Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 00:47

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53561 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
να συμφωνισω με τους προλαλησαντες...

κυριως συμφωνω με
1 το μειωμενο υψος της κωλωνας νερου, - αθτο που κερδιζεισ, διλαδη λιτρα ισως να μην ειναι αρκετο για το επιπλεον κοστος φωτισμου που θα χρειαστεις (εκτος και αν θες να βαλεις πολυ δυνατο φωτισμο ή να χωρισεις νοητα το ενυδρειο σε -απο πανω φωτινο και απο κατω σκοτινο --- φωτινο για lps-sps κτλ σκοτινο για γοργονιεσ μανιταρια κτλ) ... ενα ακομα μειονεκτιμα για το μεγαλο υψος ειναι το ποσο δυσκολα θα βαζεισ χερι στον πυθμενα...

2 για το σαμπ και την βαση.. ναι στον κιλοδοκο!!! το ενθδρειο αδειο θα ξεπερασει τα 150 κιλα, με 800 κιλα νερο και αλατι, 100 κιλα αμο , 100 κιλα κοραλια και βραχο και τιν 2κιλη την τσιπουρα :D θες στιριξη οχι αστεια... μην ξεχνας και τον σεισμο, το νερο δεν σθμπεριφερετε ευγενικα σε σεισμο, πολλαπλασιαζει το βαροσ του.
τωρα με κοιλοδοκο πρεπει να υπολογισεισ και το υψος της βασης... 5 εκατοστα βαλε τον κατο κιλ. 5 τον πανο, 3εκ την βαση του ενυδρειο και του σαμπ, και μετα 60 εκ για το σαμπ... ολα μαζι πες 75 εκατοστα..και δεν εχεισ προσβαση στο σαμπ... θες αναλογα με το ποτιρι του σκιμμερ σου απο 15 έως 25 εκατοστα... συνολικο υψος βασης 90εκ-1μετρο... βαλε και το 70αρι του ενυδρειου... παμε στα 1,70 χωρις το καπακι/φωτιστικο σου ... λιγο ακομα και θα θες σκαλα για να ταισεισ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (εχω δει τετοιο ενυδρειο, απο εκει πηρα την εφυλια μου... ηταν υπεροχο.. αλλα λίγο δύσκολο)

μην ανησιχεισ, εδω ολοι ειναι μαζι σου, αφου το αγαπας τοσο θα κανεις κατι υπεροχο, απλα μην βιαστεις... σε τιποτα μην βιαστεις... μικροι ειμαστε ακομα :)

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53562 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 11:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
phaerimm έγραψε:
μικροι ειμαστε ακομα :)

Εννοειτε!!! :)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53566 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 12:55 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
σημερα το πρωι που το ξανασκεφτηκα για το υψος , σκεφτηκα και κατι αλλο... οτι Λογω πολο τα χερια μου ειναι αρκετα μακρια... (γελαστε με την ψυχη σας με το παρακατω...εγω το γραφω και λεω οτι ειμαι τραγικος... αλλα πρακτικος τουλαχιστον...πηρα λοιπον ενα μετρο και το εβαλα στο χερι μου απο την ακρη των δακτυλων μεχρι να δω που φτανει με βαση το συνολικο υψος του ενυδρειου αν ειναι η βαση 80 ποντους και το ενυδρειο αλλους 70 συνολο 1.50. και μου περισσευε αρκετο... βαζουμε σκαλιτσα και καμια μασκα με αναπνευστηρα στη χειροτερη ρε σεις... αλλωστε αν δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν τρως... χχαχαχαχα.

επεισης αμα παω για 60 ποντους υψος ο αραγωνιτης παει 5-6 ποντους που τουλαχιστον θα παει μαζι με σταθμη νερου κ καπακι... η βιτρινα του θα ειναι "πολυ μικρη"... μιας και θα παμε στους 50 ουσιαστικα...

τωρα οσων αφορα τη φασαρια, μιας και θα ειναι στο σαλονι το ολο θεμα, και στο σημειο που θα μπει δεν εχει εξοδο στον κηπο ουτε στη βεραντα, η φασαρια μας ενδιαφερει αλλα το επιπλο θα ντυθει και βλεποντας και κανοντας... τι να πω τωρα.... δε μπορω να ξερω απο τωρα ποσο ντεσιμπελ με ενοχλουν..
υπαρχουν καποιες εταιριες που φημιζονται για τη λιγοτερη φασαρια?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53587 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
valter έγραψε:
σημερα το πρωι που το ξανασκεφτηκα για το υψος , σκεφτηκα και κατι αλλο... οτι Λογω πολο τα χερια μου ειναι αρκετα μακρια... (γελαστε με την ψυχη σας με το παρακατω...εγω το γραφω και λεω οτι ειμαι τραγικος... αλλα πρακτικος τουλαχιστον...πηρα λοιπον ενα μετρο και το εβαλα στο χερι μου απο την ακρη των δακτυλων μεχρι να δω που φτανει με βαση το συνολικο υψος του ενυδρειου αν ειναι η βαση 80 ποντους και το ενυδρειο αλλους 70 συνολο 1.50. και μου περισσευε αρκετο... βαζουμε σκαλιτσα και καμια μασκα με αναπνευστηρα στη χειροτερη ρε σεις... αλλωστε αν δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν τρως... χχαχαχαχα.

επεισης αμα παω για 60 ποντους υψος ο αραγωνιτης παει 5-6 ποντους που τουλαχιστον θα παει μαζι με σταθμη νερου κ καπακι... η βιτρινα του θα ειναι "πολυ μικρη"... μιας και θα παμε στους 50 ουσιαστικα...

:lol: :lol:
Μην το υπολογίζεις μόνο έτσι, πρόσθεσε και το φάρδος,πρέπει να φτάνεις διαγώνια μέχρι την πίσω πλευρά.
Φυσικά δεν είναι απαγορευτικό το 70cm απλός είναι ποιο βολικό το 60cm,και μην ξεχνάς ότι κερδίζεις σε φωτισμό. :)

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53596 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 19:16 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
geso μιας και αναφερεις το φωτισμο, με την led τεχνολογια τι γινεται? ειναι εξησου καλη οσο οι ακτινικες και οι metal halide? στους 70 ποντους θα εχω προβλημα με την ενταση του φωτος στον βυθο?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53602 Δημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2009, 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
valter έγραψε:
geso μιας και αναφερεις το φωτισμο, με την led τεχνολογια τι γινεται? ειναι εξησου καλη οσο οι ακτινικες και οι metal halide? στους 70 ποντους θα εχω προβλημα με την ενταση του φωτος στον βυθο?


Φίλε μου τα led έχουν αρχίσει να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι του φωτισμού και σίγουρα είναι το μέλλον μπορεί και το παρόν,ετοιμάζουμε να τεστάρουμε κάτι ενδιαφέρον σε led,υπομονή!!! :wink:
Όχι δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αν θα πας στα κατάλληλα watt, αλλά παίζει ρόλο και τι θες να κρατήσεις χαμηλά, υπολόγισε όμως και το κόστος τής ΔΕΥ.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53642 Δημοσιεύτηκε: 09 Δεκ 2009, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ως ανωτατο διοικητκο στελεχος στη ΔΕΗ ο παππους μου πριν χρονια φροντισε να εχει για πολλα ακομα χρονια μια εκπτωση 35% στον λογαριασμο... αλλα περα απο αυτο... εμενα με εχει πιασει η περιβαντολογικη μου ανησυχια και μετατρεπω οτι μπορω σε LED.

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53644 Δημοσιεύτηκε: 09 Δεκ 2009, 14:12 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
υιοθεσίες κάνει ο παππούς?

οχι δεν κανω πλακα... το εννοω :D :D :D :D :D :D

ριξε και μια ματια εδω... αν το κανεις θα εισαι ο πρωτος (απο οσο ξερω) http://www.plasma-i.com/

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53697 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2009, 04:05 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
δυστηχως ο παππους γιωργος μας εχει αφησει καμια 10αρια χρονια, αλλιως θα του λεγα μια καλη κουβεντα κ για σενα ορφανο της ΔΕΗ. :D :D :D

ωραια κ ποσο κανει η λαμπα? 10 χιλιαρικα?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53732 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2009, 12:04 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
750-800 ευρω πακετο με την ψηξη - (εκει ειναι τα μισα λεφτα) + μεταφορικα... (τιμή πριν απο μηνες ... μπορει και να εχει πεσει)
μαλον θα χρειαστεισ και ανακλαστηρα της προκοπης... γενικα δεν ειανι φτινο ακομα...

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com