Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 16 Απρ 2024, 10:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43568 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:03 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
η επομενη λυση ειναι ακριβη αλλα η τελευταια πριν βγαλεις το βραχο παρε πεπερμιντ 4 κομματια.

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43569 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:05 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
εχω μια...

γιατι 4?

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43570 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Μάιος 2009, 19:37
Δημοσιεύσεις: 52
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Λοιπόν δοκίμασα την αναρρόφηση των aptaisia με ένα εξωτερικό φίλτρο και προσαρμοσμένο ένα λεπτό σωληνάκι στην εισαγωγή του νερού. Φαινομενικά ρουφάει ένα μεγάλο μέρος τους, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις παραμένει μέρος από το «πόδι» . Το «αισθητικό» αποτέλεσμα είναι καλό.. βράχος χωρίς aptaisia, αλλά το πρακτικό θα φανεί σε μερικές μέρες, αν θα ξαναβγούν ή αν θα τις διπλασιάσω !!!!
Αλλά και αυτό να συμβεί θα αφιερώνω κάποιες ώρες κάθε μήνα και θα τις ρουφάω μία-μία. Θα δήξει η πορεία των πραγμάτων αν αξίζει το κόπο ή όχι. Θα γίνω ο εξολόθρευσης τους ή ο πολλαπλασιαστής τους !!!
Μετά είναι και το άλλο.. τις μεγάλες σίγουρα τις κουτσουρεύει για τα καλά, οπότε αν βάλω μέσα τις γαριδούλες που όπως έμαθα δεν τρώνε τις μεγάλες, θα έχουν να ασχοληθούν με aptaisies στα κυβικά τους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43571 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
γιατι μια δεν κανει τιποτα.αν εχω καταλαβει καλα οταν εχουμε "αγελη" απο τις γαριδες αυτες συμπεριφερονται διαφορετικα.αυτο ειναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ διαπιστωση απο τα οσα διαβαζω.μην το δεσεις και κορδονι.παντως δεν το διαβαζω μονο στο Αμερικα αλλα και με χομπιστες που μιλαω απο το Ελαδδισταν. τελευταιος ηταν ο νινταλ.απο τα οσα ειπαμε στο σπιτι του πανου13 κι αυτος μια στιγμη ειχε καλλιεργεια απταισιας και με 4-5 γαριδες καθαρισε τακα τακα.απο την αλλη τα φορουμ ειναι γεματα με αναφορες αναποτελεσματικοτητας μιας γαριδας.τι να πω.ολα αυτα με επιφυλαξη.

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43572 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Aiolos-910 έγραψε:
Λοιπόν δοκίμασα την αναρρόφηση των aptaisia με ένα εξωτερικό φίλτρο και προσαρμοσμένο ένα λεπτό σωληνάκι στην εισαγωγή του νερού. Φαινομενικά ρουφάει ένα μεγάλο μέρος τους, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις παραμένει μέρος από το «πόδι» . Το «αισθητικό» αποτέλεσμα είναι καλό.. βράχος χωρίς aptaisia, αλλά το πρακτικό θα φανεί σε μερικές μέρες, αν θα ξαναβγούν ή αν θα τις διπλασιάσω !!!!
Αλλά και αυτό να συμβεί θα αφιερώνω κάποιες ώρες κάθε μήνα και θα τις ρουφάω μία-μία. Θα δήξει η πορεία των πραγμάτων αν αξίζει το κόπο ή όχι. Θα γίνω ο εξολόθρευσης τους ή ο πολλαπλασιαστής τους !!!
Μετά είναι και το άλλο.. τις μεγάλες σίγουρα τις κουτσουρεύει για τα καλά, οπότε αν βάλω μέσα τις γαριδούλες που όπως έμαθα δεν τρώνε τις μεγάλες, θα έχουν να ασχοληθούν με aptaisies στα κυβικά τους.

δεν κανεις τιποτα.δυστυχως θα ξαναβγουν.και πολυ πιθανον περισσοτερες.ΜΑΚΑΡΙ να εχεις αποτελεσμα.εισαι terminator :D :D

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43574 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Μάιος 2009, 19:37
Δημοσιεύσεις: 52
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Εγώ και o Schwarzenegger


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43575 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:19 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
εολε σε περιμενουμε με ενθουσιασμο!!!

μακαρι να τα καταφερεις!!!

(παντος συχνα αυτο που λενε οι πολλοι ειναι μερικως αληθες... οποτε εχεισ σοβαρεσ ελπιδες πιστευω....)

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43576 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 21:59
Δημοσιεύσεις: 1725
Τοποθεσία: νεαπολη(νικαια)
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
phaerimm έγραψε:

(παντος συχνα αυτο που λενε οι πολλοι ειναι μερικως αληθες... ..)


δηλαδη? δεν καταλαβα τι εννοεις?

_________________
Βασίλης

Why buy when you can D.I.Y.?

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43581 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 19 Μάιος 2009, 19:37
Δημοσιεύσεις: 52
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Κοίτα, ότι κουτσουρευτήκαν κατά πολύ αυτό το κατάφερα. Όπως είπα, αισθητικά ο βράχος είναι πιο ωραίος και καθαρός.. και όσο κρατήσει. Σε συνδυασμό με τις γαρίδες που θα βάλω μόλις τις βρω ή μόλις μπορέσω πιστεύω ότι θα έχω αποτέλεσμα.. Σίγουρα οι γαρίδες θα κάνουν τη δουλειά, αλλά άσε να λέω ότι έβαλα και εγώ το χεράκι μου, (και όχι μόνο στη τσέπη) !!!!

Πάντως όση ώρα γινόταν η εξολόθρευση το skimmer πήρε φωτιά !!! Ποιος ξέρει που ανέβηκαν οι τιμές του νερού !!!
Μαμάαααα φοβάμαι να κάνω τεστ τώρα !!!


Τελευταία επεξεργασία από Aiolos και 09 Ιουν 2009, 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν θελει να πεθανει!!!!αλλα θελω εγω να πεθανει...(απτασια)
#43583 Δημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
ειναι γενικη παρατηριση...

πολλοι λενε πως ενα ρεεφ ενυδρειο σαν το δικο μου για να κσεκινισει θελει 3.οοο ε ... εγο το εκανα με 1500...
πολλοι λενε πως κυκλοφορια θελεις 20-30 φορες τα λιτρα σου... εγω ειχα τοσο αλλα οταν το εκοπσα στα 15 φορεσ τα λιτρα μου ολα πανε καλυτερα (7 μερες τωρα...)
πολλοι λενε πως αν βαλεισ φιλτρο και βιολογικο υλικο τηα εχεισ ΝΟ3... εγω ετσι κανο και δεν εχω ανεβασει ποτε μετα τον κυκλο μου
πολλοι λενε πως οι απτασιες μου με αυτα που τους εχω κανει πρεπει να εχουν πεθανει... αλλα με εμπαιζουν!!!! τα παλιοθυλικα!!!!

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com