Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 01:35

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71363 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μαρ 2011, 20:18
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Παρατηρήσεις και απο μένα:
1ον, για αυτο σε πρηγούμενο post, είχα πει οτι πρέπει τα κακως κείμενα που συναντάμε στα μαγαζιά, να τα αναφέρουμε στο forum. Μόνο έτσι θα βοηθηθούμε.... Δεν θεωρείται δυσφήμηση, η αναφορά της πραγματικότητας.

2ον και στο εξωτερικό, μπάχαλο είναι. Οπου σε πετύχει ο καθένας. Πριν μερικές ημέρες έπαθα ζημιά στον Grotech Calcium reactor. Συγκεκριμένα, την ώρα που πήγαινα να αλλάξω το υλικό, κάπου κουνήθηκε παραπάνω το pvc σωληνάκι της εξόδου της Eheim και ξεκίνησε διαροή απο το συγκεκριμένο σημείο.
Οταν έλυσα ολο τον ριάκτορα για να τον επιδιορθώσω, η ζημιά έγινε χειρότερη. Σαν αποτέλεσμα, επικοινωνώ με την Grotech Γερμανίας(την μαμα εταιρεία) και μετα απο 3-4 mail και 2 τηλεφωνήματα στην Γερμανία στα γραφεία τους, τοτε μου απαντήσαν.
Με λίγα λόγια για 3 κομμάτια pvc με μερικές πατέντες της Grotech για εισαγωγή Co2 κτλ, μαζί με τα μεταφορικά, πήγε 110 ευρώ...
Είπατε κάτι????
110 ευρώ για κάτι που στοιχίζει ούτε 10 ευρώ??????
Αλλα τι να κάνω?
Με σκόνες είμαι 10 ημέρες, σε 1000λτ reef....
Aπλά για ενημέρωση, οτι δεν συμβαινουν μόνο στο Ελλαδιστάν αυτά....

_________________
Montaz Productions
Φωτογράφιση Γάμου- Κινηματογράφηση
Γάμος Ι φωτογράφος γάμου Ι φωτογράφηση γάμου Ι βάπτιση
Μεσογείων 256
Χολαργός


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71367 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 22:41 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Νοέμ 2007, 11:48
Δημοσιεύσεις: 22
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Isidoros έγραψε:
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το 90% των επιχειρήσεων που έχουν ενυδρειακα προϊόντα είναι πρώην(αυτό είναι σίγουρο με λίγες εξαιρέσεις)χομπιστες.Τι γίνεται στην πορεία και ενώ τα έχουν βιώσει τα ξεχνούν?




Είναι σαν τον εργάτη που γίνετε αφεντικό ,κοιτάζει το συμφέρον του από την μεριά που βρίσκετε….και τίποτα παραπάνω….


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71368 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
mhristos έγραψε:

Το θέμα όμως βρε Γιώργο δεν είναι να μοιρολογούμε την τύχη μας που ζούμε στην Ελλάδα. Κι ούτε να προσπαθήσουμε εμείς να διορθώσουμε νοοτροπίες που έχουν ρίζες από την εποχή της Τουρκοκρατίας. Σκοπός μας πρέπει να είναι να βρούμε τρόπο να φέρουμε αυτό που βλέπουμε και μας πέφτουν τα σάλια. Να το δούμε σε βάθος χρόνου. Να υπάρχει επαφή μεταξύ μας, ώστε να δημιουργηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης. Έχουμε δώσει μια περιουσία για το χόμπυ μας και ώρες από τον χρόνο μας , τουλάχιστον να πιάσουν τόπο και να χαιρόμαστε το τελικό αποτέλεσμα. Όχι να βλέπω παιδιά να έχουν ξοδέψει 6.000-8.000€ και να βλέπω μέσα καφέ και πράσινα κοράλλια.
Νομίζω ότι πρέπει να οργανωθούμε. Μόνος ο καθένας είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει στο κόστος του <<καλού>> reef. Εκτός αν έχει τα φράγκα που εγώ δεν έχω (είμαι ένας φτωχός πλην τίμιος δασκαλάκος) :roll:


Χρήστο , το παλέψαμε κανα δυο φορές με το Νέρβα και το καταφέραμε , φάγαμε και φάπες και κανόνια ,έχασε λεφτά (αρκετά :axe: ) , χάθηκαν και ζωντανά , τελικά είναι πάρα πολύ δύσκολο και ακριβό .Σίγουρα θα αξίζει τον κόπο μόνο αν ο Γιώργος καταφέρει και κάνει αυτό που λέει παραπάνω : να ανοίξει αυτά τα κοράλια στην Ελλάδα και να ξεκινήσουμε να τα μοιραζόμαστε .
Πάντως δεν είναι για κάθε μέρα :(

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71370 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Παιδιά, νομίζω φεύγουμε από την ουσία και το σκεπτικό του θέματος. Δεν διάβασα από κανέναν, αν έρθει αύριο μια εισαγωγή με Acanthastreas και zoanthus με κομμάτια σαν κι αυτά που βρήκα στον Αμερικάνο, με αυτές τις τιμές, θα πάμε στο μαγαζί να ψωνίσουμε; :scratch: ( Μην νομίζετε ότι ετοιμάζω κάτι και επιμένω ) :lol: Απλά θέλω να δούμε την αγοραστική μας δύναμη και την νοοτροπία μας σαν αγοραστές. :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71371 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 23:20 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Αν μιλάς ακόμα ( :D ) για 1200€ , φιλολογικό το ερώτημα .
Σε πιο νορμαλ τιμές και εάν ο εισαγωγέας δεν πήγαινε με μια εισαγωγή να λύσει το πρόβλημα της ζωής του :D , δηλ. αν οι τιμές δεν ήταν πολλαπλασιασμένες από ότι κοστίζουν έξω , νομίζω ότι όλα θα έφευγαν , πολλοί θα έπαιρναν από ένα καλό κομάτι αντι πολλά συνηθισμένα .

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71372 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
gs33 έγραψε:
mhristos έγραψε:

Το θέμα όμως βρε Γιώργο δεν είναι να μοιρολογούμε την τύχη μας που ζούμε στην Ελλάδα. Κι ούτε να προσπαθήσουμε εμείς να διορθώσουμε νοοτροπίες που έχουν ρίζες από την εποχή της Τουρκοκρατίας. Σκοπός μας πρέπει να είναι να βρούμε τρόπο να φέρουμε αυτό που βλέπουμε και μας πέφτουν τα σάλια. Να το δούμε σε βάθος χρόνου. Να υπάρχει επαφή μεταξύ μας, ώστε να δημιουργηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης. Έχουμε δώσει μια περιουσία για το χόμπυ μας και ώρες από τον χρόνο μας , τουλάχιστον να πιάσουν τόπο και να χαιρόμαστε το τελικό αποτέλεσμα. Όχι να βλέπω παιδιά να έχουν ξοδέψει 6.000-8.000€ και να βλέπω μέσα καφέ και πράσινα κοράλλια.
Νομίζω ότι πρέπει να οργανωθούμε. Μόνος ο καθένας είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει στο κόστος του <<καλού>> reef. Εκτός αν έχει τα φράγκα που εγώ δεν έχω (είμαι ένας φτωχός πλην τίμιος δασκαλάκος) :roll:


Χρήστο , το παλέψαμε κανα δυο φορές με το Νέρβα και το καταφέραμε , φάγαμε και φάπες και κανόνια ,έχασε λεφτά (αρκετά :axe: ) , χάθηκαν και ζωντανά , τελικά είναι πάρα πολύ δύσκολο και ακριβό .Σίγουρα θα αξίζει τον κόπο μόνο αν ο Γιώργος καταφέρει και κάνει αυτό που λέει παραπάνω : να ανοίξει αυτά τα κοράλια στην Ελλάδα και να ξεκινήσουμε να τα μοιραζόμαστε .
Πάντως δεν είναι για κάθε μέρα :(


Με πρόλαβες Γιώργο :) Αυτό ακριβώς λέω, ότι πρέπει να επενδύσουμε σε παιδιά σαν τον Γιώργο(Nerva, μακάρι να έχει κι άλλους ) όσο ακόμα έχουν την τρέλα και την όρεξη αλλά και τις γνώσεις :supz:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71520 Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2011, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 18:11
Δημοσιεύσεις: 112
Τοποθεσία: Salonika
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Πάντως προτειμώ να πληρώνω για φραγκάκια ή να τα ''δανείζομαι'' από τον Γιώργο ή τον
καθε χομπίστα παρά να τα σκάω στα μαγαζιά για αμφιβόλου ποιότητας και ''βρώμικα''
κοράλια.
Γιώργο πότε θα κουρέψεις; :toothy7: :toothy7:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71524 Δημοσιεύτηκε: 13 Απρ 2011, 07:04 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
sps πολύ σύντομα, ακανθάστρεες και ζωάνθους μετά από κάνα δίμηνο, ξεκινάω τις άκαν σιγά σιγά αλλά θέλουν και λίγο καιρό να ''δέσουν'' τα frags και αφού ''δέσουν'' θα δείτε αγγελία τέλος Μαΐου με αρχές Ιουνίου :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71572 Δημοσιεύτηκε: 13 Απρ 2011, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 18:11
Δημοσιεύσεις: 112
Τοποθεσία: Salonika
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Εσύ ξέρεις,θα τα ξαναπούμε μέχρι τότε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com