Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 01:39

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53494 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Καλησπερα παιδες,

εφτασε η ωρα και για μενα να κανω το Reef-ακι μου. δεν εχω μεγαλη πειρα απο ενυδρεια ( εχω 2 μικρα, ενα κρυου νερου με χρυσοψαρο και ενα γλυκου με tetra white cloud mountain kai guppies) αλλα εχω μεγαλη λατρεια στη θαλασσα και ακομη μεγαλυτερη στο θαλασσινο ενυδρειο απ οταν ημουν μικρος επεισης εχω τρομερη υπομονη.
Θα ρωτησω πολλα οποτε διαλεγετε και απαντατε οτι θελετε αν θελετε φυσικα rasp.gif

Λοιπον θελω να κανω ενα ενυδρειο, 1,80 μηκος 70 υψος και 60 βαθος δηλαδη 756 λιτρα που θα κοσμει το σαλονι. το Sump χοντρικα το υπολογιζω να βγει 1μ μηκος 40εκ βαθος και 60 υψος δηλαδη 240 λιτρα φτανει για να καλυψει τις αναγκες της πανω δεξαμενης? μεσα στο sump ποσα διαμερισματα προτεινετε? θελω να εχει και refugium μεσα.
βαση μονο με κοιλοδοκο η μπορω να κανω και με ξυλο σε αυτα τα βαρη που θα φτασει το ολο συστημα?

Εχω παρει 2 προσφορες απο 2 γvωστα μαγαζια για την σκαφη και τη βαση της χωρις το sump με μια αποκλειση 60-70 ευρω μεταξυ τους, κοινως αμελητεα για το υψος του κοστους.
Επεισης εχω βρει στις διαστασεις αυτες και ενα Anoubias (Κινεζικο αλλα πολυ γερο) στα pet city που με την εκπτωση παει στα 650 με τη βαση του και ειναι στις ιδιες διαστασεις. βεβαια δεν εχει τρυπες υπερχειλησης και η βαση ειναι απο φορμαικα / κοντρα πλακα (δεν ξερω ακριβως) και θελει αρκετες πατεντες για να βαλεις sump στο επιπλο.... εχω βρει λυση για την υπερχειληση με τρυπα ψηλα και τοποθετηση fiber-glass κουτιου απο την www.glass-holes.com δηλαδη χοντρικα το ενυδρειο θα μου ερθει γυρω στο χιλιαρικο μαζι με sump.
Μιση τιμη δηλαδη απο τις προσφορες που πηρα.
Τα χερια μου πιανουν για να τα κανω (ψιλο)μανταρα μονος μου...Αλλα κυριως με ενδιαφερει να γινει καλη δουλεια. ( πολλες φορες για να γλιτωσουμε λεφτα κανουμε επιλογες που μετα πληρωνουμε τα τριπλα για να τις διορθωσουμε.)

Για αυτα τα σχεδον 1000 λιτρα, τι skimmer χρειαζομαι?
Ποσους κυκλοφορητες?
Ποσα κιλα Z/B προτεινετε? αξιζει να το μιξαρω με νεκρο ?
Αραγωνιτη εχω καταληξει σε απλο γιατι με μπολιασμα απο αλλο ενυδρειο μια χαρα κανεις τη δουλεια σου. τι Θερμοστατες θα χρειαστω και ποσους?
Α/Ο χρειαζομαι?
Επεισης σκεφτηκα και τον κουβα υπερχειλησης αλλα Αυτο γινεται και DiY σωστα?
Απο αντλια επιστροφης ?
και το κυριοτερο γιατι εδω και πολυ καιρο με εχει πιασει το οικολογικο μου!! απο φωτισμο προτεινετε LED / ακτινικες / Μetal Halide? το κοστος τον Led ειναι πιο προσιτο σε σχεση με τις αλλες 2 τεχνολογιες?
Το ενυδρειο θα γινει το σπιτι για πολλα διαφορετικα ειδη κοραλλιων / ανεμωνων / clams / ψαριων οποτε απο φως τουλαχιστον θελω να ειμαι κομπλε.



Τα ρωταω ολα αυτα γιατι πηγαινω για προσφορες απο δω κ απο κει και θελω να ξερω τι μου προτεινουν και τι μου χρειαζεται εμενα κ με τι ειμαι καλλημενος.
Λογικα εδω μεσα οπως και σε ολα σχεδον τα hobbyστικα forum θα υπαρχουν κατασκευαστες και πωλητες χαρα μου να δωσω σε ολους δουλεια αρκει να εχω τιμια αντιμετωπιση γιατι καινουργιος στην αλμυρη γευση ειμαι αλλα οχι και κουτος. αργα η γρηγορα θα καταλαβω οτι μου πουλαει καποιος σπιρουλινες για παραγωγα μεταξοσκολικων... ( φυκια για μεταξωτες κορδελες...)

μ'αρεσει να εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι. ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας να διαβασετε το κατεβατο μου.

:drinkers: Γιωργος :drinkers:

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53504 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Γιώργο, θα ήταν καλύτερο να δώσεις παραπάνω πλάτος και να κόψεις από ύψος.
Οι 70 πόντοι θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά όταν χεριάζεις το ενυδρείο και επιπλέον θα χρειαστείς απαιτητικό φωτισμό αν βάλεις SPS.
Αν σε παίρνει, κάνε το ύψος 50 και το πλάτος 70 ή ακόμη καλύτερα 80.

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53508 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
[quote="valter"]αλλα εχω μεγαλη λατρεια στη θαλασσα και ακομη μεγαλυτερη στο θαλασσινο ενυδρειο
ΔΙΚΕ ΜΑΣ !

εχω τρομερη υπομονη. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ _ ΜΠΡΑΒΟ !

Θα ρωτησω πολλα οποτε διαλεγετε και απαντατε οτι θελετε αν θελετε φυσικα rasp.gif

Λοιπον θελω να κανω ενα ενυδρειο, 1,80 μηκος 70 υψος και 60 βαθος δηλαδη 756 λιτρα που θα κοσμει το σαλονι. το Sump χοντρικα το υπολογιζω να βγει 1μ μηκος 40εκ βαθος και 60 υψος δηλαδη 240 λιτρα φτανει για να καλυψει τις αναγκες της πανω δεξαμενης? ΝΑΙ

βαση μονο με κοιλοδοκο ? ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ


Επεισης εχω βρει στις διαστασεις αυτες και ενα Anoubias (Κινεζικο αλλα πολυ γερο) στα pet city που με την εκπτωση παει στα 650 με τη βαση του και ειναι στις ιδιες διαστασεις. βεβαια δεν εχει τρυπες υπερχειλησης και η βαση ειναι απο φορμαικα / κοντρα πλακα (δεν ξερω ακριβως) και θελει αρκετες πατεντες για να βαλεις sump στο επιπλο.... εχω βρει λυση για την υπερχειληση με τρυπα ψηλα και τοποθετηση fiber-glass κουτιου απο την http://www.glass-holes.com δηλαδη χοντρικα το ενυδρειο θα μου ερθει γυρω στο χιλιαρικο μαζι με sump.
Μιση τιμη δηλαδη απο τις προσφορες που πηρα.
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΛΗΜΥΡΙΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ - ΑΣΤΟ !

ΚΑΛΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ !!!!

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53514 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εγώ θα σου πρωτινό να πας σε χειροποίητο ενυδρείο για αυτά τα λίτρα, καλό θα είναι από το ύψος να κόψεις τουλάχιστον 10 cm, καλύτερα να το στηρίξεις σε κοιλοδοκό,για το Sump όσο περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα,καλό σχεδιασμό και να έχεις καταλήξει στα μηχανήματα που θα πάρεις ,για skimmer να κοιτάξεις τουλάχιστον να καλύπτει τα διπλάσια λίτρα.
φυσικά αξίζει να μιξάρεις τον βράχο με νεκρό όπως θα μπορούσες να παίξεις με νεκρό στο ενυδρείο και ζωντανό στο Sump για τα κιλά ανάλογα τι θες να φτιάξεις.
Γενικά τα μηχανήματα προσπάθησε να είναι χαμηλά σε κατανάλωση,για το φωτισμό κατέληξε στο τελικό ύψος του ενυδρείου και τα ξανά λέμε!!

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53524 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
geso έγραψε:
...για το Sump όσο περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα......
Γενικά τα μηχανήματα προσπάθησε να είναι χαμηλά σε κατανάλωση

+1


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53525 Δημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 23:04 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Γιωργο εχεις p.m.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53537 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
αρα να κανω τις διαστασεις 1,80μηκος 60 υψος και 70 πλατος ε? και ετσι θα εχουν και τα ψαρακια ανεση για κολυμπι. καλο σαν ιδεα πρεπει να δω ποσο θα μου κοβει το χωρο στο σαλονι πρωτα για να σιγουρευτουμε οτι μας κανει... αλλωστε στο σαλονι θα μπει... η πρακτικοτητα ερχεται πρωτη....

οταν λετε χαμηλη καταναλωση στα μηχανητα πως το βλεπω? οπως οταν ψωνιζουμε ψυγεια και κουζινες? Α+/ Α- / Β κτλ κτλ?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53538 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Σχεση αποδοσης, αξιοπιστιας και μοναδες ισχυος Watt..


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53540 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 00:20 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
οκ, ελπιζω να μην γελατε με οσα λεω η τουλαχιστον να διασκεδαζετε, γιατι ειμαι εντελως στραβαδι ως προς το θαλασσινο.

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53553 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 09:26 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 11:14
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Λεμσός, Κύπρος
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
valter έγραψε:
οταν λετε χαμηλη καταναλωση στα μηχανητα πως το βλεπω? οπως οταν ψωνιζουμε ψυγεια και κουζινες? Α+/ Α- / Β κτλ κτλ?


Ένα παράδειγμα που θα το εφαρμόσω και εγώ στην μεγάλη κατασκευή που έρχεται είναι ότι η αντλία επιστοφής από το sump να είναι αντί για 10x το ενυδρείο που έλεγαν κάποτε γύρω στο 5x. Έχει αποδειχτεί ότι η κυκλοφορία που επιτυνχάνετε με stream αντλίες όπως οι Koralia ή οι Turbelle είναι πολύ πιο αποδοτική και καλύτερη για το reef σου την κατανάλωση καθώς και τις θερμοκρασίες.

Με αυτό το τρόπο επίσης μειώνεις τις μικροφυσαλλίδες και η ροή στο sump σου θα είναι καλή για το refugium που σκέφτεσαι. Ο σχεδιασμός του sump είναι το Α και το Ω για την άνεση και την εύκολη λειτουργία του ενυδρείου.

Επίσης άλλη μία πρόταση για την αντλία επιστροφής είναι να είναι εξωτερική αντί για υποβρύχια. Έτσι δεν θα σου ζεστένει το νερό.

Αν μπορείς να κάνεις το ενυδρείο σε σημείο ώστε να μπορείς να βγάλεις εξοπλισμό στο μπαλκόνι ή στο κήπο ακόμα καλύτερα. Κυρίως για το ψυκτικό αλλά και το sump και το skimmer. Αν σε ενοχλεί ο ήχος από τα νερά και το βουητό από αντλίες και skimmer είναι μονόδρομος.

Πριν αποφασίσεις πως θα κάνεις το sump αποφάσησε από πριν το skimmer,.reactors αντλία κλπ. ώστε να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com