Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 24 Απρ 2024, 04:16

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71311 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Γιώργο βλέποντας το ενυδρείο σου και μετά πηγαίνω στο δικό μου επιβεβαιώνονται αυτά που λες... Δηλαδή από τα 48 είδη κοραλλιών που έχω ζήτημα τα 15 να αξίζουν και τα πιο πολλά είναι δικά σου. Έχω μία acropora white pink tips που μόλις τώρα, μετά ενάμιση χρόνο που ήταν καφέ, άρχισε να μεγαλώνει και να βγάζει το πραγματικό της χρώμα. Έχω χάσει κοράλλια (όχι πολλά), κάθε φορά που παίρνω κοράλλι από μαγαζί κάνω τον σταυρό μου να μην μεταφέρει τίποτα στο ενυδρείο. Ότι frag έχω βάλει (όχι μόνο δικό σου) έχει και ανάπτυξη και χρώμα.

Βλάση όσο αφορά τα μαγαζιά, προσφέρουν ότι ζητάμε. Φτηνό προϊόν πιασμένο και συντηρημένο σε κακές συνθήκες. Και επειδή κατά την μεταφορά έχουν πάνω από 40% θνησιμότητα βάζουν τη χασούρα (όπως είναι λογικό στη τιμή). Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει μαγαζί που μπορεί να εισάγει και να κρατήσει για κάποιο διάστημα κοράλλια. Αλλά όπως λέει κι ο Γιώργος, μήπως φταίμε κι εμείς; Αν κάποιο μαγαζί πει να φέρει αυτά τα κοράλλια θα έχει ανταπόκριση σε αυτές τις τιμές; Η θα τα πάρει στο χέρι. Μπορούμε να συμφωνήσουμε μεταξύ μας να πάρουμε ένα κοράλλι και να το φραγκαρουμε ( έχουμε τη γνώση); Έχουμε την υπομονή να πάρουμε ένα πολύποδα και να περιμένουμε να μεγαλώσει; Βλέπω ενυδρεία (και το δικό μου) μέσα σε ένα χρόνο γεμίζουν με κοράλλια....

Έτσι έρχομαι πάλι στο Γιώργο και σε αυτό που θέλει και κάνει και με βρίσκει συμπαραστάτη του. Και πιστεύω ότι θέλει βοήθεια και όποιος άλλος το επιχειρήσει αυτό :hello1:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71317 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Όχι Χρήστο, δεν είναι καθόλου λογικό να πληρώνω τι χασούρα του κάθε μαγαζιού.

Αν στην Αμερική παραλάβει μαγαζί και έχει πρόβλημα στην παραλαβή, το μαγαζί απλά δεν την πληρώνει και ο προμηθευτής αν το κάνει μία-δύο θα του χαλάσει το όνομα και την έβαψε.

Στην Ελλάδα δεν πληρώνουμε την χασούρα, πληρώνουμε την ανικανότητα του κάθε επιχειρηματία.

Χθες πήγα σε 4 μαγαζιά στην Αθήνα (υποτίθεται από τα καλά) και μάλιστα διάρσπατα σε περιοχές και δεν αγόρασα τίποτα από κανέναν, ακριβώς γιατί δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει. Δεν μπορώ όμως να πηγαίνω κάθε εβδομάδα στην Αθήνα αλλά ούτε και έχω την άνεση να πηγαίνω κάθε μήνα και τελικά να αγοράζω ένα-δύο κάθε δεύτερο μήνα γιατί θα κάνω 8 χρόνια να γεμίσω το ενυδρείο. Το δικό μου ενυδρείο, σε αντίθεση με το δικό σου, είναι άδειο από κοράλλια ένα χρόνο μετά. Και σύγουρα δεν στηρίζονται σε εμένα και ξαναφέρνουν την δεύτερη διαλογή (και δεν υποννοώ βέβαια ότι στηρίζονται σε εσένα, απλά ξεκαθαρίζω το δικό μου status) μια που έχω δώσει χιλιάδες € για εξοπλισμό (και αυτά σε Γερμανικό μαγαζί που με εξυπηρετεί τέλεια) και πολύ λίγα για κοράλια. Και από αυτά τα πολύ λίγα, έτυχε κιόλας να πετύχω flatworms, αλλά αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Μήπως ο Nervas δεν ήταν που πήρε από τον διάσημο Ολλανδικό οίκο και είχε παράσιτα;

Και έχω και εγώ το τελευταίο μήνα τρελαθεί να ψάχνω να βρω κοράλια από το εξωτερικό και βέβαια αναφέρομαι σε εύκολα κοράλια, ούτε σπάνια, ούτε τίποτα περίεργα ή extreme. Κοράλια όμως που θα ζήσουν σε ένα αν μη τι άλλο καθώς πρέπει ενυδρείο που διαθέτει την υποδομή και θέλω να πιστεύω ότι και εγώ διαθέτω τι στοιχειώδη νοημοσύνη και γνώση για να μπορέσω να τα υποστηρίξω.

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71331 Δημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2011, 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
παιδιά , η διαφορά μας με την Αμερική είναι μία : νοοτροπία .
Δεν θα σε κοροϊδέψουν/κλέψουν , λόγω νοοτροπίας .
Ένας στος 100 που θα σε κλέψει , θα τον σκίσουν οι υπόλοιποι , λόγω νοοτροπίας .
Δεν θα σου σερβίρουν μισοφαγωμένη μπριζόλα του προηγούμενου , γιατί τους είναι αδιανόητο .
Και ότι σου πουλήσουν , θα είναι αυτό που λέει ότι είναι .
Ο καταναλωτής υποστηρίζεται από νόμους , κράτος σοβαρό και κυρίως από τους υπόλοιπους καταναλωτές .
Σπάνιο κοράλι θα είναι πανάκριβο , συνηθισμένο θα είναι φτηνό .
Και σίγουρα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ , όχι μόνο σε τιμές , κυρίως βάσει αγοραστικής δύναμης
(ένα κοράλι που κάνει εδώ 30€=45$ , εκεί κάνει 15$ αλλά ........... εκεί κάνει το 0,5% του μίνιμουμ μισθού , εδώ το 5% , δηλ.10 φορές φτηνότερο) .
Η Αμερική βέβαια δεν είναι Παράδεισος .
Απλά , εδώ είναι μπου.....λο

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71345 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
gs33 έγραψε:
παιδιά , η διαφορά μας με την Αμερική είναι μία : νοοτροπία .

Αυτό τα λέει όλα, Φυσικά και από τις δυο πλευρές. Επιχειρηματία και καταναλωτή.Η πρώτη ερώτηση που κάνει ο Ελληνας πάντα είναι πόσο έχει...... αυτό. Αντί να ρωτήσει ποσο καιρό το έχεις εδώ,αε τι παραμέτρους διατηρείς τα κοραλλια σου κτλ ρωτάει την τιμή. Οπότε μη έχοντας και ικανότητα πώλησης ο επιχειρηματίας ή ο υπάλληλος η κατάσταση παραμένει μπου...λο.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71347 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 11:34 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εγώ πάντως δεν έχω δει μαγαζί που να τα κρατάει τα κοράλια πάνω από εβδομάδα.
Με τo που έρχονται, τα πουλάει.

Οπότε, τι να ρωτήσεις; Πόσο καιρό τα έχει; Και σε τι συνθήκες; :cry:


Υ.Γ. Αν κάποιος γνωρίζει μαγαζί που κρατάει τα κοράλια κανά μήνα, ας μου στείλει Pm

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71351 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 13:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
almost έγραψε:
Εγώ πάντως δεν έχω δει μαγαζί που να τα κρατάει τα κοράλια πάνω από εβδομάδα.
Με τo που έρχονται, τα πουλάει.

Οπότε, τι να ρωτήσεις; Πόσο καιρό τα έχει; Και σε τι συνθήκες; :cry:


Υ.Γ. Αν κάποιος γνωρίζει μαγαζί που κρατάει τα κοράλια κανά μήνα, ας μου στείλει Pm



Βλάση δεν υπάρχει περίπτωση πάνω από βδομάδα να βρεις κοράλλι. Και όχι μόνο αυτό αλλά στην εισαγωγή που γίνετε θα ενημερωθούν πρώτα φίλοι, κολλητοί και μετά οι υπόλοιποι.... Και φυσικό είναι όταν πας στο μαγαζί να βρεις τον <<κατιμά>> που έμεινε από τον <<κατιμά>> που ήρθε. :evil:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71352 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
gs33 έγραψε:
παιδιά , η διαφορά μας με την Αμερική είναι μία : νοοτροπία .
Δεν θα σε κοροϊδέψουν/κλέψουν , λόγω νοοτροπίας .
Ένας στος 100 που θα σε κλέψει , θα τον σκίσουν οι υπόλοιποι , λόγω νοοτροπίας .
Δεν θα σου σερβίρουν μισοφαγωμένη μπριζόλα του προηγούμενου , γιατί τους είναι αδιανόητο .
Και ότι σου πουλήσουν , θα είναι αυτό που λέει ότι είναι .
Ο καταναλωτής υποστηρίζεται από νόμους , κράτος σοβαρό και κυρίως από τους υπόλοιπους καταναλωτές .
Σπάνιο κοράλι θα είναι πανάκριβο , συνηθισμένο θα είναι φτηνό .
Και σίγουρα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ , όχι μόνο σε τιμές , κυρίως βάσει αγοραστικής δύναμης
(ένα κοράλι που κάνει εδώ 30€=45$ , εκεί κάνει 15$ αλλά ........... εκεί κάνει το 0,5% του μίνιμουμ μισθού , εδώ το 5% , δηλ.10 φορές φτηνότερο) .
Η Αμερική βέβαια δεν είναι Παράδεισος .
Απλά , εδώ είναι μπου.....λο



Το θέμα όμως βρε Γιώργο δεν είναι να μοιρολογούμε την τύχη μας που ζούμε στην Ελλάδα. Κι ούτε να προσπαθήσουμε εμείς να διορθώσουμε νοοτροπίες που έχουν ρίζες από την εποχή της Τουρκοκρατίας. Σκοπός μας πρέπει να είναι να βρούμε τρόπο να φέρουμε αυτό που βλέπουμε και μας πέφτουν τα σάλια. Να το δούμε σε βάθος χρόνου. Να υπάρχει επαφή μεταξύ μας, ώστε να δημιουργηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης. Έχουμε δώσει μια περιουσία για το χόμπυ μας και ώρες από τον χρόνο μας , τουλάχιστον να πιάσουν τόπο και να χαιρόμαστε το τελικό αποτέλεσμα. Όχι να βλέπω παιδιά να έχουν ξοδέψει 6.000-8.000€ και να βλέπω μέσα καφέ και πράσινα κοράλλια.
Νομίζω ότι πρέπει να οργανωθούμε. Μόνος ο καθένας είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει στο κόστος του <<καλού>> reef. Εκτός αν έχει τα φράγκα που εγώ δεν έχω (είμαι ένας φτωχός πλην τίμιος δασκαλάκος) :roll:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71353 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
mhristos έγραψε:

Βλάση δεν υπάρχει περίπτωση πάνω από βδομάδα να βρεις κοράλλι. Και όχι μόνο αυτό αλλά στην εισαγωγή που γίνετε θα ενημερωθούν πρώτα φίλοι, κολλητοί και μετά οι υπόλοιποι.... Και φυσικό είναι όταν πας στο μαγαζί να βρεις τον <<κατιμά>> που έμεινε από τον <<κατιμά>> που ήρθε. :evil:



Μου έχει τύχει και αυτό που ακριβώς λες: ο πωλητής σιγομιλάει με ένα φίλο του, μου απαγορεύει την είσοδο γιατί κάνει προσαρμογή και ο φίλος του φεύγει με το κουτί..

Και την άλλη ημέρα ανοκοίνωση στο site: "Νέα παραλαβή θαλασσινού"

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71354 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 22:13
Δημοσιεύσεις: 294
Images: 2
Τοποθεσία: Νίκαια
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
almost έγραψε:
mhristos έγραψε:

Βλάση δεν υπάρχει περίπτωση πάνω από βδομάδα να βρεις κοράλλι. Και όχι μόνο αυτό αλλά στην εισαγωγή που γίνετε θα ενημερωθούν πρώτα φίλοι, κολλητοί και μετά οι υπόλοιποι.... Και φυσικό είναι όταν πας στο μαγαζί να βρεις τον <<κατιμά>> που έμεινε από τον <<κατιμά>> που ήρθε. :evil:



Μου έχει τύχει και αυτό που ακριβώς λες: ο πωλητής σιγομιλάει με ένα φίλο του, μου απαγορεύει την είσοδο γιατί κάνει προσαρμογή και ο φίλος του φεύγει με το κουτί..

Και την άλλη ημέρα ανοκοίνωση στο site: "Νέα παραλαβή θαλασσινού"

:thumbleft:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα τα άντεχε η Ελληνική αγορά;
#71360 Δημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2011, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το 90% των επιχειρήσεων που έχουν ενυδρειακα προϊόντα είναι πρώην(αυτό είναι σίγουρο με λίγες εξαιρέσεις)χομπιστες.Τι γίνεται στην πορεία και ενώ τα έχουν βιώσει τα ξεχνούν?

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com