Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 16:13

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: νεος και μπερδεμενος...
#87610 Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μάιος 2012, 01:32
Δημοσιεύσεις: 53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Not yet
παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριος και θελω την γμωμη σας να μην πιω την πορτοκαλαδα...
ληπον εχω ενα 100λ γλυκου και θελω να το κανω αλμηρο με μαλακα κοραλια κ λιγα ψαρακια.
θελω την γνωμη σας για εξοπλησμο γιατι ειμαι ασχετος.
αυτη την στηγμη εχω μονο την γιαλα,θερμοστατη που δεν θημαμε watt αλλα μ κανει για τα λητρα μου και ενα εξωτερικο φιλτρο serra 900λ/ωρα με σφουγγαρια κ ενα κουτι siporax.

1) το φιλτρο το κραταω?μ ειπε ενας φιλος οτι εχει sump να μ δωσει δεν θυμαμε διαστασεις αλλα το ειχε σε ενα 100λ κ αυτος και μου κανει σηγουρα το περνω η κραταω το φιλτρο κ βαζω μεσα ανθρακα-αντηφοσφορο και ειμαι οκ?

2)και σημαντικοτερο νομιζω τι skimmer να βαλω αν κρατισω το φιλτρο και τι skimmer αν βαλω sump?(απο skimmer ιδικα δεν εχω ιδεα)

3)απο κυκλοφορια 4000-5000λ/ωρα ειναι καλα η οριακα? (με μαλακα κοραλια και ζωανθους) με ενα κοραλια2 π.χ. ειμαι καλα η θελω και ενα κοραλια1? αν παω σε κινεζικους οπως sunsun θα εχω προβλημα? (οτι και να βαλω θα ειναι παντος με μαγνητη).

4)απο φωτηστικο σκεφτομαι ενα τ5 2Χ24w με λαμπες royal blye και fiji purple θα ειναι αρκετο?,ο συνδιασμος ειναι καλος?

σηγνωμη αν postαρα λαθος αν ειναι να μεταφερθει περημενω απαντησεις σε οσο περησοτερα μπωρειτε με αγωνια και επιηκια ειπαμε νεος και μπερδεμενος... ευχαρηστω για την υπομονη σας προκαταβοληκα...α και το σημαντηκοτερο παιδια φθηνες προτασεις οσο γηνεται βλεπε κρηση...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος και μπερδεμενος...
#87675 Δημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2012, 13:14 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μάιος 2012, 01:32
Δημοσιεύσεις: 53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Not yet
καπιος να βοηθησει?
:aporia:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος και μπερδεμενος...
#87676 Δημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2012, 14:12 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Μάιος 2011, 12:15
Δημοσιεύσεις: 73
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Medium (100-500)
[quote="odis85"]
1) το φιλτρο το κραταω?μ ειπε ενας φιλος οτι εχει sump να μ δωσει δεν θυμαμε διαστασεις αλλα το ειχε σε ενα 100λ κ αυτος και μου κανει σηγουρα το περνω η κραταω το φιλτρο κ βαζω μεσα ανθρακα-αντηφοσφορο και ειμαι οκ? Το sump κατά τη γνώμη μου αν και θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο, πρακτικά στο θαλασσινό ενυδρείο είναι μονόδρομος, αν θες να έχεις ένα καθαρό main από τσουμπλέκια (που στη πορεία θα δεις ότι είναι ουκ ολίγα), έχεις περισσότερες επιλογές για skimmer και γενικότερα χώρο εφαρμογής των διάφορων μεθόδων καταπολέμησης νιτρικών (refugium, dsb, zeoreactors, biopellets, ATS κλπ). Θα σου ανεβάσει βέβαια το κόστος (υπερχείλιση, αντλία επιστροφής)

2)και σημαντικοτερο νομιζω τι skimmer να βαλω αν κρατισω το φιλτρο και τι skimmer αν βαλω sump?(απο skimmer ιδικα δεν εχω ιδεα)
χωρίς sump πας για κρεμαστό με καλύτερη επιλογή το deltec mce300 ή φτηνά κρεμαστά κινέζικα boyu, Jad κλπ. με sump οι επιλογές skimmer είναι άπειρες,

3)απο κυκλοφορια 4000-5000λ/ωρα ειναι καλα η οριακα? (με μαλακα κοραλια και ζωανθους) με ενα κοραλια2 π.χ. ειμαι καλα η θελω και ενα κοραλια1? αν παω σε κινεζικους οπως sunsun θα εχω προβλημα? (οτι και να βαλω θα ειναι παντος με μαγνητη). Εγώ σε 100 λιτρα θα έβαζα 2 coralia nano 1600 + την επιστροφή από το sump

4)απο φωτηστικο σκεφτομαι ενα τ5 2Χ24w με λαμπες royal blye και fiji purple θα ειναι αρκετο?,ο συνδιασμος ειναι καλος? Αυτός ο συνδυασμός ίσως να σου αρέσει οπτικά αλλά για ανάπτυξη θες και άσπρο φως στα 10000κ. Ένα φωτιστικό με 4 Τ5 θα σου δώσει περισσότερες επιλογές σε συνδυασμούς λαμπών και διατήρησης ποιο απαιτητικών σε φως κοραλλιών αργότερα

_________________
30lt nano, RSM130D.


Τελευταία επεξεργασία από kikos7 και 31 Μάιος 2012, 14:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος και μπερδεμενος...
#87677 Δημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2012, 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 22:35
Δημοσιεύσεις: 1960
Τοποθεσία: Πετρούπολη-Ίλιον
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
odis85 έγραψε:
1) το φιλτρο το κραταω?μ ειπε ενας φιλος οτι εχει sump να μ δωσει δεν θυμαμε διαστασεις αλλα το ειχε σε ενα 100λ κ αυτος και μου κανει σηγουρα το περνω η κραταω το φιλτρο κ βαζω μεσα ανθρακα-αντηφοσφορο και ειμαι οκ?


Θα είναι πιο εύκολη η ζωή σου με sump ΑΝ και εφόσον είναι λειτουργικό, το φίλτρο πιθανόν να το χρειαστείς για GAC και GFO.

odis85 έγραψε:
2)και σημαντικοτερο νομιζω τι skimmer να βαλω αν κρατισω το φιλτρο και τι skimmer αν βαλω sump?(απο skimmer ιδικα δεν εχω ιδεα)


To skimmer είναι ανεξάρτητο της λειτουργίας ή όχι sump, ψάχνεις κάτι αξιόπιστο με ονομαστικά λίτρα 200-300. MCE300; Μην κάνεις οικονομία σε αυτό....

odis85 έγραψε:
3)απο κυκλοφορια 4000-5000λ/ωρα ειναι καλα η οριακα? (με μαλακα κοραλια και ζωανθους) με ενα κοραλια2 π.χ. ειμαι καλα η θελω και ενα κοραλια1? αν παω σε κινεζικους οπως sunsun θα εχω προβλημα? (οτι και να βαλω θα ειναι παντος με μαγνητη).


Μια χαρά και μάλλον υπερβολή για το στόχο σου, αλλά όχι μόνο ένα κυκλοφορητή πήγαινε σε 2-4. Τους sunsun δεν τους έχω δουλέψει, αλλά αν φτιάξεις κάτι για καιρό και σκοτούρεςless κοίτα tunze.

odis85 έγραψε:
4)απο φωτηστικο σκεφτομαι ενα τ5 2Χ24w με λαμπες royal blye και fiji purple θα ειναι αρκετο?,ο συνδιασμος ειναι καλος?


Γνώμη μου για μια λευκή σίγουρα, και μια μπλε (κοίτα ΑΤΙ), ή ίδια εταιρία έβγαλε και γαλαζία (ανάμεσα σε λευκή και μπλε), συμπαθητική. Σε κάθε περίπτωση σε φωτιστικό με δυο λάμπες δεν μπορείς να παίξεις με το φάσμα. Δες σε 4x24w. H ροζ είναι για συνδιασμούς περισσοτέρων των 4 λυχνιών.


@kikos μαζί γράφαμε

_________________
Φιλικά
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος και μπερδεμενος...
#87716 Δημοσιεύτηκε: 02 Ιουν 2012, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Μάιος 2012, 01:32
Δημοσιεύσεις: 53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 1
Type of Aquarium: Not yet
ευχαρηετω πεδες να στε καλα με κατατοπισατε


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

45

15 Ιούλ 2023, 20:41

Νέα εισαγωγή θαλασσινών ψαριών και ασπόνδυλων

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

39

30 Μαρ 2023, 19:07


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com