Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 16:59

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 23 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Τι μακροάλγη χρησιμοποιείτε στο refugium;
Chaeto 70%  70%  [ 7 ]
Caulerpa 30%  30%  [ 3 ]
Σύνολο ψήφων : 10
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86060 Δημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2012, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 00:57
Δημοσιεύσεις: 136
Images: 1
Τοποθεσία: Χαιδάρι
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Dias έγραψε:
Nομιζω πως οταν μπαινει καποιο ερωτημα ποιο απο τα δυο,σημαινει καθαρα ποιο απο τα δυο.Δηλαδη στην περιπτωση μας,ποια απο τις δυο αλγες θα διαλεγαμε.Και παω στη διαφημηση.Καταλαβατε η να κανω και κακα; :D

Εγω παντως δεν χρησιμοποιω καμια γιατι και σαμπ δεν εχω,αλλα και ειμαι πολυ απειρος και χωρις επιστημονικες γνωσεις ωστε να μπορεσω να τη διατηρησω............... :)



Μη σε νοιαζει Στρατουκο μου..... θα στα μάθω όλα εγω!!! :supz:

_________________
Κολλημένοι με τα ενυδρεία.....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86249 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2012, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσιεύσεις: 148
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Εγω οταν ξεκηνησα το refiugium ειχα βαλει chaeto 80% και 20% caulerpa peltata.η ποσοτητα της caulerpa ηταν πολυ μικρη μικρη σε σχεση με της chaeto και ομως η caulerpa με τρελους ρυθμους αναπτηξης εξαφανησε την chaeto μεχρι που εδω και2 1/2 χρονια το refiugium τρεχει μονο με c.peltata κ c.racemosa.ειδα επισης οτι με χαμηλο φωτισμο η caulerpa δεν εχει προβλημα στην αναπτυξη της ,η chaeto ομως ειχε. ο ρυθμος καταναλωσης θρεπτικων NO3 , PO4 ηταν τρομακτικος.τον πρωτο καιρο ειχα πανω 1 x 15w nature white 9000k και 1 χ 15w 4000 kelvin.οταν εκανα και τις 2 λαμπες 4000kelvin η c.racemosa εκανε τρελη αναπτυξη.τωρα βεβαια τρεχω την αλγη με μονο μια τ5 11w nature w διοτι με τον προηγουμενο φωτισμο μια φορα την εβδομαδα επρεπε να κλαδευω αλλιως ξενεριζε και κιτρινιζε στις ακρες.δεν εχω καποιο αρνητικο να επισημανω πανω στην χρηση της οσο καιρο τις δουλευω.να προσθεσω οτι εμενα μετα τις αλγες το νερο πεφτει υπερχηλιζοντας στο ενυδρειο απευθειας.δεν παρεμβαλεται καποιο μεσω συκρατησης υποληματων π.χ σειρα απο σφουγγαρια 'η κατι αλλο.να τονισω οτι το νερο αποκτα μια μυρωδια πιο "θαλασσινη" τουλαχιστον στο δικο μου ενυδρειο αυτο εχω παρατηρησει .βεβαια με την χρηση τους εχω καταργησει αντιφοσφωρο εδω και ενα-μιση χρονο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86255 Δημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2012, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μαρ 2011, 17:07
Δημοσιεύσεις: 72
Τοποθεσία: Εύοσμος Θεσσαλονίκης
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Big (500-1000)
πριν 12 χρόνια αγόρασα δύο είδη caulerpa η μία ήταν κόκκινη και η άλλη πράσινη την οποία όλοι μα όλοι ισχυρίζονταν πως θα χαλούσε έτσι ξαφνικά και θα τα έπαιρνα όλα στο χέρι γιατί θα απελεθέρωνε ότι είχε απορροφήσει πίσω στο ενυδρείο, πράγμα που δεν συνέβηκε ποτέ βέβαια. Στην αρχή τις διατηρούσα σε ένα 40 λιτρο και κάθε μήνα έκοβα την μισή ποσότητα από την πράσινη και την πετούσα η κόκκινη δεν είχε τόσο μεγάλη ανάπτυξη. Τελικά κάποια στιγμή με επείσαν και την πέταξα την πράσινη(αν και κακώς θα έλεγα)και το μόνο πρόβλημα που μου δημιούργησε(πέρα από την ζαλούρα κάθε φορά που ανέφερα αυτήν)ήταν ότι κάποιες φορές που την κλάδευα κάποια τομές δεν κλείναν σωστά και άδειαζε τα υγρά της και θόλωνε το νερό όμως την επόμενη μέρα το νερό ήταν και πάλι καθαρό. Τώρα στο sump έχω και την κόκκινη και cheato όποτε δεν μπορώ να ψηφίσω ανάμεσα στις δύο, επίσης έχω και μανγκρόβια.Μάλλον τα ψηφίζω όλα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86266 Δημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2012, 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
sammy έγραψε:
πριν 12 χρόνια αγόρασα δύο είδη caulerpa η μία ήταν κόκκινη και η άλλη πράσινη την οποία όλοι μα όλοι ισχυρίζονταν πως θα χαλούσε έτσι ξαφνικά και θα τα έπαιρνα όλα στο χέρι γιατί θα απελεθέρωνε ότι είχε απορροφήσει πίσω στο ενυδρείο, πράγμα που δεν συνέβηκε ποτέ βέβαια. Στην αρχή τις διατηρούσα σε ένα 40 λιτρο και κάθε μήνα έκοβα την μισή ποσότητα από την πράσινη και την πετούσα η κόκκινη δεν είχε τόσο μεγάλη ανάπτυξη. Τελικά κάποια στιγμή με επείσαν και την πέταξα την πράσινη(αν και κακώς θα έλεγα)και το μόνο πρόβλημα που μου δημιούργησε(πέρα από την ζαλούρα κάθε φορά που ανέφερα αυτήν)ήταν ότι κάποιες φορές που την κλάδευα κάποια τομές δεν κλείναν σωστά και άδειαζε τα υγρά της και θόλωνε το νερό όμως την επόμενη μέρα το νερό ήταν και πάλι καθαρό. Τώρα στο sump έχω και την κόκκινη και cheato όποτε δεν μπορώ να ψηφίσω ανάμεσα στις δύο, επίσης έχω και μανγκρόβια.Μάλλον τα ψηφίζω όλα.


Αυτόν ακριβώς τον αστικό θρύλο θέλω να "αντιμετωπίσω"! Τις μανγκρόβιες δεν τις θεωρώ τόσο αποτελεσματικές στην ποσότητα που μπορούμε να τις έχουμε και όχι όπως εδώ: Peter's tank (πατώντας mangroves)

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86289 Δημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2012, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μαρ 2011, 17:07
Δημοσιεύσεις: 72
Τοποθεσία: Εύοσμος Θεσσαλονίκης
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Αυτόν ακριβώς τον αστικό θρύλο θέλω να "αντιμετωπίσω"! Τις μανγκρόβιες δεν τις θεωρώ τόσο αποτελεσματικές στην ποσότητα που μπορούμε να τις έχουμε και όχι όπως εδώ: Peter's tank (πατώντας mangroves)[/quote]


O peter όμως συγκριτικά με τα λίτρα του δεν έχει παραπάνω μανγκρόβιες από ότι "εγώ" (14 ρίζες με 7-8 σειρές φύλλα άρα και περισσότερη ανάγκη για κατανάλωση θρεπτικών συστατικών μιας και όσο πιο μεγάλο το φυτό τόσο περισσότερη η ανάγκη του για τροφή)στα 430 λίτρα ενυδρείο και 200λίτρα σαμπ(με νερό να τρέχει στα 150 περίπου).Αυτός από ότι διάβασα στα γρήγορα έχει μόνο για το σαμπ 250 γαλονια. Το ενυδρείο του πόσα λίτρα είναι σύνολο;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86290 Δημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2012, 22:06 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
sammy έγραψε:
O peter όμως συγκριτικά με τα λίτρα του δεν έχει παραπάνω μανγκρόβιες από ότι "εγώ" (14 ρίζες με 7-8 σειρές φύλλα άρα και περισσότερη ανάγκη για κατανάλωση θρεπτικών συστατικών μιας και όσο πιο μεγάλο το φυτό τόσο περισσότερη η ανάγκη του για τροφή)στα 430 λίτρα ενυδρείο και 200λίτρα σαμπ(με νερό να τρέχει στα 150 περίπου).Αυτός από ότι διάβασα στα γρήγορα έχει μόνο για το σαμπ 250 γαλονια. Το ενυδρείο του πόσα λίτρα είναι σύνολο;


6 το display και γυρω στους 2 τα υπόλοιπα συστήματα. Πάντως στο thread κάπου o MrWilson δηλώνει ότι η καταναλωση θρεπτικών είναι μικρότερη της αναμενώνης και περιμένει να μεγαλωσουν για να δει διαφοροποίηση

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86294 Δημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2012, 00:11 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μαρ 2011, 17:07
Δημοσιεύσεις: 72
Τοποθεσία: Εύοσμος Θεσσαλονίκης
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Big (500-1000)
6 το display και γυρω στους 2 τα υπόλοιπα συστήματα. Πάντως στο thread κάπου o MrWilson δηλώνει ότι η καταναλωση θρεπτικών είναι μικρότερη της αναμενώνης και περιμένει να μεγαλωσουν για να δει διαφοροποίηση[/quote]

6 το display και γυρω στους 2 τα υπόλοιπα συστήματα; Δηλαδή πόσα λίτρα; κοίταξε όσον αφορά την κατανάλωση, λογικό είναι (όσο τα μανγκρόβια είναι απλά ο σπόρος που μεγαλώνει τις ρίζες) να μην καταναλώνουν αρκετά θρεπτικά συστατικά όμως όταν οι σπόροι των μανγρόβιων γίνουν δεντράκια όλα αυτά θα αλλάξουν και πολύ πιθανόν να χρειάζονται και πρόσθετα για να συνεχίσουν να αναπτύσσονται. Πάντως όπως και να χει το να χρησιμοποιείς φυσικούς τρόπους για να μειώσεις τα θρεπτικά συστατικά για μένα είναι το καλύτερο και βέβαια δεν είμαι αντίθετος να χρησιμοποιήσω σκευάσματα για άμεσα αποτελέσματα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Chaeto ή Caulerpa;
#86297 Δημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2012, 07:41 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Συμφωνώ απόλυτα για το φυσικό τροπο. Πλέον στον πετερ (σε τόνους τα έγραψα - 8000l) ειναι μικρά δεντράκια-στο thread στο rc έχει νεότερη φωτογραφία- αλλα και πάλι δεν ειναι ευχαριστημένοι απο το τι απορροφούν


Πάντα Φιλικά
Γιάννης

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86316 Δημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2012, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μαρ 2011, 17:07
Δημοσιεύσεις: 72
Τοποθεσία: Εύοσμος Θεσσαλονίκης
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Johanus έγραψε:
Συμφωνώ απόλυτα για το φυσικό τροπο. Πλέον στον πετερ (σε τόνους τα έγραψα - 8000l) ειναι μικρά δεντράκια-στο thread στο rc έχει νεότερη φωτογραφία- αλλα και πάλι δεν ειναι ευχαριστημένοι απο το τι απορροφούν


Πάντα Φιλικά
Γιάννης



Γιάννη στους 8 τόνους που έχει ο peter είναι φυσικό να μην κάνουν δουλεια οι 60-80 ρίζες που έχει(1 ρίζα για κάθε 800 λιτρα περίπου), απλά νομίζω πως θα πρέπει να περιμένει μερικά χρόνια ακόμα να γίνουν δεντράκια και τότε θα δείξει πραγματικά τηνδυνατότητα απορρόφησης που έχουν.Μην περιμένουμε από μωρά να κάνουν την δουλειά ενηλίκων.


Εννοείται πάντα φλικά
Σωτήρης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Chaeto ή Caulerpa;
#86323 Δημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2012, 16:19 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
sammy έγραψε:
Γιάννη στους 8 τόνους που έχει ο peter είναι φυσικό να μην κάνουν δουλεια οι 60-80 ρίζες που έχει(1 ρίζα για κάθε 800 λιτρα περίπου), απλά νομίζω πως θα πρέπει να περιμένει μερικά χρόνια ακόμα να γίνουν δεντράκια και τότε θα δείξει πραγματικά τηνδυνατότητα απορρόφησης που έχουν.Μην περιμένουμε από μωρά να κάνουν την δουλειά ενηλίκων.


Εννοείται πάντα φλικά
Σωτήρης


Σωτήρη και πάλι, όσο μεγαλώνουν θα αυξάνεται συνεχώς το πρόβλημα χώρου. 200 ρίζες στο μπαλκόνι σε ένα μονωμένο δοχείο ναι....

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 23 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com