Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 23:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99796 Δημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2013, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Αύγ 2011, 21:45
Δημοσιεύσεις: 353
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Experience in Years: 3
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Καλωσήρθες δεν θα πω...γιατί απλά θεωρώ πως δεν έφυγες καθόλου από το χόμπι.
Αφού ήταν στο μυαλό σου συνεχώς απ'ότι φαίνεται.
Τώρα για το τι έχουν να δουν πάλι τα ματάκια μας......άστο... :ouaoun: :ouaoun:

_________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99854 Δημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2013, 00:58 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Κύβος τρελό αγόρι?
Το βλέπω κήπο από κλάμ....Είσαι και μεθοδικός εσύ μια χαρά θα το πας. :partytimen:
Όταν αρχίσεις το στόκ έλα να κόψεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99857 Δημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2013, 01:36 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Μαρ 2011, 18:23
Δημοσιεύσεις: 258
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 20
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Εσένα δεν σε φοβάμαι είναι κάτι που το έχεις Και θα το πετύχεις !
Παντός καλή αρχή να έχεις και από εμένα Και ότι χρειαστείς από κοράλλια Μην διστάσεις


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99861 Δημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2013, 08:30 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ευχαριστώ παιδιά! χίλια ευχαριστώ!

Εννοείτε πως θα σας επισκεφτώ όλους και ειδικά κάποιους που ξέρω ότι έχουν σούπερ κομμάτια :evil4: , την συλλογή μου από φραγκοψάλιδα δεν την έδωσα για ώρα ανάγκης :D

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99871 Δημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2013, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
άντε ρε φίλος
ξεκίνα
πότε βλέπουμε φωτογραφίες ?
Τί είναι το ειδικό μίγμα που θα φτιάξεις για τις δοσιμετρικές ?

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99881 Δημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2013, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Απρ 2008, 23:45
Δημοσιεύσεις: 1270
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Γιώργο για το σαμπ θα σου έλεγα να δοκιμασίες το εξής που εμένα τουλάχιστον δούλεψε πολυ καλα
Σε όλο το σαμπ βάλε eggcrate και κανε ενα διαμέρισμα κάτω απο το βράχο και τον εξοπλισμό .
Εγω είχα βάλει ξεχωριστές αντλίες και τις δούλευα σε αυτο το διαμέρισμα το βράδυ και αυτο που γινόταν έστελνε τα παντα στο ενυδρειο (bare bottom) όπου τα κοραλακια κάνανε πάρτυ και μετα τα περναγε απο την επιστροφή στο ATS το οποίο κρατούσε τα παντα .
Το μόνο που θα άλλαζα αν το ξαναεκανα ειναι οτι αντί για πολλές μικρες tunze θα εβαζα μια brushless 8000 λίτρα και θα την έστελνα με PVC σωλήνες σε όλα τα διαμερίσματα
Chaeto και μακροαλγες ξεχνατα αν έχεις ενα υγειες ATS
Τροφή για σκέψη
;)

_________________
ELOS ADDICTED


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99886 Δημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2013, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μάιος 2008, 17:26
Δημοσιεύσεις: 3262
Images: 0
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times
Experience in Years: 2
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Με βάζεις κι εμένα στην πρίζα ...
Σκεφτόμουν να αλλάξω την επιστροφή από 8000σε 12000ltr/hr και να σπάσω 1 βάνα με γραμμές 20mm προς όλα τα διαμερίσματα του sump , για κυκλοφορία .
Από τη γραμμή της επιστροφής τώρα δίνω
προς ψυκτικό και σκέφτομαι μελλοντικά να καταλήξει σε ATS
προς ξεχωριστό refugium ψηλότερα από το ενυδρείο

_________________
sent from my couch

Γιώργος
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99912 Δημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2013, 19:45 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 19:25
Δημοσιεύσεις: 19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Γεια σου ρε Γιωργο και αργησες.... Η θεσσαλονικη ειχε γινει πολυ φτωχη χωρις εσενα ενεργό........


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99913 Δημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2013, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Φεβ 2012, 12:51
Δημοσιεύσεις: 130
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Δεν μας δείχνετε καμιά φωτό να καταλάβουμε και εμείς...

Προσωπικά σας παραδέχομαι γιατί στραφήκατε προς πιο φυσιολογικές/ρεαλιστικές μεθόδους και δεν κυνηγήσατε τον δράκο του ULNS με ζουμιά και βακτήρια.Απλά δεν σκαμπάζω από φωτοσύνθεση σε πλάκες και με όλα αυτά τα ATS μήκος πλάκας / φωτισμός(φάσμα/Watt)/ ροή μου φαίνονται διαστημικά γιατί άλλα είχα διαβάσει αρχικά και άλλα διαβάζω από όσους πειραματίστηκαν και έχω πέσει απο τα σύννεφα.

Γιώργο θα κάνεις την γνωστή εκδοχή φαούνα μαρίν με την παραλλαγή μαγνήσιο Randy?δλδ μπλα-μπλά Θειικό και μπλά-μπλά Χλωριούχο μαζί αντί για μόνο Χλωριούχο που δίνει η Φαούνα?
Η συνταγή πάει μια χαρά και μπορείς να συντηρήσεις το ενυδρείο για πολύ καιρό απλά αν κάνεις και τακτικές αλλαγές νερού νομίζεις θα έχει σημασία?.πχ τώρα δουλεύω μόνο epsom-salts γιατί μου τελείωσε το άλλο και είναι πάλι πολύ σταθερό σαν τιμή που όπως γνωρίζεις κάνει και μέρες για να ανέβει.
Άν είναι να κάνεις την παραλλαγή με τα ΑΑ(aminoacids)στα μαγνήσια,το δοκίμασα δεν διαλύθηκε ποτέ ομοιόμορφα και μου χάλασε όλο το μείγμα.Επέπλεε σαν ξένο σώμα.Δεν ξέρω αν έφταιγε το συγκεκριμένο(Fauna ultra amin).

Kalk δοκίμασα όταν είχα θεματάκια λόγω καθημερινής προσθήκης βακτηρίων.Έβλεπα το ph κάτω απο 7,5 το πρωί STN,και μέσα σε όλα όσα έκανα(ρεφιούτζιουμ με αντίστροφη φωτοπερίοδο/αλλαγή θέσης ενυδρείου και τροφοδοσία του σκίμμερ με εξωτερικό αέρα/ψήσιμο διττ.σόδας για μικρό ανέβασμα στο ph/αντικατάσταση μπλά-μπλά χλωριούχου ασβεστίου με Kalkwasser) ήταν και αυτό.
Το ενυδρείο πήγαινε καλά και με Κalk,και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το pH ξανά,αλλά επειδή άδειαζε πολύ γρήγορα το γύρισα ξανά στην γνωστή συνταγή και έκοψα κάθε μορφή Carbon Dosing Ίσως αυτό βοήθησε πιο πολύ μαζί με την τρύπα στον τοίχο :kremala:

Και κανόνισε κανένα καφέ κύριος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πείραμα!
#99932 Δημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2013, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
alexthess έγραψε:
Δεν μας δείχνετε καμιά φωτό να καταλάβουμε και εμείς...

Προσωπικά σας παραδέχομαι γιατί στραφήκατε προς πιο φυσιολογικές/ρεαλιστικές μεθόδους και δεν κυνηγήσατε τον δράκο του ULNS με ζουμιά και βακτήρια.Απλά δεν σκαμπάζω από φωτοσύνθεση σε πλάκες και με όλα αυτά τα ATS μήκος πλάκας / φωτισμός(φάσμα/Watt)/ ροή μου φαίνονται διαστημικά γιατί άλλα είχα διαβάσει αρχικά και άλλα διαβάζω από όσους πειραματίστηκαν και έχω πέσει απο τα σύννεφα.

Εδώ θα γράψουμε μια παρένθεση, το ULNS επέρχεται με την χρήση ATS και μακροάλγες, αλλά επίσης θα πρέπει να πέξεις σε έναν πολύ μικρό βαθμό και με βακτήρια για διασπάσεις μεγαλομοριακών ενώσεων ας πούμε σε μικρότερες ενώσεις που μπορούν να αποροφήσουν οι άλγες, εδώ τον ρόλο του σκίμερ το πέζουν οι άλγες, αλλά αυτό που δεν κάνουν και προσπαθούσα χρόνια να καταφέρω είναι να μην εξάγεται ο γόνος του ζωοπλαγκτόν όπως και το φυτοπλαγκτόν κάτι που γίνεται με το σκίμερ και εν τέλει σου αποστηρώνει το ενυδρείο και δεν αφήνει να ισορροπίσει το σύστημα στα πλαίσια της δυναμικής του χώρου που έχει, οπότε αναγαζόμουν να συμπληρώνω με τροφές διάφορων ειδών για να συμπληρώσεις την διατροφική έλλειψη που προσφέρει μια πλούσια γκάμα μικροοργανισμών απευθείας στα κοράλλια, δυστυχώς όταν ξεκίνησα δεν υπήρχαν τόσο δυνατοί φωτισμοί για άλγες χωρίς να βάλεις 500 watt για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα που σήμερα μπορείς να το πάρεις με μια 50αρα.
Το ATS είναι ένα σύστημα από μόνο του όπως και ένα refugium, πρέπει να τα αντιμετωπίζεις ως σύστημα στο σύνολο και σπασμένο ταυτόχρονα σε σχέση με το ενυδρείο αλλά δεν είναι η πανάκια που θα σε σώσει, θέλει προσοχή, συντήρηση και σαφώς ο σχεδιασμός του σε σχέση με το φώρτομα του ενυδρείου.


Γιώργο θα κάνεις την γνωστή εκδοχή φαούνα μαρίν με την παραλλαγή μαγνήσιο Randy?δλδ μπλα-μπλά Θειικό και μπλά-μπλά Χλωριούχο μαζί αντί για μόνο Χλωριούχο που δίνει η Φαούνα?

Ω ναι, αυτήν που είχα παρουσιάσει, αλλά?



Η συνταγή πάει μια χαρά και μπορείς να συντηρήσεις το ενυδρείο για πολύ καιρό απλά αν κάνεις και τακτικές αλλαγές νερού νομίζεις θα έχει σημασία?

Όχι, αραιές, αν ισσοροπισεις ότι βάζεις, αν θυμάσαι με την απλή μέθοδο βλέπεις σιγά σιγά ανισορροπία στοιχείων.



.πχ τώρα δουλεύω μόνο epsom-salts γιατί μου τελείωσε το άλλο και είναι πάλι πολύ σταθερό σαν τιμή που όπως γνωρίζεις κάνει και μέρες για να ανέβει.
Άν είναι να κάνεις την παραλλαγή με τα ΑΑ(aminoacids)στα μαγνήσια,το δοκίμασα δεν διαλύθηκε ποτέ ομοιόμορφα και μου χάλασε όλο το μείγμα.Επέπλεε σαν ξένο σώμα.Δεν ξέρω αν έφταιγε το συγκεκριμένο(Fauna ultra amin).

Δυστηχώς δεν γνωρίζω αυτή την τεχνική, δεν ξέρω και πια η πρακτική σημασία να μπλέξω ανόργανα στοιχεία με οργανικά :scratch: , νομίζω πως μόνο προβλήματα θα δημιουργούσε λόγω δημιουργίας συμπλοκων.

Kalk δοκίμασα όταν είχα θεματάκια λόγω καθημερινής προσθήκης βακτηρίων.Έβλεπα το ph κάτω απο 7,5 το πρωί STN,και μέσα σε όλα όσα έκανα(ρεφιούτζιουμ με αντίστροφη φωτοπερίοδο/αλλαγή θέσης ενυδρείου και τροφοδοσία του σκίμμερ με εξωτερικό αέρα/ψήσιμο διττ.σόδας για μικρό ανέβασμα στο ph/αντικατάσταση μπλά-μπλά χλωριούχου ασβεστίου με Kalkwasser) ήταν και αυτό.

Εδώ κολλάει το αλλά στο παραπάνω, kalk κατά την άποψη μου μόνο με δοσομέτρηση και Kalkwasser stirer για ανάδευση συνεχόμενη, εγώ θα το συνδιάσω με όλα τα παραπάνω με δοσομετρικές ώστε να φέρω ισσοροπία και να βάζω τα λιγότερα δυνατά χλωριούχα διαλύματα, θα το δούμε στην πράξη όταν αρχίσει να λειτουργεί πως θα επέλθει αυτή η ισορροπία.


Το ενυδρείο πήγαινε καλά και με Κalk,και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το pH ξανά,αλλά επειδή άδειαζε πολύ γρήγορα το γύρισα ξανά στην γνωστή συνταγή και έκοψα κάθε μορφή Carbon Dosing Ίσως αυτό βοήθησε πιο πολύ μαζί με την τρύπα στον τοίχο :kremala:

Και κανόνισε κανένα καφέ κύριος.




Γουστάρω που αρχίζουμε να πέρνουμε φωτιά!!!! :D

Καφές τώρα στις γιορτές αν κάτσει να μαζευτούμε οι Θεσσαλονικείς :)


Thomas έγραψε:
Γεια σου ρε Γιωργο και αργησες.... Η θεσσαλονικη ειχε γινει πολυ φτωχη χωρις εσενα ενεργό........



Ευχαριστώ Θώμα, ελπίζω να βρεθούμε όλοι μαζί στις γιορτές να τα πούμε.



gemanolo έγραψε:
Γιώργο για το σαμπ θα σου έλεγα να δοκιμασίες το εξής που εμένα τουλάχιστον δούλεψε πολυ καλα
Σε όλο το σαμπ βάλε eggcrate και κανε ενα διαμέρισμα κάτω απο το βράχο και τον εξοπλισμό .
Εγω είχα βάλει ξεχωριστές αντλίες και τις δούλευα σε αυτο το διαμέρισμα το βράδυ και αυτο που γινόταν έστελνε τα παντα στο ενυδρειο (bare bottom) όπου τα κοραλακια κάνανε πάρτυ και μετα τα περναγε απο την επιστροφή στο ATS το οποίο κρατούσε τα παντα .
Το μόνο που θα άλλαζα αν το ξαναεκανα ειναι οτι αντί για πολλές μικρες tunze θα εβαζα μια brushless 8000 λίτρα και θα την έστελνα με PVC σωλήνες σε όλα τα διαμερίσματα
Chaeto και μακροαλγες ξεχνατα αν έχεις ενα υγειες ATS
Τροφή για σκέψη
;)



Ωραία τροφή για σκέψη, αυτό θέλει συζητησούλα όταν θα στείνω τα διαμερίσματα του sump που σίγουρα θα κάνουμε :thumbright:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com