Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 20 Απρ 2024, 01:40

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ξεκινημα fish only
#63269 Δημοσιεύτηκε: 17 Σεπ 2010, 11:17 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 11:26
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Καλημερα σας και συγχαρητηρια για το μερακι και το ομορφο ιστιοτοπο σας!!!!Ονομαζωμαι Αντωνης και ειμαι απο την ομορφη Πατρα!!Ημουν γλυκος για καμποσο καιρο αλλα παντα τα χρωματα απο κοραλια βραχους ψαρια ανεμωνες ακροπορες και αλλα με τραβουσαν απο τα μαλλια και απλα ξεγελιομουνα με γλυκο νερο μεχρι να μπορεσω να μαζεψω γνωσεις, να μπορω να χειριζομαι τις παραμετρους του νερου, γιατι οπως καταλαβαινετε αν δεν εξασκηθεις μονος σου θα πηγαινεις του πετσοπα λαμπαδες και δωρακια και θα σε λεει νονε!!!!!!!Ειμαι κατοχος ενος juwel vision 260 που ξεστηθηκε καθαριστηκε επιμελως και απλα περιμενει υπομονετικα τον εξοπλισμο του να ξεκινησει να τρεχει fowlr!!!!!!Οσον αναφορα τον εξοπλισμο το ενυδρειο τωρα.Το φωτιστικο εξολιζεται με μια ακτινικη μπλε και μια marine white(μου διαφευγουν τα βατ).Απο κυκλοφορια θα χρησιμοποιηθουν κυκλοφορητες sun sun και το εχω υπολογισει περιπου στα 6000 λιτρα αλλα υπαρχουν κ αλλες καβατζες οποτε αν χρειαστει διορθωνουμε την κυκλοφορια...Υποστρωμα 20 κιλα coral sand 2/3mm για πατο και απο πανω αραγωνιτης.Απο skimmer πηρα ενα tmc v2 1500 με αντλια 3000 λιτρα(Το σκιμερ θα ειναι κρεμαστο και αντλια μες το ενυδρειο κρυμμενη).Επισης θα βαλω ενα εξωτερικο για αντιφωσφορο και ανθρακα με χαμηλη κυκλοφορια.Το ανοιγω αυτο το ποστ για να δεχθω συμβουλες παρατηρησεις μπινελικια και μπραβο και να πραγματοποιησω ΣΩΣΤΑ και ΑΣΦΑΛΗ στρωσιμο και συντηρηση του ενυδρειο, την αναπτυξη του βραχου και την ισσοροπια του συστηματος μου.Ευχαριστω προκαταβολικα. :D :D

(Εαν ειμαι σε λαθος κατηγορια παρακαλω να μετακινηθει το θεμα.)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#63971 Δημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2010, 05:59 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Αντώνη ποτέ δεν είσουν γλυκός!!! εξ αρχής αλμυρός και πολύ υπέυθυνος κιόλας!

Το σύστημα που στίνεις είναι παααρα πολύ κοντά σε ενα reef συστημα... γιατί δεν θα βάλεις κοράλια?
Μόνο το φωτιστικό δεν κάνει... αλλά και πάλι, υπάρχουν μια χαρά κοράλια που ζουν με τσιγκούνικο φωτισμό.
Αν όμως θες να κανεις σύστημα fowlr τότε μην ξεχνάς ότι ενα εξωτερικό φίλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό είναι ότι πρέπει!

κανονικά αυτο το thread έπρεπε να μετακινηθει στα ενυδρεία μελών / fish only... κάποιος θα το κάνει...

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#63972 Δημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2010, 06:55 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Καλώς μας ήρθες Αντώνη :) ,

Καταρχάς να δούμε κάποια πράγματα βασικά, ο βράχος θα στηριχτεί σε νεκρό? ή και ζωντανό?, τα watt απο τις λάμπες να μας πεις, το σκίμερ μήπως θα είναι αντιαισθητικό? ο διαχωρισμός του υποστρώματος γιατί έγινε και δεν χρησιμοποιήθηκε ομοιωγενές υλικό?
Το σύστημα για να γίνει reef θέλει πάρα πολλά πράγματα να το έχεις υπόψην, αν θα το κάνεις fish only τότε θα μπορούσες να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο ή κάνιστρο καλύτερα με βιολογικό υλικό όπως αναφέρει ο Λάμπρος.

Το θέμα παραμένει σε αυτή την κατηγορία μέχρι να μεταμορφωθεί σε ενυδρείο και να καταλήξει με το περιεχόμενο του :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#63973 Δημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2010, 08:43 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Αντωνη καλως ηρθες, η Πατρα βλεπω αρχιζει να αντεπιτιθεται... :D
Ενα πραγμα μονο μπορω να σου πω αυτη την στιγμη με απολυτη σιγουρια... Δεν θα κανεις τελικα, FOWLR.
Οτι δεν θα αντισταθεις να ξεκινησεις reef εστω με μαλακα στην αρχη, αυτο θεώρησέ το δεδομενο...
Αρα οσο πιο γρηγορα το αποδεχθεις, τοσο λιγοτερο θα σου κοστισει, αφου θα αποφυγεις ισως μελλοντικες διορθωσεις κι αντικαταστασεις... :wink:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#65700 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2010, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 11:26
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γεια χαρα και χρονια πολλα...Επειτα απο 2 3 μηνες απουσιας, επιστρεφω και ξεκινω να σας παρουσιασω το ενυδρειο μου.Τα σχεδια αλλαξανε και πλεον υπαρχει sump γιατι θεωρησα οτι ειναι απο τα πιο must πραγματα.Σε πρωτη φαση επρεπε να διαμορφωθει το επιπλο για να μπει το sump και ξεμονταριστηκε και βιδωθηκε απο την αρχη.Εικόνα

Σε ρολο sump εγινε το 60αρι παροπλισμενο μου ενυδρειακιΕικόνα

Μετα εγινε κοψιμο του ενυδρειο για να κολληθει επειτα η υπερχειλιση.Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Την υπερχειλιση την εφτιαξα εγω και το durso καθως εγινε και εφεδρικο σε περιπτωση βουλωματος της πρωτης καταβασης του νερου και σωληνας φ40 στο DURSO.
Κολληθηκε πλεξι μπλε για να καλυφθει το απο πισω.Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#65701 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2010, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 11:26
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Επειτα ολοκληρωθηκε ο κυκλος αζωτου και σειρα εχουν οι αλγες που ερχονται σιγα σιγα αλλα δεν μασαμε...Ευτυχως ειμαι λιγες ωρες σπιτι και ετσι εχω μικρη φοτοπεριοδο 13,30 εως 17,00 και απο φωτισμο παιζουμε πολυ χαμηλα, μια arcadia marine white στα 38 αν θυμαμαι καλα watt.Εδω ειμαστε αρχικη μορφη με την πρωτη φουρνια βραχου που μπηκε Εικόνα και εδω τελικηΕικόνα

Το ενυδρειο τρεχει επιτυχως 2 και κατι μηνες και εχει καποιους κατοικους.Απο μετρησεις ph Παιζει γυρω στα 8,0/8,5 νο2 0 νο3 καπου στα 20 25 αμμωνια φυσικα 0.Αλλαγες και αναπληρωση απο οσμωσουλα 3 σταδιων.Στο ενυδρειο δεν εχω βαλει τπτ απο ζουμια και δεν θελω γιατι γουσταρω να ειναι οικολογικο και οσο πιο φυσικο γινεται...Εδω ειναι με 2 λαμπες αναμενες αυριο θα βαλω με μια γιατι μου αρεσει καλυτερα.Δειχνει πιο dark πιο underground και δεν ξερω γιατι αλλα μ αρεσει...Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και αναμεινατε κι αλλες φωτο. :rolleyes:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#65702 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2010, 21:54 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 00:51
Δημοσιεύσεις: 9030
Images: 2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
basil έγραψε:
Ενα πραγμα μονο μπορω να σου πω αυτη την στιγμη με απολυτη σιγουρια... Δεν θα κανεις τελικα, FOWLR.
Οτι δεν θα αντισταθεις να ξεκινησεις reef εστω με μαλακα στην αρχη, αυτο θεώρησέ το δεδομενο...
Αρα οσο πιο γρηγορα το αποδεχθεις, τοσο λιγοτερο θα σου κοστισει, αφου θα αποφυγεις ισως μελλοντικες διορθωσεις κι αντικαταστασεις... :wink:


Τελικά είχε δίκιο ο basil ξεκίνησες reef,βλέπω κάτι μανιταράκια!!
Σκέφτεσαι να βάλεις άλλα κοράλλια?

celestine έγραψε:
Στο ενυδρειο δεν εχω βαλει τπτ απο ζουμια και δεν θελω γιατι γουσταρω να ειναι οικολογικο και οσο πιο φυσικο γινεται...Εδω ειναι με 2 λαμπες αναμενες αυριο θα βαλω με μια γιατι μου αρεσει καλυτερα.Δειχνει πιο dark πιο underground και δεν ξερω γιατι αλλα μ αρεσει...Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και αναμεινατε κι αλλες φωτο. :rolleyes:


Από τις φώτο το στήσιμο του βράχου δεν δείχνει αρκετά φυσικό από αισθητικής πλευράς,αλλά για έμενα δεν είναι αυτό το σημαντικό αλλά αισθάνομαι ότι δεν έχεις αρκετές κρυψώνες φωλιές για τα ψάρια...θα πρόσθετα λίγα κομμάτια χαμηλά για να δημιουργήσω κρυψώνες,είναι πολύ βασικό τα ψάρια σου να μπορούν να κρύβονται και να νιώθουν ασφάλεια.
Τι εννοείς όταν λες ότι δεν βάζεις ζουμιά και θέλεις να είναι οικολογικό?
Μπορεί να δείχνει ποιο dark με μια λάμπα και να σου αρέσει,αλλά τα μανιταράκια χρειάζονται φωτισμό για να επιβιώσουν. :)

_________________
Φιλικά ....Γιώργος.
Αν έχετε Mantis στο ενυδρείο σας να της μιλάτε καταλαβαίνουν περισσότερα από τον σκύλο σας.


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#65706 Δημοσιεύτηκε: 30 Δεκ 2010, 23:24 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 21:46
Δημοσιεύσεις: 109
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
αντωνη για αυτο το ρεεφακι μιλαγαμε στο τηλεφωνο?
εγω ειχα καταλαβει οτι ειχες 60λιτρο, φιλαρακι εδω μπορεις να κανεις παπαδες! το πας καλα παντως,αντε με το καλο να το γεμισεις κοραλακια!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#65719 Δημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2010, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 11:26
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
geso έγραψε:
basil έγραψε:
Ενα πραγμα μονο μπορω να σου πω αυτη την στιγμη με απολυτη σιγουρια... Δεν θα κανεις τελικα, FOWLR.
Οτι δεν θα αντισταθεις να ξεκινησεις reef εστω με μαλακα στην αρχη, αυτο θεώρησέ το δεδομενο...
Αρα οσο πιο γρηγορα το αποδεχθεις, τοσο λιγοτερο θα σου κοστισει, αφου θα αποφυγεις ισως μελλοντικες διορθωσεις κι αντικαταστασεις... :wink:


Τελικά είχε δίκιο ο basil ξεκίνησες reef,βλέπω κάτι μανιταράκια!!
Σκέφτεσαι να βάλεις άλλα κοράλλια?

celestine έγραψε:
Στο ενυδρειο δεν εχω βαλει τπτ απο ζουμια και δεν θελω γιατι γουσταρω να ειναι οικολογικο και οσο πιο φυσικο γινεται...Εδω ειναι με 2 λαμπες αναμενες αυριο θα βαλω με μια γιατι μου αρεσει καλυτερα.Δειχνει πιο dark πιο underground και δεν ξερω γιατι αλλα μ αρεσει...Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και αναμεινατε κι αλλες φωτο. :rolleyes:


Από τις φώτο το στήσιμο του βράχου δεν δείχνει αρκετά φυσικό από αισθητικής πλευράς,αλλά για έμενα δεν είναι αυτό το σημαντικό αλλά αισθάνομαι ότι δεν έχεις αρκετές κρυψώνες φωλιές για τα ψάρια...θα πρόσθετα λίγα κομμάτια χαμηλά για να δημιουργήσω κρυψώνες,είναι πολύ βασικό τα ψάρια σου να μπορούν να κρύβονται και να νιώθουν ασφάλεια.
Τι εννοείς όταν λες ότι δεν βάζεις ζουμιά και θέλεις να είναι οικολογικό?
Μπορεί να δείχνει ποιο dark με μια λάμπα και να σου αρέσει,αλλά τα μανιταράκια χρειάζονται φωτισμό για να επιβιώσουν. :)
Το στησιμο του βραχου προσπαθησα να μην το κανω χτιστο αλλα να εχει περασματα οσο το δυνατον ειναι εφικτο αυτο.Εχει καποιες κρυψωνες αλλα νομιζω ειναι λιγες οποτε με τον καιρο θα το 'κλεισω' λιγο στο κατω μερος.Ναι μανιταρακια ειναι καλα ειδες...Δυσυχως ο πειρασμος ειναι μεγαλος γιατι τα μαλακα ειναι απιστευτα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεκινημα fish only
#65720 Δημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2010, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 11:26
Δημοσιεύσεις: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
stavaigi έγραψε:
αντωνη για αυτο το ρεεφακι μιλαγαμε στο τηλεφωνο?
εγω ειχα καταλαβει οτι ειχες 60λιτρο, φιλαρακι εδω μπορεις να κανεις παπαδες! το πας καλα παντως,αντε με το καλο να το γεμισεις κοραλακια!
Ναι Σταυρο επεσες κατα 200 λιτρα εξω. :mrgreen:
Θα το ηθελα μεγαλυτερο η αληθεια ειναι αλλα...Το στησιμο σ αρεσει σταυρο?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com