Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 20 Απρ 2024, 05:54

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71249 Δημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2011, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
http://www.cherrycorals.com/home.php?cat=18

Το βρήκα κατά λάθος και μου έφυγε το σαγόνι :cyclopsani: Μετά είδα τις τιμές και με έπιασε πανικός :rolleyes: Και μετά αναρωτήθηκα, αν έρχονταν αυτά στην Ελληνική αγορά θα είχαν αγοραστικό κοινό; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι είμαι πολύ μικρός (στη τσέπη) για να μπορέσω να ανταποκριθώ σε αυτά τα ποσά. :dontknow:

Μετά σκέφτηκα ότι αν κάποιος ( ή δύο ) τα έφερνε με την συμμετοχή πολλών, και τα μεγάλωνε, και έβγαζε frag, τότε θα υπήρχε η πιθανότητα να φιλοξενήσω στο reef μου αυτά τα ονειρεμένα ζωντανά....

Και θα το πω και πιστεύω να μην παρεξηγηθώ, νομίζω ότι ένας από τους καταλληλότερους για αυτήν τη δουλειά είναι ο Γιώργος (Nervas). Που νομίζω ότι είναι όραμά του και στόχος του και πρέπει να βρει συμπαραστάτες σε αυτό που θέλει να κάνει.

Σκέψεις στις 00:30 π.μ. Μην με παρεξηγήσετε :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71252 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 07:48 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Απογοητεύτηκα.. Αυτό που μου άρεσε με 1200$ είναι out of stock! :D

Βρε Χρήστο, εδώ παρακαλάμε για να βρούμε τα βασικά σε καλή κατάσταση, αυτά θα πάνε να φέρουν;

Βρήκα χθες ένα site στην Αμερική με απίστευτη ποικιλία, που δεν έχω πετύχει ποτέ στην Ελλάδα, και φανταστικές τιμές και έμεινα λαλάκας (δεν "έσωσα" τη διεύθυνση γιατί δεν έκανε shipping στο εξωτερικό). Μας πιάνουν τον πισινό κυριολεκτικά κάθε φορά για πράγματα δεύτερας διαλογής.

Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα στα κοράλια είναι μια φάση πίσω, όπως η Αλβανία στα κινητά ας πούμε.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71271 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 10:26 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
almost έγραψε:
Απογοητεύτηκα.. Αυτό που μου άρεσε με 1200$ είναι out of stock! :D

Βρε Χρήστο, εδώ παρακαλάμε για να βρούμε τα βασικά σε καλή κατάσταση, αυτά θα πάνε να φέρουν;

Βρήκα χθες ένα site στην Αμερική με απίστευτη ποικιλία, που δεν έχω πετύχει ποτέ στην Ελλάδα, και φανταστικές τιμές και έμεινα λαλάκας (δεν "έσωσα" τη διεύθυνση γιατί δεν έκανε shipping στο εξωτερικό). Μας πιάνουν τον πισινό κυριολεκτικά κάθε φορά για πράγματα δεύτερας διαλογής.Και ξαναρωτάω. Αν έρχονταν στην Ελλάδα τα super κοράλλια θα τα αγοράζαμε με 200-1200€. Ή θα λέγαμε ότι μας πιάνουν τον κ....;

Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα στα κοράλια είναι μια φάση πίσω, όπως η Αλβανία στα κινητά ας πούμε.
Και πάλι λέω γιατί δεν κάνουμε μια εισαγωγή σε ωραία κομμάτια τα οποία θα φιλοξενηθούν σε ενυδρεία που έχουν την υποδομή και το μεράκι να μεγαλώσουν... και τα frag που θα βγουν να στολίσουν τα δικά μας ενυδρεία. Με λίγα λόγια, να κάνουμε μια επένδυση για το μέλλον :wink:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71275 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 10:51 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Χρήστο όπως το είπες, οι Έλληνες χομπίστες γενικά δύσκολα δίνουν τόσα χρήματα για κοράλλια, πέραν από αυτό που αναφέρεις ότι δεν αντέχει κάποιους η τσέπη τους, κάποιοι άλλοι προτιμούν να παίρνουν ακροπόρα με 30 ευρώ πάρα frags των 30 ευρώ.
Από την μικρή μου πείρα έχω δει πως ότι frags έχω πάρει έχουν εξελιχθεί σε απίστευτα ζωντανά, όπως επίσης ότι έφερα από έξω η θνησιμότητα τους ήταν το ελάχιστο, αυτό γιατί όταν αναπαράγεις ένα ζώο που ανέχτηκε και εγκλιματίστηκε στις συνθήκες ενυδρείου, δηλαδή τον οικοσιτισμό, τότε αυτό το ζώο μπορεί εύκολα να διατηρηθεί, εκτός και αν το φέρεις στα όρια του, σε αντιπαράθεση με τις άγρια εκτρεφόμενες αποικίες που μεγαλώνουν σε συνθήκες ωκεανού και μπαίνουν απότομα στα ενυδρεία μας, μεγάλη θνησιμότητα, αλλαγή συμπεριφοράς, αλλαγή χρώματος(κάτι που στο frags δύσκολα γίνεται, εκτός αν υπάρχουν κακές συνθήκες).
Οι Αμερικάνοι δεν είναι ηλίθιοι που κάνουν αυτό το πράγμα, γιατί και την οικονομία τους υποστηρίζουν χωρίς να φεύγει χρήμα έξω αλλά το σημαντικότερο διαιωνίζουν αποικίες που αντέχουν και μπορούν να μεγαλώσουν στα ενυδρεία τους.
Προσωπικά αφού αναφέρθηκες σε εμένα, αρκετά από τις άκαν και τα ζωάνθους που ξερογλυφόμασταν χρόνια τώρα κατάφερα και τα έφερα, κάποια από τα ζωάνθους και τα παλυθοας που έχει το site όπως: Blue Hornets,Aussie Cats Eyes Paly,Sunny D's ,King Midas,Rastas τα έχω φέρει και αν δεις τι άλλο μπορεί να ζαλιστείς, ποιος όμως θα έδινε μέχρι και 120 ευρώ για 3 πολυπς?(που για κάποια έδωσα, μέχρι και για έναν πολυπς έχω δώσει και 70 ευρώ), μην θεωρείς ότι μου περισσεύουν, απλά στερούμε από άλλα πράγματα για το μεράκι μου και όταν βάζω έναν στόχο θέλω να τον πετυχαίνω, ο στόχος όπως θα θυμάσαι από παλιά ήταν να μπορέσω να φέρω ότι σπάνιο και μοναδικό υπάρχει να το αναπαράγω και να διαθέσω σε χομπίστες και αυτοί με την σειρά τους το ίδιο, το καλό είναι ότι σιγά σιγά αρχίζει το fraging να μην είναι ταμπού και βλέπω χομπίστες που βγάζουν frags και τα διαθέτουν, επίσης οραματίζομαι σε κάνα δυο χρόνια να κάνουμε gathering και να ανταλλάσσουμε και να αλληλοπωλούμαι frags μεταξύ μας.
Υπάρχει φυσικά και η μανία του συλλέκτη σε κάποιους που λέει ότι να έχω κομμάτι που δεν έχει κάποιος άλλος, προσωπικά δεν με αγχώνει κάτι τέτοιο γιατί έχω δει συλλέκτες να τα χάνουν σε μερικές ώρες και να εξαφανίζεται το σούπερ κομμάτι, όταν έκανα το πρώτο μου ενυδρείο και άρχισαν τα κοράλλια να μεγαλώνουν, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δώσω σε φίλους ότι μπορούσα από τα πιο καλά κοράλλια που είχα, πραγματικά όταν μετακόμισα το ενυδρείο και έχασα σχεδόν το 80% των κοραλλιών απλά πήγα στους φίλους και πήρα από ένα εκατοστό frags από αυτές που τους είχα δώσει, στο ενυδρείο μου έχω ακροπόρα που είχα πρώτο πάρει πριν 3 χρόνια :)
Σύντομα θα τα βγάλω και αυτά να τα μοιράσω μιας και το φραγκάρισμα μου αρέσει και πιάνει το χέρι μου με το νυστέρι(έχω σφάξει βατράχια στην σχολή! :D :D ), φυσικά όχι όσο τα πήρα αλλά σε λογικές τιμές, τα χρήματα που έδωσα δεν περιμένω να τα πάρω ποτέ πίσω φυσικά :D
Φυσικά υπάρχουν και οι κακές περιπτώσεις χομπίστων που αρχίζουν να αναδύονται χωρίς καν να έχουν ενυδρείο ή αν έχουν να μην τα έχουν παρουσιάσει(κάτι που πρέπει να ξέρεις για να δεις και από που προέρχονται) και να πωλούν frags, όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και έγκλημα θα έλεγα :(
Αλλά ακόμη και έναν επαγγελματία που θα έφερνε κοράλλια σπάνια και θα τα φράγκαρε αφού τα μεγάλωνε δεν ξέρω πως θα τον αντιμετώπιζα, μου κάνει πιο αλτρουιστικό να μείνει μεταξύ χομπίστων το fraging.
Πάντως ένα έχω να πω, ευχαριστώ χομπίστες σαν και εσένα που με βοήθησαν έστω και σε ένα μικρό βαθμό να συγκεντρώσω τα χρήματα(γιατί μιλάμε για μερικές χιλιάδες ευρώπουλα :D )

Τώρα για αυτό που λέει ο Βλάσης ότι είμαστε στην Ελλάδα μια φάση πίσω όπως προείπα ξεκινάει από τους χομπίστες που απαιτούν σούπερ ποιότητα με 30 ευρώ, ενώ ο Αμερικάνος έχω δει περίπτωση να πληρώνει και 250 δολάρια για έναν πόλυπς ζωάνθους, άρα όλη η σαβούρα έρχεται σε εμάς.

Αυτό σύντομα θα φροντίσω να αλλάξει όμως :) :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71278 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 10:54 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
mhristos έγραψε:
almost έγραψε:
Απογοητεύτηκα.. Αυτό που μου άρεσε με 1200$ είναι out of stock! :D

Βρε Χρήστο, εδώ παρακαλάμε για να βρούμε τα βασικά σε καλή κατάσταση, αυτά θα πάνε να φέρουν;

Βρήκα χθες ένα site στην Αμερική με απίστευτη ποικιλία, που δεν έχω πετύχει ποτέ στην Ελλάδα, και φανταστικές τιμές και έμεινα λαλάκας (δεν "έσωσα" τη διεύθυνση γιατί δεν έκανε shipping στο εξωτερικό). Μας πιάνουν τον πισινό κυριολεκτικά κάθε φορά για πράγματα δεύτερας διαλογής.Και ξαναρωτάω. Αν έρχονταν στην Ελλάδα τα super κοράλλια θα τα αγοράζαμε με 200-1200€. Ή θα λέγαμε ότι μας πιάνουν τον κ....;

Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα στα κοράλια είναι μια φάση πίσω, όπως η Αλβανία στα κινητά ας πούμε.
Και πάλι λέω γιατί δεν κάνουμε μια εισαγωγή σε ωραία κομμάτια τα οποία θα φιλοξενηθούν σε ενυδρεία που έχουν την υποδομή και το μεράκι να μεγαλώσουν... και τα frag που θα βγουν να στολίσουν τα δικά μας ενυδρεία. Με λίγα λόγια, να κάνουμε μια επένδυση για το μέλλον :wink:


Έχω ήδη επενδύσει εγώ φίλε μου για σένα και συνεχίζω μην ανησυχείς :D

Υπόψη δεν εμπιστεύονται όλοι να κάνουν μια τέτοια κίνηση διότι πάντα όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και παρεξήγηση :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71285 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 11:24 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
nervas έγραψε:

Τώρα για αυτό που λέει ο Βλάσης ότι είμαστε στην Ελλάδα μια φάση πίσω όπως προείπα ξεκινάει από τους χομπίστες που απαιτούν σούπερ ποιότητα με 30 ευρώ, ενώ ο Αμερικάνος έχω δει περίπτωση να πληρώνει και 250 δολάρια για έναν πόλυπς ζωάνθους, άρα όλη η σαβούρα έρχεται σε εμάς.



Γιώργο, αυτό που εννοούσα εγώ είναι ότι ένα κοράλι που εδώ έχει 30€, στο Αμέρικα έχει 20$, δηλαδή περίπου 15€.
Αυτό σημαίνει μια φάση πίσω, πληρώνεις σήμερα στην Ελλάδα την τιμή του χθες στην Αμερική.

Με αυτή την πραγματικότητα, ένα κοράλι 1200$ εδώ θα ερχότανε από τα μαγαζιά 1500€.
Γιατί ο Έλληνας αντί να κάνει μια συμφωνία με τον προμηθευτή για εγγύηση live παράδοσης, θα σου χρέωνε και τις απώλειες από τα κοράλια που θα είχε στην εισαγωγή του.

Άλλο αυτό και άλλο το Αμερικανάκι που σκάει 250$ για ένα πόλυπς όπως λες.
Τα σκάει γιατί είναι σπάνιο κτλ όχι γιατί τον κλέβει το μαγαζί. :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71288 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ναι αν μιλάς για σαβούρες που έχουμε εδώ στην Ελλάδα εκεί τα απαξιώνουν και τα έχουν τόσο, ή εκτός και αν μιλάς με 20 δολάρια για frags που είναι λίγο καλά και όχι σπάνια αλλά και πάλι με λίγους πόλυπς.

Διαφωνώ πάντως(χωρίς παρεξήγηση εύχομαι :D ) στην άποψη σου ότι τα μαγαζιά μας κλέβουν, αγοράζεις ότι σου πουλάνε, αν δεν αγοράσεις δεν θα πουλάνε και θα το ξανασκεφτούν. Επίσης μην παίρνεις τίποτα που δεν είναι εγγυημένο για την καθαρότητα του, έτσι θα μάθουν να τα ντιπάρουν.
Επίσης επιμένω στο θέμα της τιμής πως ότι πληρώνεις παίρνεις, είπαμε ότι μπορείς να βρεις καλή ποιότητα σε χαμηλή τιμή αλλά όταν φτάνεις να θέλεις γραπτή εγγύηση ότι το κοράλλι ότι και να του κάνω δεν θα ψοφήσει, πως θα είναι σούπερ σε χρώματα με το που θα το βάλω στο ενυδρείο,πως δεν θα έχει ούτε ένα παράσιτο, πως.... χίλια δυο, αλλά με 10-20 ευρώ όλα αυτά που φυσικά είναι ουτοπικά, τότε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στους χομπίστες. Εγώ προσωπικά τρώω άπειρο χρόνο για να ετοιμάσω τα frags και να μεγαλώνουν σε ιδανικές συνθήκες, αν το έκανα επαγγελματικά σίγουρα θα ήμουν μέσα με το κεφάλι :roll:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71292 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
ΟΛΑ στην Αμερική είναι φθηνότερα.

Σαβούρες & ξεσαβούρες.

Μηχανή που εκεί έχει 21.000$ εδώ έχει 32.000€ και αν την φέρεις θα πληρώσεις τελωνείο (αν περάσει το serial number) 33.000€.

Επίσης διαφωνώ με τη διαφωνία σου γιατί κατά βάθος συμφωνείς. :D .

"
Είναι θέμα οπτικής γωνίας: εσύ λες ότι φταίω εγώ που αγοράζω από μαγαζί, εγώ λέω ότι αν το μαγαζί ήταν σοβαρό δεν θα πούλαγε σαβούρες.

Εγώ φταίω όταν αγοράζω ασύμβατα ζωντανά ή δεν τους παρέχω αυτά που πρέπει.

Δεν εμπλέκομαι στη διαδικασία επιλογής των ζωντανών, ούτε στο τόπο προέλευσης τους ούτε στη διαδικασία συντήρησης.
Ούτε στη κακή μισθοδοσία των υπαλλήλων που θα αδιαφορήσουν για να ενημερώσουν σωστά αφού μετά θα πάνε να πουλάνε σάντουιτς.

Ας καταλάβουμε επιτέλους που τελειώνουν οι ευθύνες του κάθε ενός και που αρχίζουν του άλλου.
Βαρέθηκα να φταίω για όλα εγώ: για την καμένη τυρόπιτα, τα διόδια και τους πολιτικούς.
Αυτή η λογική μας έχει φέρει στην καταστροφή: ο πολιτικός δεν φταίει για τίποτα γιατί τον εξέλεξα εγώ.
Σοβαρά;
Εγώ είπα ψέματα για να πείσω;
Εγώ υπέγραψα νόμους κατά επιλογή και υπόδειξη άλλων;
Εγώ πήρα μίζες;
Εγώ έκλεψα;
Εγώ υπέγραψα για υποβρύχια που γέρνουν;
Εγώ έδωσα 5 φορές υπεργολαβία το κάθε έργο;
Εγώ δεν έφτιαξα το έργο σύμφωνα με τις προδιαγραφές;
Εγώ πήρα μίζα και δεν πήγα να ελέγξω την κατασκευή του;
Εγώ..
..

Και μετά που θα εμπιστευτώ κάποιον άλλον, όταν και εκείνος γίνει διεστραμμένος, εγώ θα φταίω;
Εγώ τον πήγα σχολείο, τον εκπαίδευσα, τον μόρφωσα, του διαμόρφωσα χαρακτήρα, του έμαθα την ηθική και την αρετή;
Εγώ τα έκανα αυτά σε αυτόν πριν ακόμα γεννηθώ, αφού είναι μεγαλύτερός μου;


"

Εσύ δηλαδή αν άνοιγες μαγαζί, θα μπορούσες να πουλάς σαβούρες;
Και θα ήσουν ευτυχισμένος γιατί "βρίσκεις και τα κάνεις";

Πως είπες;

Όχι;

Γιατί;

Γιατί αν ήσουν εσύ επαγγελματίας δεν θα έφταιγα εγώ ως καταναλωτής; Ε;

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71295 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 12:50 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Καλό θα ήταν να μην ξεφύγουμε του θέματος που είναι κατά πόσο θα άντεχε η Ελληνική αγορά σπάνια ακριβά και όμορφα κοράλλια, αν πάρει πολιτική διάσταση και του ποιος φταίει και γιατί θα χρειαστούμε μέρες καθώς επίσης οι απόψεις σε αυτό το θέμα είναι διαφορετική για τον καθένα.

Πάντως δεν ξέρω που βρήκες στην Αμερική φτηνά σπάνια και όμορφα κοράλλια, εγώ ψάχνω μήνες και όλα είναι στο Θεό :D

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71297 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Δεν ξεφεύουμε του θέματος όταν κοιτάμε την ουσία και όχι τις λέξεις.

Βάλε λοιπόν στο παραπάνω κείμενο όπου πολιτικός τη λέξη έμπορος.

Και όπου μίζες κτλ βάλε:

ΙΚΑ που δεν πληρώνω, μισθούς που δεν βάζω, εκπαίδευση που δεν κάνω κτλ κτλ



Υ.Γ. Δεν έγραψα πουθενά ότι βρήκα σπάνια κοράλια φθηνά.
Έγραψα ότι στην Αμέρικα είναι πιο φθηνά (περίπου μισή τιμή).

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com