Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 27 Απρ 2024, 08:19

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 174 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77208 Δημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 23:53 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
O πάτος έγινε με 20 ρι +securit κόντρες κάτω αυτό σημαίνει 4 cm κολλά,καθαρή στήλη νερού 50cm,με το που το γέμισα νερό έκανε 1 χιλιοστό κοιλιά,παίζει μεγάλο ρόλο το πάχος του γυαλιού γιατί αντικαθιστά τις κόντρες.
Αν έβαζε κόντρες με το 12ρι θα ήταν super καλυμμένος αλλά για rimless θα ένιωθα ποιο ασφαλής με λίγο παραπάνω πάχος τζαμιού. :)

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77211 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 00:06 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
με 2 πάτους από 1,2 cm άρα 4,4 cm σιλικόνη και καθαρή στήλη νερού κοντά στα 46 εκατοστά δεν νομίζω να έχω και να έχει πρόβλημα και ο Σταμάτης, κοιλιά μου έκανε και εμένα κάνα χιλιοστό αλλά αυτό δύσκολα σε τέτοια ενυδρεία το αποφεύγεις.
Το τζάμι όλο είναι Γιώργο 50 εκατοστά ύψος, εσένα πόσο είναι όλο το τζάμι ύψος?

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77212 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 00:26 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Το δικό μου είναι 58 cm,αλλά δεν παίζει ρόλο το ύψος του τζαμιού αυτό είναι υπέρ μην μπερδεύεσαι, οι πιέσεις του όγκου νερού είναι αυτό που πρέπει να υπολογιστεί.
Την κοιλιά δεν την αποφεύγεις ούτε σε ενυδρεία με κόντρα επάνω,όλα τα ενυδρεία κάνουν κοιλιά όταν γεμίσουν το θέμα είναι πόσο είναι αυτή η κοιλιά και τι πιέσεις θα δεχτεί το ενυδρείο και που , και στα rimless αυτό το αντισταθμίζει το πάχος του γυαλιού και η επιφάνεια στην κόλλα στον πάτο και στα πλαϊνά, ακόμα και ο τρόπος κόλλησης παίζει ρόλο, είναι διαφορετική η φιλοσοφία χτισίματος του ενυδρειου.

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77214 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 09:34 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
παιδια εγω πιστευω στην κοιλια που λετε οτι το μηκος ειναι καθοριστικος παραγοντας βεβαιως ομως και το παχος γυαλιου.π.χ στου Γιωργου το ενυδρειου 120χ65χ50 αν το μηκος που ειναι 120 ηταν 150 θα ειχε μεγαλυτερη κοιλια με το υπαρχων παχος τζαμιου.αλλα και με κοιλια 1 χιλιοστο δεν τιθεται θεμα συζητησης νομιζω.το ευδρειο το δικο μου θα γινει με 1.2 εκ. παχος μπρος και πισω τζαμιου η με 1.5εκ.(αναλογος αν θα επιλεξω crystal clear η starphire.το starphire δεν βγαινει σε 1.2εκ. νομιζω βγαινει μονο σε 1.5εκ) και 1 εκ. παχος δεξι και αριστερο τζαμι.

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77215 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 12:30 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
geso έγραψε:
Το δικό μου είναι 58 cm,αλλά δεν παίζει ρόλο το ύψος του τζαμιού αυτό είναι υπέρ μην μπερδεύεσαι, οι πιέσεις του όγκου νερού είναι αυτό που πρέπει να υπολογιστεί.
Την κοιλιά δεν την αποφεύγεις ούτε σε ενυδρεία με κόντρα επάνω,όλα τα ενυδρεία κάνουν κοιλιά όταν γεμίσουν το θέμα είναι πόσο είναι αυτή η κοιλιά και τη πιέσεις θα δεχτή το ενυδρείο και που , και στα rimless αυτό το αντισταθμίζει το πάχος του γυαλιού και η επιφάνεια στην κολλά στον πάτο και στα πλαϊνά, ακόμα και ο τρόπος κόλλησης παίζει ρόλο, είναι διαφορετική η φιλοσοφία χτισίματος του ενυδρειου.


Τώρα τα λες σωστά, ρε συ από τα 58 εκατοστά αφαίρεσες και το ύψος του αραγωνίτη για να βγάλεις την στήλη του νερού? :lol: :lol:

προηγουμένως δεν μας τα έλεγες καλά Γιώργο και καλό θα ήταν να μιλήσει και κάποιος με γνώσεις πάνω στο θέμα, γιατί ενώ μας αναφέρεις ότι οι 4 από τους 5 κατασκευαστές(του 5ου του περίσσευε τζάμι 19αρι) πρότειναν με ύψος ενυδρείου 58 εκατοστά να βάλουν 1,27 με καθαρή αντιπαραβολή στα 50 εκατοστά άρα κοντά στα 44 εκατοστά στήλη νερού τι θα πρότειναν? απλή μέθοδο των τριών και βγαίνει, πάντα με σταθερό το μήκος και το πλάτος στην περίπτωση σου, μόνος σου αναφέρεις ότι το ύψος του νερού παίζει ρόλο, το ύψος του τζαμιού στο ρώτησα γιατί έχει σχέση όταν ζητάς προσφορά από κάποιον που υπολογίζει και 2-3 εκατοστά επιφάνεια στα rimless.
Γιατί το να λες ''Το πάχος τον τζαμιών να προσέξετε ,όχι κάτω από 1.5 cm στα μετρά σου είναι πολύ σημαντικό στα rimless ενυδρεία. '' πρέπει να το βασίζεις κάπου σωστά και τεκμηριωμένα, όπως σωστά λέει ο Σταμάτης το μήκος είναι επίσης καθοριστικός παράγοντας και ίσως και ο πιο σημαντικός, είδα και ενυδρείο με 19αρι τζάμι στα 180 εκατοστά που κάνει πολύ μεγαλύτερη κοιλιά κοντά στα 3-4 χιλιοστά.
Οπότε όπως λες όλα παίζουν ρόλο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77216 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
έχετε υπολογίσει την καταπόνηση (= σταθερή ταλάντωση κάποιων κιλών ) που προκαλούν οι vortech στις κολλήσεις ??
χωρίς να έχω εμπειρία στο κόλλημα ενυδρείων , νομίζω ότι όσο μεγαλύτερη επιφάνεια κόλλας έχεις τόσο καλύτερα

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77218 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
gs33 έγραψε:
έχετε υπολογίσει την καταπόνηση (= σταθερή ταλάντωση κάποιων κιλών ) που προκαλούν οι vortech στις κολλήσεις ??
χωρίς να έχω εμπειρία στο κόλλημα ενυδρείων , νομίζω ότι όσο μεγαλύτερη επιφάνεια κόλλας έχεις τόσο καλύτερα



καλα αν ηταν να επιρεαζονται οι κολλησεις απο τις vortech κλαφτα χαραλαμπε!καμια σχεση νομιζω εγω...παντως ναι οση μεγαλυτερη η επιφανεια που πιανει η κολλα(σιλικονη) τοσο το καλυτερο.

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77219 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 14:34 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Σταμάτη σίγουρα καταπονούνται , δεν ξέρω πόσο , αλλά είναι γεγονός .
Είναι συντονισμένη ταλάντωση με μεγάλο βάρος νερού και (κάτι που δυστυχώς δεν κάνω εγώ) το ιδανικό είναι να αλλάζεις mode στις vortech ή οποιοδήποτε wave maker μέσα στην ημέρα

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77220 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:
geso έγραψε:
Το δικό μου είναι 58 cm,αλλά δεν παίζει ρόλο το ύψος του τζαμιού αυτό είναι υπέρ μην μπερδεύεσαι, οι πιέσεις του όγκου νερού είναι αυτό που πρέπει να υπολογιστεί.
Την κοιλιά δεν την αποφεύγεις ούτε σε ενυδρεία με κόντρα επάνω,όλα τα ενυδρεία κάνουν κοιλιά όταν γεμίσουν το θέμα είναι πόσο είναι αυτή η κοιλιά και τη πιέσεις θα δεχτή το ενυδρείο και που , και στα rimless αυτό το αντισταθμίζει το πάχος του γυαλιού και η επιφάνεια στην κολλά στον πάτο και στα πλαϊνά, ακόμα και ο τρόπος κόλλησης παίζει ρόλο, είναι διαφορετική η φιλοσοφία χτισίματος του ενυδρειου.


Τώρα τα λες σωστά, ρε συ από τα 58 εκατοστά αφαίρεσες και το ύψος του αραγωνίτη για να βγάλεις την στήλη του νερού? :lol: :lol:

προηγουμένως δεν μας τα έλεγες καλά Γιώργο και καλό θα ήταν να μιλήσει και κάποιος με γνώσεις πάνω στο θέμα, γιατί ενώ μας αναφέρεις ότι οι 4 από τους 5 κατασκευαστές(του 5ου του περίσσευε τζάμι 19αρι) πρότειναν με ύψος ενυδρείου 58 εκατοστά να βάλουν 1,27 με καθαρή αντιπαραβολή στα 50 εκατοστά άρα κοντά στα 44 εκατοστά στήλη νερού τι θα πρότειναν? απλή μέθοδο των τριών και βγαίνει, πάντα με σταθερό το μήκος και το πλάτος στην περίπτωση σου, μόνος σου αναφέρεις ότι το ύψος του νερού παίζει ρόλο, το ύψος του τζαμιού στο ρώτησα γιατί έχει σχέση όταν ζητάς προσφορά από κάποιον που υπολογίζει και 2-3 εκατοστά επιφάνεια στα rimless.
Γιατί το να λες ''Το πάχος τον τζαμιών να προσέξετε ,όχι κάτω από 1.5 cm στα μετρά σου είναι πολύ σημαντικό στα rimless ενυδρεία. '' πρέπει να το βασίζεις κάπου σωστά και τεκμηριωμένα, όπως σωστά λέει ο Σταμάτης το μήκος είναι επίσης καθοριστικός παράγοντας και ίσως και ο πιο σημαντικός, είδα και ενυδρείο με 19αρι τζάμι στα 180 εκατοστά που κάνει πολύ μεγαλύτερη κοιλιά κοντά στα 3-4 χιλιοστά.
Οπότε όπως λες όλα παίζουν ρόλο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα :wink:


Όχι Γιώργο δεν αφαίρεσα τον αραγωνίτη, γιατί απλά είναι και αυτός μέσα στην στήλη του νερού .
Οσο για τον Αμερικάνο πραγματικά δεν ξέρω αν του είχε περισσέψει τζάμι που ήθελε να το ξεφορτωθεί,άλλα ξέρω αρκετά καλά πώς εκεί δεν παίζουν με την ασφάλεια, και δεν θα το διακινδύνευαν να βρεθούν με μια μήνυση να τούς κυνηγάει.

Από εκεί και πέρα περί ορέξεως.....τι να πω,αν εσείς νιώθετε ασφαλείς !!! :)

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: elos system 120
#77221 Δημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2011, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
gs33 έγραψε:
Σταμάτη σίγουρα καταπονούνται , δεν ξέρω πόσο , αλλά είναι γεγονός .
Είναι συντονισμένη ταλάντωση με μεγάλο βάρος νερού και (κάτι που δυστυχώς δεν κάνω εγώ) το ιδανικό είναι να αλλάζεις mode στις vortech ή οποιοδήποτε wave maker μέσα στην ημέρα

+1

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 174 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 112 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com