Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 29 Μαρ 2024, 11:03

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 14 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΒΟΥΡΑ
#74381 Δημοσιεύτηκε: 25 Αύγ 2011, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 00:21
Δημοσιεύσεις: 52
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
nervas έγραψε:
Πάντως όποιος κάνει πατέντα μικρό ψαροντούφεκο για reef θα θησαυρίσει! :D


Βάζεις τρελές ιδέες, αλλά τόσα έχεις καταφέρει, κάνε κάτι λοιπόν :lol: :lol:

_________________
Ακης
RSM 130


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΒΟΥΡΑ
#74383 Δημοσιεύτηκε: 25 Αύγ 2011, 10:39 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 00:21
Δημοσιεύσεις: 52
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
GRTTSOU έγραψε:
Λοιπόν, είχα και εγώ πολύ μεγάλο πρόβλημα με κάβουρες, ένας τελευταίος που μου είχε μείνει και είχε γίνει γομάρι, ο οποίος μου καταβρόχθιζε τα ζοάνθους, ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος να τον βγάλω ήταν να τον κάνω κυριολεκτικά σουβλάκι…

Παρατήρησε τις συνήθειες του, αυτά συνηθίζουν να κυκλοφορούν νύχτα, παρατήρησε να δεις πως κινούνται και θα ανακαλύψεις ότι έχουν σταθερές συνήθειες καθώς και σημεία που κινούνται. Πάρε ένα ωραίο μακρύ κατα προτίμηση μεταλλικό καλαμάκι για σουβλάκια και κάρφωσε τον! Μην τον λυπηθεις, αν ειναι και μεγάλος το όστρακό του θα είναι σκληρό, απλά πίεσε δυνατά… Να σκεφτείς εγώ τον τσάκωσα πάνω σε μια αποικία ζοάνθους την ώρα που έριχνε τρελό φαγοπότι… τον κάρφωσα και μαζί του ανέβασα και το βραχάκι με τα ζοα που δεν το λες μικρό… ακόμα και καρφωμένος παρέμενε γαντζωμένος γερά. όπως καταλαβαίνεις εκείνη την μέρα φάγαμε καβουρόσουπα… :D

Βασικά πρέπει να εχεις moonlight για να μπορέσεις να παρατηρήσεις τις συνήθειες του, αν του ρίξεις φως ή αντιληφτεί κίνηση εξαφανίστηκε…

Καλη επιτυχία :thumbright:


Οντως έχει σταθερές συνήθειες αλλά την μόνη ώρα που μπορώ να τον εντοπίσω σε ένα θαλάμι είναι κάθε απόγευμα με τα φώτα, το βράδυ δεν μπορώ να τον βρω με τίποτα, αν και παλιός ψαροντουφεκάς μέχρι και καρτέρι έκανα το βράδυ αλλά μάταια, απλά την επόμενη μέρα καταλαβαίνω που ήταν από τον βράχο που βλέπω ριγμένο, καλά ρε γαμώτο τι βάρος μπορεί να ανατρέψει ο άτιμος. Και μετά λένε για τα μυρμήγκια : :evil: :evil:

_________________
Ακης
RSM 130


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΒΟΥΡΑ
#74407 Δημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2011, 12:24 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 16:58
Δημοσιεύσεις: 338
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αν καταφέρεις να τον προσεγγίσεις χωρίς να σε πάρει χαμπάρι με μια αστραπιαία κίνηση θα τον καταφέρεις. Υπομονή και επιμονή…
Το βραχάκι που κρύβεται δεν βγαίνει έξω? Αν ναι μόλις το βγάλεις (και είσαι σίγουρος ότι είναι κρυμμένος μέσα) ρίξε λίγο γλυκό νερό (από όσμωση) στην τρύπα και αμέσως θα πεταχτεί έξω… τσάκωσε τον και ρίξτον στην κατσαρόλα, εμεις θα φέρουμε τα ουζα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΒΟΥΡΑ
#74411 Δημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2011, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εγώ έχω έναν κανά εξάμηνο τώρα.. έχω δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και ειδική παγίδα για pest πήρα.
Εκτός από το να τον ταίζω.. δεν έχω καταφέρει κάτι άλλο.

Έχει γίνει τεράστιος και εμένα και στο internet που τον είχα βρει έλεγαν ότι είναι επικίνδυνος, αλλά εμένα δε μου έχει πειράξει κάτι.

Μέχρι και οι cleaner πάνε δίπλα του και δεν τις πειράζει.

Είχα και εγώ καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα, ότι η μέθοδος σουβλάκι είναι το μόνο που μπορώ να κάνω.

Μετά αποφάσισα ότι αφού δεν πειράζει τα άλλα ζωντανά που έχω, μπορεί να υπάρξει και αυτός στο σύστημα.
Και τώρα κάθε πανσέληνο, εκτός από τα κουστούμια από τις γαρίδες, βρίσκω και το δικό του κουστούμι. :wink:

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 14 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com