Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 20 Απρ 2024, 01:07

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#33845 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2009, 08:49 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Φιλε μου δεν ειπα πως τα Reef ανα τον κοσμο εχουν φτασει στο σημειο που εχουν φτασει μονο και μονο απο το Hobby αυτο.
Ομως σιγουρο ειναι οτι παιζει μεγαλο ρολο και εχει παιξει το ρολο του αρνητικα. Και θα σου δωσω ενα παραδειγμα ξερεις ποσοι τονοι βραχου εξαγονται απο την Ινδονησια ετησιος ? Και καλα οι χωρες που εχουν Quota και κανονες, αυτες που δεν εχουν κανενα οριο ? Ξερεις ποσοι οργανισμοι παρολο που κυνδινευουν αλιευονται για το Hobby.
Εγω εχω Reef στο σπιτι μου, αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα το δικαιολογησω στον ευατο μου λεγοντας πως κανω καλο στην φυση προστατευω τα ειδη κτλ κτλ. Εχω μια αγαπή προς αυτα τα οικοσυστηματα και ετσι εχω ενα στο σπιτι μου. Αν εμενα καπου τροπικα δεν θα ειχα, θα βουταγα καθε μερα.
Αρα αυτο που θελω να πω ειναι πως απο την στιγμη που τα ζωντανα μου δεν ειναι στο φυσικο τους περιβαλλον καποια ζημια την εχω κανει και εγω προσωπικα (Και δεν ανεφερα καν τον καιρο που ο καθενας απο μας ειχε πληρη μεσανυχτα και εκανε λαθη με συνεπεια να χαθουν οργανισμοι αδικα)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33862 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2009, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Προσωπικά αν αισθάνομαι ένοχος για κάτι, τότε απφεύγω να το κάνω.

Αλλά πάλι, "άβυσος η ψυχή του ανθρώπου".

:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33884 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2009, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
filrou, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την άποψή σου, όπως διατυπώθηκε στο τελευταίο σου πόστ.

OK, ας το παραδεχθούμε! Είμαστε λίγο (?) "άρρωστοι" με το συγκεκριμμένο "σπόρ", αλλά σίγουρα δε θα πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και να πιστεύουμε ότι είμαστε, συν τοις άλλοις, και οι "Σωτήρες" του συγκεκριμμένου οικοσυστήματος ή ολόκληρου του Πλανήτη!!!

Συνειδητά ή όχι, λιγότερο ή περισσότερο, ΕΜΕΙΣ πριμοδοτούμε τη ΤΕΡΑΣΤΙΑ βιομηχανία, η οποία βρίσκεται πίσω από κάθε δικό μας μικρό ή μεγάλο ενυδρείο και η οποία στόχο έχει τη μεγιστοποίηση του κέρδους. Και "μεγιστοποίηση κέρδους" σημαίνει περιορισμός κονδυλίων και "περιττών" έξόδων για μιά σειρά ζητημάτων, μέσα σε αυτά και η προστασία του περιβάλλοντος (βλ. TEXACO στον Αμαζόνιο!). Και για να μη "ξεγλυστρήσουμε" σκεφτόμενοι την απόσταση που μας χωρίζει από τον Αμαζόνιο (που στην ουσία είναι μόνο λίγες ώρες), σας προτρέπω να δείτε (όσοι δε γνωρίζετε) και τη περίπτωση του Ασωπού ποταμού, στα βόρεια της Αττικής....

http://www.ecocity.gr/main.php?cat=29&art=385


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33903 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2009, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Δεν καταλαβαίνω που κολλάει η TEXACO στον Αμαζόνιο και το οικολογικό έγκλημα που γίνετε στον Ασωπο σε σχέσει με το χόμπι. :roll:
Αν μιλάμε σε γενικές γραμμές για οικολογία,και στο σπίτι σου που κάθεσαι να δεις τηλεόραση, οικολογικό έγκλημα κάνεις γιατί από πίσω υπάρχουν χιλιάδες εταιρίες που ρυπαίνουν για να έχεις αυτήν την ευχαρίστηση.
Ας μιλήσουμε για το θαλασσινό ενυδρείο,σίγουρα κινούνται δισεκατομμύρια σε όλο τον κόσμο για να μπορούμε να έχουμε ένα κομμάτι υφάλου μέσα στο σπίτι μας.
Στις χώρες που υπάρχουν οι ύφαλοι κατά πλειοψηφία είναι φτωχές και υποανάπτυκτες,ένα κομμάτι των χρημάτων καταλήγει σε αυτές,με αποτέλεσμα να δημιουργείτε ένας κύκλος εργασιών και εισοδήματος αρκετά υπολογίσιμος για την επιβίωση τους.
Και το αποτέλεσμα είναι από μόνοι τους να προστατεύουν τον πλούτο που τους προσφέρει ο ύφαλος.
Όσο για τον βράχο όπως εμείς έχουμε το τούβλο και το τσιμέντο εκεί έχουν τον κοραλλιογενή βράχο για διάφορες εργασίες.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33923 Δημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2009, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Κάθε reef ενυδρείο χομπίστα , είναι και μια ξεχωριστή περίπτωση.
Ένα εργαλείο, που ο καθένας το χρησιμοποιεί, ανάλογα.
Προσωπικά απο ένα νάνο 120 λτ ''εξάγω'' κοράλια σε φίλους χομπίστες, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
Έτσι αισθάνομαι πολύ καλά με αυτό που κάνω και προσπαθώ να ωθήσω και άλλους να κάνουν το ίδιο.
Επίσης γίνονται αξιόλογες προσπάθειες από έλληνες χομπίστες , για αναπαραγωγές ψαριών.
Θα πρότεινα ,αν σας αρέσει και αγαπάτε το hobby να κάνετε το ίδιο.
Η Τexaco και ο Ασωπός είναι άσχετα οικολογικά θέματα, με την δική τους σημασία , αλλά δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33978 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2009, 19:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
stathis έγραψε:
Κάθε reef ενυδρείο χομπίστα , είναι και μια ξεχωριστή περίπτωση.
Ένα εργαλείο, που ο καθένας το χρησιμοποιεί, ανάλογα.
Προσωπικά απο ένα νάνο 120 λτ ''εξάγω'' κοράλια σε φίλους χομπίστες, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
Έτσι αισθάνομαι πολύ καλά με αυτό που κάνω και προσπαθώ να ωθήσω και άλλους να κάνουν το ίδιο.
Επίσης γίνονται αξιόλογες προσπάθειες από έλληνες χομπίστες , για αναπαραγωγές ψαριών.
Θα πρότεινα ,αν σας αρέσει και αγαπάτε το hobby να κάνετε το ίδιο.
Η Τexaco και ο Ασωπός είναι άσχετα οικολογικά θέματα, με την δική τους σημασία , αλλά δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα.


Στάθη μου, ο μαναδικός λόγος που ανέφερα Τexaco και Ασωπό, ήταν για να ενισχύσω τη θέση μου για τις τεράστιες οικολογικές καταστροφές που μπορεί να προκαλέσει το κυνήγι του κέρδους.
Αλλά και πάλι, ποιό είναι το θέμα ? Δεν είναι η οικολογία και η ανθρώπινη συνείδηση? Φαινομενικά λοιπόν, μπορεί να είναι άσχετα ζητήματα μεταξύ τους, αλλά αν το καλοσκεφτείς είναι στην ίδια πλευρά του νομίσματος και δυστυχώς, δε γνωρίζουμε απόλυτα πόσο μπορεί να επηρρεάζει το ένα το άλλο...


Η πρακτική που ακολουθείς στο reef-keeping φαίνεται να είναι, για ακόμη μιά φορά, παράδειγμα προς μίμηση! 8)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33982 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2009, 20:06 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
stathis έγραψε:
Κάθε reef ενυδρείο χομπίστα , είναι και μια ξεχωριστή περίπτωση.
Ένα εργαλείο, που ο καθένας το χρησιμοποιεί, ανάλογα.
Προσωπικά απο ένα νάνο 120 λτ ''εξάγω'' κοράλια σε φίλους χομπίστες, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
Έτσι αισθάνομαι πολύ καλά με αυτό που κάνω και προσπαθώ να ωθήσω και άλλους να κάνουν το ίδιο.
Επίσης γίνονται αξιόλογες προσπάθειες από έλληνες χομπίστες , για αναπαραγωγές ψαριών.
Θα πρότεινα ,αν σας αρέσει και αγαπάτε το hobby να κάνετε το ίδιο.
Η Τexaco και ο Ασωπός είναι άσχετα οικολογικά θέματα, με την δική τους σημασία , αλλά δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα.

+10000
Μακαρι να εχω και εγω τοσο ταχυτατη αναπτυξη στο μελλον ωστε ψαλιδιζω εβδομαδιαια.

ΥΣ Εχεις Xenia frags ? :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33989 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2009, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εχτές έστειλα στον Alexx.
Σε καμιά εβδομάδα θα έχω πάλι.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33990 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2009, 21:41 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μια "απόπειρα συζήτησης", πάνω σε ένα πολύ σοβαρό και ενδιαφέρον θέμα (ΙΜΗΟ), έχει ξεκινήσει στο GAB...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29657

Αλήθεια, πιστεύετε (- γνωρίζετε) ότι τα ψάρια δε νιώθουν πόνο???


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#33991 Δημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2009, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Είτε πονάνε είτε όχι, εγώ προσπαθώ να τα αντιμετωπίζω με τον σεβασμό που δικαιούνται όλα τα πλάσμτα του πλανήτη... :wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com