Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 14:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 37 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#10706 Δημοσιεύτηκε: 12 Σεπ 2007, 08:00 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2007, 20:05
Δημοσιεύσεις: 89
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μην ξεχνάμε όμως και την περίπτωση του να ανέβει το οξυγόνο στον κουβά τραβόντας παράλληλα και το ph προς τα πάνω.....αυτό θα προκαλέσει κατακρημνιση ανθρακικκού ασβεστίου με τα γνωστά αποτελέσματα :wink: .Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα :roll:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10779 Δημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2007, 08:16 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 15:46
Δημοσιεύσεις: 359
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
όταν μένει ακίνητο το νερό χωρίς αερανλτία, καθώς γεμίζει ο κουβάς μας,
χάνει το οξυγόνο του και έτσι όταν το βάζουμε στο ενυδρείο, μας κατεβάζει το redox.

πάρε ένα ποτήρι νερό που έχει μείνει ακίνητο για μισή ωρίτσα και μέτρα το,
μετά βάλτο σε ένα σέϊκερ και χτύπα το για 5 δευτερόλεπτα - ξαναμέτρα να δεις διαφορά....


με όλο το σεβασμό στη προσπάθεια σου για σωστή ενημέρωση
..
.. δεν συμφωνώ με τη παραπάνω εκτίμηση …

έχω την εντύπωση ότι το φρέσκο αλατόνερο μας ρίχνει το redox γιατί δεν έχει γίνει ένα <<σώμα>> με το παλιό .. καταλαβαίνω ότι δεν είμαι αρκετά σαφής .. αλλά κάτι τέτοιο είναι η αιτία και όχι η χαμηλή περιεκτικότητα του σε οξυγόνο

δεν αφήνεις το φρέσκο αλατόνερο με αντλία ανάδευσης 12-24 ώρες πριν το ρίξεις στο ενυδρείο όπως όλοι προτείνουν ? αν όχι θα έχεις και άλλα προβλήματα ..

_________________
SAVE A REEF - GROW YOUR OWN


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10782 Δημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2007, 08:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
νομίζω ότι μίλαγα για γλυκό νερό !
όχι έτοιμο αλμυρό.

στο έτοιμο αλμυρό είναι όντως όπως τα λες.

ναι ;
:lol:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10784 Δημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2007, 08:35 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 15:46
Δημοσιεύσεις: 359
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
tasos έγραψε:
Μην ξεχνάμε όμως και την περίπτωση του να ανέβει το οξυγόνο στον κουβά τραβόντας παράλληλα και το ph προς τα πάνω.....αυτό θα προκαλέσει κατακρημνιση ανθρακικκού ασβεστίου με τα γνωστά αποτελέσματα :wink: .Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα :roll:



αν αυτό το στηρίζεις στη λογική ότι το παραπάνω οξυγόνο θα <διώξει> το διοξείδιο από το νερό ..

να το ξαναδούμε .. γιατί οι μηχανισμοί διάλυσης οξυγόνου – διοξειδίου είναι διαφορετικοί

_________________
SAVE A REEF - GROW YOUR OWN


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Dissolved oxygen
#10796 Δημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2007, 12:50 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
Πέρυσι, τέτοιον καιρό, σε ένα άλλο φόρουμ, είχαμε συζητήσει ένα άρθρο σε ένα περιοδικό που ανφερόταν στην σημασία του DO. Σκέφτηκα να επαναλάβω τους προβληματισμούς μου.

Αυτό το περιβόητο άρθρο του Chris Aslett στο τεύχος του MARINE, που φάνηκε να ανοίγει τους ορίζοντες πολλών από εμάς, αναφέρεται στην παράμετρο του Dissolved Oxygen, την σημασία του DO για το ενυδρείο και τους κατοίκους του αλλά και στην σχέση του με αρκετές σημαντικές "παρενέργειες" με τις οποίες δίνουμε συχνά μάχη.
Αναρωτήθηκα γιατί τόσα χρόνια μελέτης και ενασχόλησης με τα ενυδρειακά, δεν είχα σταθεί ποτέ να μελετήσω λίγο περισσότερο το DO. Αναρωτήθηκα γιατί οι εταιρίες που κυκλοφορούν τα κιτ μέτρησης παραμέτρων δεν ασχολήθηκαν ποτέ με αυτό (ενώ υπάρχουν φθηνά και εύκολα κιτ από τις μεγάλες "χημικές" εταιρίες). Γιατί στα διάφορα ενυδρειακά forum δεν βρίσκεις παρά ελάχιστες αναφορές σε αυτό. Γιατί το computer ΙKS προσφέρει probe μέτρησης οξυγόνου αλλά κανείς δεν το προμηθεύεται.
Και όμως, το οξυγόνο έχει την ίδια σημασία για τα ψάρια μας όπως έχει και για εμάς τους ανθρώπους. Τα ψάρια αναπνέουν και αυτά και απορροφούν το οξυγόνο από τα κύτταρα των αρτηριών τους. Το DO μετριέται σε mg/l ή σε ppm. Τα ψάρια χρειάζονται νερό πλούσιο σε περιεκτικότητα οξυγόνου περίπου 5 με 6 ppm. Αν το DO πέσει κάτω από 2 ppm τότε τα ψάρια αρχίζουν να υποφέρουν και όταν πέσει κάτω από 1 ppm τότε πεθαίνουν. Πρώτα τα μεγάλα και μετά τα μικρά. Έτσι απλά όπως και εμείς άνθρωποι πεθαίνουμε όταν μας στερήσουν το οξυγόνο.
Το DO πέφτει όταν η παραγωγή του οξυγόνου είναι μικρότερη από την κατανάλωση. Αύξηση στην κατανάλωση προκύπτει από πολλούς λόγους όπως η αύξηση του πληθυσμού των ψαριών, η τοποθέτηση πολλών φυτών, η αύξηση της άλγης, η υπερβολική χρήση τροφής, η αύξηση των οργανικών, κάποιος θάνατος ή αποσύνθεση στο ενυδρείο, από ορισμένα χημικά που πιθανώς προσθέτουμε και που χρησιμοποιούν πολύ οξυγόνο, από την αύξηση της θερμοκρασίας, από την αύξηση της αλατότητας, κ.ά. Η διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό αυξάνεται όσο μειώνεται η θερμοκρασία, αυξάνεται όσο αυξάνεται η ατμοσφαιρική πίεση στο περιβάλλον και τέλος αυξάνεται όσο μειώνεται η αλατότητα.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ (σε σταθερή ατμ.πίεση 760mB) :
Θερμοκρασία 25C, Αλατότητα 1,022, μας δίνει DO 6,9
Θερμοκρασία 28C, Αλατότητα 1,025, μας δίνει DO 6,1
Θερμοκρασία 34C, Αλατότητα 1,028, μας δίνει DO 5,5

Είναι προφανές λοιπόν ότι με την αύξηση της θερμοκρασίας το οξυγόνο λιγοστεύει για τα ψάρια μας και αυτό διπλασιάζει την ταλαιπωρία τους, καθότι η αύξηση της θερμοκρασίας από μόνη της αυξάνει τον ρυθμό του μεταβολισμού των ψαριών και επομένως αυξάνει και τις φυσικές τους ανάγκες σε οξυγόνο. Χαμηλό DO δίνει επίσης σχεδόν "εγγυημένα" κυανοάλγη ενώ η Ξένια είναι ένας από τους οργανισμούς που πεθαίνουν πρώτοι.

Αυτές οι ενδείξεις είναι η βάση την οποία σε ένα ενυδρείο εμείς πιέζουμε χαμηλότερα ανάλογα με την κυκλοφορία του νερού, την ανάδευση της επιφάνειας, την αύξηση του πληθυσμού, με το τάϊσμα, με ζώνες ακίνητου νερού που παράγουν υδρόθειο H2S, με την άλγη, με το CO2 του Calcium Reactor, κ.ά.

Όλα τα παραπάνω αναλύονται πολύ περιγραφικά σε αυτήν την ιστοσελίδα ενώ ο Chris Aslett με το άρθρο του στο MARINE αναλύει τις πηγές του κακού που βρίσκονται στις βιόμπαλλες που απλά επιπλέουν (και δεν βρίσκονται μέσα σε tricke filter) στην Reverse Osmosis και στον τρόπο που χρησιμοποιούμε το top up water, στο detritus και στα DSB, στα denitrifiers, και κυρίως στην κακή συνδεσμολογία των σωληνώσεών μας που μπορεί να παγιδεύει ακίνητο νερό. Στο άρθρο του καταλήγει με την παραίνεση να παρακολουθούμε την διακύμανση του pH μεταξύ πρωινών και βραδινών ωρών και να μην θεωρούμε φυσιολογικό οποιοδήποτε εύρος μεγαλύτερο από 0,2 διότι κάτι τέτοιο υποδεικνύει χαμηλό DO.



Ένα αστείο συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω είναι ότι λόγω ατμοσφαιρικής πίεσης, καλό είναι να μετακομίσετε το ενυδρείο σας στο ύψος της θάλασσας... να κρατάτε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, όσο χαμηλότερη αλατότητα μπορείτε (εκτός αν έχετε κορράλια), όσο λιγότερα ψάρια γίνεται και όσο λιγότερη τροφή χρειάζονται...



Φίλε Antesco, μπορώ να βρώ το άρθρο που αναφέρεις στο διαδίκτυο? Σε ποιά ιστοσελίδα αναφέρεσαι παρακάτω στο κείμενο σου?

Μόλις παρέλαβα ένα DO meter (Milwaukee SM600) και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το DO ώστε να μπορέσω να το αξιοποιήσω τα μέγιστα.

Για παράδειγμα, άκουσα ότι με τη χρήση του DO meter μπορεί να ρυθμιστεί η κυκλοφορία-ροή-κυματισμός, ώστε να επιτευχθεί η καλύτερη δυνατή κυκλοφορία νερού και η μέγιστη οξυγόνωση του. Θα με ενδιέφεραν κάποια πρακτικά παραδείγματα που να αναφέρονται στη μεθοδολογία μιας τέτοιας "ρύθμισης"...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10803 Δημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2007, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
http://www.marineworldmagazine.com/links.html

τεύχος Ιουλίου 06


Αν σε ενδιαφέρει πολύ, πες μου ένα e-mail με ΡΜ να
το σκανάρω και να στο στείλω.

:wink:

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10807 Δημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2007, 15:17 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 13:46
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: ATHENS-VRILISSIA
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Πάντως στο ενυδρείο μου έχω DO 7,5, έχω οζον σε συνεχή βάση, νιτρικά περίπου 5 αλλά το redox φτάνει μέχρι τα 330. Το εντυπωσιακό είναι ότι κάποια στιγμή πριν 1 μήνα είχε φτάσει τα 410 αλλά μετά από μία αλλαγή 15% που έκανα δεν ξαναανέβηκε. Πως το δικαιολογείτε? Η αλλαγή μπορεί να ρίξει το redox gia 3-4 ημέρες όχι για 1 μήνα!!

Υπάρχει ή όχι άμεση σχέση του DO με το redox?

_________________
Φιλικά, Ανδρέας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10810 Δημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2007, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
νομίζω (δεν είμαι χημικός) ότι υπάρχει σχέση αλλά όχι άμεση - μάλλον έμμεση....

REDOX = οξυδωτική ικανότητα
DO = περιεκτικότητα οξυγόνου στο νερό

το ένα μετράει δύναμη ενώ το άλλο περιεκτικότητα....

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#10812 Δημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2007, 18:24 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 23:20
Δημοσιεύσεις: 60
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
http://www.marineworldmagazine.com/links.html

τεύχος Ιουλίου 06


Αν σε ενδιαφέρει πολύ, πες μου ένα e-mail με ΡΜ να
το σκανάρω και να στο στείλω.

:wink:


Δε το έχω διαβάσει το άρθρο και έτσι δεν μπορώ να ξέρω αν με ενδιαφέρει "πολύ" ή όχι... :scratch: :roll: Αν περιέχει αυτά που περιγράφω στο post μου, τότε σίγουρα θα με ενδιέφερε... :)

Τι πραγματεύεται το συγκεκριμένο άρθρο που αναφέρεις? ...πιστεύεις ότι θα με ενδιαφέρει? ...μη σε βάλω να σκανάρεις άδικα...!

Σ'ευχαριστώ, ούτως ή άλλως.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#11398 Δημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2007, 11:55 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 11:39
Δημοσιεύσεις: 42
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Επειδη εχω ασχοληθει λιγακι με το redox στο γλυκο αλλα και επειδη εχω προσφατη τη χημεια απο το λυκειο εχω να καταθεσω και τη δικια μου αποψη...
Πιστευω οταν χρησιμοποιειται οζον μεσα στο ενυδρειο και οχι στο σκιμερ (αν εφαρμοζεται αυτο στο θαλασσινο) εμπλουτιζεται
το νερο με οξυγονο και αυτο γιατι το Ο3 σαν ασταθες αεριο οπως ξερετε δινει το ενα μοριο Ο και μενει Ο2 ...
αυτο δε μπορει να εξαφανιζεται απο το ενυδρειο ... καποιο μερος του θα διαλυεται στο νερο και καποιο θα διαφευγει στο χωρο(δωματιο).


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 37 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 12 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com