Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 14:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προβλημα με dinoflagellates
#34015 Δημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2009, 09:24 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Φεβ 2008, 23:55
Δημοσιεύσεις: 76
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Καλησπερα
εδω και 5 μηνες εχω προβλημα με καποια καφε αλγη που εχει εξαπλωθει σε ολο το ενυδρειο!

Σε αυτους τους 5 μηνες περασαν αρκετοι συνχομπιστες να δουν το προβλημα μου, και ο καθενας μου ελεγε και την δικια του λυση για το τι ειδος αλγης ειναι και πως θα την καταπολεμησω!

Τελικα βρεθηκε καποιος ο οποιος ειχε περασει το ιδιο προβλημα με εμενα και αυτος και σε χειροτερο βαθμο!

Το προβλημα λεγοταν DINOFLAGELLATES !

Υστερα αρχισε το ψαξιμο για το πως θα καταπολεμηθει!

Σε διαφορα site βρηκα σαν λυση το να ανεβασω το ph γυρω στο 8,5 - 8,6 και να κραταω το ασβεστιο στο 430 σταθερα + συφοναρισμα του βραχου + πολλες αλλαγες νερου + καποιες μερες να κλεισω τελειως τα φωτα!

Το εκανα και αυτο αλλα δεν καταφερα τιποτα!

Καθως παρατηρουσα την αναπτυξη που ειχαν οι dinoflagellates εβλεπα οτι σιγα σιγα κατεστρεφε την κοραλινη που ειχε το ενυδρειο και αρχιζε να καλυπτει και πολλα κοραλια με αποτελεσμα να χωσω αρκετα απο αυτα!

Καποια στιγμη σκεφτηκα να προσπαθησω να βοηθησω την αναπτηξη της κοραλινης και αγορασα το θαυματουργο υγρο που λεγεται purple up

Την επομενη μερα δια μαγειας ειχαν εξαφανιστει οι dinoflagellates κατα 70% απο το ενυδρειο!

Τελικα μεσα σε 1 βδομαδα με καθημερινη χρηση purple up το ενυδρειο ξαναηρθε στα φυσιολογικα, η κοραλινη εχει φοβερη αναπτυξη, τα κοραλια εχουν αρχισει να ανοιγουν παλι και οι dinoflagellates εχουν εξαφανιστει!

Πιστευετε οτι ειναι λογικο να καταπολεμηθηκαν οι dinoflagellates μονο και μονο με το purple up!

Πια αλλη γνωμη εχετε για το τι συνεβει με το προβλημα μου και τον τροπο που εξαφανιστηκε?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34017 Δημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2009, 10:02 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 16:28
Δημοσιεύσεις: 964
Images: 1
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 15
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Και εγω εχω καφε αλγη αλλα στον αραγωνιτη,το βραδυ την τρωνε τα σαλιγκαρια το πρωι ομως βγαινη ξανα.Παρηγκειλα λαμπες να αλαξω μηπως ειναι απο αυτο μια και εχω να αλλαξω τις Τ5 αρκετο καιρο.Λες να εχω και εγω το ιδιο προβλημα?Αλλα μονο στον αραγωνιτη εχω εγω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#34019 Δημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2009, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Αν είχες dinoflagellates,μια λογική εξήγηση που πιστεύω μπορώ να δώσω με τα παραπάνω που έγραψες,είναι ότι έκοψες την τροφική τούς αλυσίδα. :roll:
Τρέφονται με άλγη και φυτοπλαγκτόν και με την χρήση του purple up και την ανάπτυξη της κοραλινη συν τις αλλαγές νερού να άλλαξες την διατροφική ισορροπία.
Άλλη μια εξήγηση είναι να έκοψες σε κάποιο σημείο τον κύκλο αναπαραγωγής. :roll:

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com