Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 16 Απρ 2024, 21:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σχεδίαση sump
#54298 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2009, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Έκανα ένα σχέδιο για το sump που θα υποστηρίξει το καινούργιο ενυδρείο.

Από την υπερχείληση του ενυδρείου, με "ΤΑΥ" και βάνες θα δίνω 30%-70% νερό σε Refugium-Skimmer, αντίστοιχα.
Στο Refugium σκέφτομαι να βάλω egg-crate με ζωντανό βράχο και από πάνω chaeto σε όλη την επιφάνεια, έτσι ώστε να γίνει από κάτω cryptic/benthic zone.
Ο όγκος του νερού στο διαμέρισμα επιστροφής μαζί με το νερό που θα κατέβει από το ενυδρείο όταν θα κλείνω τις αντλίες, είναι γύρω στα 180 λίτρα. Έτσι, θα γίνονται πιο εύκολα οι αλλαγές νερού, αφού δεν θα χρειάζεται να μεταφέρω νερό από το ένα διαμέρισμα στο άλλο.

Είμαι όλος αυτιά για διορθώσεις, βελτιώσεις, παρατηρήσεις, μπινελίκια και συγχαρητήρια. :D


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54311 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2009, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Την αντλία επιστροφής που θα την βάλεις δεν βλέπω διαμέρισμα??

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54314 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2009, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
geso έγραψε:
Την αντλία επιστροφής που θα την βάλεις δεν βλέπω διαμέρισμα??

στην μεση μάλλον.Ειναι το διαμέρισμα που λέει return Γιώργο.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54316 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2009, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
ωχ!!!διάβασα Refugium!! :oops: :D

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54318 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2009, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Isidoros έγραψε:
geso έγραψε:
Την αντλία επιστροφής που θα την βάλεις δεν βλέπω διαμέρισμα??

στην μεση μάλλον.Ειναι το διαμέρισμα που λέει return Γιώργο.

Σωστός ο Ισίδωρος!

Λόγω κεκτημένης ταχύτητας, το πλάτος του sump θα είναι 65 εκ και όχι 55 εκ που φαίνεται στο σχέδιο.

Γενικώς, βλέπετε καμιά "πατάτα" στο σχεδιασμό?
Να το προλάβω τώρα πριν να 'ναι αργά. :)

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54319 Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2009, 22:28 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
http://www.melevsreef.com/acrylics/sumps/f/sump_f.html

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54324 Δημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2009, 10:26 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Ιαν 2009, 11:59
Δημοσιεύσεις: 327
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Nano
amorealex

Έχεις φτιάξει το ίδιο σχέδιο με το δικο μου sump.
Παρατηρώ ότι το τμήμα που θα βάλεις την αντλία επιστροφής είναι αν μετράω σωστά 115μιση λίτρα. Γιατί ρε φίλε τόσο μεγάλο.
Θα σου πρότεινα να το κάνεις λίγο μικρότερο για να δώσεις χώρο στο Top Off ή/και στο refugium.
Βέβαια με 35 εκ ύψος ισως έχεις πρόβλημα ξενερίσματος της αντλίας αλλά αφου έχεις το top off νοου προμπλεμ.
Επίσης θα έλεγα τα χωρίσματα αντιφωσφόρου και άνθρακα να τα κάνεις 5 πόντους έκαστο το πολύ. Σε 5 πόντους χωράνε κιλά απο άνθρακα + αντιφως.
Ετσι γλιτώνεις και απο κει άλλους 5 για να τα δώσεις στο refugium - top off πχ.

Επίσης το τζάμι που χωρίζει return και refugium μπορείς να το κολλήσεις λοξά για να γλείφει το νερό καθώς θα πέφτει στο return και έτσι δε θα χεις πρόβλημα θορύβου.

Και ένα τελευταίο που έχω παρατηρήσει στο δικό μου είναι το εξής :
Στο τμήμα του σκιμμερ που κατεβαίνει η μια σωλήνα υπερχείλισης μαζεύεται σαβούρα από φαγητό που δεν προλαβαίνει να φαγωθεί πχ φυλαράκια και γεμίζει όλος ο πάτος.
Αναγκάζομαι στις αλλαγές να καθαρίζω όλο το section αυτό. Τι μπορείς να κανεί εσύ τώρα μιας και είσαι στα σχέδια. Να κολλήσεις σε μια γωνία 2 τζαμάκια σε Γ διάταξη.
Και σε ύψος περίπου το μισό του ύψους του sump. 20 εκ δηλαδή. Κάτι σαν έναν μικρό πύργο υπερχείλησης για να καταλάβεις. Καθώς θα κατεβαίνει ο σωλήνας υπερχείλησης όλη η σαβούρα θα κάθεται στον πάτο μέσα στον μικρό πυργίσκο και όχι σε όλη το τμήμα του σκιμμερ οπότε θα μπορείς άνετα να βάζεις ενα σωλήνα και με αναρόφηση να τον καθαρίζεις σε 10 δευτερόλεπτα όταν θα κάνεις αλλαγές νερού.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει εγώ είναι οτι λόγω λάμπας στο ref για την άλγη το λοξό τζάμι λειτουργεί σαν ψιλο scrape alge αν το λέω σωστά και πιάνει πάνω άλγη. Κάτι βέβαια που είναι θεμμιτό μιας και δεν την θέλουμε στο display.
Και αυτό που σου γράφω παραπάνω για το πυργίσκο. Δες εδω και μια φώτο του melev. Αυτός λέει οτι βάζοντας μέσα βράχο του σπάει τις φυσαλίδες που κατεβάζει η υπερχείλιση αλλά εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα φυσαλίδας.

Συνημμένο:
model_f_bubble_tower.jpg


Κατά τα αλλά αυτού του τύπου sump είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο και δεν θα χεις κανένα πρόβλημα. Go for it :finga:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία από Vagelis και 21 Δεκ 2009, 10:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54325 Δημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2009, 10:28 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
το σκιμμερ... εκει που ειναι απο που εχει εισροη απο ''βρομικο'' νερο και που εκροη καθαρισμενο? σαν απομονομενο που φενετε...
εσυ βαγκελη δεν εχεις προβλημα εκει?
εγω θα εβαζα τα πραγματα με την εξης σειρα, overflow, skimmer, refugium, return. χειμικες φιλτρανσεις δεν εχω να προτινο που... στην επιστροφη μαλον

με αυτο τον τροπο εχεισ ροη απο ολα τα τμηματα...

αν θες μπορεις να κανεις το refugium μετα την επιστροφη (ή ενα εξτρα refugium... ισοσ και cryptik σκοτεινο δηλαδη), αλλα δεν θα εχεις πολλη κινιση εκει... μπορεις ετσι ομως να αναπτιξεις μεγαλητερους πληθισμους... και πιο στασιμα νερα - εγω δεν ειμαι σιγουρος για μια τετοια κινηση, αλλα ειναι μια ιδεα...

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54328 Δημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2009, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Vagelis έγραψε:
amorealex

Έχεις φτιάξει το ίδιο σχέδιο με το δικο μου sump.
Παρατηρώ ότι το τμήμα που θα βάλεις την αντλία επιστροφής είναι αν μετράω σωστά 115μιση λίτρα. Γιατί ρε φίλε τόσο μεγάλο. Έχει γίνει λάθος στο σχέδιο και το πλάτος του sump είναι 65 εκ και όχι 55. Άρα 135,5 λίτρα :D
Ο λόγος που το έκανα τόσο μεγάλο είναι ο εξής: Οι αλλαγές νερού που κάνω είναι περίπου 200 λίτρα. Αν το έκανα μικρότερο, θα πρέπει να μεταφέρω νερό από τα άλλα διαμερίσματα στο διαμέρισμα επιστροφής και θέλω να γλυτώσω από αυτή τη μανούρα.

Θα σου πρότεινα να το κάνεις λίγο μικρότερο για να δώσεις χώρο στο Top Off ή/και στο refugium.
Βέβαια με 35 εκ ύψος ισως έχεις πρόβλημα ξενερίσματος της αντλίας αλλά αφου έχεις το top off νοου προμπλεμ.
Επίσης θα έλεγα τα χωρίσματα αντιφωσφόρου και άνθρακα να τα κάνεις 5 πόντους έκαστο το πολύ. Σε 5 πόντους χωράνε κιλά απο άνθρακα + αντιφως.
Ετσι γλιτώνεις και απο κει άλλους 5 για να τα δώσεις στο refugium - top off πχ. Φοβάμαι μην βουλώνουν γι' αυτό είπα να δώσω λίγο "αέρα".

Επίσης το τζάμι που χωρίζει return και refugium μπορείς να το κολλήσεις λοξά για να γλείφει το νερό καθώς θα πέφτει στο return και έτσι δε θα χεις πρόβλημα θορύβου. Η διαφορά στο ύψος θα είναι 5 εκ, οπότε δε νομίζω να υπάρχει θόρυβος (ελπίζω δηλαδή).

Και ένα τελευταίο που έχω παρατηρήσει στο δικό μου είναι το εξής :
Στο τμήμα του σκιμμερ που κατεβαίνει η μια σωλήνα υπερχείλισης μαζεύεται σαβούρα από φαγητό που δεν προλαβαίνει να φαγωθεί πχ φυλαράκια και γεμίζει όλος ο πάτος.
Αναγκάζομαι στις αλλαγές να καθαρίζω όλο το section αυτό. Τι μπορείς να κανεί εσύ τώρα μιας και είσαι στα σχέδια. Να κολλήσεις σε μια γωνία 2 τζαμάκια σε Γ διάταξη.
Και σε ύψος περίπου το μισό του ύψους του sump. 20 εκ δηλαδή. Κάτι σαν έναν μικρό πύργο υπερχείλησης για να καταλάβεις. Καθώς θα κατεβαίνει ο σωλήνας υπερχείλησης όλη η σαβούρα θα κάθεται στον πάτο μέσα στον μικρό πυργίσκο και όχι σε όλη το τμήμα του σκιμμερ οπότε θα μπορείς άνετα να βάζεις ενα σωλήνα και με αναρόφηση να τον καθαρίζεις σε 10 δευτερόλεπτα όταν θα κάνεις αλλαγές νερού. Το έχω σκεφτεί και θα "ντύσω" την έξοδο της σωλήνας που έρχεται από το ενυδρείο με διχτάκι για να κρατάει τα χοντρά.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει εγώ είναι οτι λόγω λάμπας στο ref για την άλγη το λοξό τζάμι λειτουργεί σαν ψιλο scrape alge αν το λέω σωστά και πιάνει πάνω άλγη. Κάτι βέβαια που είναι θεμμιτό μιας και δεν την θέλουμε στο display.
Και αυτό που σου γράφω παραπάνω για το πυργίσκο. Δες εδω και μια φώτο του melev. Αυτός λέει οτι βάζοντας μέσα βράχο του σπάει τις φυσαλίδες που κατεβάζει η υπερχείλιση αλλά εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα φυσαλίδας.

Κατά τα αλλά αυτού του τύπου sump είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο και δεν θα χεις κανένα πρόβλημα. Go for it :finga:

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδίαση sump
#54329 Δημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2009, 13:10 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
phaerimm έγραψε:
το σκιμμερ... εκει που ειναι απο που εχει εισροη απο ''βρομικο'' νερο και που εκροη καθαρισμενο? σαν απομονομενο που φενετε...
εσυ βαγκελη δεν εχεις προβλημα εκει? Οι αντλίες του skimmer είναι δεξιά και η έξοδός του αριστερά (εκεί που δείχνει το βέλος).
εγω θα εβαζα τα πραγματα με την εξης σειρα, overflow, skimmer, refugium, return. χειμικες φιλτρανσεις δεν εχω να προτινο που... στην επιστροφη μαλον

με αυτο τον τροπο εχεισ ροη απο ολα τα τμηματα...

αν θες μπορεις να κανεις το refugium μετα την επιστροφη (ή ενα εξτρα refugium... ισοσ και cryptik σκοτεινο δηλαδη), αλλα δεν θα εχεις πολλη κινιση εκει... μπορεις ετσι ομως να αναπτιξεις μεγαλητερους πληθισμους... και πιο στασιμα νερα - εγω δεν ειμαι σιγουρος για μια τετοια κινηση, αλλα ειναι μια ιδεα...

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com