιατι ολοι μας ή σχεδον ολοι μας τα εχουμε ολα αυτα μαζι με τα ενυδρεια μας αρρηκτα συνδεδεμενα. Γιατι οι περισσοτεροι επιστημονες που ασχολουνται με την ζωη και την διατηρηση της στους υφαλους καπως ετσι ξεκινησαν σαν εσενα κι εμενα.. Για πολλα πραγματα μπορουν να με ( μας ) κατηγορησουν, ποτε, ομως οτι στο μυαλο μας και στην καρδια μας δεν υπαρχει η αγαπη, η φροντιδα κι η διατηρηση αυτης της θαλασσιας ζωης.. :wink:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33747 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2009, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Απρ 2008, 18:55
Δημοσιεύσεις: 65
Τοποθεσία: Περιστέρι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Βλέποντας τέτοια ντοκυμαντέρ ντέπομαι που ανήκω στο ανθρώπινο γένος :oops:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33762 Δημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2009, 00:41 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
filrou έγραψε:
Χωρις να εχω δει τα παραπανω προσωπικα πιστευω πως κανουμε μεγαλυτερη ζημια εχοντας κοραλλια στο ενυδρειο παρα ψαρια. Και μη αρχισει κανεις οτι σε 10 χρονια απο τωρα μονο εμεις θα εχουμε κτλ γιατι ειναι φολα η θεωρια αυτη.

όχι αν είναι από εκτροφείο η Frag!!
Και ένας λόγος που δημιουργήθηκε αυτό http://www.openreef.gr/phpbb/index.php?f=59 είναι και για την προστασία όσο μπορούμε τον υφάλων.



@ Geso
Στην δικια μου Mantis τις λεω εδω και ενα χρονο να βγει απο το ενυδρειο και δεν με ακουει :lol:

Κοροϊδάκι είναι,θα περνάει καλά γιατί να σε ακούσει!! :lol:

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33812 Δημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2009, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
filrou έγραψε:
Χωρις να εχω δει τα παραπανω προσωπικα πιστευω πως κανουμε μεγαλυτερη ζημια εχοντας κοραλλια στο ενυδρειο παρα ψαρια. Και μη αρχισει κανεις οτι σε 10 χρονια απο τωρα μονο εμεις θα εχουμε κτλ γιατι ειναι φολα η θεωρια αυτη.


filrou θα διαφωνήσω κάθετα με την δική σου άποψη με αυτά που αναφέρεις διότι αντιφάσκεις με την θέση σου στα forum και έχοντας στην κατοχή σου ενυδρείο reef.
Ποιος ο λόγος που κρατάμε ενυδρεία? ποιός ο λόγος που γράφουμε στα forum? δεν νομίζω ότι κρατάμε ζωάκια για την ευχαρίστηση μας και για την μόστρα, δεν ξεχνούμε ότι ο πρωταρχικός στόχος των ενυδρειωφιλων είναι η αγάπη τους για την ζωή και μετά η απόλαυση της εικόνας, χωρίς αγάπη ενυδρείο δεν στείνεται και όποιος θέλει ας διαφωνήσει μαζί μου.
Οι περισότεροι ενυδρειώφιλοι έχουμε μια ακατάσχετη περιέργεια για τις λειτουργίες της ζωής και προσπαθούμε να την κατανοήσουμε γιατί την αγαπάμε.
Ακυρώνεις όλα τα κονδύλια και την αισιοδοξία ανθρώπων και οργανισμών που συλέγουν γενετικό υλικό οργανισμών που ίσως να χαθούν για να συντηρήσουν την βιοποικιλότητα όταν ο άνθρωπος (το μεγαλύτερο σύνολο αυτού) αντιληφθει το κακό που έχει κάνει στον πλανήτη και αρχίσει να τον ξανασπέρνει. Στην τελική μάλλον έχουμε χάσει την μπάλα να θεωρούμε ότι οι χομπίστες είναι αυτοί που καταστρέφουν τους υφάλους γιατί θα χάναν την δουλεία τους οι μεγάλες κερδοσκοπικές εταιρίες.

Το παρόν θέλω να ξέρεις ότι δεν είναι επίθεση προς εσένα, απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάνω κακό στον πλανήτη συντηρώντας reef.

Φιλικά Γιώργος

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com