Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 17:16

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 74 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#4432 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Νοέμ 2006, 01:32
Δημοσιεύσεις: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αγαπητε Βασιλη δεν θα μιλησω εκ μερους του Θανου βεβαια αλλα σαν ενας συμμετεχοντας στο σεμιναριο.

Πολλα απο οσα αναφερεις ειχαν συζητηθει στα ανοιχτα σε ολους meetings για την οργανωση...θα μπορουσες να ειχες συμμετασχει ανετα και να ελεγες τις αποψεις σου. Ισως ετσι κατι που ξεφυγε να ηταν καλυτερο. Για παραδειγμα θα μπορουσες να ειχες κανει την προταση του 2ημερου σεμιναριου που ειναι μια πολυ καλη ιδεα!

Οσο αφορα το προγραμμα πιστευω οτι τα θεματα εισαγωγης, εκτροφης και αναπαραγωγης αναλυθηκαν...ισως καποια απο αυτα να ταιριαζουν σε μεγαλυτερες και πιο ωριμες αγορες...αν ειδες το καταλαβε και το ειπε και ο ιδιος και δεν συζητησε αρκετα απο αυτα που ειχε στο powerpoint.
Σε ενα σεμιναριο 5 ωρων δεν καταλαβαινω γιατι επικεντρωνεσε στα 5 λεπτα που μιλησε για την σακουλα ή για τα ψαλιδια και νυστερια...
Η συζητηση θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη αλλα παλι καποιος θα ειχε παραπονο γιατι κοπηκε κατι απο αυτα που ελεγε πριν...δυστυχως οταν εχουμε εναν τετοιο διασημο φιλο μονο μια φορα θελουμε να μας πει τα παντα! Αν ημασταν στην Αμερικη θα καναμε καθε μηνα και ενα σεμιναριο με ενα μονο θεμα καθε φορα! Τωρα δυστηχως ολα θελαμε να τα ακουσουμε χθες! Δεν πιστευω οτι σε μια μερα θα μπορουσαμε να το τραβηξουμε πολυ παραπανω...5 ωρες ειναι ηδη πολλες για one man show!

Παράθεση:
1000 φορες οταν εχεις να ακουσεις κατι ενδιαφερον , να κατσεις οκλαδον στο πατωμα χωρις κουλουρακια σε ενα χωρο που δεν θα εχεις πιεση χρονου (=δωρεαν) παρα να ληγει κατι ετσι στο μπαμ επειδη ηθελαν οι καθαριστριες να σχολασουν.


Το παραπανω το θεωρω προσβλητικο και ατυχεστατο για αρκετους ανθρωπους που πληρωσαν για αυτα...Η αναφορα σου και οι σποντες για κουλουρακια κτλ δεν πιστευω οτι ταιριαζουν στο κλιμα που προσπαθησαμε και καταφεραμε να εχουμε. Η αισθητικη του χωρου και η πολιτισμενη φιλοξενια ειναι απαραιτητες για μενα και ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος απο τις αντιδρασεις της συντριπτικης πλειοψηφιας των συμμετεχωντων....

_________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
http://www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4433 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:05 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Νοέμ 2006, 22:27
Δημοσιεύσεις: 1474
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Εγώ θα ευχαριστήσω όλους όσους τίμησαν με την παρουσία τους και την υποστήριξή τους την υλοποίηση μιας αυθόρμητης ιδέας του περυσινού καλοκαιριού! Πάνω από όλα ευχαριστούμε τον Θάνο, τον Anthony και σύσσωμο το Aquazone για τη γενναιοδωρία και την πληθωρικότητά τους!


Ακούστηκαν, λοιπόν, πολύ όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά σίγουρα θα μπορούσαμε ακόμη να είμαστε εκεί και να μιλάμε...ή να ακούμε τον Anthony να μιλά! :)


Ως πρώτη φορά, που διοργανώνεται και πραγματοποιείται μια τέτοια συνάντηση, πιστεύω ότι συμπαθητικά τα πήγαμε! Σίγουρα, την επόμενη φορά θα είμαστε σε θέση να οργανώσουμε κάτι μεγαλύτερο και υψηλότερου τεχνικά επιπέδου. Ήταν επιλογή όλων όσων συμμετείχαν στη σχεδίαση της ομιλίας να μην μπούμε σε προχωρημένη και εξειδικευμένη συζήτηση, αλλά πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα ήταν ίσως σκόπιμο να οργανωθεί μία σχετική ημερίδα!

_________________
Εικόνα Panos Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4434 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Εγω Μανο θελω να πω οτι η αιθουσα ηταν απαραδεκτη γιατι δεν ειχε ουτε μια ξαπλωστρα για τον Κουρκουλη :happy3: :D :toothy8:


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4437 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 10:55
Δημοσιεύσεις: 26
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Παιδια δεν θα πω παραπανω απο οτι ειπαν οι απο πανω(για τα απειρα καλα μιλαω παντα...). Πραγματικα οι γνωσεις αυτου του υπεροχου ανθρωπου-χομπιστα ηταν κατι που θα απογειωσει το χομπι και θα δωσει μια οθηση στο χομπι, η οποια μονοι μας θα θελαμε αρκετο καιρο ακομα. Κατεριψε μυθους και μας εμαθε ποσο δυνατο ειναι ενα σωστο natural system ενυδρειο. Ολες οι συζητησεις-διαλεξη μαζι του ηταν περα απο ΚΑΘΕ προσδοκια!!

Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους και ενα μεγαλο ευχαριστω στον ανθρωπο που σκεφτηκε την ιδεα και ξεκινησε αυτη την πραγματικα υπεροχη συναντηση, το Θανο-antesco. Οπως χαιρομαι που πειραμε μερος και βοηθησαμε εστω και λιγο και εμεις σαν χομπιστες και απολαυσαμε το ολο γεγονος.

Χαιρομαι πραγματικα που ημουν εκει. Θα το θυμαμαι με χαρα για παντα. Τα λογια δεν μπορουν να εκφρασουν τη χαρα μου... :P

Λυπαμαι πραγματικα που ακουω καποια "παραπονα" σχετικα με την ολη διοργανωση. Μιλαμε για 5 ωρες διαλεξη. Που απο την πρωτη στιγμη μεχρι την τελευταια ολοι κρεμομασταν απο τα οσα τοσο απλα και ουσιαστικα ελεγε ο Antony Calfo. Μην ξεχναμε οτι μιλαμε για χομπιστες που ξεκινησαν-οργανωσαν-βοηθησαν ολο το γεγονος, χωρις εισοδο, χωρις καποιο οφελος για την εταιρια τους-image ή οτι αλλο με καποιο συμφερον, παρα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για ολη την ενυδρειακη κοινοτητα. Ε, συγνωμη αλλα προσωπικα θεωρω προσβλητικα καποια σχολια που επικεντρονονται στις οποιες ατελειες και οχι στα οποια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα ειπε-εγιναν με πολυ κοπο και σπαταλη πολυτιμου χρονου καποιον ανθρωπων απο την οικογενεια τους-δουλεια τους-ελευθερο χρονος του-γυναικα και παιδια τους για να εχουμε εμεις κατι τοσο πολυτιμο, που οτι ελεγε οαυτος ο ανθρωπος ηταν πολυτιμο. Ο ανθρωπος-χομπιστας και φοβερς χαραχτηρας Calfo δεν παιζετε με τιποτα...

Οπως ειπα και ποιο πριν και πιστευω πως τα λεει ολα.
"Χαιρομαι πραγματικα που ημουν εκει. Θα το θυμαμαι με χαρα για παντα. Τα λογια δεν μπορουν να εκφρασουν τη χαρα μου... :P "

Ενα μπραβο σε ολους και παλι. Εις ανωτερα!!! :D :)

_________________
Φιλικα Μαριος

http://www.reef.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4438 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:32 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Επειδη βλεπω να τραβαει η ιστορια περι θεματολογιας και σωστης διαχειρησης του χρονου κτλ προτεινω οποιος γραφει απο εδω και μερα να λεει κατι που αφορα τον τιτλο του ποστ.
Αν σας ενοχλει η φωτο με το σχολιο του Κουρκουλη την σβηνω :D

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4439 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 12:48
Δημοσιεύσεις: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Manogr έγραψε:

Πολλα απο οσα αναφερεις ειχαν συζητηθει στα ανοιχτα σε ολους meetings για την οργανωση...θα μπορουσες να ειχες συμμετασχει ανετα και να ελεγες τις αποψεις σου. Ισως ετσι κατι που ξεφυγε να ηταν καλυτερο. Για παραδειγμα θα μπορουσες να ειχες κανει την προταση του 2ημερου σεμιναριου που ειναι μια πολυ καλη ιδεα!

Οσο αφορα το προγραμμα πιστευω οτι τα θεματα εισαγωγης, εκτροφης και αναπαραγωγης αναλυθηκαν...ισως καποια απο αυτα να ταιριαζουν σε μεγαλυτερες και πιο ωριμες αγορες...αν ειδες το καταλαβε και το ειπε και ο ιδιος και δεν συζητησε αρκετα απο αυτα που ειχε στο powerpoint.
Σε ενα σεμιναριο 5 ωρων δεν καταλαβαινω γιατι επικεντρωνεσε στα 5 λεπτα που μιλησε για την σακουλα ή για τα ψαλιδια και νυστερια...
Η συζητηση θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη αλλα παλι καποιος θα ειχε παραπονο γιατι κοπηκε κατι απο αυτα που ελεγε πριν...δυστυχως οταν εχουμε εναν τετοιο διασημο φιλο μονο μια φορα θελουμε να μας πει τα παντα! Αν ημασταν στην Αμερικη θα καναμε καθε μηνα και ενα σεμιναριο με ενα μονο θεμα καθε φορα! Τωρα δυστηχως ολα θελαμε να τα ακουσουμε χθες! Δεν πιστευω οτι σε μια μερα θα μπορουσαμε να το τραβηξουμε πολυ παραπανω...5 ωρες ειναι ηδη πολλες για one man show!

Παράθεση:
1000 φορες οταν εχεις να ακουσεις κατι ενδιαφερον , να κατσεις οκλαδον στο πατωμα χωρις κουλουρακια σε ενα χωρο που δεν θα εχεις πιεση χρονου (=δωρεαν) παρα να ληγει κατι ετσι στο μπαμ επειδη ηθελαν οι καθαριστριες να σχολασουν.


Το παραπανω το θεωρω προσβλητικο και ατυχεστατο για αρκετους ανθρωπους που πληρωσαν για αυτα...Η αναφορα σου και οι σποντες για κουλουρακια κτλ δεν πιστευω οτι ταιριαζουν στο κλιμα που προσπαθησαμε και καταφεραμε να εχουμε. Η αισθητικη του χωρου και η πολιτισμενη φιλοξενια ειναι απαραιτητες για μενα και ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος απο τις αντιδρασεις της συντριπτικης πλειοψηφιας των συμμετεχωντων....


Μανο θα πω οτι σχολιαζεις τα δικα μου σχολια με λαθος τροπο :

-Ποια αρχη επιβαλλει σε καποιον να μην σχολιαζει κατι εφοσον ειχε τη δυνατοτητα αμεσα ή εμμεσα να επηρεασει εκ των προτερων ενα γεγονος ?
Δεν μπορουμε να λεμε '' Τι μας τα λες τωρα αφου μπορουσες να τα πεις απο πριν'' !!

-Αν οι αποψεις μου περι λανθασμενης διαχειρισης του διαθεσιμου χρονου σε βρισκουν εντελως αντιθετο τοτε δεν υπαρχει λογος να τις σχολιαζεις.Ισως να μην ακουσα εγω αυτα που θα ηθελα περισσοτερο να ακουσω.

-Οσο αφορα τα κουλουρακια και τις προσβολες , σορυ αλλα κυνηγας μια μανουρα και εγω δεν θα σε βοηθησω ... αν η αιθουσα ηταν διαθεσιμη πχ μεχρι της 19:00 , θα φευγαμε ? εγω αυτο ειπα απλα και δεν ηθελα ουτε να θιξω, ουτε να προσβαλω κανενα.Και φυσικα δεν προτεινα να το καναμε οκλαδον στην Πλατεια Ομονοιας μονο και μονο επειδη θα ηταν δωρεαν.

Και επειδη γραφω καποιο καιρο σε φορουμ και εχω μαθει να μην κανω τον κινεζο οποιος προσβαλεται με τα σχολια μου , ας μου το επισημανει προσωπικα ο ιδιος και εχει τη συγνωμη μου προκαταβολικα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4440 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:51 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 12:15
Δημοσιεύσεις: 31
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Το επίπεδο γνώσεων του Calfo ήταν τέτοιο που και 10 ώρες και 20 ώρες να μας μίλαγε πάλι θα μας φαινόταν λίγο και πάλι θα θέλαμε να μας αναπτύξει και άλλα θέματα. Δεν φταίει ούτε εκείνος ούτε η οργάνωση όπως έγινε. Φταίει το επίπεδο στο οποίο βρίσκετε η χώρα μας στο reef ενυδρείο. Πράγματα που δεν τα γνωρίζαμε καν για εκείνον ήταν δεδομένα και γνωστά χρόνια πριν.

Δεν θα ήθελα το θέμα να ξεφύγει με τίποτε και οι απόψεις του Βασίλη δεν με θίγουν αντίθετα σε κάποια μάλιστα συμφωνώ και εγώ μαζί του. Για μια φορά ας μην φερθούμε ως κλασσικοί "Έλληνες" που τώρα που όλα τελείωσαν αρχίσουν μαχαιριές και κονταροχτυπήματα για το ποιος έκανε περισσότερα, τι θα είχε κάνει κάποιος άλλος αν το οργάνωνε και λοιπά τέτοια. Ας μείνουμε στην όμορφη ανάμνηση της ομιλίας, καθώς και της ΠΡΩΤΗΣ φοράς που βρεθήκαμε ΟΛΟΙ μαζί. Τεχνικά προβλήματα θα διορθωθούν με τον καιρό και την εμπειρία (άλλωστε ήταν η πρώτη φορά) όμως πήραμε ένα καλό μάθημα πιστεύω....
Ότι μπορούμε όταν συνεργαστούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να κάνουμε τα όνειρα μας πραγματικότητα !!!

_________________
Φιλικά
Γιάννης Πατούνας

www.aquazone.eu


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4441 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 12:48
Δημοσιεύσεις: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Συμφωνω απολυτα μαζι σου !!

Αλλωστε , τα συγχαρητηρια μου ειναι δεδομενα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευχαριστώ
#4442 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 17:07 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 15:46
Δημοσιεύσεις: 359
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
εξαιρετική οργάνωση .. πολύ φιλική ατμόσφαιρα ..
αξίζουν σε όλους σας πολλά συγχαρητήρια…
τέτοια γεγονότα ούτε στα όνειρα μας πριν λίγα χρονιά…- μήνες καλύτερα ..
τι να πρωτοπεί σε πέντε ώρες ??? .. αν η συζήτηση είχε μοναδικό αντικείμενο τις οδηγίες προς αρχαρίους .. ίσος προλάβανε να ολοκληρώσει την <εισαγωγή> ..
.. κανένας δεν <χόρτασε > ….αλλά το σημαντικό είναι αυτό

RAIN έγραψε:
:!:

Ήταν πολυ ενδιαφέρον και θα έχουμε τροφή για σκέψεις για πολύ καιρό.


.. δεν σας κρύβω ότι αισθάνομαι πολύ τυχερός ( πετώ από τη χαρά μου για την ακρίβεια :oops: ) που τον ακολούθησα στη περιοδεία που έκανε σε φιλικά ενυδρεία και άκουσα τα σχόλια του …
καλή συνέχεια με τέτοιες όμορφες και χρήσιμες εκδηλώσεις

Εικόνα

Εικόνα

αυτή την έχω δώσει να μου την κάνουν αφίσα
:P
Εικόνα

_________________
SAVE A REEF - GROW YOUR OWN


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#4445 Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2007, 17:44 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 11:22
Δημοσιεύσεις: 121
Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
παιδια συγχαρητηρια στους διοργανωτες της συναντησης.
δυστυχως εγω λογω ενος πολυ σοβαρου οικογενειακου προβληματος δεν μπορεσα να ειμαι απο τους τυχερους που απολαυσαν αυτο το σπουδαιο σεμιναριο.
ξανα μπραβο σε ολα τα παιδια που συντελεσαν και υλοποιηθηκε αλλα και στεφθηκε με επιτυχια το ολο εγχειρημα.

_________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 74 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com