Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 14:40

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105781 Δημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2015, 19:35 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Μάιος 2014, 22:56
Δημοσιεύσεις: 26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Macintosh Safari
Δεν ξέρω αν είμαι ειδικός σε αλλα ψαρια θαλασσινου αλλα στο pomacanthus paru ή αλλιώς French angelfish πιστεύω ότι είμαι. Έχω χάσει τον λογαριασμό για το πόσες φορές έχω αγοράσει αυτο το ψαρι και πόσες έχω αποτύχει. Ποσά διακοσάρια ευρώ έχω δώσει προκειμένου να καταφέρω το ακατόρθωτο όπως φαινόταν ούτε και εγώ δεν θυμαμε. Είχα βάλει ένα στοίχημα για αυτο το ψαρι που τελικά ούτε και εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή την εμμονή. Το paru είναι ένα ψαρι που όταν τον φτάσεις στην τελική του φάση ενηλικίωση βλέπεις ένα μαγευτικό ψαρι με χρυσά λέπια σχεδόν σε όλο του το σώμα. Κάτι όμως μου διέφευγε και ίσως και των πωλητών στα διάφορα pet shop. Αυτό το ψαρι στην ανήλικη φάση του είναι ένα ψαρι χωρίς καμία προσωπικότητα. Κολυμπάει σαν ιππόκαμπος δηλαδή χωρίς νεύρο. Ότι ψαρια είχα τον τσιμπαγανε (εκτός απο τα κλασικά κλόουν) και αυτο αντί να κρυφτει κάπου για να αποφύγει τα δαγκωματα τίποτε αγέρωχο ούτε καν να ανταποδώσει. Εκεί έχανε την μάχη. Βέβαια και η πτωση της θερμοκρασίας τον ενοχλεί ιδιαίτερα βγάζοντας μια κηλίδα σαν πούδρα στο σώμα του. Αυτο ήταν μια ένδειξη τέλους για το ψαρι. Κάποια στιγμή αγόρασα ένα ανήλικο πολύ επιθετικο. Με ευχαρίστησε αμέσως αυτή η εξέλιξη. Έτρωγε σαν τρελο και τσιμπαγανε όποιον προσπαθούσε να τον πλησιάσει. Όταν άρχιζε να ενηλικιωνετε ανακάλυψα ότι δεν ήταν το paru αλλα ο ξαδελφος του που μοιάζουν πολύ σαν ανήλικα αλλα καμία σχέση δεν είχε με την εξέλιξη της ομορφιάς του paru. Ήταν το γκρι arquatus. Κάποια στιγμή αποφάσισα να βγάλω όλα τα ψαρια από το ενυδρειο. Έβαλα ένα paru ανήλικο. Άρχισε να περνει τα πάνω του σε ένα ενυδρειο 550 λίτρων με 200 λίτρα σαμπ. Μόνος του δεν είχε να φοβηθεί τίποτε ούτε και εγώ. Μόλις είδα ότι το είχαμε έβαλα αλλο ένα μέσα. Καμία επίθεση απο τον παλιό. Μετα απο καιρό μεγαλώσανε και βγάλανε τα Χρυσά τους χρώματα. Ήταν πανέμορφοι και οι δυο. Τον ένα τον έδωσα σε ένα φίλο γιατι φοβηθηκα μην σκοτωθουν και με τα λεφτά που μου έδωσε πήρα έναν αχιλλέα. Μετα έβαλα και αλλα ψαρια.... Πως αντέδρασε ο paru ? λες και έπαιρνε το αίμα τον παλιών paru πίσω. Δεν τολμαγε κανείς να τον πλησιάσει. Και με την πρώτη ευκαιρία τους κυνηγούσε. Μια γνώμη σε όσους θέλουν να αποκτήσουν ένα τόσο πανέμορφο ψαρι, μην το αγοράσετε ανήλικο αν έχετε την υποψία ότι κάποιο αλλο ψαρι θα το τσιμπήσει. Δεν προκειτε να πεσετε στην περίπτωση της εξαιρεσης. Αν δεν μπορείτε να στείλετε τα ψαρια σε ένα φίλο σας (οπως εκανα εγω) και να τα ξανά βάλετε μετα απο καιρο τότε καλύτερα να αγοράσετε ένα ενήλικο το οποίο μπορεί να το βρείτε σε καλή τιμή μπορεί και ίδια με το ανήλικο . Ο ενηλικος είναι περισσότερο ανθεκτικός και σίγουρα θα τον χάσετε πολυ δύσκολα. Φανταστείτε ένας φίλος μου είχε φαγωθεί να του παραγγείλω ένα ψαρι αλλα επειδή ήξερε τι τράβηξα μου ζήτησε μεγάλο. Δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα απο την αρχή μεχρι και τώρα.Το έχει ακόμα και είναι πανέμορφο και φυσικα τεράστιο....... Μπορει να έχασα πολλά χρήματα προκειμενου να ανακαλύψω αυτο το ψαρι αλλά πιστεύω άξιζε η ταλαιπωρία........και το οποιοδήποτε κόστος φυσικά...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105783 Δημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2015, 21:29 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Μάιος 2014, 22:56
Δημοσιεύσεις: 26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Windows 7 Firefox
ioylos έγραψε:
Δεν ξέρω αν είμαι ειδικός σε αλλα ψαρια θαλασσινου αλλα στο pomacanthus paru ή αλλιώς French angelfish πιστεύω ότι είμαι. Έχω χάσει τον λογαριασμό για το πόσες φορές έχω αγοράσει αυτο το ψαρι και πόσες έχω αποτύχει. Ποσά διακοσάρια ευρώ έχω δώσει προκειμένου να καταφέρω το ακατόρθωτο όπως φαινόταν ούτε και εγώ δεν θυμαμε. Είχα βάλει ένα στοίχημα για αυτο το ψαρι που τελικά ούτε και εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή την εμμονή. Το paru είναι ένα ψαρι που όταν τον φτάσεις στην τελική του φάση ενηλικίωση βλέπεις ένα μαγευτικό ψαρι με χρυσά λέπια σχεδόν σε όλο του το σώμα. Κάτι όμως μου διέφευγε και ίσως και των πωλητών στα διάφορα pet shop. Αυτό το ψαρι στην ανήλικη φάση του είναι ένα ψαρι χωρίς καμία προσωπικότητα. Κολυμπάει σαν ιππόκαμπος δηλαδή χωρίς νεύρο. Ότι ψαρια είχα τον τσιμπαγανε (εκτός απο τα κλασικά κλόουν) και αυτο αντί να κρυφτει κάπου για να αποφύγει τα δαγκωματα τίποτε αγέρωχο ούτε καν να ανταποδώσει. Εκεί έχανε την μάχη. Βέβαια και η πτωση της θερμοκρασίας τον ενοχλεί ιδιαίτερα βγάζοντας μια κηλίδα σαν πούδρα στο σώμα του. Αυτο ήταν μια ένδειξη τέλους για το ψαρι. Κάποια στιγμή αγόρασα ένα ανήλικο πολύ επιθετικο. Με ευχαρίστησε αμέσως αυτή η εξέλιξη. Έτρωγε σαν τρελο και τσίμπαγε όποιον προσπαθούσε να τον πλησιάσει. Όταν άρχιζε να ενηλικιώνετε ανακάλυψα ότι δεν ήταν το paru αλλα ο ξάδελφος του που μοιάζουν πολύ σαν ανήλικα αλλα καμία σχέση δεν είχε με την εξέλιξη της ομορφιάς του paru. Ήταν το γκρι arquatus. Κάποια στιγμή αποφάσισα να βγάλω όλα τα ψαρια από το ενυδρειο. Έβαλα ένα paru ανήλικο. Άρχισε να περνει τα πάνω του σε ένα ενυδρειο 550 λίτρων με 200 λίτρα σαμπ. Μόνος του δεν είχε να φοβηθεί τίποτε ούτε και εγώ. Μόλις είδα ότι το είχαμε έβαλα αλλο ένα μέσα. Καμία επίθεση απο τον παλιό. Μετα απο καιρό μεγαλώσανε και βγάλανε τα Χρυσά τους χρώματα. Ήταν πανέμορφοι και οι δυο. Τον ένα τον έδωσα σε ένα φίλο γιατι φοβηθηκα μην σκοτωθουν και με τα λεφτά που μου έδωσε πήρα έναν αχιλλέα. Μετα έβαλα και αλλα ψαρια.... Πως αντέδρασε ο paru ? λες και έπαιρνε το αίμα τον παλιών paru πίσω. Δεν τολμαγε κανείς να τον πλησιάσει. Και με την πρώτη ευκαιρία τους κυνηγούσε. Μια γνώμη σε όσους θέλουν να αποκτήσουν ένα τόσο πανέμορφο ψαρι, μην το αγοράσετε ανήλικο αν έχετε την υποψία ότι κάποιο αλλο ψαρι θα το τσιμπήσει. Δεν προκειτε να πεσετε στην περίπτωση της εξαιρεσης. Αν δεν μπορείτε να στείλετε τα ψαρια σε ένα φίλο σας (οπως εκανα εγω) και να τα ξανά βάλετε μετα απο καιρο τότε καλύτερα να αγοράσετε ένα ενήλικο το οποίο μπορεί να το βρείτε σε καλή τιμή μπορεί και ίδια με το ανήλικο . Ο ενηλικος είναι περισσότερο ανθεκτικός και σίγουρα θα τον χάσετε πολυ δύσκολα. Φανταστείτε ένας φίλος μου είχε φαγωθεί να του παραγγείλω ένα ψαρι αλλα επειδή ήξερε τι τράβηξα μου ζήτησε μεγάλο. Δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα απο την αρχή μεχρι και τώρα.Το έχει ακόμα και είναι πανέμορφο και φυσικα τεράστιο....... Μπορει να έχασα πολλά χρήματα προκειμενου να ανακαλύψω αυτο το ψαρι αλλά πιστεύω άξιζε η ταλαιπωρία........και το οποιοδήποτε κόστος φυσικά...


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105784 Δημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2015, 06:58 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 10:59
Δημοσιεύσεις: 690
Images: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 77 times
Been thanked: 64 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Macintosh Safari
Ωραίο ψάρι

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105790 Δημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2015, 16:32 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Μάιος 2014, 22:56
Δημοσιεύσεις: 26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Macintosh Safari
...... Είναι απο τα πιο όμορφα και τα πιο παρεξηγημένα.


Τελευταία επεξεργασία από ioylos και 19 Απρ 2015, 16:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105803 Δημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Windows Vista Chrome
Ακόμη θυμάμαι το τεράστιο αγγελοψαρο που έκανε βόλτα στο ενυδρείο που είχε ο Ωκεανός στο παλιό μαγαζί στην βιτρίνα. :)
Πραγματικά ήταν άρχοντας!!

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105827 Δημοσιεύτηκε: 22 Απρ 2015, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Windows 7 Firefox
:goodjobn:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μυστικό επιτυχίας για Paru French angelfish
#105831 Δημοσιεύτηκε: 22 Απρ 2015, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Μάιος 2014, 22:56
Δημοσιεύσεις: 26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 8
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Macintosh Safari
nervas έγραψε:
:goodjobn:




Σας ευχαριστώ όλους σας......


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
"Black Friday" για ακόμη μια χρονιά στο aquariumshop.gr !!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

11

17 Νοέμ 2023, 10:40


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com