Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 12:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#3955 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 09:37 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
εγώ ρε παιδιά ακόμα δε το καταλαβαίνω;

δηλαδή τι κάνει ο συνχομπίστας μας ; (και ποιός είναι ; )

για πλάκα το κάνει ; ή δοκιμάζει κάτι ;

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3957 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 10:34 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Σε ένα ολοζώντανο και μεγάλο κοράλλι, κολλάει ένα καινούργιο (άλλο είδος) στο κέντρο του.
Δηλαδή αυτό δεν είναι "κατάχρηση" ?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3963 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 13:46
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: ATHENS-VRILISSIA
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί? Το κολλάει φαντάζομαι πάνω στο ασβεστολιθικό κορμό μιας ακροπόρας, δεν το κολλάει πάνω σε μία fungia ή σε ένα σαρκόφυτο.

Μήπως τότε πρέπει να κατακρίνουμε και τους εαυτούς μας όταν κάνουμε fraging δηλαδή ακρωτηριασμούς στα κοράλλια? Επειδή είναι για αναπαραγωγή είναι για καλό σκοπό? Μήπως πονάνε όταν τα ακρωτηριάζουμε?

Το κακό που βλέπω είναι ότι νεκρώνεται το σημείο του κοραλλιού εκεί που κολλάμε το άλλο. Ομως όταν κάνουμε frag το σημείο που μπάινει στην εποξική δεν νεκρώνεται επίσης?

_________________
Φιλικά, Ανδρέας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3964 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 17:59 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Δεν ξέρω πια τι είναι υπερβολή και τι όχι. Αλλά να έχεις ένα πανέμορφο κοράλλι και να πας στην μέση του να κολλήσεις ένα άλλο, δεν ξέρω μου φαίνεται κάπως ρε παιδιά. Δηλαδή τι θέλουμε να δείξουμε? Ότι δεν έχουμε πλέον σεβασμό για τπτ? Εγώ έτσι το βλέπω.
Όσο για το φραγκάρισμα Ανδρέα, αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Μην τα μπλέκουμε. :wink:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3965 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 19:47 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 19:09
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Rethymno
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Λοιπόν γειά σας παιδιά, εγώ είμαι αυτός που στερείται σεβασμού προς τα ζωντανά του όπως επίμονα και προκλητικά συνεχίζει να ισχυρίζεται ο Γιάννης και εδώ. :evil: :!:
Πριν με βάλετε στην πυρά θα ήθελα να σας πώ ότι το έγκλημα που έκανα εγώ ο άσπλαχνος είναι το εξής: Εχω μία millepora με διάμετρο 30 εκ. και σε δύο σημεία της τα οποία μάλιστα επιθυμώ να σταματήσουν να αναπτύσσονται γιατί υπάρχουν άλλα κοράλια δίπλα και από κάτω της που τα σκιάζει, κόλλησα δύο μικρές ακροπόρες. :!: Αν έκοβα αυτά τα κλαδιά της δεν θα πάθαινε δηλαδή ζημιά ιδίως εκεί που θα έβαζα εποξική :?: Ασε που δεν έχω χώρο για να τα έβαζα, άσε που μπορεί εκεί που θα τα έβαζα να μην τους άρεσε και να τα πέθαιναν, ενώ τώρα λίγα μικρά κλαδάκια θα νεκρώσουν μόνο άν νεκρώσουν γιατί μέχρι στιγμής δεν υπάρχει η παραμικρή νέκρωση. :wink: Το ξέρω δεν είναι κάτι που πρέπει να συστήνουμε να γίνεται αλλά θα μου επιτρέψετε να πώ ότι αυτό που έκανα δεν δικαιολογεί την επίθεση που έχω δεχτεί από ελάχιστους χομπίστες. :!:
Θα ήταν δε πιό σωστό όσοι θίχτηκαν από αυτό που έκανα να τα έλεγαν εκεί που το είδαν πρώτα στο marine και όχι να ανοίγουν συζήτηση πίσω από την πλάτη μου σε άλλο φόρουμ. :!: Αυτό είναι κουτσομπολιό.:!:
Ο κάθε ένας μας νομίζω ότι κρίνεται από την πορεία και την ιστορία του
στο χόμπυ αυτό και δεν επιτρέπω σε κανένα να υπονοεί ότι στερούμαι σεβασμού προς τα ζωντανά μου γιατί έχω αποδείξει το αντίθετο. :!:

_________________
Μάνος
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.phpΕικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3966 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Kαταρχην καλο θα ηταν να ηρεμισουμε λιγο. :roll: Μανο δεν νομιζω κανεις να ειχε κατι προσωπικο μαζι σου.Ξερεις πολυ καλα την γνωμη μου για εσενα και την πορεια σου στον χωρο. :wink: Αυτο που εκανες ηταν κατι το πρωτογνωρο και ισως γι αυτο εκανε τοσο εντυπωση.Σιγουρα ειναι λιγοτερο κακο απο το να στοκαρεις ψαρια σε ενα θαλασσινο ενυδρειο 1 μηνα,να βλεπεις οτι εχεις πχ νιτρικα και εσενα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να βαζεις ζωντανα απο το να φτιαξεις το νερο σου και αλλα πολλα τετοια παραδειγματα.
Εγω πχ θελω να βαλω τριτο tang στο ενυδρειο μου ενω ξερω οτι τα λιτρα μου ειναι λιγα,αμελω τις αλλαγες του νερου,τις μετρησεις και αλλα που μπορει να ειναι σαν ατομικη βομβα για το ενυδρειο μου αλλα επειδη ειναι κλασικα λαθη που τα κανουν ολοι καποια στιγμη δεν κεντριζουν τοσο πολυ το ενδιαφερον.Γι αυτο σου λεω οτι αυτο που εκανες εσυ ηταν κατι πρωτογνωρο για τους πιο πολλους και γι αυτο υπηρξαν καποιες αντιδρασεις.
Παρακαλω απο εδω και περα να πεσουν οι τονοι γιατι εισαστε δυο μορφες του χωρου με πολυ υψηλο επιπεδο.(καλα αυτο το τελευταιο με συγκινησε :D )

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3969 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Δεν θέλω να το συνεχίζω έτσι, αλλά...

manosdr έγραψε:
Το ξέρω δεν είναι κάτι που πρέπει να συστήνουμε να γίνεται αλλά θα μου επιτρέψετε να πώ ότι αυτό που έκανα δεν δικαιολογεί την επίθεση που έχω δεχτεί από ελάχιστους χομπίστες. :!:


Το έχω πει χίλιες φορές ότι δεν είναι επίθεση. Ξέρεις τι σημαίνει επίθεση?
Αυτή είναι μια κριτική, πάνω σε ένα θέμα που κανονικά έπρεπε να είμαστε πολύ ευαίσθητοι.

manosdr έγραψε:
Θα ήταν δε πιό σωστό όσοι θίχτηκαν από αυτό που έκανα να τα έλεγαν εκεί που το είδαν πρώτα στο marine και όχι να ανοίγουν συζήτηση πίσω από την πλάτη μου σε άλλο φόρουμ. :!: Αυτό είναι κουτσομπολιό.


Εδώ το είδα πρώτα και εδώ τα έγραψα... Μετά πήγα και στο marine και τα έγραψα και εκεί. Ξέρεις πάλι τι σημαίνει κουτσομπολιό? Να μιλάς για κάποιον πίσω από την πλάτη του... Που το είδες αυτό? Και εδώ δεν είσαι γραμμένος? Θέλεις ειδική πρόσκληση αν μιλάμε για σένα εδώ?
Και εν πάση περιπτώσει μεγάλη μανία έχει πέσει τώρα τελευταία με πορείες και ιστορίες στο χόμπυ.... εγώ γιατι δεν νοιώθω τπτ γι΄αυτά? :lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3972 Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2007, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
....Θέλω να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, γιατί έχουμε διαφορετικές απόψεις και δεν οδηγούμαστε πουθενά. Δεν θέλω....

Οπότε σου ζητώ ένα συγνώμη αν νομίζεις ότι σε προσέβαλα κατάφορα και πάμε παρακάτω ε?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3976 Δημοσιεύτηκε: 30 Μαρ 2007, 00:15 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 19:09
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Rethymno
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
manosdr έγραψε:
Θα ήταν δε πιό σωστό όσοι θίχτηκαν από αυτό που έκανα να τα έλεγαν εκεί που το είδαν πρώτα στο marine και όχι να ανοίγουν συζήτηση πίσω από την πλάτη μου σε άλλο φόρουμ. :!: Αυτό είναι κουτσομπολιό.


Εδώ το είδα πρώτα και εδώ τα έγραψα... Μετά πήγα και στο marine και τα έγραψα και εκεί. Ξέρεις πάλι τι σημαίνει κουτσομπολιό? Να μιλάς για κάποιον πίσω από την πλάτη του... Που το είδες αυτό? Και εδώ δεν είσαι γραμμένος? Θέλεις ειδική πρόσκληση αν μιλάμε για σένα εδώ?
Και εν πάση περιπτώσει μεγάλη μανία έχει πέσει τώρα τελευταία με πορείες και ιστορίες στο χόμπυ.... εγώ γιατι δεν νοιώθω τπτ γι΄αυτά? :lol:[/quote]

Ρε Γιάννη δεν βαρέθηκες να ρίχνεις μπηχτές :?: Ελεος πιά, τί σε έχει πιάσει :?: . :!:
Οσον αφορά τα περί κουτσομπολιού δεν εννοώ εσένα αλλά τον enzo που διάβασε κάτι σε άλλο φόρουμ και το σχολίασε εδώ . :!: :evil:
Και δεν επιθυμώ συνέχεια σε αυτή την χαζή αντιπαράθεση... :
!:

_________________
Μάνος
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.phpΕικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#3977 Δημοσιεύτηκε: 30 Μαρ 2007, 03:54 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 06:22
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: perissos,athens
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ωπα ρε παιδια,τι εγινε εδω εχασα επεισοδια...πρεπει να μπαινω και ημερα internet μου φαινεται.. 8)
ας πω και εγω δυο λογια πριν οδηγηθω στην πυρα.. 8)
δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι βλεποντας,κατα προσωπικη μου αποψη,κατι ασχημο σε ενα αλλο forum,να μην το αναφερω εδω και να συζητηθει...
και αυτο απο την στιγμη που δεν βαλω καποιον προσωπικα και ουτε τον κουτσομπολευω οπως ισχυριζεται ο Μανος,και πως να το κανω αφου δεν τον γνωριζω σαν ανθρωπο,και απλως κριτικαρω αυτο που κανει..
σιγουρα τα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα αν συμφωνουσα το να κολαμε κοραλια πανω στο αλλο,και σιγουρα τοτε δεν θα ηταν κουτσομπολιο και δεν θα παρεμβαινε ο Μανος,συγχωρεστε με ομως εχω μαθει να λεω αυτο που αισθανομαι....
επισης εχω συνηθισει στην ιδεα οτι απο την στιγμη που γραφω σε ενα forum,καποια στιγμη,για καποια πραγματα θα μου ασκηθει καποια κακη κριτικη,στην καλη κριτικη δεν υπαρχει ποτε προβλημα,και πρεπει να την δεχτω..
αν δεν μπορουσα να το υποστω αυτο,πολυ απλα δεν θα εγραφα πουθενα..
δεν μακρυγορω αλλο,
πραγματικα λυπαμαι που οταν διαφωνουμε παντα το γυρναμε σε προσωπικο επιπεδο,και λυπαμαι ακομα πιο πολυ επειδη αυτο δεν θα τελειωσει ποτε....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com