Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 20:45

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τελειώνουν τα ψάρια το 2050 !
#1890 Δημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2007, 16:12 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
αδειάζει η θάλασσα από ψάρια μέχρι το 2050



http://www.nutraingredients.com/news/ng ... nkdwlxwcpl

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#1891 Δημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2007, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Νοέμ 2006, 13:12
Δημοσιεύσεις: 425
Τοποθεσία: veria
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ρε θανο πολυ απαισιοδοξη η ολη κατασταση :roll: ....

_________________
Εικόνα
γιωργος
Θα σκάσω αν δεν το πω...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#31933 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 01:08 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#31991 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 20:09 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
nhreas έγραψε:
ρε θανο πολυ απαισιοδοξη η ολη κατασταση :roll: ....


Και έχεις δίκιο φίλε μου, η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική όσο μας παρουσιάζεται, θα παρουσιάσω τις απόψεις μου στο θέμα(τονίζω απόψεις μου) όσο πιο τεκμηριωμένες μπορώ.
Η ζωή πάντα μετά απο τεράστιες καταστροφές πάντα βρίσκει τον δρόμο της, αυτό αποκαλύπτεται απο το αρχείο των απολυθωμάτων που υπολογίζεται ότι μέχρι σήμερα έχουν εξαφανιστεί το 99% των ειδών που έζησαν πάνω στην γη, χωρίς να έχει παρέμβει ο άνθρωπος.
Καποια στιγμή παρακολούθησα μια φοβερή ημερίδα με θέμα αν ο ανθρωπος είναι η αιτία της θέρμανσης του πλανήτη(απο έναν Ολλανδο βιολόγο - μαθηματικο), αυτό που μου έμεινε είναι ότι οι καταγραφές της θερμοκρασίας ξεκίνησαν πριν 200 χρόνια περίπου, αυτή η περίοδο ζωής του πλανήτη δεν μπορεί να είναι αντιπροσωπευτηκή για να βγουν συμπεράσματα και αποτελέσματα σε σύγκριση με τα 4 δις ζωής της γης, μας ανέφερε μια περίοδο πριν χιλιάδες χρόνια που η θερμοκρασία στην γή είχε φτάσει μέχρι και τους 40 βαθμούς(μεσος όρος) ακόμη και τους 5 βαθμούς, δεν μπορεί πάλι ο άνθρωπος να έβαλε το χέρι του.
Υπάρχει ο κύκλος της ζωής που είμαστε μέρος αυτής και μην ξεχνάμε ότι για παράδειγμα το οξυγόνο που αναπνέουμε είναι ρύπος που παράχθηκε απο τα φυτά, μην γελιώμαστε, η ύλη δεν χάνεται, απλά αλάζει μορφές.
Οι οργανώσεις που υποστηρίζουν την θεωρία της Γαίας, τους θεωρώ τα μεγαλύτερα καθάρματα εκμετάλευσης ανθρώπινης συνήδησης, όπου το μόνο που κάνουν είναι να ρευστοποιούν οικολογικές συνηδήσεις και να κάνουν ταξιδάκια στον κόσμο, δείτε τον Al Gor, σαν δεν ντρέπεται να πάρει και νόμπελ, είναι δυνατόν σαν αντιπρόεδρος να μην υπογράφει την συνθήκη του Κυότο και μετά να φωνάζει γι' αυτήν, μας δουλεύουν.
Απο προσωπική εμπειρία, πριν μερικά χρόνια έκανα μια εκδήλωση και σαν ευκολόπιστος με οικολογική συνήδηση, θέλησα να δώσουμε ένα ποσοστό απο τις εισόδους σε κάποια πολύ γνωστη οργάνωση, ήρθα σε επαφή μαζί τους και τους είπα το μόνο που θα κάνετε είναι έρθει ένα δικό σας άτομο ώστε να μοιράζει ενημερωτικά φυλάδια και να ενημερώνει τον κόσμο, μου είπαν ότι θα κάνουν σύσκεψη και θα αποφασίσουν :? , τελικά μου είπαν ότι τα χρήματα δεν ήταν αρκετά(αν είναι δυνατόν).
Ευτυχώς που τα νέα παιδιά μεγαλώνουν με μεγαλύτερη κοινωνική και οικολογική ευαισθησία και είμαι αισιόδοξος να πάνε τα πράγματα προς το καλύτερο, μην ξεχνάται πως ο άνθρωπος την ώρα της κρίσης πάντα διορθώνεται και αλλάζει.
Ελπίζω να μην σας κούρασα, ήθελα να τα πω.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#32002 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Είχα την τύχη να βουτήξω στην Καραϊβική (βόρεια και νότια της Cuba) πριν 3 χρόνια και να προλάβω τους υφάλλους με το 30% μόνο των κοραλλιών ΑΣΠΡΙΣΜΕΝΑ. ( http://www.openreef.gr/phpbb/viewtopic.php?t=12 )

Πλέον - σήμερα έχουν πεθάνει το 75% των κοραλλιών και στα επόμενα 6-7 χρόνια, ο βυθός εκεί θα μοιάζει με τον Σαρωνικό (κονσέρβες, παραγάδια, σακουλάκια από τσίπς, και κανένα ψάρι που και που). Εντάξει - ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ....

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Η υπερβολική εκπομπή CO2 από την ανθρωπότητα ξεκίνησε μία αναστροφή της Αλκαλικότητας στις θάλασσες που εξελίσεται με 100πλάσια ταχύτητα από τις άλλες 3-4 φορές που συνέβη πριν δισεκατομμύρια χρόνια (από έκρηξη ηφαιστίου, από πτώση μετεωρίτη, κ.α.). Η διαδικασία αυτή δυστυχώς δεν είναι αναστρέψιμη. Είναι θέμα 15 έως 40 ετών max...

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#32004 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Συμφωνώ αλλά είναι κάτι που ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν, πρέπει να τα βλέπουμε τα πράγματα αισιόδοξα Θανο, γιατί εκεί την πατάει ο κόσμος, βλέποντας τα πράγματα απαισιόδοξα όλοι βρίσκουν την δικαιολογία '' εγώ θα σώσω τον κόσμο'', ναι βλέποντας τα αισιόδοξα όλοι μπορούμε να κάνουμε κάτι, εγω για παράδειγμα έχω σαν σκοπό να μαζέψω όσα πιο πολλά είδη sps μπορέσω και να τα φραγκάρω και να μοιράζω στον κόσμο, ώστε να αποτρέψω με τον δικό μου τρόπο την καταστροφή ενος υφάλου :D :D . Θέλω αισιοδοξία ότι εμείς μπορούμε με το δικό μας λιθαράκι ο καθένας να φτιάξουμε μια κατάσταση καλύτερη απο το να παρακολουθούμε και να καταστροφολογούμε :) :)
Για την τραγικότητα της κατάστασης που αναφέρομαι είναι(για να μην παρεξηγηθώ ως μη οικολόγος :D) γιατί γίνονται τόσες μελέτες καταστροφολογίας χωρίς κάποιο ίχνος αισιοδοξίας και έντασης της πίεσης ενημέρωσης αποτροπής αυτών.

Φιλικά Γιώργος

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#32005 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Άσε που αυτά θα πρέπει να μαζευτούμε να τα συζητάμε με κρασάκι μετά φαγητού :wink:

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#32006 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 21:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 13:39
Δημοσιεύσεις: 5919
Images: 31
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Θανο πριν καμμια 10 χρονια βουτηξα κι εγω στις Μπαχαμες κι εχω καποιες φωτογραφιες που ομως δεν ειναι απο ψηφιακη και θελουν scanning. Μολις βρω χρονο θα τις μεταφερω στον υπολογιστη και θα κανω μια παρουσιαση με σχολια για να παρουμε μια μικρη γευση εκεινης της εποχης κυριως απο ψαρια, γοργονιες, αλγες και λιγοτερο απο κοραλλια :)


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#32008 Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2009, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
nervas έγραψε:
Συμφωνώ αλλά είναι κάτι που ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν, πρέπει να τα βλέπουμε τα πράγματα αισιόδοξα Θανο, γιατί εκεί την πατάει ο κόσμος, βλέποντας τα πράγματα απαισιόδοξα όλοι βρίσκουν την δικαιολογία '' εγώ θα σώσω τον κόσμο'', ναι βλέποντας τα αισιόδοξα όλοι μπορούμε να κάνουμε κάτι, εγω για παράδειγμα έχω σαν σκοπό να μαζέψω όσα πιο πολλά είδη sps μπορέσω και να τα φραγκάρω και να μοιράζω στον κόσμο, ώστε να αποτρέψω με τον δικό μου τρόπο την καταστροφή ενος υφάλου :D :D . Θέλω αισιοδοξία ότι εμείς μπορούμε με το δικό μας λιθαράκι ο καθένας να φτιάξουμε μια κατάσταση καλύτερη απο το να παρακολουθούμε και να καταστροφολογούμε :) :)
Για την τραγικότητα της κατάστασης που αναφέρομαι είναι(για να μην παρεξηγηθώ ως μη οικολόγος :D) γιατί γίνονται τόσες μελέτες καταστροφολογίας χωρίς κάποιο ίχνος αισιοδοξίας και έντασης της πίεσης ενημέρωσης αποτροπής αυτών.

Φιλικά Γιώργος



Έτσι είμαι μαζί σου 100% !!!



basil έγραψε:
Θανο πριν καμμια 10 χρονια βουτηξα κι εγω στις Μπαχαμες κι εχω καποιες φωτογραφιες που ομως δεν ειναι απο ψηφιακη και θελουν scanning. Μολις βρω χρονο θα τις μεταφερω στον υπολογιστη και θα κανω μια παρουσιαση με σχολια για να παρουμε μια μικρη γευση εκεινης της εποχης κυριως απο ψαρια, γοργονιες, αλγες και λιγοτερο απο κοραλλια :)


Και εγώ Βασίλη θα ψάξω να βρω τις φωτό των πεθαμένων κοραλλιών από Κούβα, που δεν είχα ποστάρει ποτέ, να πάρετε μία ιδέα...

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
ΝΕΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΨΑΡΙΑ

στο ΩΚΕΑΝΟΣ

ΩΚΕΑΝΟΣ

0

25

25 Σεπ 2023, 09:00


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com