Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 18 Απρ 2024, 22:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 124 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74973 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 08:46
Δημοσιεύσεις: 57
Τοποθεσία: Athens-Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Not yet
Καλημέρα λοιπόν και από εδώ!

Συστηθήκαμε ήδη στο 'Καλωήρθατε' αλλά ας ξανασυστηθούμε και εδώ. Είμαι ο Δημήτρης από Μαρούσι και μαζί με τη γυναίκα μου τη Βαρβάρα σχεδιάζουμε να φτιάξουμε το πρώτο μας θαλασσινό ενυδρείο. Έχουμε ήδη ένα ενυδρείο γλυκού νερού στα 240 λίτρα το οποίο τρέχει εδώ και ένα χρόνο με υποδειγματικό τρόπο στο υπνοδωμάτιο μας!

Το τελευταίο διάστημα όμως μας έχει μπει η διέα να φτιάξουμε στο σαλόνι μας ένα fish only (άντε και λίγα εύκολα κοράλλια) ενυδρείο κάπου στα 1000-1200 λίτρα με Sump & refugum κάπου στα 250 λίτρα συνολικά. Πρώτα θα γίνουν κάποιες ανακατατάξεις στο χώρο που προβλέπεται να τοποθετηθεί (μετακίνηση ενός σώματος καλοριφέρ και ενός air-condition) ώστε να δέσει αισθητικά με το σαλόνι.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 2,20 Χ 0,85 Χ 0,60 (Π Χ Υ Χ Β). Πριν προχωρήσω σε έρωτήσεις πιο ειδικές που αφορούν την λειτουργία του ενυδρείου (εξοπλισμοί κλπ) έχω τρεις ερωτήσεις που αφορούν το στήσιμο του ενυδρείου στο χώρο μας.

Α. Το ενυδρείο εννοείται ότι θα είναι custom made βέβαια. Σε αυτές τις διαστάσεις που το θέλω όμως έχω την πεποίθηση ότι αν έρθει έτοιμο δεν ανεβαίνει από κανένα κλιμακοστάσιο ούτε βέβαια από ανελκυστήρα. Μόνο αν στηθεί γερανός έξω από το σπίτι και το βάλει από το μπαλκόνι του 4ου ορόφου. Από περιέργεια ο κατασκευαστής άραγε μπορεί να συναρμολογήσει το ενυδρείο μέσα στο σπίτι μου? Να στηθεί δλδ επί τόπου στο διαμέρισμά μου?

Β. Ο χώρος που θα πατήσει το ενυδρείο έχει σαν υπόστρωμα ξύλινο καρφωτό πάτωμα. Αντέχει το ξύλο ή θα ήταν προτιμότερο να κοπεί περιμετρικά ώστε να πατήσει η μεταλλική βάση στην πλάκα του μπετόν? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από τοποθέτηση τόσου βάρους επάνω σε παρκέ?

Γ. Η τελευταία ερώτηση αφορά τη στατικότητα. Αν και είμαι Πολιτικός Μηχανικός και θα βγάλω τις αντοχές της πλάκας πρέπει να ξέρω το συνολικό βάρος. ΟΚ, ξέρω τις διαστάσεις του ενυδρείου αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τον όγκο που πρέπει να έχει το sump. Ενα γενικός κανόνας που διάβασα είναι ότι πρέπει να είναι περίπου στο 1/3 του όγκου του ενυδρείου. Είναι σωστό αυτό? Περιλαμβάνει αυτός ο όγκος και το refugum? Mε καλύπτουν 250 λίτρα sump? :?:

Αυτά τα ολίγα για αρχή... :roll:

Δημήτρης & Βαρβάρα

_________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970

http://www.w-engineering.blogspot.com


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74974 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 15:50 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 22:02
Δημοσιεύσεις: 1565
Τοποθεσία: evosmos,thessaloniki, greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Esprit έγραψε:
Καλημέρα λοιπόν και από εδώ!

Συστηθήκαμε ήδη στο 'Καλωήρθατε' αλλά ας ξανασυστηθούμε και εδώ. Είμαι ο Δημήτρης από Μαρούσι και μαζί με τη γυναίκα μου τη Βαρβάρα σχεδιάζουμε να φτιάξουμε το πρώτο μας θαλασσινό ενυδρείο. Έχουμε ήδη ένα ενυδρείο γλυκού νερού στα 240 λίτρα το οποίο τρέχει εδώ και ένα χρόνο με υποδειγματικό τρόπο στο υπνοδωμάτιο μας!

Το τελευταίο διάστημα όμως μας έχει μπει η διέα να φτιάξουμε στο σαλόνι μας ένα fish only (άντε και λίγα εύκολα κοράλλια) ενυδρείο κάπου στα 1000-1200 λίτρα με Sump & refugum κάπου στα 250 λίτρα συνολικά. σαν πολλα τα βλεπω ρε Δημητρη...εχουμε και κριση!εσυ ξερεις βεβαια!! :) Πρώτα θα γίνουν κάποιες ανακατατάξεις στο χώρο που προβλέπεται να τοποθετηθεί (μετακίνηση ενός σώματος καλοριφέρ και ενός air-condition) ώστε να δέσει αισθητικά με το σαλόνι.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 2,20 Χ 0,85 Χ 0,60 (Π Χ Υ Χ Β). Πριν προχωρήσω σε έρωτήσεις πιο ειδικές που αφορούν την λειτουργία του ενυδρείου (εξοπλισμοί κλπ) έχω τρεις ερωτήσεις που αφορούν το στήσιμο του ενυδρείου στο χώρο μας.

Α. Το ενυδρείο εννοείται ότι θα είναι custom made βέβαια. Σε αυτές τις διαστάσεις που το θέλω όμως έχω την πεποίθηση ότι αν έρθει έτοιμο δεν ανεβαίνει από κανένα κλιμακοστάσιο ούτε βέβαια από ανελκυστήρα. Μόνο αν στηθεί γερανός έξω από το σπίτι και το βάλει από το μπαλκόνι του 4ου ορόφου. Από περιέργεια ο κατασκευαστής άραγε μπορεί να συναρμολογήσει το ενυδρείο μέσα στο σπίτι μου? Να στηθεί δλδ επί τόπου στο διαμέρισμά μου?εννοειται...εγω ετσι εκανα! :)

Β. Ο χώρος που θα πατήσει το ενυδρείο έχει σαν υπόστρωμα ξύλινο καρφωτό πάτωμα. Αντέχει το ξύλο ή θα ήταν προτιμότερο να κοπεί περιμετρικά ώστε να πατήσει η μεταλλική βάση στην πλάκα του μπετόν?δε νομιζω να ειναι αισθητικα καλο αυτο φιλε μου.σαν τρυπα θα ειναι!! :lol: Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από τοποθέτηση τόσου βάρους επάνω σε παρκέ?

Γ. Η τελευταία ερώτηση αφορά τη στατικότητα. Αν και είμαι Πολιτικός Μηχανικός και θα βγάλω τις αντοχές της πλάκας πρέπει να ξέρω το συνολικό βάρος. ΟΚ, ξέρω τις διαστάσεις του ενυδρείου αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τον όγκο που πρέπει να έχει το sump. Ενα γενικός κανόνας που διάβασα είναι ότι πρέπει να είναι περίπου στο 1/3 του όγκου του ενυδρείου. Είναι σωστό αυτό? Περιλαμβάνει αυτός ο όγκος και το refugum? Mε καλύπτουν 250 λίτρα sump? :?: θα εκανα ενα refugium γυρω στα 300 λιτρα σιγουρα.απλα ειμαι της αποψης να ξανασκεφτεις τα λιτρα (1200λιτρα).Το κοστος συντηρησης και επανδρωσεις του ενυδρειου αυτου θα ειναι τσουχτερο!!!

Αυτά τα ολίγα για αρχή... :roll:

Δημήτρης & Βαρβάρα

_________________
Σταμάτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74980 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 17:16 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 08:46
Δημοσιεύσεις: 57
Τοποθεσία: Athens-Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Not yet
Όντως είναι αρκετά τα λίτρα και φοβάμαι πολύ το βάρος να πω την αλήθεια...

Καλύτερα να μικρύνει λιγάκι σε 2,00 Χ 0,80 Χ 0,60 στα 960 lit θεωρητικά και ένα sump με refugum στα 250 lit. Με 100 kg βράχο και λοιπούς εξοπλισμους θα έιμαι κάπου στα 1400 kg συνολικά σε επιφάνεια 1,20 τ.μ.

Αντε να θυμηθώ τη στατική του Πολυτεχνείου τώρα... :roll:

_________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970

http://www.w-engineering.blogspot.com


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74981 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 18:11
Δημοσιεύσεις: 112
Τοποθεσία: Salonika
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Με τόσα λίτρα που σκέφτεσαι και ξύλινο πάτωμα απλά δεν θα το διακινδύνευα.Πιο σίγουρο μου κάνει η λύση της
τρύπας και να πατήσει στην πλάκα.Βέβαια ξύλινο πάτωμα και reef,έχουμε ένα θέμα.Αν σου πλημμυρίσει θα έχεις
πρόβλημα.Και να ξέρεις η πλημμύρα στο reef είναι σχεδόν στάνταρ.
Όσο για την στατικότητα της πλάκας δεν νομίζω να έχεις θέμα,έχουν γίνει και χειρότερα δηλαδή περισσότερα
λίτρα.Το πολύ-πολύ να βρεθεί ο αποκάτω με reef :D :D
Όσο για την κατασκευή,βρες ρώτα για ένα καλό συνεργείο που κολλάει ενυδρεία επιτόπου.Αν δεν το λυπάσε κάνε
το μπροστινό τζάμι τουλάχιστον με extra clear,πιο ακριβό αλλά θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα.
Αυτά από μένα και καλή συνέχεια...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74982 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 18:09 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 13:28
Δημοσιεύσεις: 2866
Images: 2
Τοποθεσία: Αθήνα - Γαλάτσι
Has thanked: 37 times
Been thanked: 45 times
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Not yet
Μια και πας για πολλά λίτρα θα σου πω τα εξής:

Αν κατάλαβα καλά, το 85 εκ. είναι ύψος.
Ξανασκέψου το γιατί θα σου είναι πολύ δύσκολο στη συντήρηση και θα πρέπει να κάνεις το βατραχάνθρωπο. :D
Επιπλέον, θα χρειαστείς ΠΟΛΥ φως, ανάλογα τα ζωντανά που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις βέβαια. Μη μου πεις ότι πας για fish only. Σχεδόν όλοι, έτσι ξεκινήσαμε, αλλά στην πορεία καταλήξουμε αλλού. :)

Επίσης, με 60 εκ. πλάτος, θα περιοριστείς όσον αφορά το στήσιμο του βράχου με ότι αυτό συνεπάγεται (κυκλοφορία, χώρος για κολύμπι, κρυψώνες για τα ψάρια, κλπ).


Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:
Α. Εφόσον μιλάμε για 4ο όροφο, καλό θα ήταν να κολληθεί επιτόπου, αλλά καλύτερα να συνεννοηθείς με τον ίδιο τον άνθρωπο που θα σου φτιάξει το ενυδρείο.
Β. Προσωπικά θα το σκεφτόμουν πολύ να πατήσει τόσο βάρος στα ξύλα. Ψάξτο καλά πριν αποφασίσεις.
Γ. Ο γενικός κανόνας για το sump είναι όσο μεγαλύτερο γίνεται. Υπολόγιζε λοιπόν πάνω από 1500 κιλά για να είσαι σίγουρος.

Καλή αρχή στο ταξίδι σου. :wink:

_________________
Αλέξανδρος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74985 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 18:11
Δημοσιεύσεις: 112
Τοποθεσία: Salonika
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Σωστός ο Άλεξ
καλύτερα 2.00x0.60 και πλάτος όσο πιο πολύ σε παίρνει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74987 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 19:02 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
gregog7 έγραψε:
Βέβαια ξύλινο πάτωμα και reef,έχουμε ένα θέμα.Αν σου πλημμυρίσει θα έχεις
πρόβλημα.Και να ξέρεις η πλημμύρα στο reef είναι σχεδόν στάνταρ. +1 :wink:

Όσο για την κατασκευή,βρες ρώτα για ένα καλό συνεργείο που κολλάει ενυδρεία επιτόπου.Αν δεν το λυπάσε κάνε
το μπροστινό τζάμι τουλάχιστον με extra clear,πιο ακριβό αλλά θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα. +1 :wink:

_________________
«Η ζωή θα ήταν τραγική αν δεν ήταν αστεία.»
Στίβεν Χόκινγκ


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74988 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 19:06 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 08:46
Δημοσιεύσεις: 57
Τοποθεσία: Athens-Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Not yet
gregog7 έγραψε:
Το πολύ-πολύ να βρεθεί ο αποκάτω με reef :

Αν δεν το λυπάσε κάνε
το μπροστινό τζάμι τουλάχιστον με extra clear,πιο ακριβό αλλά θα σε αποζημιώσει το

Α ρε μάνα, θα έχεις και reef έτσι και πέσει στον 3ο όροφο το ενυδρείο! :toothy7:

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και extra clear κρύσταλλα! Θα κάνω το μπροστινό και το πλαινό που θα είναι εμφανή! Thanks

_________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970

http://www.w-engineering.blogspot.com


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74990 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 19:48 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 23:35
Δημοσιεύσεις: 443
Images: 9
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εγω εχω τις ιδιες διαστασεις περιπου(2χ52χ70) και το ενυδρειο παταει πανω σε ξυλο.Απο αποψη αντοχης δεν νομιζω να εχεις προβλημα μιας και το βαρος μοιραζετε,αλλα θα εχεις θεμα με τα φουσκωματα του ξυλου.Μια δυο φορες να σου φιγουν νερα το χανεις το παιχνιδι(σε εμενα αυτο εγινε).Ησκεψη σου για το περιμετρικο κοψιμο ειναι σωστη.Εγω θα συμπληρωνα λεγοντας να το σηκωσεις στο υψος του ξυλου βαζοντας πλακακι η μαρμαρο και περιμετρικα να βαλεις μια φασα με μουρελο,βεβαια η περιμετρος να ειναι τουλαχιστο μισο μετρο ποιο εξω απο το ενυδρειο. :thumbright:


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχεδιάζοντας το ενυδρείο μας...
#74993 Δημοσιεύτηκε: 03 Οκτ 2011, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Νοέμ 2010, 20:59
Δημοσιεύσεις: 96
Τοποθεσία: περιστερι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Esprit έγραψε:
gregog7 έγραψε:
Το πολύ-πολύ να βρεθεί ο αποκάτω με reef :

Αν δεν το λυπάσε κάνε
το μπροστινό τζάμι τουλάχιστον με extra clear,πιο ακριβό αλλά θα σε αποζημιώσει το

Α ρε μάνα, θα έχεις και reef έτσι και πέσει στον 3ο όροφο το ενυδρείο! :toothy7:

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και extra clear κρύσταλλα! Θα κάνω το μπροστινό και το πλαινό που θα είναι εμφανή! Thanks

καλη αρχη και απο εμενα δημητρη [συνονοματος] στο νεο ενυδρειο, αλλα το θεμα του βαρους θελει προσοχη!!!!!!και δεν λεω για το πατωμα που ειναι ξυλο, για μενα οποσδηπωτε θα πατησει στην πλακα,αλλα και για την πλακα...μιλαμε για τον τεταρτο οροφο και βαρος συνολικα εαν τα υπολογισεις ολα πανω απο 1,5ton!!!!!!!και μιλαμε αυτα τα κιλα σαν μονιμο φορτιο στην πλακα και μονο σε 1,2τ.μ.Εαν θα ρωτησεις εναν μηχανικο πολυ δυσκολα θα σου πει οκ, για να μην σου πω οτι θα σου πει ΞΕΧΝΑΤΟ.ειναι πολυ το βαρος αφου στα στατικα του κτιριου,και μιλαω για οσο καλη κατασκευη και να ειναι, το μονιμο φορτιο δεν ξεπερναει τα 500κg ανα τετραγωνικο.θα πρεπει να εχει γινει μελετη απο πριν στο χωρο που θα μπει.δεν θελω να σε στενοχωρισω αλλα πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα το θεμα ειναι σοβαρο....εχουμε και σεισμους.... :?: :?:

_________________
....τα παντα ειναι στο χερι σου...δημητρης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 124 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com