Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 28 Μαρ 2024, 12:49

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 40 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
#756 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 22:04 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 23:01
Δημοσιεύσεις: 93
Τοποθεσία: Κερατσινι
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
γινεται αλλα δεν θελουμε.
υπαρχει και ο συλογος ο οποιος θα μπορουσε να πρωτοστατισει αλλα.......
τελος παντον ονειρα.... :cry:

_________________
Τακης
Η αιτία που η θάλασσα μαζεύει το φόρο υποτέλειας από εκατοντάδες ποτάμια, είναι το γεγονός ότι βρίσκεται πιο κάτω απ' αυτούς. Το ίδιο και ο σοφός, τοποθετώντας τον εαυτό του χαμηλότερα από τους ανθρώπους, υψώνει το κύρος του και εισπράττει το φόρο τιμής.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#758 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 22:06 
Χωρίς σύνδεση
ReefMaster (10000+)
ReefMaster (10000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 23:48
Δημοσιεύσεις: 12958
Images: 89
Τοποθεσία: Ηelliniko-Athens
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Οπως το ειπες Τακη ,ονειρα. :(

_________________
4-8-2006 :binky:

Εικόνα

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο.,,
........................Μην αγχώνεστε μερικοί..
isidoros@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#760 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Βρε παιδιά, έλεγα την άποψή μου πρόσφατα και σε μία άλλη παρέα.

Ότι συμβαίνει στην Αμερική σήμερα, θα γίνει στην Δυτική Ευρώπη αύριο και στην Ελλάδα μεθαύριο. Όσο θα αυξάνεται η αγοραστική δύναμη του Έλληνα και θα βρίσκει χρόνο και για άλλες ασχολίες, τόσο θα ανεβαίνει το χόμπυ. Και όσο θα ανεβαίνει το χόμπυ ΕΝΥΔΡΕΙΑ γενικά, παράλληλα σε μικρότερη κλίμακα θα ανεβαίνει και το reef.

Επιπλέον η σημερινή σχέση 1:3 περίπου (ιντερνετικοί ρηφάδες έναντι μη-ιντερνετικών) , θα αλλάζει συνέχεια όσο το ιντερνετ φθηναίνει, μπαίνει σε κάθε σπίτι και όσο οι γενιές θα αλλάζουν.

Οι δύο αυτοί παράγοντες, μαζί με το παράδειγμα που έχουμε σε όλες τις χώρες ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι το reef αργά ή γρήγορα πρέπει να αποκτήσει το δικό του φόρουμ. Χώρες στην Δ.Ευρώπη με 4-5 εκ. κατοίκους έχουν 2 και 3 και 4 Reef Forums. Ακόμα και η Ρουμανία έχει αποκλειστικά Reef Forum.

Τα δύο μεγάλα Ελληνικά είναι το καθένα για άλλους λόγους πολύ καλά, αλλά κάποια στιγμή πρέπει ή να περιοριστούν στο γλυκό ή να ανοίξουν άλλο domain για να γίνει κάποτε ένα REEF CENTRAL Ελλάδος. Ότι θα γίνει - θα γίνει, το μόνο ερώτημα είναι ποιός θα το κάνει καλύτερα.... Εμείς εδώ και το ΜΑ από όπου προερχόμαστε, είναι παρεϊστικα φόρουμ, με ΦΡΑΓΕΣ, είτε τεχνικές - είτε λειτουργικές - είτε προσωπικές....

Ο χρόνος θα δείξει.... και ο καλύτερος θα "κερδίσει"....



ΥΓ: Σήμερα με πήρε ένας φίλος-φίλου, δεν τον γνώριζα, ρηφάς που τραβιέται με βιόσφαιρες και denitrator αλλά δεν μπορεί να κρατήσει ψάρι... Πήγα να πω κάτι για ιντερνετ και πλούτο γνώσεων και πλήθος σοφών πρόθυμων να βοηθήσουν και μου λέει, "ξέρει ο γιος μου από ιντερνετ αλλά που να τον βάζω τώρα να μου μεταφράζει" .......

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#770 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 18:11
Δημοσιεύσεις: 205
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Το έχω πει και αλλού, το λέω κι από δω ότι μπαίνω σε κάποιο forum για να ακούσω προτάσεις,εμπειρίες,νέα και τεχνικές από άλλα άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα.Θα σεβαστώ όλες τις απόψεις αλλά θα τις φιλτράρω και θα τις αξιολογίσω ανάλογα.Είμαι νέος στο χώρο και η πείρα των παλιών με έχει βοηθήσει αφάνταστα μέχρι στιγμής.Για μένα δεν υπάρχει νικητής και νικημένος,υπάρχουν σωστές τοποθετήσεις, αλληλοβοήθεια, υποστήριξη και μεράκι.Με το απαραίτητο χιούμορ πάντοτε. :wink:

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#771 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 23:42 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Γιώργο το "κερδίσει" ήταν σε εισαγωγικά.

Θα κερδίσει σε προτίμηση, σε hits, και αν το κάνει κάποιος στην Ελλάδα σε στυλ Reef Central και το εκμεταλλευτεί εμπορικά (με διαφημιστικά banner ή ότι άλλο) τότε θα κερδίσει και οικονομικά...

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#772 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 18:11
Δημοσιεύσεις: 205
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
antesco έγραψε:
...τότε θα κερδίσει και οικονομικά...



Με τους ρυθμούς που εξαπλώνεται το χόμπυ,τίποτα δεν αποκλείω.
Μακάρι να φτάσουμε στο σημείο να μας πάρουν στα σοβαρά οι μεγάλες εταιρίες του χώρου και να επενδύσουν σε διαφήμηση στην Ελλάδα.

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#773 Δημοσιεύτηκε: 10 Δεκ 2006, 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Δεκ 2006, 13:20
Δημοσιεύσεις: 2080
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Gandalf72 έγραψε:
Το έχω πει και αλλού, το λέω κι από δω ότι μπαίνω σε κάποιο forum για να ακούσω προτάσεις,εμπειρίες,νέα και τεχνικές από άλλα άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα.


Μα τελικά δεν έχεις παρατηρήσει οτι μπαίνουμε σε δυο ή τρια forums και λέμε τα ίδια πράγματα?
Π.χ. Κάνω την παρουσίαση του ενυδρείου μου στο Gab, το κάνω και στο MA, τώρα θα το κάνω και εδώ :wink:
Εκτός τους "ιδιοκτήτες" οι περισσότεροι θα μπουν και θα πουν και αυτοί τα ίδια.... Εμένα αυτό με ψιλοχαλάει.

Και για να τελειώνω Θάνο ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και εύχομαι εκ΄ βάθους καρδιάς να πετύχεις ότι έχεις ονειρευτεί. ?λλωστε φαντάζομαι αυτή η απόφαση δεν θα ήταν καθόλου εύκολη!

Προσωπικά θα συνεχίζω να "στηρίζω" ένα ποιοτικό και ορθολογικό forum, με την τελική μου ευχή κάποια στιγμή μια ένωση. Πες τε με ανισόρροπο δεν πειράζει. Έχω και εγώ άλλωστε τα όνειρά μου. :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#776 Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2006, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 18:11
Δημοσιεύσεις: 205
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
accnt έγραψε:
Μα τελικά δεν έχεις παρατηρήσει οτι μπαίνουμε σε δυο ή τρια forums και λέμε τα ίδια πράγματα?


Απλά γίνεται η ζωή μας δύσκολη,στην ουσία με τους ίδιους μιλούσα και χτες με τους ίδιους και σήμερα.

_________________
Γιώργος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#778 Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2006, 00:07 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 21:05
Δημοσιεύσεις: 9917
Images: 107
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
Blog: View Blog (1)
Experience in Years: 11
Type of Aquarium: Quite Big (1000+)
Γιάννη σε ευχαριστούμε, γιατί η προσπάθεια είναι ομαδική και η φιλοξενία στο www.theodoratos.com τελειώνει μάλλον από εβδομάδα οπότε το forum σηώνεται στο καταχωρημένο www.openreef.gr .

Έγινα ιντερνετικός ρηφάς πολύ μετά τους καυγάδες στο πρώτο και τα δύο επόμενα, τους οποίους δεν έζησα, αλλά τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι μέχρι να δημιουργηθεί ένα νέο ΑΠΡΟΣΩΠΟ μάλλον εμπορικό (ώστε να μην έχει "ιδιοκτήτες" χομπίστες) φόρουμ, που ΘΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ή θα προσελκύσει... ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τους χομπίστες, η κάθε παρέα στεναχωρημένων - απογοητευμένων θα ανοίγει το δικό τους... :(

_________________
Θάνος
antesco@openreef.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
#780 Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2006, 00:39 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 21:41
Δημοσιεύσεις: 98
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Και εγώ μπαίνω στα αλλά φόρουμ και συγκεντρώνω γνώσεις και εμπειρίες και αυτό το κυνήγι λίγο με κουράζει .. Θα ήθελα να είμαστε σε ένα φόρουμ μόνο για ριφ , και να ανταλλάσσουμε απόψεις .. μπαίνω στο άκουα ζον. Και στης 3 σελίδες δημοσιεύσεων ξεχωρίζουν 5 θέματα για ριφ από ισάριθμα άτομα με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις .μπαίνω στο μαριν που έχω καλούς φίλους και βλέπω ότι έχουμε κλειστή πολύ . κάποιοι έφυγαν από το μαριν με πολύ ενδιαφέρον λόγο επειδή μπορεί να παρεξηγήθηκαν με κάποιους , εμένα αυτό με προσβάλει όταν φεύγουν έτσι για κάποιον τρίτο , όπως με προσβάλει και αυτί που διώχνουν κάποιον με τον τρόπο τους , και με καθιστούν κυνηγό των φόρουμ για να γνωρίσω και να ανταλλάξω απόψεις και πληροφορίες .. Μπορούμε να μαζευτούμε κάπου όλοι μαζί να ζυζιταμε να ανταλλάσσουμε γνώσεις , και σίγουρα μας ενώνει το χόμπι και αν με κάποιους δεν ταιριάζουμε να Μπορούμε να ποιούμε και ένα καφέ φιλικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσουμε την διάσπαση στα φόρουμ .


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 40 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com