Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 19 Απρ 2024, 16:36

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53891 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 01:54 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
μην ξεχασεις να συμπεριλαβεις στα κριτιρια για την επιλογη σκιμμερ, το ποια κοραλια θα εχεις μεσα...

καποια κοραλια σχεδον απετουν overskimming (αν δεν κανω λαθος τα πιο σκληρα) ενώ άλλα θέλουν ελαχιστο. ειναι αλλο αν θες να βαλεις κλαμ και σφουγκαρια και αλλο αν θεσ ακροπορες και μοντιπορες.

εγω δεν το πηρα χαμπαρι οτι κανει διαφορα και πηρα δυνατο σκιμμερ, και τωρα το εχω 12 ώρες τη μερα (την νυχτα δηλαδη) να δουλευει, και, που και που, το κλεινο για κανα 3ημερο

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53892 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 09:04 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
phaerimm έγραψε:
μην ξεχασεις να συμπεριλαβεις στα κριτιρια για την επιλογη σκιμμερ, το ποια κοραλια θα εχεις μεσα...

καποια κοραλια σχεδον απετουν overskimming (αν δεν κανω λαθος τα πιο σκληρα) ενώ άλλα θέλουν ελαχιστο. ειναι αλλο αν θες να βαλεις κλαμ και σφουγκαρια και αλλο αν θεσ ακροπορες και μοντιπορες.

εγω δεν το πηρα χαμπαρι οτι κανει διαφορα και πηρα δυνατο σκιμμερ, και τωρα το εχω 12 ώρες τη μερα (την νυχτα δηλαδη) να δουλευει, και, που και που, το κλεινο για κανα 3ημερο

Aυτο κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λάθος.Ότι και κοράλλι να έχεις μέσα στο ενυδρείο σου σε συνδυασμό με τα ψάρια σε φουλ ανάπτυξη θα χρειαστεί ένα δυνατό σκιμερ.Το δυνατό σκιμερ θα το επωφεληθείς σε βάθος χρόνου Λάμπρο. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53910 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εχω πολυ κουλη ερωτηση... αν εισαι 28 χρονων γαιδουρι, εχεις αρωστησει με το reef και ολη μερα διαβαζεις , σκεφτεσαι και αναπνεεις "Reef" , αλλα η μαμα πατριδα σε καλει γιατι τελειωσαν τα ψωμια σου ως ελευθερος πολιτης και ξερεις οτι του χρονου το νοεμβρη μπαινεις φανταρος...τι κανεις? γνωριζοντας οτι και μπαρμπα στην κορωνη εχεις και υπουργους-οικογενιακους φιλους εχεις... ολο και καπως θα σε βοηθησουν....απο αδειες και κοντα στο σπιτι σου....
ποσο δυσκολο θα ειναι να το συντηρησεις εξ αποστασεως? (ξερω ειναι γενικοτητες αυτα που ρωταω....)
υπαρχουν υπηρεσιες που να κανουν συντηρησεις ενυδρειων?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53921 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 23:39 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
Αγαπητέ φίλε.

Προσωπική μου άποψη είναι εφόσον σε λίγους μήνες θα σε καλέσει η μαμά πατρίδα να χαρείς αυτό το χρόνο που σου μένει με το να βγαίνεις συχνά έξω κάνοντας βόλτες, πήγαινοντας σινέμα ή ότι άλλο σε ευχαριστεί παρά να κλειστείς μέσα είτε φτιάχνοντας είτε απολαμβάνοντας το ενυδρείο σου που ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνει να ωρίμασει μέχρι να παρουσιαστείς.

Μπορείς ωστόσο αν σε παίρνει να μαζέψεις τον απαραίτητο εξοπλισμό απο τώρα και όταν με το καλό απολυθείς να τον έχεις έτοιμο.
και να καταπιαστείς με το άθλημα για τα καλά.

Και για να το διακωμωδίσω λιγάκι δεν ξέρω αν έχεις καμιά σχέση αν είσαι ελεύθερος ή παντρεμενος αλλά αν τυχόν αφήνεις κάτι πίσω ας είναι μόνο η γυναίκα και όχι και το ενυδρείο :D

Υ.Γ
Δεν ξέρω αν υπάρχουν υπηρεσίες αλλά σκέψου να χεις πληρώσει τα κερατά σου να το στήσεις και να πληρώνεις μετά και άλλα να στο συντηρούν.Και να χεις και το άγχος αν θα το βρεις όπως το άφησες. Ε όχι ευχαριστώ δε θα πάρω. :butthead:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53922 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 23:40 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Βάλε το βίσμα σου να το πάρεις μέσα στο στρατόπεδο και να το προσέχετε με σκοπιές για να έχεις και κάτι να κάνεις!

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53925 Δημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2009, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
+1

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#53930 Δημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2009, 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ειμαι γιωτας.... ουτε σκοπιες δεν θα κανω...

αυτο ειναι μια καλη ιδεα, φιλε βαγγελη, να μαζευω εξοπλισμο δηλαδη skimmer, κυκλοφοριτες, αντλιες κτλ κτλ ετσι δε θα μου ερθει και νταμπλας με τα εξοδα αργοτερα.

γιατι με τις διαστασεις μου θα θελω καμια 80αρια κιλα βραχο και δεν ξερω κ εγω ποσα κιλα αραγωνιτη (dead).

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#54236 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2009, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
μολις με ενημερωσανε, οτι το χριστουγεννιατικο μου δωρο εγινε παραγγελια αλλα θα το παρω πολυ αργοτερα απο τις γιορτες, γιατι πρεπει να στεγνωσουν οι σιλικονες..... χιχιχιχιχιιχι....
χωρις να με ρωτησουν, πηραν πρωτοβουλια να μου παρουν ενα reef, βεβαια δε με ρωτησαν διαστασεις...και μου πηραν ενα πολυ μικροτερο... 1μετρο, 50 βαθος 60 υψος με extra clear τζαμι εσωτερικη υπερχειληση και sump 60χ50χ50 τρια χωρισματα (150Λ).. οχι οχι δεν παραπονιεμαι.... γαιδαρο μου χαριζανε και τον κοιταζα στα δοντια...
λοιπον. αρχιζω ερωτησεις για τον εξοπλισμο.

A. Για να κοιταω τα λιτρα που θα πρεπει να καλυπτει ο εξοπλισμος με ενδιαφερουνε τα λιτρα της βιτρινας ή το συνολικο βιτρινα και sump?
Β. ποσα κιλα βραχο πρεπει να υπολογιζω? ποσα κιλα αραγωνιτη? υπαρχει καποιος τυπος που υπολογιζεται η ποσοτητα βραχου?
Γ. τι μου προτεινετε απο κυκλοφορητες /σκιμμερ θερμοστατες?

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#54239 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2009, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
valter έγραψε:
A. Για να κοιταω τα λιτρα που θα πρεπει να καλυπτει ο εξοπλισμος με ενδιαφερουνε τα λιτρα της βιτρινας ή το συνολικο βιτρινα και sump?
Β. ποσα κιλα βραχο πρεπει να υπολογιζω? ποσα κιλα αραγωνιτη? υπαρχει καποιος τυπος που υπολογιζεται η ποσοτητα βραχου?
Γ. τι μου προτεινετε απο κυκλοφορητες /σκιμμερ θερμοστατες?


α. και τα 2 εχουν σιμασια.... το σαμπ προσθετει στα λιτρα, δινει ''ελευθερο'' χωρο ιτε για refugium ιτε για εξτρα φιλτρανση, ... εχει και αλλες λυσεις... μετρανε τα λιτρα του σαμπ επιδι το κανεις κατι, αν το αφισεις αδειο, τοτε μονο δεν εχει και τοση σημασια...

β. για το βραχο... εγω ξεκινισα με λιγο, καιι σιγα σιγα εβαλα περισοτερο... ετσι διαλεγα κοματια με μπολικη ζωη επανο τους ενω καθιστερισα να προσθεσω μπολικα ψαρια κτλ... αν θες εναν αριθμο... θα ελεγα μινιμουμ 1 κιλο για καθε 10 λιτρα, και για αρχη μαξιμουμ το διπλο

γ. τι ζωντανα θες να βαλεις μεσα? μεγαλα ψαρια ή μονο μικρα? μαλακα κοραλια ή και σκληρα? θερμοστατη αν αντεχει η τζεπη σου θα προτινα εναν τεψο που συμπεριλαμβανει και ψηξη μαζι...

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασια/Εξοπλισμος για ενα ονειρο...
#54256 Δημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2009, 22:40 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Μάιος 2009, 18:48
Δημοσιεύσεις: 113
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
phaerimm έγραψε:
valter έγραψε:
A. Για να κοιταω τα λιτρα που θα πρεπει να καλυπτει ο εξοπλισμος με ενδιαφερουνε τα λιτρα της βιτρινας ή το συνολικο βιτρινα και sump?
Β. ποσα κιλα βραχο πρεπει να υπολογιζω? ποσα κιλα αραγωνιτη? υπαρχει καποιος τυπος που υπολογιζεται η ποσοτητα βραχου?
Γ. τι μου προτεινετε απο κυκλοφορητες /σκιμμερ θερμοστατες?


α. και τα 2 εχουν σιμασια.... το σαμπ προσθετει στα λιτρα, δινει ''ελευθερο'' χωρο ιτε για refugium ιτε για εξτρα φιλτρανση, ... εχει και αλλες λυσεις... μετρανε τα λιτρα του σαμπ επιδι το κανεις κατι, αν το αφισεις αδειο, τοτε μονο δεν εχει και τοση σημασια...

β. για το βραχο... εγω ξεκινισα με λιγο, καιι σιγα σιγα εβαλα περισοτερο... ετσι διαλεγα κοματια με μπολικη ζωη επανο τους ενω καθιστερισα να προσθεσω μπολικα ψαρια κτλ... αν θες εναν αριθμο... θα ελεγα μινιμουμ 1 κιλο για καθε 10 λιτρα, και για αρχη μαξιμουμ το διπλο

γ. τι ζωντανα θες να βαλεις μεσα? μεγαλα ψαρια ή μονο μικρα? μαλακα κοραλια ή και σκληρα? θερμοστατη αν αντεχει η τζεπη σου θα προτινα εναν τεψο που συμπεριλαμβανει και ψηξη μαζι...


Λαμπρο μπερδευτικα με μερικα πραγματα...

α. στο sump εχω 3 διαμερισματα, σκιμερ/ dsb-refugium/ βιολογικο υλικο. αρα το υπολογιζω η οχι?
τι μαρκα και τι λιτρα ανα ωρα προτεινεις?
β. μου προτεινε ο κατασκευαστης 50 κιλα μου φαινονται πολλα ομως. σκεφτηκα καμια 20αρια και βλεπουμε. επεισης σκεφτηκα να βαλω αρκετα κιλα στo refugium.
γ. μικρα θα τα παρω τα ψαρια για να μεγαλωσουν σιγα σιγα, απο κοραλια λεω ανεμωνες, kamia turbinaria, βλεποντας και κανοντας....

_________________
πατηστε εδω να για να ακουσετε μερος της δουλειας μας ====>Floating worlds
phaerimm έγραψε:
το ενυδρειο... ενα προχειρος βυθος επιδη δεν μπορουμε να φερουμε τις μπαχαμες στην ακροπολη!!!
απλα εγραψε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com