Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 13:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 53 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#2254 Δημοσιεύτηκε: 21 Ιαν 2007, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Νοέμ 2006, 22:27
Δημοσιεύσεις: 1474
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Είμαι υπέρ των υψηλών επιπέδων σε μαγνήσιο και στρόντιο!
Το βλέπω με τα μάτια μου ότι "κάνουν καλό"!!! :D

_________________
Εικόνα Panos Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2489 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2007, 09:30 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Έχω το εξής πρόβλημα με τον CR. Σταματάει η ροή σε κάποια φάση. Τον έχω και ρίχνει 2-3 σταγόνες το δευτερόλεπτο. Αν βάλω παραπάνω απλά θα αργήσει να σταματήσει. Μόλις ρουφάω λίγο (ελάχιστα...) επανέρχεται. Η αντλία είναι μια maxi jet 900.
Να προσθέσω οτι έχω δυο βάνες ρύθμισης. Μια στην αντλία και μια στην εξοδο και έχω "παίξει" και με τις δυο.
Εσεις με πόσες σταγόνες εξόδου "παίζετε"?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2492 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2007, 10:49 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
ένα κομπρεσσεράκι αέρος έχεις ;
για να φυσήξεις τα σωληνάκια;

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2501 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2007, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 21:41
Δημοσιεύσεις: 98
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Από την αντλία στον ριακτορ δεν χρειάζεται βάνα . ?σε ελεύθερη την είσοδο να δημιουργεί ένα ας το πούμε πρεσάρισμα , και παίξε με το βανακι εξόδου για της επιθυμητές σταγόνες . ( Σε κάθε ρύθμιση για φυσαλίδα η σταγόνα πάντα θέλει Κανά πεντάλεπτο περίπου για να ζυγίσει και να δεις τη ρύθμιση πέτυχες )….


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2502 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2007, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 06:22
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: perissos,athens
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
με αυτον τον τροπο Κυριακο δεν τρωει η αντλια πολυ back pressure,με αποτελεσμα και την συντομη διαρκεια ζωης της :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2503 Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2007, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Κυριάκο αυτό το έκανα μόλις χθες και περιμένω να δω αντιδράσεις.
Όμως εσεις με πόσες σταγόνες στην έξοδο παίζετε?

Όσο για σενα enzo, δουλεύουμε τώρα δεν..... :D :twisted:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2504 Δημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 00:41 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 21:41
Δημοσιεύσεις: 98
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Δούλεψε μόνο με το ένα βανακι και ο κυκλοφοριτης δεν παθαίνει τίποτα . Όσο για το πόσες σταγόνες , όπως έχω ξαναπεί κανένας δεν μπορεί να σου υποδείξει για τη κάθε ενυδρείο έχει της δικές του ανάγκες . … Δεν έχουμε ίδιο ριακτορα ,,,,τι ποσότητα υλικού έχει μέσα ο καθένας μας ;;,, τι μάρκα υλικό;; ,, πόσα λίτρα ενυδρείο , πόσα κοράλλια ,, ;;;; Θα τα πούμε στου Θάνου ;;;;; :wink:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2505 Δημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 06:48 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 21:54
Δημοσιεύσεις: 173
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
accnt έγραψε:
Έχω το εξής πρόβλημα με τον CR. Σταματάει η ροή σε κάποια φάση. Τον έχω και ρίχνει 2-3 σταγόνες το δευτερόλεπτο. Αν βάλω παραπάνω απλά θα αργήσει να σταματήσει. Μόλις ρουφάω λίγο (ελάχιστα...) επανέρχεται. Η αντλία είναι μια maxi jet 900.
Να προσθέσω οτι έχω δυο βάνες ρύθμισης. Μια στην αντλία και μια στην εξοδο και έχω "παίξει" και με τις δυο.
Εσεις με πόσες σταγόνες εξόδου "παίζετε"?

Θα συμφωνήσω με τον Κυριάκο, ότι η βάνα εισόδου πρέπει να είναι εντελώς ανοικτή. Ο κυκλοφορητής από προσωπική μου εμπειρία, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Είναι, όμως Eheim.
Έχει όμως σημασία, τι είδους βανάκι έχεις στην έξοδο, για να ρυθμίζεις τις σταγόνες. Αυτό μπορεί να είναι η αιτία, που μπουκώνει σύντομα και χάνει τις ρυθμίσεις του. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό?

Όσον αφορά τις σταγόνες, αυτό είναι εντελώς σχετικό και δεν γενικεύεται σε όλα τα συστήματα.
Έχει να κάνει καθαρά με τις ανάγκες σε ασβέστιο και τα επίπεδα Alkalinity, που απαιτεί το σύστημά σου και κατά προέκταση με τον αριθμό των σκληρών κοραλλιών και το μέγεθός τους.
Μπορείς να ξεκινήσεις με μία αρχική ρύθμιση, πχ μία σταγόνα ανά δευτερόλεπτο, μετά από δύο μέρες ελέγχεις τις τιμές σου και ανάλογα αυξάνεις τις φυσαλίδες ή τις σταγόνες.
Καλό είναι να μη σου ξεφύγει πολύ το ασβέστιο, γιατί μετά θα είναι δύσκολο να το κατεβάσεις. Οπότε πρέπει να πηγαίνεις με αργά βήματα κατά την αρχική ρύθμιση.
Με την πάροδο του χρόνου, όταν το υλικό σιγά σιγά θα ξεθυμαίνει, θα πρέπει να κάνεις κάποιες διορθωτικές ρυθμίσεις.
Ένας εμπειρικός κανόνας, για να ρυθμίσεις αρχικά τον C/R, είναι να πετύχεις στην έξοδο, μια σταθερή Alk από 25 έως 40 βαθμούς ΚΗ. Αυτό βέβαια εξαρτάται από το συνολικό όγκο του νερού, που διαθέτει το ενυδρείο και το μέγεθος του C/R.
Για παράδειγμα, ένας C/R, που δουλεύει ρυθμισμένος με Χ φυσαλίδες/δευτ., μπορεί να βγάζει στην έξοδο 25dKH Alk, που είναι αρκετό για να διατηρήσει, σωστή και σταθερή την τιμή της Alk, σε ένα σύστημα 100lt ή σε κάποιο μεγαλύτερο, αλλά με πολύ μικρότερο φορτίο σκληρών κοραλλιών
Ο ίδιος C/R, μπορεί να απαιτεί 10Χ φυσαλίδες., ώστε να βγάζει στην έξοδο 40dKH, για να έχει τα ίδια αποτελέσματα σε ένα ενυδρείο 1000lt ή σε κάποιο μικρότερο, με πολύ μεγάλο φορτίο σκληρών κοραλλιών.

_________________
______________________________
Φιλικά
Νίκος Ψάλτης - www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2507 Δημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 08:38 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
NPS έγραψε:
Έχει όμως σημασία, τι είδους βανάκι έχεις στην έξοδο, για να ρυθμίζεις τις σταγόνες. Αυτό μπορεί να είναι η αιτία, που μπουκώνει σύντομα και χάνει τις ρυθμίσεις του. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό?


Είναι ένα βανάκι μικρό νομίζω της Gardena σαν και αυτά που έχει ο CR της deltec.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#2510 Δημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 15:47 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 21:54
Δημοσιεύσεις: 173
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
accnt έγραψε:
NPS έγραψε:
Έχει όμως σημασία, τι είδους βανάκι έχεις στην έξοδο, για να ρυθμίζεις τις σταγόνες. Αυτό μπορεί να είναι η αιτία, που μπουκώνει σύντομα και χάνει τις ρυθμίσεις του. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό?


Είναι ένα βανάκι μικρό νομίζω της Gardena σαν και αυτά που έχει ο CR της deltec.

Το συγκεκριμένο βανάκι δεν μπουκώνει και αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιείται, για αυτή τη δουλειά.
Μπορείς κάποια φορά να το ανοίγεις εντελώς για μερικά δευτερόλεπτα, ώστε να καθαρίζει από τα άλατα και κατόπιν να το ρυθμίζεις και πάλι.

_________________
______________________________
Φιλικά
Νίκος Ψάλτης - www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 53 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com