Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 21:43

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 153 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#36477 Δημοσιεύτηκε: 01 Μαρ 2009, 22:11 
Χωρίς σύνδεση
Angel (500+)
Angel (500+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 14:35
Δημοσιεύσεις: 730
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Big (500-1000)
tasos έγραψε:
το να κλείνει κάποιος κοράλια τηλεφωνικά, γιατί είτε είναι φίλος είτε πολύ καλός πελάτης σε ένα μαγαζί, αφορά τον ιδιοκτήτη του καταστήματος, ίσως και τους υπαλλήλους του....και κυρίως τον ίδιο, μια και το ρίσκο να πάρει κάτι διαφορετικό από αυτό που ζήτησε είναι μεγάλο.Πολλοί από μας το έχουμε κάνει και δεν μπορώ να καταλάβω το πώς συσχετίζεται με την πιο πάνω 9 σελίδων συζήτηση :? .Αν κάποιος παρεξηγηθεί λοιπόν, ας τα βάλει με τον ιδιοκτήτη και όχι με τον πελάτη, οποιαδήποτε ιδιότητα και αν έχει αυτός στο χώρο του χόμπυ :!: .
αν και δεν μιλουσαμε για αυτο, το οτι το μαγαζι εξυπηρετει τους καλους πελατες καλυτερα.... ειναι αυτονοητο, ειδικα σε εξιδικευμενες αγορες

Ακόμα είναι αρκετά δύσκολο το να επιχειρηματολογεί κάποιος χρησιμοποιώντας ακόμα και ακριβή λόγια ενός συγγραφόμμενού του σε θέματα και καταστάσεις που συνέβησαν πριν από πολύ καιρό, γιατί αυτά έχουν ξεχαστεί, έχουν δωθεί συγνώμες (και καταναλωθεί καφέδες και κρασιά), και το κυριότερο δεν βοηθά τους υπόλοιπους που παρακολουθούν τη συζήτηση μια και δεν γνωρίζουν το παρελθόν, με αποτέλεσμα να διεξάγωνται πιθανά λαθεμένα συμπεράσματα :roll: .ευτυχως, ολες οι διαφορες λυνοντε μεταξυ πολιτισμενων ανθωπων

Η προσφορά του καθενα στο χόμπυ αξιολογείται από πάρα πολλές κινήσεις του (όπως έχουν γίνει αρκετές και αξιόλογες από πολλούς εδω μεσα και άλλα φόρα) και δεν έχει να κάνει μόνο με το αν είναι φίλος, δουλεύει μόνος του ή σε κάποιο μαγαζί, ή απλά τα ακουμπάει για δική του ευχαρίστηση (στην τελική το τελευταίο είναι βασικός παρονομαστης της εννοιας χόμπυ :lol: ). ισως αυτο να υποβοσκει κατω απο την σιγκεκριμενη συζητιση αλλα δεν αναφερθικαμε, εσυ το θεορεις συμαντικο σε αυτη τη συζητηση?

Στο θέμα των διοικητών/διαχειριστών/και ρυθμιστών των fora, μετά από την εξέλιξη κατα τα τελευταία 6 περίπου χρόνια, το κάθε φόρουμ έχει το δικό του σύστημα που έχει περιγράψει λίγο-πολυ στη σελίδα που διαβάζει κάποιος πριν γραφτεί σε αυτό.Το ποιό σύστημα δουλεύει καλύτερα το κρίνουν και θα το κρίνουν οι χομπύστες στο μέλλον,, και αφορά αντικείμενο προβληματισμού για τις επιμερους ομάδες συντονιστών στο κάθε φόρουμ.
γιατι μονο στο μελλον? τωρα δεν μπορει καποιος να εχει αποψη?

Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε τέτοια πράγματα σε συζητήσεις με τα μέλη, γιατί είναι ανάλογο του να προσπαθεί κάποιος να συγκρίνει διαφορα πολιτεύματα μεταξύ τους!!
αν δεν σηζητισεις την εξελιξη της 'διαχειρισης' των φορουμ με τα μελη... με ποιον θα το συζητισεις?

Και η βασιλεία, όσο και η αναρχία θα μπορούσαν να δουλέψουν εξίσου καλά σε μια κοινωνία, εάν οι πολίτες σεβονταν ο ένας τον άλλον(προσωπική άποψη). σωστος!!!

Στο θέμα για τις σχέσεις μαγαζιών και φόρουμ, ΕΑΝ εγώ φτιάξω ένα φόρουμ που να έχει διαφημίσεις από μαγαζιά, moderator που δουλεύουν σε κάποια μαγαζιά, πουλάει ον λαιν ρολόγια :shock: ,αλλά έχει τις απαραίτητες πληροφορίες για το χόμπυ που χρειάζεται ο καθένας μας, τότε θα το σνομπάρατε;(εσείς θα χάνατε :lol: ). Μην προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω από ταμπέλες, είναι μεγάλο το πρόβλημα της προκατάληψης στην Ελληνική κοινωνία. ειναι οντος προβλημα... η ελληνικη κοινωνια δεν βλεπει θετικα καποιον που θελει να βγαλει κερδος... τα μαγαζια δελουν να διαφιμιζοντε, και αν το καλοσκευτεις κανουν τουμπες για να διαφιμιζοντε στα φορα... κρατουν την ψυχραιμια τους οταν δεχοντε επιθεση, δεν επιτιθεντε ουτε καν καλοπιστα στα αλλα μαγαζια, περιοριζουν την δραστιριοτιτα τους (σχεδον παντα) στον χωρο που τους δινετε, και διαφιμιζουν περιορισμενα πραγματα..


ΥΓ: αν παρεξηγηθεί κάποιος από τα γραφώμενά μου του ζητώ ταπεινά συγνώμη δεν ήταν στις προθέσεις μου.Ας το σκεφτεί αυτό πριν γράψει άλλες 9 σελίδες με τροφή το πόστ μου :roll: .Να συνοψίσω προσπάθησα τα πράγματα, δεν ξέρω αν το κατάφερα, θα το κρίνετε εσείς :wink:


παρα πολυ περιεκτικος!!! σχεδον λακονικος!!! και επιχειριματα!!! δηλωνω επισιμως εντυπωσιαμενος!!! (μην βλεπεις που διαφωνω σε πολλα :lol: :lol: :lol: )

_________________
Λάμπρος Στραβελάκης
Waterbox 850lt "maxspected" wetting day July 30th 2021


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36478 Δημοσιεύτηκε: 01 Μαρ 2009, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
tasos έγραψε:
?


ΥΓ: αν παρεξηγηθεί κάποιος από τα γραφώμενά μου του ζητώ ταπεινά συγνώμη δεν ήταν στις προθέσεις μου.Ας το σκεφτεί αυτό πριν γράψει άλλες 9 σελίδες με τροφή το πόστ μου :roll: .Να συνοψίσω προσπάθησα τα πράγματα, δεν ξέρω αν το κατάφερα, θα το κρίνετε εσείς :wink:

Μηπως αυτο επρεπε να το αναλογιστουμε ολοι πριν γραφτουν οι 9 προηγουμενες σελιδες ?Βαρεθηκα απο ολους να γραφουν ''κατι'' και στο τελος να ζητανε και ενα συγνωμη.
Ελπιζω Τασο να μην παρεξηγηθεις απο τα γραφωμενα μου. :wink:

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36483 Δημοσιεύτηκε: 01 Μαρ 2009, 22:48 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Ιαν 2007, 20:05
Δημοσιεύσεις: 89
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
[quote="Isidoros"]Ελπιζω Τασο να μην παρεξηγηθεις απο τα γραφωμενα μου. :wink:[/quote]

:lol: :lol: :lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36484 Δημοσιεύτηκε: 01 Μαρ 2009, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Δυστυχως φιλε.Ξεχναμε καμια φορα. :(

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36495 Δημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2009, 06:20 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Νοέμ 2006, 22:27
Δημοσιεύσεις: 1474
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
tasos έγραψε:
Επίσης το get a life, Πάνο, έχεις γραφτεί αρκετές φορές και είναι πολυφορεμένη ατάκα :P .(Περαστικά, παράλληλα, κυκλοφορουν ιώσεις αυτό τον καιρό που σε διαλύουν).Το να συμμετάσχει κάποιος σε έναν διαδικτυακό καυγά σημαίνει οτι κάτι είχε να πεί πάνω σε αυτά που αναφέρονται, δεν είναι κακό....

Απεχθάνομαι να είμαι φορέας οποιουδήποτε cliche, αλλά εν προκειμένω η εμμονή ορισμένων φίλων με ώθησε να πω το αυτονόητο! :wink:

_________________
Εικόνα Panos Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36497 Δημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2009, 08:24 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Είναι η τελευταία φορά που θα γράψω γιαυτό το θέμα (ελπίζω να το τηρήσω)

Κύριοι κανείς δεν κατηγόρησε κανένα....κάποιοι μάλλον είχαν κάποια μύγα να τους ενοχλεί ή κατάλαβαν λάθος τα γραφώμενα ενός ανθρώπου που έχει βοηθήσει αλτρουϊστικά και το χομπυ μας και χομπύστες ή εσκεμμένα ήθελαν να δημιουργήσουν αυτή την κατάσταση (αυτό το απευχομαι)!

Το να είσαι φίλος με επαγγελματίες δεν είναι κακό (και εγώ είμαι , θεωρώ , φίλος με τον Κοντιζά), το να υποστηριζεις όμως είναι μεμπτό (ΔΕΝ ΥΠΟΝΝΟΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ)!Το να δημιουργουνται οι καταστάσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω κατα τις παραλαβές το θεωρώ ΓΕΛΟΙΟ!!

Ευχής έργο θα ήταν να είμασταν όλοι ενωμένοι κάτω απο μια "στέγη" αλλά αντικειμενικά αυτό δεν είναι εφικτό!Απο την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να συνηπάρχουν φορά που να σέβονται το ένα το άλλο και να αλληλοσυμπληρώνονται!Εξάλλου θεωρούμαστε σκεπτόμενοι και σοβαροί χομπύστες και μπορούμε να διασταυρώνουμε ιδέες και πληροφορίες και να κρίνουμε! Προσωπικά ξεκίνησα απο το ΜΑ , έγινα μέλος του OR του GAB και του ΑΖ!Αργότερα έγινα mod στο OR και στο GAB χωρίς ποτέ να υποτιμήσω - υποβαθμίσω - υποσκάψω τα άλλα 2 τα οποία συνεχίζω να παρακολουθώ και να τιμώ την προσφορά τους στο χώρο!Δεν μπορούμε πια να αφήσουμε την μιζέρια και την τάση αλληλοεξόντωσης που κυριαρχεί στην Ελληνική φυλή στην άκρη??ΦΑΡΟΣ στην μιζέρια μας ο Gorgi!Φωτεινό παράδειγμα που ΟΛΟΙ πρέπει να ακολουθήσουμε!

Ας σταματήσουμε πλέον αυτή την τακτική που μόνο κακό κάνει!Το μόνο ευκολο είναι να δημιουργούμε εντάσεις και τσακωμούς, να ξεθάβουμε links του παρελθόντος που δημιουργούν εντύπωση υποστήριξης σε καταστήματα και να αλληλοσφαζομαστε!

Μετ' εκτιμήσεως σε όλα τα φορα

Κωστας Μαντάνης!

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36499 Δημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2009, 09:35 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 21:54
Δημοσιεύσεις: 173
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αγαπητοί Φίλοι,
Δεν θα μπορούσα να μην παραδεχθώ, ότι ο συγκεκριμένος διάλογος, υπερέβη κάποια όρια και έφτασε σε ακρότητες, που θα μπορούσαν να μην υπήρχαν.
Σε πολλά σημεία, χάθηκε η αίσθηση του μέτρου, στην προσπάθεια κάποιων, από τους συμμετέχοντες, να δώσουν περισσότερη έμφαση στις απόψεις τους.
Είμαι σίγουρος πως ο καθένας θα μπορούσε να καταθέσει τις απόψεις του με πολύ καλύτερο τρόπο και χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις, ώστε να δώσει την ευκαιρία στον αντικειμενικό αναγνώστη, να αξιολογήσει τα κείμενα και να βγάλει ανεπηρέαστος τα συμπεράσματά του.

Αυτό που διαπιστώνω για άλλη μια φορά, είναι ότι κάποια "νεότερα" μέλη, βγάζουν βεβιασμένα συμπεράσματα, αξιολογώντας φαινομενικές καταστάσεις, χωρίς να μπαίνουν στη διαδικασία να εμβαθύνουν περισσότερο.
Και θέλω να πιστεύω ότι οι "παλαιότεροι" σε καμία περίπτωση δεν υιοθετούν αυτές τις απόψεις, αφού μας έχει δοθεί η ευκαιρία πολλές φορές να συζητήσουμε τέτοιου είδους θέματα, στο δημόσιο διάλογο αλλά κυρίως σε κατ’ ιδίαν συζητήσεις.
Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι κάθε ένας έχει το δικαίωμα να καταθέτει τις απόψεις του, κατά τη γνώμη μου με όσο το δυνατό περισσότερο τεκμηριωμένο τρόπο, και να δεχθεί τον πολιτισμένο αντίλογο. Οι απόψεις απλά καταγράφονται και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να μπαίνουμε στη διαδικασία διεξαγωγής πορισμάτων, τα οποία θα επιβάλουμε υπό μορφή γενικότερων αποφάσεων.

Έτσι λοιπόν, και εγώ με τη σειρά μου, είμαι υποχρεωμένος να καταθέσω τις απόψεις μου, για κάποιες αναφορές, αφού θεωρώ ότι με θίγουν έστω και έμμεσα.

Μου δίνεται λοιπόν, για άλλη μια φορά, η ευκαιρία να αναφέρω ότι το ΑΖ, ποτέ δεν καθοδηγήθηκε και δεν καθοδηγείται από κάποιο-α μαγαζιά ή εταιρείες. Αυτή την λανθασμένη εκτίμηση, μπορεί να έχουν εσφαλμένα κάποιοι ή κάποιοι άλλοι να προσπαθούν, για ίδιους λόγους, να την εμφανίζουν και να τη διατηρούν.
Κάποια καταστήματα, μέλη του ΑΖ στην ειδική κατηγορία μας, εκμεταλλεύονται στο έπακρον τη δυνατότητα να προβάλλονται μέσα από την ιστοσελίδα μας. Κάποια άλλα επίσης δεν ενδιαφέρονται καθόλου για περισσότερη προβολή και αρκούνται μόνο σε μια απλή παρουσία στην κατηγορία των καταστημάτων.
Όπως μπορεί ο οποιοσδήποτε να αντιληφθεί, αυτή η συμπεριφορά είναι επιλογή του κάθε επαγγελματία, όπως επίσης και το μέτρο της υποχρέωσης που αισθάνεται και την οποία αποδίδει με τη στήριξη ή την προσφορά στα μέλη μας δώρων, για συγκεκριμένες εκδηλώσεις μας. Προσωπικά αυτό το θεωρώ μια αμφίδρομη σχέση, προς όφελος των μελών μας, τόσο υλική όσο και ενημερωτική, χωρίς να επικρίνω όσους το θεωρούν διαφήμιση, αφού οι επαγγελματίες ενεργούν μάλλον προς ίδιον συμφέρον.
Κάτι τέτοιο όμως διακρίνω σε όλα τα γνωστά μου fora, τα οποία λίγο ή πολύ ακολουθούν την ίδια επικοινωνιακή πολιτική.

Όσον αφορά το δεύτερο θέμα της "ηγεσίας" ενός forum, θα αναφερθώ αποκλειστικά στα δικά μας εδάφη, χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου ο τρόπος που διευθύνονται τα υπόλοιπα αδελφά fora και χωρίς να έχω το δικαίωμα κριτικής.
Έτσι λοιπόν και εδώ θέλω να διαβεβαιώσω όσους δεν γνωρίζουν, ότι όλες οι αποφάσεις στο ΑΖ, λαμβάνονται από κοινού πλειοψηφικά από την ομάδα μας, κατόπιν διαλόγου. Σε καμία περίπτωση οι Διαχειριστές δεν επιβάλουν την άποψή τους και η μόνη διαφορά με τους υπόλοιπους είναι ότι συχνά πυκνά, βάζουν όλο και πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη τους, όταν αυτό απαιτείται και είναι πάντα σε ετοιμότητα να αντεπεξέλθουν σε οποιαδήποτε νομική παρεκτροπή προκύψει, όταν οι περισσότεροι από εμάς, πιθανά να "σφυρίζουμε" αδιάφορα.
Όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε, στον ανώνυμο δημόσιο διάλογο, πολλά μπορούν να γραφτούν αβίαστα, τα οποία μπορεί να θίξουν πρόσωπα ή καταστάσεις. Έτσι λοιπόν θεωρούμε ότι ο έλεγχος των κειμένων που παρεκτρέπονται και δεν έχουν να κάνουν με τον ενυδρειακό διάλογο, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρείται λογοκρισία όπως και η διαγραφή κάποιου μέλους που δεν σέβεται και εφαρμόζει τον βασικό κανονισμό λειτουργίας του forum, τον οποίο διάβασε και αποδέχθηκε κατά την εγγραφή του.
Αν αυτό κάποιοι το θεωρούν λογοκρισία, πραγματικά λυπάμαι και εύχομαι να μην τύχει ποτέ να βρεθούν σε δυσάρεστες καταστάσεις, όπως είχαμε εμείς βρεθεί κατά το παρελθόν, στα πρόθυρα άνισης νομικής διαπλοκής με επαγγελματία, επειδή δεν τον διαφυλάξαμε από τις "συκοφαντικές" και "προσβλητικές" εις βάρος του δημοσιεύσεις, από ανώνυμο μέλος.
Όπως επίσης όταν υποχρεωθήκαμε να διαγράψουμε τον λογαριασμό και όλες τις δημοσιεύσεις και αναφορές, κατά την επιθυμία μέλους μας, το οποίο δεν επιθυμούσε πλέον να συνεργάζεται μαζί μας, υπό την απειλή και πάλι άνισου δικαστικού αγώνα.
Έτσι λοιπόν θεωρώ αναπόφευκτο ότι ο έλεγχος των δημοσιεύσεων, αποτελεί υποχρέωση των όποιων "υπεύθυνων" του όποιου forum. Η αντίληψη του "όλα επιτρέπονται", κατά τη γνώμη μου, μπορεί να οδηγήσει, αργά ή γρήγορα, σε δυσάρεστες εκπλήξεις.

Στο προκείμενο θέμα μας τώρα. Σύμφωνα με το όλο πνεύμα της πιο πάνω αναφοράς μου, δεν δίνω βάση σε κριτικές διάφορων μελών για θέματα που προσβάλουν τη λειτουργία του ΑΖ και γενικά των ευθυνών της ομάδας μας. Έχω δώσει σχετικές απαντήσεις κατά το παρελθόν, ως όφειλα, αλλά χωρίς να έχω τη διάθεση να επιβάλλω την άποψή μου. Αυτό που με λυπεί όμως, είναι ότι τα έμπειρα μέλη στο δημόσιο διάλογο, δεν αισθάνθηκαν την ανάγκη να τονίσουν ότι δεν υιοθετούν τις απόψεις αυτές, έστω και τυπικά, αφού όλοι μας γνωριζόμαστε αρκετά καλά και θέλω να πιστεύω ότι οι Φιλικές σχέσεις μας υπερσκελίζουν κατά πολύ τις ανταγωνιστικές, αν υπάρχουν τέτοιες. Εξαίρεση εδώ είναι η τοποθέτηση του Θάνου, όπου για πρώτη φορά, κατά τη γνώμη μου, διαχώρισε τη θέση του τονίζοντας ότι πρόκειται για απόψεις "μερικών".
Ο μεν πρώτος θεωρείται (από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο θαλασσινό forum και ο δεύτερος θεωρείται (πάλι από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο (πιο μαρκετινίστικο forum).

Όσο για την έντονη αντιπαράθεση του Τάσου, θεωρώ ότι δεν ήταν απαραίτητη. Μπορούμε όμως να προσπεράσουμε, όλες τις "εν θερμώ" αντιδράσεις και να δούμε τα πράγματα με περισσότερη νηφαλιότητα και ωριμότητα, όπως τουλάχιστον αρμόζει σε εμάς τους παλαιότερους. Οι νεότεροι έχουν δρόμο μπροστά τους…. Και κατά τη γνώμη μου πάντα, κάποια ευγενική παρατήρηση δεν βλάπτει.

_________________
______________________________
Φιλικά
Νίκος Ψάλτης - www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36501 Δημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2009, 09:52 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
NPS έγραψε:
Εξαίρεση εδώ είναι η τοποθέτηση του Θάνου, όπου για πρώτη φορά, κατά τη γνώμη μου, διαχώρισε τη θέση του τονίζοντας ότι πρόκειται για απόψεις "μερικών".
Ο μεν πρώτος θεωρείται (από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο θαλασσινό forum και ο δεύτερος θεωρείται (πάλι από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο (πιο μαρκετινίστικο forum).


Αν δεν κάνω λάθος κ. Ψάλτη αυτό που βλέπετε εσείς ώς ορθή θέση απο πλευράς Θάνου έγινε η αιτία όλης αυτής αντιπαράθεσης και της "πολεμικής ατμόσφαιρας" που δημιουργήθηκε απο το μέλος του ΑΖ (saltasos) :roll:

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36502 Δημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2009, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
madfdg έγραψε:
NPS έγραψε:
Εξαίρεση εδώ είναι η τοποθέτηση του Θάνου, όπου για πρώτη φορά, κατά τη γνώμη μου, διαχώρισε τη θέση του τονίζοντας ότι πρόκειται για απόψεις "μερικών".
Ο μεν πρώτος θεωρείται (από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο θαλασσινό forum και ο δεύτερος θεωρείται (πάλι από μερικούς) ότι υποστηρίζει ένα άλλο (πιο μαρκετινίστικο forum).


Αν δεν κάνω λάθος κ. Ψάλτη αυτό που βλέπετε εσείς ώς ορθή θέση απο πλευράς Θάνου έγινε η αιτία όλης αυτής αντιπαράθεσης και της "πολεμικής ατμόσφαιρας" που δημιουργήθηκε απο το μέλος του ΑΖ (saltasos) :roll:

Eπιτελους!Παντως ηταν μια καλη αφορμη για να βγουν αληθινοι χαρακτηρες στην επιφανεια Κωστα.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#36504 Δημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2009, 10:03 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 20:39
Δημοσιεύσεις: 5925
Images: 1
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: I am not a hobbyist
Ίσι όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με το χόμπυ και κατ' επέκταση με τα φορα δεν μπορούσα να φανταστώ πως απο το ΤΙΠΟΤΑ και το ΠΟΥΘΕΝΑ θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια τέτοια κατάσταση που τελικά μάλλον περίεργους λόγους που δεν ξέρω εξυπηρετεί! Μάλλον ανήκω στους "νεότερους" που περιγράφει παραπάνω ο κος Ψάλτης!

_________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 153 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα   Συγγραφέας   Απαντήσεις   Προβολές   Τελευταία δημοσίευση 
Ανοιχτά και αύριο Κυριακή (16/07/23)!!!

στο Aquariumshop.gr

aquariumshop

0

45

15 Ιούλ 2023, 20:41

Νέα εισαγωγή θαλασσινών ψαριών και ασπόνδυλων

στο Aber Aquatic

Aber Aquatic

0

39

30 Μαρ 2023, 19:07


Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com