Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 25 Απρ 2024, 05:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η ιστορία των προβλημάτων μου
#30084 Δημοσιεύτηκε: 15 Δεκ 2008, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 08:45
Δημοσιεύσεις: 92
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Αρχές καλοκαιριού του 2006 μετά από πολλές συζητήσεις με το ”αφεντικό”αποφασίστηκε να φτιαχτεί ένα ενυδρείο Reef.
Μετά από συζητήσεις με διάφορους φίλους αποφασίζεται να γίνουν τα πάντα ιδιοκατασκευή.
Ενυδρείο 325 Lt, Sumb 80 Lt (από Plexiglass), Επιπλο, Καπάκι, Ηλεκτρικά, Αυτοματισμοί, Ηλεκτρικός πίνακας, κτλ.
Αρχές Σεπτεμβρίου 2006. Βρίσκω καλό βράχο και σε πολύ καλή τιμή. Τον αγοράζω, τον βάζω σ’ενα δοχείο με κυκλοφορητές, θερμοστατη, skimmer, και αρχίζει το τρέξιμο για την κατασκεύη.
Μέσα Νοεμβρίου 2006 όλα είναι έτοιμα, γεμίζει νερό, μπαίνει ο βράχος και αρχίζει η λειτουργία. Αμμος πουθένα στην αγορά.

20 Δεκεμβρίου 2006. Επιτέλους βρίσκω ένα τσουβάλι 15Kg νεκρου αραγωνίτη.

24-31 Δεκεμβρίου 2006. Χριστούγεννα μπαίνουν 2 Οscellaris, 2 Γαρίδες Lysmata Wuedemanni, Σαλιγκάρια διαφορα, Ερημίτες.

14 Ιανουαρίου 2007. Πέρνω 45Κg ζωντανό αραγωνίτη και αρχίζω να τον προσθέτω σταδιακά.

Φεβρουάριος – Μάιος 2007. Μπαινουν διάφορα ψάρια και κοράλλια (Αγορασμένα και frags από φίλους. Ολα καλά έως πολύ καλά, τρελή ανάπτυξη, χρώματα κτλ.

Μεσα Μαίου 2007. Το πρώτο προβλημματάκι. Valonia. Λύνεται εύκολα μέσα σε ένα μήνα με την βοήθεια του συνεργάτη που προσελαβα (Ενα LO), σιφoνάρωντας με ένα σωλήνα μυτερό στην άκρη για να ξεκολλάει την valonia και να την ρουφάει μαζι με νερό σε ένα βαρέλι, Επιστρoφή στο ενυδρείο με μία αντλία τυλιγμένη με υαλοβάμβακα. Το έκανα τρείς φορές μέσα στο μήνα.

Αρχές Οκτωβρίου 2007. Αρχίζουν να εμφανίζονται κάτι πράσινες φουντίτσες. Αρχίζει και το ψάξιμο στο internet. Τι είναι αυτό. Μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου το ενυδρείο είχε γίνει καταπράσινο. Τότε βγαίνει και το πόρισμα. BRYOPSIS. Αμάν λέω, την κάτσαμε την βάρκα. Ψάχνω με μανία στο internet για το πώς αντιμετωπίζεις αυτόν τον διάολο, και πέφτω σε ένα ενδιαφέρον post στο reefcentral.
Ανεβάζοντας το μαγνήσιο στα 1600ppm περίπου για τρείς με τέσσερις μήνες με το ΚΕΝΤ Tech_M η bryopsis εξαφανίζετε. Τι είχα τι έχασα λέω θα το δοκιμάσω.

3 Νοεμβρίου 2007. Αγοράζω μαγνήσιο και αρχίζω να το ανεβάζω 100ppm κάθε μέρα. Πάνω στην εβδομάδα η bryopsis αρχίζει να την βλέπει.

Τέλη Νοεμβρίου 2007. Η bryopsis αρχίζει να μας τελειώνει, αλλά συγχρόνως μας τελειώνει και το μαγνήσιο, και μαγνήσιο πουθενά στην αγορά. Η bryopsis άρχισε να ξαναφουντώνει, όσο και αν μάζευα με το χέρι δεν γινόνταν τίποτα. Αποτέλεσμα, Τα Χριστούγεννα του 2007 είχα αποκτήσει ένα δεύτερο φυτεμένο ενυδρείο.

Αρχές Ιανουαρίου 2008. Επειδή δεν μου άρεσε και το aquascape μαζί με ένα φίλο βγαζουμε έξω βράχο-κοράλλια, καθαρίζουμε τον βράχο και τα ξαναβάζουμε.

Τέλη Ιανουαρίου 2008. Το ενυδρείο ξανά φυτεμένο.

31 Ιανουαρίου 2008. Επιτέλους μαγνήσιο στην αγορά. Αυτή τη φορά δεν την ξαναπατάω. Αγοράζω μαγνήσιο γιά δέκα χρόνια και ξαναρχίζω. Σύντομα η bryopsis εξαφανίζεται, και από κάτω εμφανίζεται μία άλγη σαν χνούδι με καφέ-κόκκινο-πράσινο χρώμα. (Λίγη από αυτή υπήρχε από τον Σεπτέμβριο του 2007. Τότε την είχε δεί ο Dr. Sheamek και μου είχε πεί ότι είναι κάτι που μπορεί να εμφανιστεί σε ενυδρεία 1 έτους σαν το δικό μου αλλά θα φύγει από μόνη της σε μερικούς μήνες.) Τώρα έχει σκεπάσει σχεδόν όλο το βράχο. Κρατάω το μαγνήσιο στα 1600ppm έως τα τέλη Μαίου. (Οι αλλαγές νερού γίνονται με μαγνήσιο στα 1600ppm.)

Αρχές Ιουνίου 2008. Σταματάω το μαγνήσιο και το αφήνω να κατέβει σίγα-σίγα.

Αρχές Ιουνίου 2008. Βάζω ozon (Certizon 100) αλλά το δουλέυω πολύ χαμηλά και γιά μικρά διαστήματα γιατί δεν έχω ακόμα controller.

Τέλη Ιουλίου 2008. Μπαίνει ο controller και ρυθμίζετε στα 400mV. O Certizon 100 στο μισό. Το redox παραμένει στο 300 περίπου παρότι το ozοn δουλευεί 24 ώρες το 24ωρο. Δεν δίνω σημασία. Αρχή είναι θα δούμε, αλλά το ψάχνω και λίγο.

11 Αυγουστου 2008. Κλείνει το ozon (καλού κακού). Πάμε διακοπές.

Τέλη Αυγούστου 2008. Επιστροφή το ozon πάλι σε λειτουργία.

Αρχές Σεπτεμβρίου 2008. Ολα πάνε μιά χαρά. Μετρήσεις καλές, το μαγνήσιο στο 1300 από τα μέσα Ιουλίου. Τα κοράλλια με ανάπτυξη και χρώμα (όπως και όλο το διάστημα με το μαγνήσιο στα 1600), όπως και όλα τα άλλα ζωντανά και η bryopsis παραμένει άφαντη. Η μόνη παραφωνία το χνούδι και το redox που δεν λέει να ανέβει. Εντάξει λέω ας προσθέσω τώρα και λίγη άμμο ακόμα. (13Kg ζωντανή)
Βάζω τα πρώτα 5Κg. Την επομένη η hystrix είχε αρκετές ασπρίλες. Την μεθεπομένη η xistrix κάτασπρη. Δυστυχώς δεν δίνω την πρέπουσα σημασία. Τις επόμενες μέρες προσθέτω σιγά-σιγά και την υπόλοιπη άμμο.

Μέσα Σεπτεμβρίου 2008. Αφού μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι Certizon 100, controller, διάχυση όλα καλά, ανεβάζω τον Certizon 100 στο foul. To redox πάντα στο 300 περίπου.

Τέλη Σεπτεμβρίου – Τέλη Οκτωβρίου 2008. Ολα τα σκληρά κοράλλια αρχίζουν να ασπρίζουν και να τα χάνω. Αλλαγές νερού, σταμάτημα το ozon, ξανά ozon, κάποιες μικροαλλαγές στην συμπεριφορά των κοραλλιών, αλλά το αποτέλεσμα πραγματική εκατόμβη. Και τo redox πάντα στο 300 περίπου παρ’ότι δούλευε 24 ώρες το 24ωρο. Ερωτήσεις παντού για το τι συμβαίνει αλλά απάντηση καμία. Το πρόβλημα αποδίδεται στην άμμο μιάς και ο γιάννης (accnt) είχε πάθει κάτι παρόμοιο.

Αρχές Νοεμβρίου 2008. Τα μόνα κοράλλια που έχουν απομείνει. Ενα bubble που φαίνεται σχεδόν μόνο ο σκλετός του. Μία Euphyllia τελείως κλειστή. Μία Tridacna Derasa τελείως κλειστή. Μία Duncanopsammia τελείως κλειστή. Μια Montipora Encrusting με τέσσερα σημαδάκια ζωής. Μια Caulastrea σε πολύ κακή κατάσταση. Μια Trachyphyllia σε μέτρια κατασταση. Μία Pectinia Lactuta σε καλή κατάσταση, δεν κατάλαβε ποτέ τίποτα. Και μερικά zoanthus σε κατάσταση δράμα. Η απελπισία στο φούλ, και ν’αρχίσω να λέω τα πετάω όλα και τέλος το reef.

8 Νοεμβρίου 2008. Σε μία συζήτηση με τον Νίκο (NPS), μεταξύ άλλων του λέω και γιά το ozon που δουλέυει 24 Ωρες το 24ωρο στο φούλ χωρίς να ανεβαίνει το redox και μου λέει. Δεν ξέρω γιατί δεν ανεβαίνει το redox αλλά κατα την γνώμη μου μένει ozon μέσα στο ενυδρείο και το δηλητηριάζει. Κόφτο. Επιστροφή στο σπίτι και ozon ΤΕΛΟΣ.

10 Νοεμβρίου 2008. Αλλαγή νερού 200Lt.

12 Νοεμβρίου 2008. Τα κοράλλια αρχίζουν να συνέρχονται.

Σήμερα. Ολα τα κοράλλια έχουν συνέλθει, ξαναβρήκαν τα χρώματα τους, και είναι τελείως ανοικτά. Το χνούδι έχει φύγει κατά 2/3. Ξεχασα να σας πώ ότι είχε εξαφανιστεί και η κοραλλίνη, η οποία τώρα ξανακάνει την εμφάνηση της.
Ελπίζω σε λίγο να μπορώ να πώ. Τέλος καλό όλα καλά.

Υ.Γ. Συγνώμη για το στύλ του γραψίματος αλλά όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν τα πάω και καλά με την πένα.

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)


Τελευταία επεξεργασία από dimitrig και 15 Δεκ 2008, 23:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30085 Δημοσιεύτηκε: 15 Δεκ 2008, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
ευχαριστουμε Δημητρη και ελπιζω να τελειωσαν τα προβληματα σου. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30087 Δημοσιεύτηκε: 15 Δεκ 2008, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Πω πω! :( νομίζω τέτοιες καταστάσεις έχουμε περάσει οι πιο πολλοί, το κακό μεσένα Δημήτρη είναι ότι χτυπήθηκες απο την ίδια την τεχνολογία βελτίωσης οικοσυστήματος, κατάσταση που μου θυμίζει σαν μελλοντικός βιολόγος ότι η ζωή βρίσκει μόνη της τον δρόμο της και όσο περισσότερες επεμβάσεις κάνεις τόσο χειροτερεύεις το οικοσύστημα σου, θυμάμαι στο φυτεμένο ενυδρείο που έχω που μου δίναν όλα τα μαγαζιά διάφορα ματσούνια και μηχανήματα CO2 για τα φυτά και το μόνο που κατάφερα ήταν να τα σαπίζω, όσπου τα ξύλωσα όλα αυτά και σταμάτησα τα πρόσθετα και τώρα κλαδεύω κάθε 2-3 μήνες για να έχουν νερό τα ψάρια :D .
Πιστεύω Δημήτρη ότι τέτοιες καταστάσεις μας κάνουν καλύτερους και σοφότερους σε ότι αφορά την ζωή στο ότι δεν χρειάζεται ''μηχανικη υποστήριξη'' αλλά μελέτη, αγάπη και απλή φροντίδα πολλές φορές.
Την θερμή μου συμπαράσταση.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30117 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 09:33 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Ευχαριστούμε για την διήγηση. Πολύ ενδιαφέρουσα.

Όμως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω Δημήτρη, φοβάμαι ότι το όζον δεν ήταν η αιτία... Μακάρι να βγω λάθος.

:wink:



Το μαγνήσιο έφτιαχνε κοραλλίνη που έδιωχνε την άλγη.
Συμπτωματικά το αναφέραμε πρόσφατα σε ένα άλλο thread.

Το δε όζον, μήπως το έβαζες στην είσοδο του αέρα του σκίμμερ σου ;
Η αφαίρεσή του, πιθανώς να επέτρεψε στο σκίμμερ να δουλέψει πιο αποδοτικά και επομένως να καθαρίσει το ενυδρείο....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Τελευταία επεξεργασία από antesco και 16 Δεκ 2008, 09:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30119 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 09:47 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 19:55
Δημοσιεύσεις: 2643
Images: 0
Τοποθεσία: Rafina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Σ'ευχαριστούμε Δημήτρη
Απο τέτοιες ιστορίες μαθαίνουμε όλοι.
Εμένα μου κάνει εντύπωση η εναλλαγή στις περιόδους με πολύ - καθόλου briopsis.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30126 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 08:45
Δημοσιεύσεις: 92
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
antesco έγραψε:
Όμως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω Δημήτρη, φοβάμαι ότι το όζον δεν ήταν η αιτία... Μακάρι να βγω λάθος.


Με τα ενυδρεία δεν μπορείς να είσαι ποτέ σήγουρος γιά τίποτα.

antesco έγραψε:
Το μαγνήσιο έφτιαχνε κοραλλίνη που έδιωχνε την άλγη.
Συμπτωματικά το αναφέραμε πρόσφατα σε ένα άλλο thread.


Μα πάντα είχα μαγνήσιο από 1300 και πάνω.


antesco έγραψε:
Το δε όζον, μήπως το έβαζες στην είσοδο του αέρα του σκίμμερ σου ;
Η αφαίρεσή του, πιθανώς να επέτρεψε στο σκίμμερ να δουλέψει πιο αποδοτικά και επομένως να καθαρίσει το ενυδρείο....


Ναι το ozon το έβαζα στο skimmer αλλά με μιά αεραντλία φροντίζω να δουλέυει πάντα όπως προτείνει η deltec.
Εξάλου τώρα δεν άλλαξα τίποτα. Η συνδέσεις είναι όπως ήταν απλώς δεν δουλέυει το certizon αλλά μόνο η αεραντλία.


Μήπως κάποιος μπορεί να μου λήση μία απορία. Γιατί δεν μπόρασα να ανεβάσω πότε το redox;

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30138 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 16:42 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Δημήτρη είχες καλή ανατάραξη στην επιφάνεια?
Κάποια στιγμή έψαξα τι επιπτώσεις είχε στο redox η επιφανειακή ανατάραξη!Η διαφορά ήταν περίπου 40mv!
Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως οφείλεται μόνο σε αυτό η μη ανοδος του redox , απλά μπορεί να συνεβαλε και αυτό!
Με τι μετρούσες?

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30140 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 08:45
Δημοσιεύσεις: 92
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
madfdg έγραψε:
Δημήτρη είχες καλή ανατάραξη στην επιφάνεια?
Κάποια στιγμή έψαξα τι επιπτώσεις είχε στο redox η επιφανειακή ανατάραξη!Η διαφορά ήταν περίπου 40mv!


Προς την επιφάνεια λειτουργούν 2 Tunze 6045

madfdg έγραψε:
Με τι μετρούσες?


O Controller Είναι ο Hanna BL982411 και το ηλεκτρόδιο και αυτό της Hanna HI3214P/2 (Μόνο το ηλεκτρόδιο 100 Ευρώ) όλα τσεκαρισμένα πολλές φορές.

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30141 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 1493
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Δημητρη παντως δοκιμασα και εγω το μαγνησιο μια και εσυ μου το ειχες συστησει και δεν ειδα καμια διαφορα.Σωθηκα μονο βγαζοντας τελειως τον βραχο και μετακομιζοντας τον στο sump χωρις καθολου φως.Εκει εχει εξαφανιστει πλεον τελειως και τα βραχια ειναι πεντακαθαρα.Παντως δεν νομιζω να εφταιξε και η αμμος. :roll:

_________________
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#30161 Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Όταν συμπλήρωσα ζωντανή άμμο (σε ποσότητα) στο ενυδρείο, σε λίγες εβδομάδες είχαν μείνει μόνο τα Lps...

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com