Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 20:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ανανέωση media C.R.
#10068 Δημοσιεύτηκε: 16 Αύγ 2007, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Eίπα να το γράψει ο Ισίδωρας λόγω του ότι είμαι διακοπές αλλά αυτός μόνο για χαβαλέ είναι στα prive.... άσε που τώρα είναι εκτός reef!!!!

Λοιπόν, κατά την λειτουργία ενός CR το media λιώνει σιγά σιγά και απελευθερωνει Ca και άλλα στο ενυδρείο μας. Σε αυτή την διαδικασία ο όγκος του μειώνεται εμφανώς!
Έπειτα από ένα Χ χρονικό διάστημα το media μένει π.χ. το μισό.
Και ρωτώ, έχει χάσει μεγάλο μέρος των δυνατοτήτων του, ή ακόμα και το μισό που έχει απομείνει κάνει δουλειά (σαν μια πιο μικρή ποσότητα)?

Είναι σημαντική αυτή η διαφορά. Για πείτε γνώμες.... (Ισίδωρε μην απαντήσεις και χαλάσεις το post...)

_________________
Small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10075 Δημοσιεύτηκε: 16 Αύγ 2007, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μάιος 2007, 16:38
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Θεωρητικά Γιάννη αν υποθέσουμε πως έχεις 1 κιλό media x το οποίο τοποθετούμενο σε σταθερό περιβάλλον ph 6.20 αποβάλει κάποια ποσοστά στοιχείων (ψ,ζ,…) το μισό κιλό αν αυτά ανήκουν σε κανονικές κατανομές –που σύμφωνα με εταιρίες όπως ΑΜ , Schuran, ROWA, δηλώνουν πως ανήκουν σε τέτοιες κατανομές -π.χ. ομοιογένεια υλικών που συνθέτουν τον κόκκο του media -) θα αποβάλουν ψ/2 , ζ/2 κ.ο.κ στο ίδιο περιβάλλον. Με την προϋπόθεση πως η παροχή νερού από το ενυδρείο και η ανακυκλοφορία του νερού στον reactor είναι ιδία.. Συνεπώς αρκεί να διατηρείς τη στήλη του media x στο ίδιο ύψος και θα έχεις την ίδια έκλυση (αδόκιμος όρος) συστατικών στην έξοδο του αντιδραστήρα..
Εγώ πάντως από προσωπικό πειραματισμό έχω διαπιστώσει τα κάτωθι:

Όταν ανανεώνω εξολοκλήρου το υλικό το οποίο δεν πλένω ποτέ με νερό βρύσης για αποφυγή απορρόφησης φωσφορικών ,αλλά ούτε με RO γιατί είμαι τεμπέλης, διακρίνω για τις πρώτες 48 ώρες μια ραγδαία εκτίναξη τιμών εξόδου – ασβέστιο, alkalinity- και στην συνέχεια μια σταθερή γοργή πτώση των τιμών στην σταθερή κατάσταση που τις έχω εξ αρχής ρυθμίσει..

Όταν αφήνω το media x να πέσει πολύ και το ύψος του να φτάσει στα μισά ή και λίγο παραπάνω έχω μια πτώση τιμών με φθίνουσα επιτάχυνση ώσπου κάποια στιγμή αρχίζουν οι τιμές και ανεβαίνουν αισθητά αλλά βρίσκονται σαφώς κάτω από την επιθυμητή κατάσταση ισσοροπίας. Στην προσπάθεια μου να το εξηγήσω κατέληξα στο συμπέρασμα πως με λιγότερο υλικό έχω καλύτερη εσωτερική κυκλοφορία στον αντιδραστήρα είτε fluidized είτε όχι και συνεπώς καλύτερη συγκέντρωση επιφανείας στο media x με το όξινο περιβάλλον του CR. επίσης διαπιστώνω πάντα σε αυτό το σημείο μικρή πτώση του ph στο ενυδρείο..(προ δευτέρου σταδίου εποχή)

Τέλος τα καλύτερα αποτελέσματα (όσον αφορά την σταθερότητα ) τα έχω δει όταν αφήνω να διαλυθεί το 1/5 του media x και απλά συμπληρώνω με καινούργιο , άπλυτο πάντα, το υπολειπόμενο.. Παρόλα αυτά μια φορά το χρόνο πετάω τα 4/5 του υλικού και αναγομώνω και απλά μειώνω την παροχή του νερού στην αντλία που ‘’ταΐζει’’ με νερό ενυδρείου το reactor για ένα διάστημα μιας εβδομάδας..

Όλες οι παραπάνω παρατηρήσεις μου έγιναν με σταθερή παροχή CO2 με χρήση controller , καθώς και σταθερή τη παροχή του νερού από το ενυδρείο, με ξεχωριστή αντλία!, by pass του CR. ,και αποτελούν την άποψη ενός ανθρώπου που δεν είναι ειδικός reactoroλόγος , ούτε καν χημικός αλλά ένας απλός κοινός θνητός χομπύστας…
Τέλος σε mail που έστειλα στην ΑΜ αν πρέπει να αλλάζω όλο το υλικο του CR ή απλά να συμπληρώνω το διαλυμένο , μου απάντησαν το δεύτερο.
Το ίδιο λέει και ο Schuran.Βέβαια οι reactors του είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία , καθώς επίσης και το media του, που τώρα αρχίζω και πειραματίζομαι με δαύτα..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10081 Δημοσιεύτηκε: 16 Αύγ 2007, 22:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Θα μπορούσαμε να χρησιοποιούμε αυτό που μένει, αλλά σίγουρα καλό είναι να ξεπλένουμε όλο το σύστημα από τη λάσπη πρώτα γιατί αυτή η λάσπη αργά ή γρήγορα μπουκώνει το σύστημα....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10093 Δημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2007, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 06:22
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: perissos,athens
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
για να καταλαβω τι εννοουμε.. :roll:
γεμιζω τον reactoρα με φρεσκο υλικο..μετραω εξοδο 600 ασβεστιο και 45 kh, παραδειγμα..
με σταθερη δοση co2 και σταθερη παροχη νερου, οταν το υλικο πεσει στο μισο, θα παρω μετρηση μικροτερη, και αν ναι ποση διαφορα?
αν σκεφτω οτι το υλικο λειωνει με χ χρονο, και πεφτοντας στο μισο, λογω καλυτερης κυκλοφοριας co2 λειωνει με σαφως γρηγοροτερους ρυθμους, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να αλλαζουν οι τιμες στην εξοδο... :roll:
αν ισχυει αυτο τοτε, εκτος την αναλογη ρυθμιση του reactoρα που πρεπει να γινεται λογω αναπτυξης κοραλιων, θα πρεπει να ρυθμιζουμε και αναλογα την ποσοτητα του media.... :?: :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10126 Δημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2007, 08:53 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2007, 20:05
Δημοσιεύσεις: 89
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Tο να καταλάβουμε τί λέμε για τον αντιδραστήρα ασβεστίου φαντάζει ουτοπία για μένα :roll: .
Έχουμε διαφορετικής ποιότητας υλικά, που τα χρησιμοποιούμε σε διαφορετικής απόδοση αντιδραστήρες.Άλλος έχει αντίστροφη ροή, άλλος κάνει ανάδευση, άλλος κάνει chaneling μέσα στο υλικό, άλλος λειτουργεί υπό πίεση, αλλος με ελαφρά υποπίεση :roll: .......κτλ!!Το να καθορίσεις πώς λιώνει το οποιοδήποτε υλικό σε οποιονδήποτε ριάκτορα μπορεί να γίνει μόνο με παρατήρηση και μετρήσεις με τον καιρό και την εμπειρία μας( την οποία δεν έχω αρκετή ακόμα, το διευκρινίζω :roll: ).Οι υποθέσεις για τον ρυθμό διάλυσης του αραγονίτη στον αντιδραστήρα μπορούν να είναι το ίδιο ακριβείς με τον ρυθμό διάλυσης του αραγωνίτη σε ένα dsb.......δηλαδή καθόλου :shock: .Μια χρήσιμη ίσως πληροφορία είναι οτι δεν χρειάζεται να αλλάζουμε όλο το υλικό πετόντας αυτό που δεν διαλύθηκε, αλλά να συμπληρώνουμε αυτό που χάσαμε, όμως δηλώνουν οι κατασκευαστές CR :D .Τώρα το πόσο ασβέστιο θα μας δίνει ο ριάκτορας με το μισό υλικό , μόνο με μετρήσεις μπορούμε να το αξιολογήσουμε :wink:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10127 Δημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2007, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Μαρίνο αυτήν την αίσθηση - του Τάσου - έχω και εγώ.
Έχεις δίκιο, λογικά δεν στέκει, αλλά στην πράξη παρατηρούμε όντως μία πτώση στην απόδοση, λες και η εξωτερική μεμβράνη του χαλικιού είναι πιο αποδοτοτική από τον πυρήνα !!!!! ΚΑι αυτό το έχω παρατηρήσει με 4 διαφορετικά υλικά.... Σαν να έχουν ημερομηνία διάρκειας....

Μόνο με την παρατήρηση θα καταλάβεις πώς συμπεριφέρεται ο δικός σου CR με το δικό σου υλικό....

:cry:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com